maasstad ;tr( Kale hokken aan Curagaolaan zijn toch inspirerende ateliers geworden Een weekend bommetje vol cultuur Toen in korte broek, nu wat strammer en met minder haar 1 Lezersactie iMtfn - i vlaardings boekbeeld milieubericht week3? V Filmhuis Beestenboel Getuigen gezocht van overval Kledingbank Kunstenaars vieren 15-jarig bestaan in garages' Open monumentendag, kunstenaars-ateliers en Schaper-films Reunie van 6e klas Minervaschool DCMR Donderdag 13 September 2007 VLAARDINGEN - Nieuw- bouw: je moet ervan houden. Voor het nuchtere type is het een smetteloos begin van een nieuwe levensfase. Voor het romantische type is nieuw- bouw veel te steriel, akelig, bah! Kunstenaars zijn net mensen, want vijftien jaar ge- leden waren de readies net zo verdeeld. De gloednieuwe ateliers aan de Curagaolaan waren natuurlijk niet te ver- gelijken met de charme van een oude fabriekshal of de beproefde atmosfeer van een voormalig schoollokaal. Ogen die altijd huilen 4JMA SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 13 September de 'Dixie Chicks: Shut up and Sing'. Shut up Sing volgt de turbu- lente jaren in het leven van de Dixie Chicks, een zeer populaire Amerikaanse countrygroep be- staande uit drie vrouwen. De ommekeer komt na een inmid- dels beruchte anti-Bush uitla- ting van leadzangeres Natalie Maines tijdens een concert in Londen in 2003. De film toont de gevolgen voor de levens en carrieres van de Dixie Chicks gedurende deze hectische peri- ode waarin ze doelwit werden van politieke aanvallen en zelfs met de dood bedreigd. Vrijdag 14 en zaterdag 15 Sep tember is 'Interview' te zien. Pierre is een gerespecteerd jour nalist van een kwaliteitskrant. In het verleden heeft hij naam gemaakt als oorlogscorrespon- dent. Zijn baas heeft hem tot zijn afschuw de opdracht gegeven's lands populairste actrice te in- terviewen. Katya is de grote ster in een soap op een commerciele zender, en speelt regelmatig in succesvolle trash-movies. Geen enkele man zou het erg vinden een avondje met haar door te brengen, behalve Pierre. Meteen bij hun ontmoeting bot- sen de twee werelden, maar de stijgende spanningen leiden ook tot momenten van toenadering. Aanvang 21.00 uur, kaarten ze- ven euro, donateurs 5,50. Reser- veren via VVV Schiedam, tel. 473 30 00. VLAARDINGEN - Klaartje is een lieve poes van ongeveer 2 jaar oud. Ze is samen met haar kittens gevonden en naar het asiel gebracht. Klaartje is inmid- dels gesteriliseerd en op zoek naar een geweldig tehuis. Klaar tje is een hele lieve kroelkat, dus dat moet geen probleem zijn. Komt u eens kennismaken met deze lieverd? Meer informatie over Klaartje en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar- dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12,30 tot 16.00 SCHIEDAM - De recherche stelt een onderzoek in naar een overval die zondagmorgen is gepleegd op een garage aan de Nieuw-Mathe- nesserstraat. De eigenaar, een 63-jarige Vlaar- dinger, was rond 11.10 uur in zijn garage toen hij door vermoedelijk drie mannen werd overvallen. De overvallers mishandelden de man en gingen er daarna vandoor. Nog onbekend is of zij ook geld mee- namen. De man is met hoofdlet- sel overgebracht naar het Erasmus MC. De politie is op zoek naar getui gen. Wie rond elf uur in de om- geving van de Nieuw-Mathenes- serstraat iets verdachts heeft gezien dat betrekking kan hebben op deze overval, kan contact opnemen met nummer 0900-8844. Anoniem bel- len via Meld Misdaad Anoniem 0800-7000. VLAARDINGEN - De Maranatha- kerk organiseert op zaterdag 15 Sep tember een kledingbank. Wie zich geen nieuwe kleding kan veroorlo- ven, kan hier kosteloos goede ge- bruikte kleding uitzoeken. Er wordt toegezien op een eerlijke verdeling. Handelaren worden geweerd. Als u kleding nodig hebt, moet u kunnen aantonen hiervoor in aanmerking te komen. De kledingbank duurt van 9.30 tot 12.00 uur aan de Prof. Me- kelstraat 255 te Vlaardingen. wx 53 door Kor Kegel „Het zijn kale hokken, niet meer dan goedkoop gebouwde garages", was de smalende reactie van Jan van Reeven, beeldend kunstenaar en SP-activist. Maar omdat kun stenaars de hoop op een andere lo- catie vervlogen zagen, maakte een aantal er toch gretig gebruik van. En nu na vijftien jaar kun je stellen dat dat kale goedkope ateliercom- plex aan de Curagaolaan toch een inspirerende werkplek is gewor den, waar de kunstenaars best col- legiaal met elkaar orngaan, zonder een kief collectief te worden. Maar wat ze wel samen doen, is hun derde lustrum vieren. Zaterdag geven ze een gezamenlijk feestje, eigenlijk op een moment dat an dere jaren de Open Ateliers werden gehouden, half September. Nu de organisatie van de Open Ateliers niet meer bij Beaty Czeto ligt, W De vroegere cultuurwethouder Kees van der Windt opent op IS September om een uur de atelierpresentatie van de huidige en de vorige gebruikers van de ateliers, onder wie fotograaf Auke Bergsma in het atelier van Beaty Czeto en (stads)dichter Kees Alderliesten in het atelier van Ineke Roelfzema. Foto: Roger van der Kraan maar bij de stichting Mareado, is dat een maandje later geworden. Vlaardingen boft dus met twee- maal een kunstenaarsevenement. Er zijn kunstenaars, die dwepen met een boerenschuur. Uitzicht van Vlaardingen tot Delft, daar ligt de idylle die aan waarlijke kunst ten grondslag ligt. Andere kunstenaars moeten de restanten van arbeiders- energie opsnuiven om op een oude werf transpiratie in inspiratie om te zetten. Na de oplevering van de ateliers in de Cura§aolaan hing er niets in de lucht. Kale hokken waren het. Goedkope garages. Niet alleen Jan van Reeven dacht er zo over. Liever hadden de kunstenaars in april 1989 gezien, dat cultuurwet houder Arij Maarleveld inzette op het Delva-pand aan de Stations- straat. De wethouder had overeen- stemming bereikt met Patrimoni- um's Woningen over de renovatie van het Delva-pand. In de voorma- lige klontpenfabriek zouden twaalf ateliers kunnen komen. Maar het feest ging niet door, want de grond bleek zwaar vervuild. Een nare boodschap, omdat de ateliernood in Vlaardingen toch al hoog was. Er kwam een oplossing,toen het houten schooltje aan de Cura- ^aolaan afbrandde. Maarleveld meende dat op die plek kinder- opvang en gloednieuwe ateliers konden worden gecombineerd. Op 14 november 1991 kon een andere PvdA-wethouder, John Ranshuy- sen, de eerste paal slaan. Er waren wel kunstenaars, die mopperden over gebrek aan inspraak, maar Paul Peeters van het architectenbu- reau Geluk Treurniet probeerde zo goed mogelijk de behoefte aan goed daglicht te combineren met een praktische en flexibele inde- ling, waar elke kunstenaar op zijn eigen manier een depot kon in- richten. Tien kunstenaars namen op 1 September 1992 de sleutels in ontvangst en ze gingen er lustig tegenaan. „Het geeft ons vleugels", noteert Beaty Czeto, de enige die er al vanaf het begin zit. De be- faamde cultuurambtenaar Maarten Bot deed de suggestie aan de hand een open huis te houden. Het moet het ontstaan van de Open Ateliers in Vlaardingen geweest zijn. Zaterdag en zondag zal iedereen kunnen zien, hoe elke kunstenaar een eigen stempel op zijn eigen stukje nieuwbouw heeft gedrukt. Rond het complex, beneden aan de Maassluissedijk, voel je als het ware nog de Vlaardingse binnen- stad, wat op een of andere manier de creativiteit ten goede komt. De Cura^aolaan heeft veel kun stenaars van weerzin tegen nieuw bouw afgeholpen. Carla Einwachter en Ruud van der Ham kijken met heimwee terug op wat ze noemen hun Curagao-tijd. Ze keren ko- mend weekend terug in het atelier van Tanja Boxman. De vroegere cultuurwethouder Kees van der Windt opent op 15 September om een uur de atelierpresentatie van de huidige en de vorige gebruikers van de ateliers, onder wie foto graaf Auke Bergsma in het atelier van Beaty Czeto en (stads)dichter Kees Alderliesten in het atelier van Ineke Roelfzema. De andere deelnemers zijn Dike Hof, Magriet Mostert, Henk Horsten. Karin van As. Ineke Hagen, Elly Zwaanswijk en Kees Kortleven. door Frank Willemse SCHIEDAM - Het schema, om zoveel mogelijk evenemen- ten te bezoeken, staat hele- maal vol. Torenklimmen, open monumentendagen, oude films van Jan Schaper in het Jenever- museum, ateliers die vandaag open zijn net als de kerken in het centrum, demonstraties van verenigingen en wat al niet! Een impressie van een bomvolle dag in Schiedam •Wethouder Haan hoopt dat Open Monumentendagen volgend jaar in Schiedam niet een maar twee dagen gaan duren. Dit jaar is het thema 'de moderne monumenten'. Om 13.00 uur staat de entree van de HAV-bank vol met belangstel- lenden. Het is een meesterwerk van architect Willem Dudok. Op zoveel belangstelling is niet gerekend. De gids, voorzitter van huiseigenaren, komt maar amper boven het publiek uit. Hij meldt niet alleen alle mooie details van dit Nieuwe Bouwen mo nument, maar ook dat het pand veel te vochtig is. Gemaakt als kantoor en niet voor woningen met douches en keukens. Daarom is acht jaar na oplevering van de woningen, al een nieuwe restauratie noodzakelijk. De Damkerk van pastoor Van Til- burg heeft in de ochtend al een schildje gekregen van de Histo- rische Vereniging Schiedam. Na een restauratie van een meer dan een jaar ziet de kerk er binnen en buiten weer pico bello uit. En de actieve pastor Van Tilburg wil er meteen meer openbare voorstellin- gen geven. Het andere ereschildje krijgen de gebouwen op Lange Haven 49 - 55. Pal naast Van't Hoff en Jongepier, ook al een zakelijk en expressio- De HAV-bank kon bezichtigd worden. Het oude kantoorgebouw kan acht jaar na de verbouwing tot woningen alweer gerenoveerd worden. Te vochtig. Foto: Roger van der Kraan nistisch monument: gebouwd door 'onze' stadsarchitect Piet Sanders. Ook het jenevermuseum doet mee met de gratis 'open dagen'. Daar zijn films van de Schiedamse cine- ast Jan Schaper te zien. Jammer dat er overal 'stomme' films worden vertoond zonder een bordje met in formatie. Een heel gezoek maar de prachtige film 'Schiedam kiest voor het water' maakt alles goed. De meeste kunstenaars zijn tevre- den over Open Ateliers gezien de stippen met verkocht op de kunst- werken. Vooral de ateliers die in de scholen, Zalmstraat en Westmolen- straat, zitten worden druk bezocht. Kunstenaar Marcel Warmerhoven meldt dat hij Schiedam gaat ver- laten: moe van het atelierbeleid en verlangend naar de stilte van de Zeeuwse kleigrond. 's Avonds naar het Stedeli jk museum met een discussie rond het onderwerp 'kunstenaarsate- liers', die aan alle kanten belicht gaat worden. Van de middeleeu- wen tot aan een promotieonderzoek naar 'het strategische atelier'. Geen discussie, maar luisteren en vooral heerlijk zitten na een dag vol cul tuur. door Frank Willemse SCHIEDAM - Hier zitten ze dan weer, dezelfde klas van gewone Rotterdamse jongens. Maar dan wel 51jaar later. Fo tograaf Roger van der Kraan maakte afgelopen zaterdag de klassenfoto van toen na. Ieder een zat tijdens de reunie van de Minervaschool uit Bospolder op precies dezelfde plek als op de foto van 1956. Toen in korte broek, nu met wat minder haar en een heel stuk strammer. Opvallend was dat iedereen op de reunie verzameld was. Bijna ie dereen dan. Twee klasgenoten zijn inmiddels overleden en een wilde ook na lang aandringen niet ko men- hij heeft zijn lagere schooltijd als onprettig ervaren. Maar verder was iedereen present. En de sfeer weer net als vroeger, ondanks dat sommigen elkaar meer dan vijftig jaar niet hadden gezien. De Schiedammer Klaas Slecht nam het initiatief voor de reunie. Samen met Jan Kemp speurde hij het in ternet af. Naar aanwijzingen, naar k - De klas bij elkaar op de reunie. Dezelfde jongens, maar dan 51 jaar later. adressen en tips. Wist iemand iets van een baan van Theo? Of dat Koen later daar en daar is gaan werken? „De basis is de klassenfoto met alle namen van de 6e klas van de Openbare Lager School Minerva", vertelt Klaas. Hij werd tijdens de zoektocht zo enthousiast dat hij op de computer een compleet boek- werk van zijn speurtocht maakte. Een boek van 80 pagina's 'smoelen' maar ook met verhalen over klasge noten, over de buurt in Rotterdam- West en anekdotes over de leraren en leraressen. Hij beschrijft de wijk Bospolder- Tussendijk die in de oorlog getrof- Foto: Roger van der Kraan fen werd door geallieerde bommen die eigenlijk bedoeld waren voor de Schiedamse werf Wilton Fey- enoord. De wijk, nabij het Marco- niplein, was vlak na de oorlog een gewone arbeiderswijk met dood- gewone Hollandse jongens. Op het Bospolderplein stonden drie scho len: de Volksschool, een gemengdc school, waarvan de meeste leerlin- gen later naar de Technische School of de Huishoudschool gingen. Er- naast stond de Minervaschool, al leen voor jongens, en daarnaast eenzelfde 'opleidingsschool' voor meisjes. Die laatste scholen waren voor de studiebollen. Die studiekoppen hebben allemaal hard gewerkt en zijn goed terecht- gekomen. Zo is uitblinker Huub Visser een gelauwerd natuurkun- dige in Delft geworden die voor de NASA werkt. Een ander is juist weer begrafenisondernemer gewor den. Ook Hans van Heelbergen, bekend van Sparta en Hans Textiel, zat in deze klas. Hij staat in zwart overhemd midden achteraan. De enige dame op de foto is de weduwe van overleden klasgenoot Jack. Het werd een geslaagd weerzien in de recreatieruimte van een flat op het Schiedamse Griegplein, waar Klaas Slegt alweer heel wat jaartjes woont. Na het reunieweekend zag hij zijn mailbox meteen vollopen met bedankjes voor de gezellige zaterdagmiddag. Sommige zijn zo begeesterd geraakt dat zij Slegt hebben voorgesteld elk jaar weer bij elkaar te komen. En natuurlijk wordt er dan ook weer een foto gemaakt. >- mmm Oedkhten Geschreven door maty* m miners Voor hen die persoonlijk bij willen houden hoe de ledigheid der dagen tegenwoordig in geestelijke armoede verglijden, en daarbij tegelijkertijd toch in correlatie met de religieuze context van het oude vaderland willen blijven, is de Archiefschatten Agenda 2008 een goede aanrader. Het is een stoere gebruikersagenda waarmee je goed voor de dag kunt komen om je afspraken met iedereen vast te leggen, zelfs op zondag of alle andere dagen des Heren. Door de DIVA (de branche-organisatie van het Nederlandse Archiefwezen) is 2008 uitgeroepen tot jaar van het Religieus erfgoed. De 52 weken van het jaar worden geillustreerd met afbeeldingen van religieuze topstukken uit dertig Nederlandse archieven. Juist door de onafhankelijke selectie waarbij elk archief zelf de keuze van het hoogste belang maakte, wordt de religieuze geschiedenis van het Vaderland kris kras doorlopen. Van het in 1444 geschreven verhaal van Zacheus tot de tekening die Len Munnik in 2002 maakte voor het IKV. Door de Stadsarchieven van zowel Schiedam als Vlaardingen werden twee topstukken ingeleverd die de religieuze identiteit van beide steden goed weergeven. Het prozai'sche aquarel waarmee J. Schiermann de heilige Liduina uitbeeldde als zij Schiedam op 14 mei 1940 beschermt tegen de Duitse bommenwerpers geeft de katholieke gedachte van de branderstad weer. Hoewel Liduina niet kon voorkomen dat er in de Tweede Wereldoor- log toch bommen op de Schiedam vielen, gingen de katholieke Land- en Tuinbouw jongeren in 1957 toch nog graag met de pastoor pootje baden in de Noordzee, zoals een foto uitbeeld. Het Vlaardingse archief toont de twee stenen tafelen die Anthony Bui- tenweg in 1747 kaligrafeerde. Buitenweg bleek veel meer kwaliteiten te hebben dan alleen die van lastpost tijdens de psalmenoproer. De foto met zondagschooljuffrouwen onder de kerstboom die in 1903 de Remonstrants Gereformeerde kerk opsierde, werd toen in veel kerkelijke kringen als schokkend ervaren. Nu kunnen we er een prachtig gestileerd tijdsbeeld in herkennen in de geest van de vrijzinnige predikatie. De Archiefschatten Agenda 2008 is een uitgave van Bekking Blits in Amersfoort, en is in de boekhandel verkrijgbaar voor de prijs van 11,90 euro.. De redactie van Maasstad Week- bladen verloot onder Maasstad- lezers vijf exemplaren van 'De Archiefschatten Agenda 2008'. Wie kans wil maken op het boek hoeft maar den ding te doen. Stuur een mailtje naar b.vanzessen@ maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. Bart van Zessen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam.'Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars van het boek "Vissen en netten' zijn H. Nieuwenhuizen (Stationsweg 98, Hoek van Holland) en Willem Giesselbach (Leliendaal, Schie dam). Zij kunnen hun exemplaar ophalen in het Visserijmuseum. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond ioi* a v v De DCMR Milieudienst Rijnmond ontvangt van 3 tot 10 September 419 meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied. Waar mogelijk gaat de DCMR aan de slag om de overlast van stank, stof en lawaai te stoppen of vraagt een andere instantie de melding af te handelen. Meet weten over het werk van de DCMR en de ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. GASOLIELUCHT OP DE MAAS IN ROTTERDAM Woensdagavond 5 September melden bewoners van het Lloydkwartier en Noordereiland een sterke gasolielucht. Er drijft een dunne gasoliefilm richting de Van Brienenoordbrug. De verontreiniging is te dun om op te ruimen. De veroorzaker is niet gevonden. SPEKTAKEL VAN WERELDHAVENDAGEN ROTTERDAM - Het afgelopen weekend stond in het teken van de dertigste Wereldhavendagen. De meldkamer van de DCMR heeft enkele meldingen ontvangen over het lawaai van het evenement, over overvliegende helikopters en popmuziek. MILIEU HOOG OP DE AGENDA VAN ROTTERDAMMERS Wat vinden Rotterdammers van de milieukwaliteit in de stad? Uit onderzoek blijkt dat 8% van de Rotterdammers vindt dat milieuknelpunten met voorrang op andere problemen in de stad moeten worden aangepakt en voor bijna alle Rotterdammers zijn milieuonderwerpen belangrijk of zelfs heel belangrijk. Dat is een flinke stijging ten opzichte van de onderzoeken in vorige jaren. m milieudienst Rijnmond MELDKAMER: 010 473 33 33 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht Run

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 9