Schiedam? meest - ARC veelzijdige architect De nieuwe mark loopt van kerk tot kerk www.schiedam.nl it IIS Marktmeester Jan van Meel: "De tijd was rijp voor verandering" Markt van kerk tot kerk Standwerkersconcours terug van weggeweest Marktkoopman Dick Vriends kijkt uit naar 'vast stekkie' gemeente Schiedam Wethouder Siljee opent markt "Schiedammers zijn de trouwste klanten!" Week 39 Woensdag 26 September 2007 H Aanwijzing Gehandicaptenparkeerplaatsen ■ML E5 j M I Gemeenteberi De tentoonstelling die het Gemeentearchief Schiedam op 6 oktober 2007 organiseert betreft het leven en werk van de Schiedamse architect Piet Sanders (1882-1937). Dit naar aanleiding van 'Wonen', het landelijke thema voor de Week van de Geschiedenis. Het merendeel van Sanders' werk betreft woningen en bedrijfspanden. Zo staat de Gorzen vol met de woningen die hij in opdracht van woningbouwvereniging Volkshuisvesting ontwierp, de Passage is een kenmerkend deel van Schiedams centrum en wie via Vlaardingen Schiedam binnenkomt zal zich verbazen over de klasse die de Burgemeester Knapperdaan uitstraalt door het Sint Jacobsgasthuis en de verschillende villa's. M.A.M. Kloosterman en haarpartner C. Kroeze in de besproken vergaderzaal foto: Jan van Kampenhout, Gemeentearchief Sanders' werk dateert van 1907 tot zijn plotselinge overlijden in 1937. Juist in die periode, toen kunst en architectuur belangrijke veranderingen doormaakten, hield hij vast aan zijn eigen - op de Amsterdamse school ge'fnspireerde stijl. Dit neemt niet weg dat voor Sanders de gebruikers van zijn werken centraal stonden. Hij probeerde zich zoveel mogelijk in te leven in hun wensen. Als de opdrachtgevers er ruimte voor lieten, paste hij ook glas-in-lood en keramiek toe. De tentoonstelling 'Wonen in Schiedam, de architectuur van Piet Sanders' wordt gei'llustreerd door bouwtekeningen, foto's en persoonlijke documenten. Er is ook een serie foto's gemaakt met als thema 'Bewoners en hun Sanderswoningen.' Jan van Kampenhout maakte de foto's: "De naam Sanders leeft echt onder de bewoners. Alle mensen die ik sprak waren op de hoogte van het feit dat ze in een van zijn huizen woonden, en wisten waarom dat iets bijzonders is. Sommige geportretteerden namen zelf contact op met het Gemeentearchief, omdat ze zo trots zijn op de leuke details in hun woning. De geportretteerden komen uit verschillende rangen en standen en wonen verspreid door Schiedam." Een van die geportretteerden is mevrouw M.A.M. Kloosterman die vanuit een 18de eeuws pand aan de Lange Haven een kunstboekhandel drijft. Tot 1926 was de 'Bond van Distillateurs en Likeurstokers in Nederland' in het pand gevestigd. Vanwege de landelijke distributie van alcohol was meer kantoor- en vergaderruimte nodig. Piet Sanders werd in 1918 aangetrokken om in renaissancestijl een vergaderzaal te ontwerpen. Het resultaat is een imponerende zaal van meer dan vijf meter hoog, met een oppervlakte van dertien bij negen. De muren zijn van donker eikenhout met veel houtsnijwerk, waarin het probleem van detonerende verwarmingsradiatoren is opgelost door deze handig te verbergen. Hierdoor is de zaal klassiek, maar toch met alle (toen) moderne gemakken. In de ramen is - typisch voor Sanders glas-in-lood, die de wapens van de provincies en steden afbeelden waar 'de bond' veel zaken mee deed. De ruimte met het zware donkere hout, afgewisseld door veel glas-in-lood, betekende een flinke breuk met zijn gebruikelijke stijl. Het is dan ook een voorbeeld van Sanders' veelzijdigheid als architect. Wie nieuwsgierig is naar de persoon Piet Sanders of wat hij allemaal voor de stad heeft betekend, is welkom op de tentoonstelling 'Wonen in Schiedam, de architectuur van Piet Sanders' op 6 oktober van 11.00 tot 16.00 in het Gemeentearchief Schiedam. Op deze dag zullen naar aanleiding van het tienjarig bestaan van het gebouw aan het Stadserf nog veel meer activiteiten worden gehouden. Het Gemeentearchief Schiedam is iedere Werkdag geopend van 9.00 tot 17.00 uur en gevestigd op de derde verdieping van de nieuwbouw van het Stadskantoor, Stadserf 1 E-mail: archief@schiedam.nl. Bezoek ook de webstek archief.schiedam.nl en de tentoonstellingen in de Stadswinkel. Het Gemeentearchief bewaart informatie over Schiedam en Schiedammers van 1286 tot gisteren en stelt deze gratis beschikbaar. Burgemeester en wethouders van Schiedam maken bekend, gelet op het bepaalde in artikel 26 BABW, dat zij, op basis van artikel 12 BABW in het algemeen belang van het verkeer hebben besloten: 1de onderstaande plaats aan te wijzen als een gehandicaptenparkeerplaats voor een bepaald voertuig, aan te geven door plaatsing van het bord model E6 bijlage I RW met onderbord: a. Besloten op 22 augustus 2007: Hagastraat, nabij pand nr. 25, 3114 NC Wij wijzen u erop dat u op grond van de Algemene Wet Bestuursrecht tegen dit besluit binnen zes weken na de dag van deze bekendmaking een gemotiveerd bezwaarschrift bij burgemeester en wethouders kunt indienen. Indiening van een bezwaarschrift schorst niet de werking van het bestreden besluit. Als u dat wilt bereiken, bestaat de mogelijkheid in geval van onverwijlde spoed en gelet op de betrokken belangen een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening in te dienen bij de president van de Arrondissementsrechtbank, d.t.v. de sector Bestuursrecht, postbus 3981, 3003 BB Rotterdam. Informatie kan worden ingewonnen bij dhr. P. Pollen, tel.nr. 2465801. Het besluit kan worden ingezien op het Gemeentelijk Informatiepunt in de Stadswinkel van het Stadskan toor gedurende een termijn van 6 weken na de dag van deze bekendmaking. Schiedam, 19 September 2007 namens burgemeester en wethouders van Schiedam, Het hoofd Ruimtelijke en Economische Ontwikkeling (a.i.), ing. K.P. Rijke Het was de laatste tijd niet zo gezellig meer om op vrijdag over de weekmarkt te slenteren. Kramen waren vaak moeilijk te vinden door verplaatsingen en bouwwerkzaamheden rond de marktplek belemmerden meer dan eens de voetgangerspaden. Ergernis die vanaf 21 September tot het verleden behoort. Sinds afgelopen vrijdag kent de markt namelijk een nieuwe definitieve indeling. De markt wordt daarmee niet alleen toegankelijker en veiliger, maar belooft ook een breder aanbod. /Kssjari jya Indeling Om tot een indeling van de huidige standplaatsen te komen, moesten alle marktkooplieden op vrijdag 7 September hun voorkeur aangeven. Jan van Meel vertelt dat dat een unieke gebeurtenis was. "Het is in de geschiedenis van Schiedamse weekmarkt nog niet eerder voorgekomen dat alle marktkooplieden tegelijkertijd een nieuwe standplaats hebben gekregen. Uiteraard was het niet eenvoudig om een indeling te maken die aan een ieders wensen voldoet. We hebben op basis van ancienniteit beslissingen genomen en zijn uiteindelijk tot een bevredigend resultaat gekomen. Binnen de nieuwe indeling bestaan er specifieke 'food- rijen' en 'gemeleerde rijen', met zowel food als non-food producten. Het Land van Belofte wordt rondom de boom een 'eetpleintje', hier komen bijvoorbeeld kramen te staan waar vis en snacks worden gebakken." Vertrouwen "Alle veranderingen hebben heel wat voeten in de aarde gehad", blikt Jan van Meel terug. "Diverse marktkooplieden moesten in de afgelopen paar jaar noodgedwongen van standplaats wisselen en de opgebroken voetgangerspaden waren bepaald geen publiekstrekker. Het zijn geen gemakkelijke tijden geweest voor de marktkooplieden. Met de nieuwe indeling breken hopelijk zowel voor de standhouders als voor het winkelend publiek betere tijden aan. Alle betrokkenen zijn enthousiast en vol goede moed, dus ik heb er alle vertrouwen in dat deze nieuwe formule een succes gaat worden." foto: Jan van der Ploeg "Ik ben al 25 jaar marktmeester in Schiedam, maar met dergelijke rigoureuze veranderingen heb ik nog niet eerder te maken gehad", steekt Jan van Meel van wal. "De tijd was er echter rijp voor. Voorheen was de weekmarkt grotendeels gevestigd op het Broersveld. Maar deze locatie voldeed gewoon niet meer aan de huidige veiligheidseisen en was onvoldoende toegankelijk. Het was er al nauwelijks mogelijk om naast elkaar te lopen, laat staan dat een invalide er voldoende bewegingsruimte had." Meer keus "Bij de nieuwe indeling loopt d'e markt van kerk tot kerk. Er staan kramen in de Lange Kerkstraat, het Land van Belofte en het Stadserf", licht Jan van Meel toe. "Daarnaast legt het nieuwe marktbeleid de nadruk op kwaliteit in plaats van op kwantiteit. Het aantal branches is gemaximaliseerd en geregeld in het zogenoemde branchebesluit. Deze regelgeving moet ertoe gaan leiden dat er in de toekomst zoveel mogelijk verschillende branches op de Schiedamse markt vertegenwoordigd zijn en de consument dus meer keus krijgt. We krijgen een markt met meer kwaliteit!" Het was soms even zoeken naar de 'vaste kramen' afgelopen vrijdag tijdens het proefdraaien met de nieuwe marktopstelling, maar de reacties waren bijna zonder uitzondering positief. Zowel kooplieden als klanten noemden de markt van kerk tot kerk overzichtelijker en weidser van opzet dan voorheen. De officiele opening van de markt-nieuwe-stijl op vrijdag 28 September om 11.30 uur op het Stadserf door wethouder Menno Siljee, belooft een gezellige dag te worden met diverse feestelijke activiteiten, zoals het populaire standwerkerconcours. De wethouder zal onder meer de maar liefst 17 kooplieden huldigen die de Schiedamse weekmarkt inmiddels al en kwarteeuw trouw zijn. Ook is hij voorzitter van de jury die de moeilijke taak heeft uit alle welbespraakte standwerkers - die te vinden zijn op het Broersveld - de beste te kiezen. Stipt om 16.00 uur is de prijsuitreiking van de Schiedamse wisselbokaal op de Grote Markt. Nu het plein voor het Land van Belofte zo goed als gereed is, wordt de weekmarkt in het centrum echt van kerk tot kerk gehouden. Komende vrijdag zal worden proefgedraaid met de nieuwe opstelling. Vanaf volgende week 28 September is de indeling definitief. Lange Kerkstraat R. den Os - Dameskleding R. Cardinaal - Kleinvak C. Verkaik - Zuivelproducten R. Velhuizen - Lederwaren Spengen - Dierenvoeders J. Verzijl - Geluidsdragers M. van Iersel - Trendmode Heren D. Moquaddem - Dameskleding J. Plak - Zuivel K. Gundlach - Snoepwaren K. Gundlach jr - Snoepwaren H. Kruithof - Aardappelen/Peulvrucht J. Breedveld - Textiel J. Grob - Dameskleding P. de Boef - AGF W. van Dijk - Beenmode Land van Belofte D. Vriens - AGF J. Visser - Bloemen M. Vriens - AGF R. Dronkers - AGF P. Put - Bloemen C. Leyten-Molhoek - Viswaren J. Hessel - Hamburgers Nguyen - Vietnamese snacks J. de Graaf - Viswaren B. Gundlach - Viswaren J. Gantvoort - Viswaren Stadserf rij 1 J. Schouten - Zuivelproducten W. van der Wei - AGF W. Dronkers - AGF H. Gelderbfom - BKB Kienecker - Dierenvoeders J. Chedi - Surinaamse kruiden/AGF Stadserf rij 2 M. Qamar/Hafeez - Dameskleding M. Akcay - Drogisterij artikelen C. Grob - Dameskleding K. Njo - Dameskleding Naseer Ahmad - Nacht/onderkleding/ lingerie P. Lutz - Batterijen J. Koops - Huishoudelijk textiel Stadserf rij 3 N. Wijgaarden - Beenmode T. Groenedaal - Schoenen C. Shahi - Dameskleding R. Singh - Dameskleding B. Smol - Geluidsdragers Saied - Drogisterij artikelen R. Nielsen - Wenskaarten/Hobbyart. Stadserf rij 4 P. Koelewijn - BKB N. Cankat - AGF P. Brouwer - AGF J. Kruithoff - Aardappelen J. Verkaik - Zuivelproducten M. van der Wei-AGF W. Vermeulen - Poelierswaren W. van Kralingen - Noten/Zuidvruchten Op de gemeentelijke website www.schiedam.nl vindt u een kaartje waarop van alle kramen de locatie staat aangegeven. Dick Vriends is een van de zeventien marktkooplieden die al langer dan 25 jaar op de Schiedamse markt staat. Voor generaties Schiedammers is hij een bekend gezicht. De opa van Dick was tijdens de opening van de allereerste Schiedamse weekmarkt al standhouder. Diens zoon trad in zijn voetsporen en kleinzoon Dick nam het roer op zijn beurt over. Samen met zijn vrouw Leny en dochter Monique verkoopt hij al jaren met een gezellig babbeltje - verse groente en fruit. "Het werken op de markt is mij met de paplepel ingegoten", vertelt Dick Vriends. "Als kleine jongen hielp ik al regelmatig mee achter de kraam en ik ben direct vanuit de schoolbanken als marktkoopman aan de slag gegaan." Dick vindt het niet gemakkelijk om het hoofd boven water te houden in het marktwezen. "Je moet voor dag en dauw opstaan, flink aanpoten om je klanten snel te helpen en de weersomstandigheden zijn vaak verre van ideaal. Het gezegde: 'wie niet steelt of erft, moet werken tot hij sterft is me op het lijf geschreven", licht Dick lachend toe. "Ik ben nu bijna zevendg en sta nog steeds drie dagen per week op de markt. En om heel eerlijk te zijn: ik zou het ook niet willen missen. Het is niets voor mij om achter de geraniums te zitten. Het houdt me jong om onder de mensen te zijn. Ik geniet van het contact dat ik heb met de klanten." Klantvriendelijkheid "Om succesvol te zijn als marktkoopman is het van cruciaal belang om interesse te hebben in mensen", aldus Dick. "Tegenwoordig is het helaas vaak droevig gesteld met de klantvriendelijkheid. Ik probeer mijn klanten altijd op zo'n manier te helpen als hoe ik zelf geholpen zou willen worden. Daarnaast is eerlijkheid heel belangrijk. Ik verkoop alleen kwaliteitsproducten en hiermee kweek je vertrouwen bij je klanten. Ervaring heeft mij geleerd, dat Schiedammers de trouwste klanten zijn die je kunt bedenken wanneer ze je eenmaal in hun hart gesloten hebben." Vertrouwde gezelligheid Na alle roerige tijden, waarin de familie Vriends regelmatig van marktplek moest veranderen, ziet Dick de toekomst zonnig tegemoet. "Ik zal er niet om liegen: het zijn geen gemakkelijke tijden voor de marktlieden geweest", bekent Dick. "In het verleden vond men de vrijdagmarkt nog feestelijk. Ik heb tweeentwintig jaar deel uitgemaakt van de marktcommissie en er was altijd veel animo en steun om extra festiviteiten te organiseren ter verlevendiging van de markt. De laatste jaren lukte het echter niet meer om activiteiten op touw te zetten. Ook onder het publiek daalde het enthousiasme. Het was voor bezoekers tenslotte geen pretje om te moeten zoeken naar hun favoriete kramen en met hun boodschappen over vlonders te balanceren. Ik heb er echter alle vertrouwen in dat die oude, vertrouwde gezelligheid met de nieuwe marktindeling weer helemaal terugkomt. Nu al gonst het van de positieve geluiden! De marktliedep kijken met smart uit naar een vast 'stekkie' en de bezoekers kunnen niet wachten om zonder obstakels de markt af te struinen voor verse producten en koopjes", besluit Dick Vriends. Colofon Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 551 Fax: (010) 473 70 21 E-mail: irifo@schiedam.nl Openlngstljden Stadswinkel maandag 12.00 tot 16.00 uur dinsdag t/m vrijdag 08.00 tot 16.00 uur donderdag 08.00 tot 20.00 uur Gemeentelijk Informatiepunt Postadres Buiten kantooruren voor spoedelsende veiligheldszaken Tel.: (010) 246 54 00 Stadswinkel, Stadserf 11 Tel.: (010) 246 53 04 Postbus 15011 3100 EA Schiedam oocsrwu:

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 2