maasstad wegfc (§od streek TopReisloop in wording Spannend KinderBoek&Bal Lezersactie Korfbal in de regio 3 -Vl vlaardin_ boekbeeld Archiefschatten Agenda milieubericht weeksq Filmhuis Beestenboel Bizar dat ik uitgekozen ben voor 'Dirty Dancing' m. 25 jaar kerk van Nazarener Donderdag 27 September 2007 wx 53 REGIO - De familiemusi- cal 'De Matroos in de Doos', naar het gelijknamige boek van Daphne Deckers, gaat op zondag 7 oktober in premie re in Amsterdam. Komende zaterdag 29 September is dit muziektheaterstuk als try-out te zien in Theater a/d Schie in Schiedam. Een van de rollen in 'De Matroos in de Doos' wordt gespeeld door de tot voor kort in Maassluis woon- achtige Noortje Herlaar. jj VLAARDINGEN - De Mar- griethal in Schiedam was dit weekend een tijdelijk 'Huis van God'. Voor de viering van haar 25-jarig bestaan was de Kerk van de Nazarener uitgeweken naar de grote hal omdat het eigen kerkgebouw aan de Zwa- nensingel niet groot genoeg was om alle gelovigen tegelijk op de 'prease' en kerkdienst te kunnen ontvangen. STANKOVERLAST MET 0NBEKENDE OORZAAK DCMR Rijnmond 4^2 SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 27 September de film Nuovomondo. Nuovomondo ('Nieuwe wereld') verbeeldt de emigratietocht naar Amerika van een arme, Siciliaanse familie aan het be gin van de 20e eeuw. We zien de lange en zware boottocht, waarbij mensen overvallen wor- den door een hevige storm en moeten leven in erbarmelijke omstandigheden. We zien zware dagen in quarantaine, waarbij discriminatie en vernedering geen uitzondering zijn. Maar deze film gaat eigenlijk over een droom: het verlangen naar een nieuwe wereld. Vrijdag 28 en zaterdag 29 Sep tember is La Vie en Rose te zien. Edith Giovanna Gassion wordt eind 1915 geboren en heeft een ellendige jeugd in de armoedig- ste straten van Parijs. Ze zwerft al zingend door de stad en wordt vanwege haar bijzondere stem ontdekt door Louis Leplee. Hij noemt haar zijn kleine mus - la mome piaf - en onder de naam Edith Piaf groeit ze in zijn nachtclub uit tot een be- faamd zangeres. Ze leeft groots en meeslepend onder beroemde tijdgenoten als Yves Montand, Jean Cocteau, Charles Aznavour en Marlene Dietrich, maar krijgt ook veel ellende te verduren. Wanneer zowel haar enig kind als haar grote liefde komen te overlijden, vlucht ze in drank en drugs. Toch overwint ze veel leed door het te verwerken in haar vlijmscherpe teksten in be roemde chansons als 'La Vie en Rose', 'Milord' en vooral 'Non, je ne regrette rien'. De voorstellingen beginnen om 21.00 uur. Losse kaarten: 7,00, donateurs 5,50, Rotterdampas 4,50. Reserveren via de VVV Schie dam, tel. 473 30 00. VLAARDINGEN - Dit is Fuzzy, een gesteriliseerde poes van on- geveer een jaar. Zij is gevonden en niet meer door de eigenaar opgehaald. Fuzzy houd soms heel erg van kroelen en soms ook niet! Het is een hele aanhan- kelijke kat maar als het even niet naar haar zin gaat, laat zij dit ook meteen merken. Wij denken dat Fuzzy doof is. Wie wil zich ontfermen over Fuzzy? Meer informatie over Fuzzy en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg aan de Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaardingen. Het dierentehuis is geopend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, telefoon (010) 434 53 35. Maassluise Noortje Herlaar in 'De Matroos in de Doos' door Norbert Veringmeier Noortje Herlaar kijkt uit haar op- treden in Theater a/d Schie. „Ik heb daar regelmatig voorstellingen bekeken. Als je er dan zelf mag spelen dan is dat bijzonder. Zeker als er ook nog bekenden in de zaal zitten. Voor mij heeft het in ieder geval meer dan spelen in een zaal in Meppel waar ik deze week ook sta." Het Maassluise muziektheaterta- lent studeerde deze zomer af aan het conservatorium in Rotterdam. „Maar ik was daarvoor al een half jaar verschillende audities aan het doen. Onder meer bij Theater Terra dat 'De Matroos in de Doos' speelt. Zij maken kindertheater waar ook goed in geacteerd wordt. Met wei- nig middelen wordt heel vormelijk theater gemaakt en zo worden heel mooie theatrale effecten opgeroe- pen. Terra speelt op een volwassen manier. En dat vind ik belangrijk want ik denk dat kinderen het niet leuk vinden als ze op een heel kinder- achtige manier worden aangespro- ken. Voordeel van onze manier -k Noortje Herlaar is een van de vier acteurs in 'De Matroos in de Doos'. De voormalig Maassluise neemt verschillende rollen voor haar rekening. Onder meer die van de moeder van Marijn, de dolfijn en de alwetende schelp. van spelen is dat ook ouders het leuk vinden om naar te kijken. Er zitten bijvoorbeeld grappen in die voor kinderen te snel gaan maar waar ouders wel om kun- nen lachen. 'De Matroos in de Doos' is een heel levendig stuk waarin wij veel lol maken. Maar er is ook een serieuze ondertoon waardoor ik het gevoel heb niet in zomaar een voorstelling te spelen." 'De Matroos in de Doos' is het derde' kinderboek van Daphne Deckers. Theater Terra maakt er een visuele en muzikale voorstel ling van. Met heerlijke liedjes die je zomaar kunt meezingen en met prachtige beelden. Het verhaal gaat over de jongen Marijn die in zijn droom een reis maakt in een doos over de zee in zijn kamer. In zijn zoektocht naar huis beleeft hij spannende avonturen en ontmoet hij onderweg allerlei mensen en dieren, waaronder een haai, een boot vol apen, een dolfijn, een zeemeeuw en een zeenimf. Herlaar vertelt dat de ouders van Marijn gescheiden zijn: „Om met zijn ver- driet hierover om te gaan vlucht hij in een fantasiewereld waarin hij op zee drijft in een verhuisdoos. Na al zijn avonturen is zijn verdriet misschien nog niet helemaal voorbij maar heeft hij wel vrede met de situatie." Noortje Herlaar is edn van de vier acteurs in de Terra-productie. Zij neemt verschillende rollen voor haar rekening. Onder meer de moeder van Marijn, de dolfijn en de alwetende schelp. „Ik heb een basis-outfit die ik steeds aanvul met een ander voorwerp waardoor duidelijk wordt wie ik op dat mo ment speel. Het is uitdagend om in de verschillende personages steeds iets anders te leggen." Met Theater Terra speelt Herlaar honderd voorstellingen door heel het land. Daarnaast treedt zij op met een jazzy big band. Ondertussen is Herlaar al druk bezig emplooi te vinden voor na "De Matroos in de Doos'. Dat is ook meteen het leuke en spannende aan de theaterwe- reld vertelt de nu in Amsterdam woonachtige zangeres/actrice. „Je doet steeds andere dingen maar moet ook hard werken om elke keer nieuwe opdrachten te krij- gen." Momenteel heeft Noortje Herlaar daar niet over te klagen. Na 'De Matroos in de Doos' staat zij anderhalf jaar in de Joop van den Ende-musical 'Dirty Dancing'. „Het is echt bizar dat ik daar voor ben uitgekozen", is Herlaar zich bewust van haar bevoorrechte po- sitie. Toch ligt de echte ambitie van Noortje Herlaar niet in spelen in dergelijke grote theaterproducties. „Die zul je moeten doen om brood op de plank te krijgen maar het liefste zou ik kleinere dingen in het theater doen. Daar kun je veel meer van jezelf inleggen dan in de grote stukken waarin alles al voor je is bepaald. Ik hoop in de toekomst een evenwicht te kunnen vinden tussen dat soort kleinere, eigen voorstellingen en de grote musicals." 'De Matroos in de Doos' van Theater Terra speelt zaterdag 29 September in Theater a/d Schie. Aanvang 14.00 uur. Kaarten kos- ten 12,00 euro. Kinderen betalen 8,00 euro. VLAARDINGEN - Atletiekver- eniging Fortuna sloot zich dit jaar, na enige jaren afwezigheid, met haar Geul Techniekloop opnieuw aan bij de regionale serie van grotere loopevenementen. Dit cir cuit wordt georganiseerd onder de naam 'TopReis Loopserie'. Vorige week zaterdag werd deze wed- strijd gelopen en de hoofdafstand, de 15 kilometer kreeg de ver- wachte winnaars: Wim Padmos (Brielle) en Carla Ophorst (Hon- selersdijk). Voor de Fortuna-loop was een nieuw parkoers uitgezet langs rijksweg A20, Maasland, de Foppenplas en door de Broek- polder. De atleten waren goed te spreken over dit nieuwe traject. Al wordt het stuk langs de rijksweg wel als enigszins saai ervaren. Ook de fa- ciliteiten die op sportcentrum Pol- derpoort worden geboden, krijgen de handen van de deelnemers over het algemeen op elkaar. Fortuna lijkt dus aardig op weg opnieuw een gedegen sportevenement op de Vlaardingse kalender neer te zetten. Maar de atletiekclub is er nog niet. Het deelnemersaantal viel, ondanks het goede weer, nogal tegen. De teller stopte bij zo'n 375 deelnemers terwijl er eigen lijk met minimaal het dubbele gerekend was. De lopers waren daarnaast minder te spreken over de verzorging onderweg en aan de finish; met alleen wat bekertjes water. Verder miste het evene- ment ambiance door het gebrek aan publiek en een speaker die niet van de hoed en de rand wist over de regionale hardloopwereld. Meest tenenkrommend voor de deelnemers was een ellenlange en weifelende prijsuitreiking. Er waren maar weinig mensen die deze martelgang tot het einde uit luisterden waardoor de verloting na afloop ook in het water viel. SCHIEDAM - In de Stadsgehoor- zaaf wordt zaterdag 6 oktober spe- ciaal en alleen voor kinderen een KinderBoek&Bal georganiseerd. De eerste editie gaat over geheimen, niet helemaal toevallig ook het the- ma van de Kinderboekenweek van dit jaar. Het kinderBoek&Bal is van 12.30 tot 17.00 uur en belooft een spannende dag te worden met hier en daar een onheilspellend en geheimzinnig tintje. Er is die dag theater, er zijn schrijf- sters, waaronder Anke Kranendonk en Stasia Cramer en ook tekenaar Ted van Lieshout is van de partij. Er kunnen ook maskers gemaakt worden, die later gedragen kun nen worden tijdens het gemaskerde DiscoBal. Ook is er een rondlei- ding langs alle geheime plekken in het nieuwe theater. Plaatsen waar normaal gesproken niemand mag komen. Kaarten voor dit feest zijn voor vijf euro te koop bij de bibliotheekfilia- len van Vlaardingen en Schiedam, aan de kassa van de Stadsgehoor- zaal en bij de boekhandels Post Scriptum, Van Leeuwen, Jongen's Boeken, Aart Pontier en 't Lees- festijn. Tekenaar Ted van Lieshout. Foto: KinderBoek&Bal 'Als nuchtere Hollander geloof je niet dat je iets voor niets krijgt' door Peter de Jong Van een gemeente met 12 leden en 10 vrienden in 1982 is de Kerk van de Nazarener in Vlaardingen gegroeid tot een zielental van 1700 in 2007. De moderne Christenen vierden dit feit met een weekend vol activitei- ten in de Margriethal en het eigen kerkgebouw aan de Zwanensingel. Zaterdagavond vierden zo'n 800 Nazarener het jubileum met een 'prease' in de Margriethal. In een muziekprogramma werd het geloof blijmoedig bezongen door de ker- kledenband onder leiding van zang- leider Sjaak Sluimer. Soliste Marescha van der Stelt schit- terde daarbij met de vertolking van 'Greatest love off all' van Whitney Houston. Jaqueline de Graaf zorgde als clown voor een extra vrolijke noot vanaf de keukentrap die te klein bleek om de slingers en vlag- getjes aan het hoge plafond op te hangen. Ze werd dan ook spontaan gehol- pen door de jongeren achterin de zaal die de slingers met trossen ballonnen toch omhoog kregen. De jongeren hadden ook een spandoek Het was feest in de Margriethal waarin vooral plaats was voor verhalen en muziek. Foto: Roger van der Kraan gemaakt met de tekst 'Vlaardingen de gekste, God rules'. Ds. Meenderink stond in zijn speech niet lang stil bij het verleden van 25 jaar, maar richtte de blik vooral op de wereld van vandaag de dag. „In Amerika is het fenomeen 'Free for the asking' een begrip. Maar wij als nuchtere Hollanders geloven niet zomaar dat je iets voor niets krijgt." Daarna verwees hij naar Mattheus 22 waar de koning een feest geeft voor alle volgelingen. „Als me- neer Balkenende alle 16 miljoen Nederlanders per 'repondre' zou uitnodigen voor zijn tuinfeest hoef je er niet eens naar toe te gaan om te weten hoe we genaaid worden." Ds. Meenderink was ook zelf inte- graal onderdeel van het jubileum. Hij is al vanaf het begin voorgan- ger van de Vlaardingse gemeente. In die tijd heeft hij 420 huwe- lijken ingezegend en gewerkt aan de totstandkoming van het grote kerkgebouw aan de Zwanensingel, dat plaats biedt aan 600 mensen. Voor de jubileumviering van de snel groeiende geloofsgemeenschap dus echter toch nog te klein, zoals ook zondag bleek toen er 1100 men- sen naar de eredienst kwamen in de Margriethal. Daarbij nog niet opgeteld de klein- tjes tot twaalf jaar, voor wie in de kerk aan de Zwanensingel zelf een kinderprogramma was. Wethouder Oosterom maakte het feest, redelijk anoniem, mee vanaf een plaatsje achterin de zaal. Na afloop van de dienst in de Mar griethal gingen de Nazarener na- tuurlijk toch naar hun eigen kerk gebouw aan de Zwanensingel, waar het jubileum met een buffet en felicitaties voords. Meenderink nog de hele dag doorging. door Peter de Jong Voor hen die persoonlijk bij willen houden hoe de ledigheid der dagen tegenwoordig in geestelijke armoede verglijden, en daarbij tegelijkertijd toch in correlatie met de religieuze context van het oude vaderland willen blijven, is de Archiefschatten Agenda 2008 een goede aanrader. Het is een stoere gebruikersagenda waarmee je goed voor de dag kunt komen om je afspraken met iedereen vast te leggen, zelfs op zondag of alle andere dagen des Heren. Door de DIVA (de branche-or- ganisatie van het Nederlandse Archiefwezen) is 2008 uitge- roepen tot jaar van het Religi- eus erfgoed. De 52 weken van het jaar worden gei'llustreerd met afbeeldingen van reli gieuze topstukken uit dertig Nederlandse archieven. Juist door de onafhankelijke selec- tie waarbij elk archief zelf de keuze van het hoogste belang maakte, wordt de religieuze geschiedenis van het Vader land kris kras doorlopen. Van het in 1444 geschreven verhaal van Zacheus tot de tekening die Len Munnik in 2002 maakte voor het IKV. Door de Stadsarchieven van zowel Schiedam als Vlaardingen werden twee topstukken ingeleverd die de religieuze identiteit van beide steden goed weergeven. Het prozai'sche aquarel waarmee J. Schiermann de heilige Liduina uitbeeldde als zij Schiedam op 14 mei 1940 beschermt tegen de Duitse bommenwerpers geeft de katholieke gedachte van de branderstad weer. Hoewel Liduina niet kon voorkomen dat er in de Tweede Wereldoor- log toch bommen op de Schiedam vielen, gingen de katholieke Land- en Tuinbouw jongeren in 1957 toch nog graag met de pastoor pootje baden in de Noordzee, zoals een foto uitbeeld. Het Vlaardingse archief toont de twee stenen tafelen die Anthony Bui- tenweg in 1747 kaligrafeerde. Buitenweg bleek veel meer kwaliteiten te hebben dan alleen die van lastpost tijdens de psalmenoproer. De foto met zondagschooljuffrouwen onder de kerstboom die in 1903 de Remonstrants Gereformeerde kerk opsierde, werd toen in veel kerkelijke kringen als schokkend ervaren. Nu kunnen we er een prachtig gestileerd tijdsbeeld in herkennen in de geest van de vrijzinnige predikatie. De Archiefschatten Agenda 2008 is een uitgave van Bekking Blits in Amersfoort, en is in de boekhandel verkrijgbaar voor de prijs van 11,90 euro. Maasstad Weekbladen verloot on der lezers vijf exemplaren van 'Archiefschatten Agenda 2008'. Wie kans wil maken op het boek hoeft maar een ding te doen. Stuur een mailtje naar b.vanzessen@ maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. "Bart van Zessen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. Eerder werd per abuis de verkeerde foto bij het Boekbeeld over 'Archiefschatten Agenda 2008' geplaatst. Tekst en foto zijn daarom deze week op nieuw geplaatst. Inzendingen die al binnen zijn voor 'Archiefschat ten Agenda 2008' als gevolg van de eerste plaatsing, dingen uiter- aard gewoon mee. De winnaars van dichtbundel 'Ogen die altijd huilen' zijn R. van Oers-Janssen (Ph. de Goedestraat 96, Vlaardingen) en M.L. van der Beek (Abel Tasmanlaan 380, Vlaardingen). De dichtbundels worden binnenkort toegezonden. REGIO - In de eerste klasse won kvv Ridderhof dit weekeinde de regioderby bij ODO Maasland. De Vlaardingse korfballers namen al snel een voorsprong. Ruststand: 3- 8. Na de hervatting naderde ODO tot op een punt maar trok kvv Rid derhof de partij alsnog gedecideerd naar zich toe, 10-14. Ilya de Vries scoorde vijfmaal voor de Vlaar- dingers. Oranje Nassau speelde zaterdag te gen het nog puntloze RWA. In Por- tugaal ontspon zich een gelijkop- gaande wedstrijd maar omdat de Vlaardingse tweedeklasser de korf niet wist te vinden, liep RWA uit naar een ruime overwinning, 19-8. Bij Oranje Nassau viel Jeroen van der Harst uit met een enkelbles- sure. Harga had in de derde klasse een makkie tegen RKC. De Schiedam- mers namen snel een forse voor sprong maar moesten desondanks wel blijven 'knokken' voor de bal, 24-6. Vierdeklaseer ODI begon na twee wedstrijdloze speelronden pas af- gelopen zaterdag aan de competitie. Tegen het uit de derde klasse gede- gradeerde Good Luck speelden de Schiedammers een wedstrijd die vertrouwen gaf voor de rest van het seizoen maar er werd wel verloren, 8-14. ODI is ingedeeld in een zware poule met maar liefst drie degra- danten uit de derde klasse. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond De DCMR Milieudienst Rijnmond heeft van 17 tot 24 September 551 meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied ontvangen. Waar mogelijk onderneemt de DCMR actie om de overlast van stank, stof en lawaai te stoppen. Meer weten over het werk van de DCMR en de ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. STANKOVERLAST IN ZUIDLAND, VLAARDINGEN EN SCHIEDAM Vrijdag ontvangt de meldkamer van de DCMR meldingen van bewoners van Zuidland over mestlucht. De uitrukdienst van de meldkamer constateert dat op een perceel aan de Kerkweg in Zuidland mest volgens de regels is gei'njecteerd. Vrijdagavond ondervinden bewoners van Vlaardingen stankoverlast van AVR Compostering in de Botlek (Rotterdam). De uitrukdienst stelt vast dat de stankoverlast van de composteringsinstallatie van AVR komt. De DCMR stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Zaterdag komen stankmeldingen uit Schiedam, Vlaardingen en Delft. Bewoners omschrijven de stankoverlast als chemische en oplosmiddelenlucht. Geconstateerd is dat de stankoverlast uit het industriecomplex Pernis West komt, maar een aanwijsbare bran is niet gevonden. Bij stankoverlast spelen de weersomstandigheden, zoals wind- snelheid, -richting en luchtvochtigheid een rol. Als de oorzaak van stankoverlast niet gevonden is, krijgen de bedrijven in het gebied waar de bran van overlast ligt, een fax met het verzoek een nader onderzoek op hun bedrijfsterreinen in te stellen en de resultaten van dit onderzoek naar de meldkamer terug te koppelen. m milieudienst MELDKAMER: 010 473 33 33 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 27