w w ft I® v l - I wmmm ;fcs< ROTTERDAM - In 2001 was Rotterdam samen met Porto de Culturele Hoofdstad van Eu- ropa. Zoals bekend werd dit een groot succes. De gemeente kreeg de smaak te pakken, wat leidde tot een interessant be- sluit. Rotterdam zou om het jaar in het teken van iets staan. In 2003 was het Waterlife, 2005 was het Sportjaar. 2007 werd uitgeroepen tot Jaar van de Ar- chitectuur, oftewel Rotterdam 2007 City of Architecture. „Rotterdammers zijn bezig met architectuur", vindt Pieter Kuster, projectleider bij Rotterdam Festi vals, de organisatie die de coor- dinatie van Rotterdam 2007. City of Architecture op zich genomen heeft. „Neem bijvoorbeeld de bijna- men die aan bouwwerken gegeven worden. Het opvallende is ook dat in Rotterdam de officiele naam naar de achtergrond verdwijnt ten gunste van de bijnaam. En dan mag ik aan buitenlandse gasten uitleggen wat een koopgoot is. Want welke i 1 Veertig gebouwen April woonmaand Brandgrens Brick Biennale Rotterdam ArchiGuides Rotterdam Bouwt! Dag van de Architectuur Dans- en toneel Wolkenkrabbers en bouwputten imnttrnmrn 2007: Jaar van4 de /UrEPfiie^tuur f h door Anne-Rose Hermer Rotterdammer heeft het nu over de Beurstraverse?" De zwaan (Erasmusburg), de Piuk- me-kaalstraat, (Puntegaalstraat, de straat waar jaren het belastingkan- toor gevestigd was voor de verhui- zing naar de Laan op Zuid), enzo- voort. Zowel bij de verkiezing van het mooiste als het lelijkste gebouw van Rotterdam werd door veel mensen gereageerd. Ook voor Het Bouwputtenfestival, een inmiddels jaarlijks terugkerend evenement, is veel interesse. Een ander voorbeeld zijn de diverse rechtszaken die in Rotterdam lopen en gelopen hebben in de hoop bepaalde bouwprojec- ten tegen te gaan. Dat is niet voor niets. Het hele jaar staan veertig Rot- terdamse gebouwen centraal, om precies te zijn honderd jaar mo- derne architectuur op een paar vier- kante meter. Alle bewuste gebou wen vertonen dit jaar wat speciale 'paarse' plekjes, aangebracht door Studio VoollaersZwart. De top van de Euromast, de ramen van De Bijenkorf, de Erasmusbrug, een ku- buswoning, de groene toren van het World Trade Centre, en ga zo maar door. De echte liefhebber kan op de fiets springen om in korte tijd alles te passeren. Maar het is eigenlijk zonde om zo razendsnel Iangs alles te scheuren. De veertig bouwwerken maken deel uit van het programma 'Sites Stories'. Om te beginnen kunnen liefhebbers bij het City Informatie Centrum aan de Coolsingel (vlakbij metrostation Churchillplein) of bij de VVV Rot terdam Store voor zeven euro ex- clusief borg de audiotour huren. Op deze mp3-speler staan allerlei geluidsfragmenten die betrekking hebben op de veertig gebouwen. Geen droge achtergrondinforma- tie, maar leuke wetenswaardighe- den of anekdotes die misschien in de vergetelheid zijn geraakt. Een voorbeeld hiervan is een geluids- fragment van de vrouw van archi tect J.J.P. Oud, die onder andere Cafe De Unie ontwierp. De Unie stond aanvankelijk aan de Coolsin gel, maar is later herbouwd aan de Mauritsweg. De felle kleuren waren voor die tijd best 'schokkend', net als de strakke vormgeving. „Uw man werkt toch bij de gemeente?", vroeg iemand aan mevrouw Oud. „Kan hij dan niet iets doen aan dat vreselijk gebouw van De Unie?" Het antwoord was niet echt wat de vragenstelster in gedachten had. foto: Marc Heeman (Overigens is de 'Sites Stories au diotour' vanaf april gratis in mp3- bestanden te downloaden via www. rotterdam2007.nl). In veel van de veertig gebouwen, waaronder veel overheidsgebou- wen, is iets speciaals te zien in het kader van het Jaar van de Architec tuur. Vaak slaat het terug op de historie. In cafe/Brasserie Dudok aan de Meent hangen bijvoorbeeld foto's uit de periode waarin op deze plek een verzekeringskantoor gevestigd was. Er vinden gedurende het hele ka- lenderjaar activiteiten plaats, maar de nadruk ligt op de periode april- september. Dit heeft met vakantie- perioden en natuurlijk het weer te maken. De hele maand april organi- seert het City Informatie Centrum allerlei activiteiten rondom wonen en woningen. Op zaterdag 7 april vindt Mozai'ek Rotterdam plaats. Dit zijn ontdekkingstochten naar bijzondere levensstijlen. Er is een ochtend- en een middagprogram- ma, maar let op: de prijs, tien euro, is inclusief de huur van de fiets! De activiteiten van 14 april zijn interessant voor starters op de wo- ningmarkt, maar 21 april is het tijd voor de Grote Rotterdamse Woon- inspiratietour. Deelname is gratis. De Wooninspiratietour voert langs ruim veertig bijzondere woningen, van modelwoning, kubuswoning tot museumwoning. De bezoekadres- sen zijn eind maart beschikbaar. Lichtprojecten zijn volgens Pieter Kuster momenteel zeer actueel. Rot terdam 2007 City of Architecture kon dus niet achterblijven, en er prijken diverse lichtprojecten op de agenda. De meest indrukwekkende wordt waarschijnlijk 'Brandgrens'. Op 14 mei 2007 is het 67 jaar gele- den dat het centrum van Rotterdam door de Duitsers werd gebombar- deerd. Die dag zal de brandgrens, dus de grens waarbinnen alles plat- gebombardeerd werd en letterlijk in brand stond, 's avonds worden gearceerd met honderden lichtbun- dels. Het is ook de scheidingslijn tussen oud en nieuw. Mei en juni worden min of meer de 'lichtmaanden'. Zes teams van in- ternationale lichtontwerpers zullen hun kunsten vertonen, onder tijdens workshops van ELDA+ (ELDA staat voor European Lighting De- foto: Jan van der Ploeg foto: Jan van der Ploeg signers' Association). U moet er wel voor opblijven, want lichtprojecten komen nu eenmaal alleen's avonds en's nachts tot hun recht. Van 25 mei tot en met I juli 2007 vindt in het Groot Handelsgebouw de tentoonstelling 'Brick' plaats. Centraal staat het project 'Brick' waar gedurende drie jaar aan ge- werkt is door het Europees Kera- misch Werkcentrum. „Er zal een nieuw product gelanceerd worden", vertelt Kuster, die nog niet wil ont- hullen wat het precies is, maar het gaat om een nieuw type baksteen. Tijdens 'Brick' zijn er ook lezingen en presentaties. De derde Internationale Architec tuur Biennale Rotterdam mag dit jaar natuurlijk niet ontbreken. Het thema is dit keer 'Producing the Contemporary City' (maak de he- dendaagse stad). Curator van deze biennale is het Rotterdamse Ber- lage Instituut. Tijdens twee grote tentoonstellingen Visionary Power en De Nieuwe Nederlandse Stad, wordt de spanning getoond tussen architectuur en stedenbouw. Tij dens de eerste twee weken van de Biennale heeft de benedenzaal van De Kunsthal de rol van 'kloppend hart' omdat hier allerlei conferen- ties, lezingen, presentaties en work shops gehouden worden. De Bien nale duurt van 24 mei tot en met 2 September 2007 en vindt plaats in De Kunsthal. Een andere tentoonstelling die zeer zeker de moeite waard is, valt te bewonderen in het Nederlands Ar- chitectuurinstituut. Het is een over- zichtstentoonstelling van het werk van Le Corbusier, een van de sleu- telfiguren van de architectuur uit de twintigste eeuw. Er is niet alleen aandacht voor zijn architectuurpro- jecten, want Le Corbusier was een veelzijdig kunstenaar. Zijn oeuvre behelst ook meubels, schilderijen, textielen en tekeningen. (Van 26 mei tot en met 2 September 2007). Mensen die de bus of de fiets pre- fereren komen in het Rotterdam 2007 City of Architecture aan hun trekken dankzij Rotterdam Archi Guides. Deze organisatie weet al jaren van de hoed en de rand als het om rondleidingen gaat. Hun gidsen zijn architecten of studenten van bijvoorbeeld de TU in Delft. Rot terdam ArchiGuides verzorgt naast hun eigen programma van april tot en met oktober 2007 speciale rondleidingen in het kader van dit architectuurjaar. In samenwerking met Rotterdam ByCycle wordt elke week een ar- chitectuurfietstocht georganiseerd. De tochten hebben elke maand een ander thema dat naadloos aansluit bij het programma van Rotterdam 2007 City of Architecture. De thema's zijn wonen, de brand grens, modernisme, buitenruimte en infrastructuur, hoogbouw en bouwputten. Verder vindt er elke maand een busexcursie plaats langs de archi- tectonische hoogstandjes van Rot terdam, en er zal een monumentaal pand bezocht worden. De fietstour duurt twee uur (tien euro inclusief fietshuur) en de bus- tour duurt 2,5 uur (vijftien euro per persoon). Reserveren is een aanrader. Meer informatie is verkrijgbaar via www.rotterdam-archiguides.nl of 010-4332231. Op 3 juni mag de jeugd aan de slag. De Stichting Rotterdam Bouwt! biedt die dag aan 500 kinderen tus sen de zeven en twaalf jaar de kans om zich uit te leven als architect. Ze ontdekken waarom bepaalde din- gen de vorm hebben die ze hebben, waarom je daarvoor bepaald mate- riaal gebruikt. Of juist niet. En ze kunnen hun eigen ideeen omzetten in een zelf ontworpen gebouw. Dit jaar vindt alles plaats in een span- nende tent bij de Euromast. Het is belangrijk om je best te doen, want de fraaiste maquettes worden gese- lecteerd door een deskundige jury. De 'winnende' maquettes worden tentoongesteld in kindermuseum Villa Zebra in Rotterdam-Zuid. De openingsdatum is 13 juni 2007. Overigens zijn er het hele jaar door activiteiten op scholen in het kader van Rotterdam Bouwt! zoals pro- jectweken omtrent architectuur en bouwen, natuurlijk compleet met lespakket en een speciaal magazine dat vanaf 21 maart op scholen ver- spreid wordt. Op 23 juni is de landelijke opening van de Dag van de Architectuur, hoe kan het ook anders, in Rot terdam. Het thema is 'tijdelijk ver- blijf. Een plek waar mensen over het algemeen tijdelijk verblijven, is bijvoorbeeld de lobby, een chique naam voor een chique entreeruimte van bijvoorbeeld een hotel, een hele mooie woning of een overheidsge- bouw. Op 23 juni worden er tiental- len bijzondere lobbies opengesteld voor publiek, en worden er rondlei dingen verzorgd door enthousiaste gidsen. Tijdens Rotterdam 2007 City of Architecture groeit en bloeit bij diverse kunstdisciplines, en de to- neelwereld blijft ook niet achter. Het Rotterdams Centrum voor The ater laat op een andere plek dan gebruikelijk van zich zien en ho- ren: de arcade van het Nederlands Architectuurinstituut, ook bekend dankzij de gekleurde lichtbundels van het lichtkunstwerk van Peter Struycken. Wie's avonds op de Ro- chussenstraat loopt of rijdt, zal het ongetwijfeld wel eens gezien heb ben. Op deze plek wordt enkele ke- ren een toneelstuk van Peter Hand- ke opgevoerd. De spelers zijn in het wit gekleed, zodat zij de kleuren aannemen van het lichtkunstwerk. Iedereen speelt de rol van passant, en je hebt er ogenschijnlijk geen idee van wat ze zeggen. Met behulp van koptelefoons vangt het nieuws- gierige publiek toch flarden van gesprekken op. Bezoekers van de Museumnacht op 3 maart hebben de voorstelling mo- gel ijk al gezien, maar er volgt een herkansing op 14, 21 en 28 april. Ook het gezelschap 'Conny Janssen Danst' doet mee aan Rotterdam 2007 City of Architecture. Samen met het Rotterdams Conservato- rium verzorgt ze voorstelling in een verlaten fabriekshal. Deze aparte locatie vormt de achtergrond voor het derde deel van een vierluik met als thema 'de stad'. De voorstel- lingen worden gegeven op 28 juni tot en met I juli en van 4 tot en met 7 juli. Rotterdam heeft een paar wolken- foto: Cees Zoeteman/Kroonduif Air T7TT krabbers om U tegen te zeggen. Niet alleen het gebouw van Natio- nale Nederlanden heeft een gigan- tische hoogte, maar ook de Kop van Zuid beschikt over een aantal gebouwen die zichzelf wolkenkrab- ber mogen noemen. Ze staan in de derde week van September hele- maal in het zonnetje, want dan is het Wolkenkrabberweek. Er staat een Open Dag van de Wolkenkrab- ber op het menu, Het Nederlands Kampioenschap Trappenlopen in de Euromast, en wederom een lichtprogramma. Op hooggelegen locaties worden skylinediners ge organiseerd, zodat de gasten tijdens het wachten op het idee in ieder geval een behoorlijk uitzicht heb ben. Geen gek idee, juist omdat vanuit een wolkenkrabber goed te zien is hoe mooi de skyline van Rotterdam is, en hoeveel moois er staat. Bovendien wordt in de aan- loop naar de Wolkenkrabberweek een publieksverkiezing gehouden voor de mooiste wolkenkrabber van de stad. En ook deze week zijn er speciale lezingen en tentoonstellin gen. Er zal ook een fototentoonstel- ling plaatsvinden, natuurlijk met afbeeldingen van wolkenkrabbers. Daarnaast wordt er een wolken- krabbertour georganiseerd. In 2003 werd Rotterdam voor het mmwsmmrmmam foto: Marc Heeman eerst getrakteerd op het Bouwput tenfestival. Het klonk in het begin misschien een beetje gek, maar er bleek wel dermate veel interesse voor te zijn dat het terugkeerde. Dit jaar is het tijd voor het vijfde Rot terdamse Bouwputtenfestival. Het eerste lustrum gaat niet onopge- merkt voorbij. In Rotterdam wordt op diverse plekken gebouwd. Tij dens het Bouwputtenfestival kun nen de fans een tour maken langs alle actuele bouwputten in de stad. Vrijdag 12 oktober en zaterdag 13 oktober is het weer zover. Gezien de populariteit van dit festival is reserveren verplicht. Vrijdag 19 oktober 2007 is uitgeroepen tot Dag van de le Paal. Het is onmogelijk om alle activitei ten in het kader van Rotterdam 2007 City of Architecture op te noemen. Maar op www.rotterdam2007.nl staat een totaaloverzicht. Verder is er heel veel informatie te verkrijgen bij het City Informatiecentrum aan de Coolsingel 197. Een bezoek aan het City Informatiecentrum is nooit vruchteloos, al was het alleen al vanwege de mooie maquettes die hier te zien zijn en de vele folders over wonen- in het algemeen. U kunt ook informatie krijgen bij de VVV Rotterdam Store. foto: Hannah Anthonysz

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 29