De Starterslening Stadserf viert tienjarig bestaan en Dag van de Naturalisatie De commissies hebben vergaderd Schiedam betrekt bewoners opnieuw bij voorbereiding jaarwisseling www.schiedam.nl Aleidazaal voor even sporttribune: een impressie Wijkoverleg Schiedam Wijkoverleg Schiedam Centrum gemeente Schiedam Financieel steuntje in de rug bij het kopen van een huis 7 Week 39 Woensdag 26 September 2007 m. (f Gemeenteberi Beginnende koopstarters in Schiedam kunnen gebruikmaken van de Starterslening. Koopstarters kunnen, als ze aan de voor de lening gestelde voorwaarden voldoen, het aanmeldingsformulier afhalen bij de balie Bouwen, Wonen en Milieu in de Stadswinkel aan het Stadserf 1. De voorwaarden en aanvraagprocedure vindt u op de gemeentelijke website www.scbiedam.nl. De Starterslening in het kort De Starterslening overbrugt het verschil tussen de aankoopkosten van de woning en het bedrag dat de starter maximaal kan lenen volgens de normen van de Nationale Hypotheek Garantie (NHG). Veel jonge huishoudens willen voor het eerst een woning kopen, maar kunnen hier vaak niet voldoende hypotheek voor krijgen. De hoge woningprijzen staan in geen verhouding tot hun inkomen. Daarnaast is het aanbod van geschikte starterswoningen onvoldoende. Om deze koopstarters een financieel steuntje in de rug te geven hebben gemeenten en Stichting Stimuleringsfonds Volkshuisvesting Nederlandse gemeenten (SVn) de Starterslening ontwikkeld. Gemeente en SVn bieden de lening aan als aanvulling op de eerste hypotheek van de koopstarter. De Starterslening beweegt mee met de inkomensontwikkeling van de klant. De eerste 3 jaar is de lening renteloos en aflossingsvrij. In de loop van de tijd groeit het inkomen naar verwachting dusdanig dat de klant op enig moment de marktconforme rente en aflossing kan betalen. Een voorbeeld: Een tweepersoonshuishouden heeft een gezamenlijk inkomen van 30.000,—. Het tweetal wil een nieuwbouwwoning kopen van 160.000 v.o.n. De bijkomende kosten (de verwervingskosten) zijn 8%. De totale koopsom komt dan neer op 172.800,—. Bij een rente van 5% kan dit huishouden volgens de NHG- normen maximaal 138.314,- - lenen bij de eerste hypotheekgever. Het verschil tussen de maximale lste hypotheek en de totale koopsom van de woning bedraagt 34.468,—. Voor dit bedrag kan een Starterslening worden verstrekt. Een starterlening mag maximaal 20% van de totale verwervingskosten van een woning bedragen www.schiedam.nl Op de avond dat Nederlandse clubs successen boekten in het UEFA-cup toernooi, was er ook op Schiedams sportgebied een succes te noteren. In een door vele aanwezigen als zeer nuttig ervaren bijeenkomst gingen leden van sportverenigingen, de Schiedamse Sportraad en gemeenteraad onder leiding van het raadslid Rob Oosthof de discussie aan over het belang van sport en bewegen en wat daar voor nodig is. Hans Verlinde, gemeenteraadslid, onderschreef het belang van sportief bewegen voor de samenleving en de volksgezondheid, bijvoorbeeld ter bestrijding van overgewicht. De gemeenteraad moet zich er volgens hem bewust van zijn dat als er kaders en prioriteiten gesteld worden, deze ook waargemaakt moeten (kunnen) worden. Jan van Vugt, directeur ad-interim van de Dienst Sport en Recreatie noemde de mogelijkheden van het BTW-sportbesluit en gaf een overzicht van de stand van zaken van de uitvoering van het in 2005 door de gemeenteraad vastgestelde sportbeleidsplan 'Schiedam beweegt'. Beide inleidingen lagen aan de basis van het bespreken van een aantal stellingen in kleine groepjes. Bij de bespreking van de uitkomsten van de discussies waren de aanwezigen het erover eens dat sportverenigingen een steeds grotere maatschappelijke betekenis krijgen omdat er verbindingen zijn en worden gemaakt met onder andere scholen en wijken. Wethouder Daskalakis sprak de aanwezigen tot slot toe. Zij vond het een nuttige, constructieve bijeenkomst, maar zij zei ook: "Er is al veel gerealiseerd, maar er zijn zeker nog wensen en ambities." Zij gaf al een voorschot op de begrotingsbehandeling: de komende twee jaar wordt ruim 2 mln. vrijgemaakt voor de sport met name voor de verbetering van de omgeving van de sportterreinen. Dhr. Zandwijk, voorzitter van de sportraad, was het met de wethouder eens over de constructieve manier van werken en sprak de hoop uit dat het een vervolg zal krijgen. Dhr. Oosthof kon hem meteen meedelen dat de gemeenteraad dit zeker van plan is en de sportraad binnenkort hiervoor benaderd wordt. Wilt u meer informatie over deze bijeenkomst of het verslag ontvangen of wellicht van de planning van de vervolgbijeenkomst? Bel of mail naar de griffie van de gemeente Schiedam, tel. 010-246 5336 of griffie@schiedam.nl. Bewoners van de wijk Zuid zijn van harte welkom op het tweede wijkoverleg Zuid 2007 na de zomer. Datum: Maandag 1 oktober 2007. Locatie: Leliestraat 10 Aanvangstijd: 20.00 uur Belangrijkste agendapunten zijn: - Stand van zaken in de wijk, doorlopen agenda en verslag. - Bespreking wijkbudget. - Thema Veiligheid in de wijk (Presentatie door afdeling Veilig inzake nieuw beleidsplan Veiligheid 2008 -2011Aandachtspunt: uw reactie op het geschetste beeld van de veiligheid in uw wijk en voorgestelde maatregelen in het kader van veiligheid). Indien u voornemens heeft: deze vergadering bij te wonen of voor informatie kunt u contact opnenten met de afdeling wijkzaken, telefoonnummer 010-2465590. Bewoners van de wijk Centrum zijn van harte welkom op het eerste wijkoverleg Centrum 2007 na de zomer. Datum: Dinsdag 2 oktober 2007. Locatie: Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat, ingang tuinzijde Aanvangstijd: 20.00 uur Belangrijkste agendapunten zijn: - Thema Veiligheid in de wijk (Presentatie door afdeling Veilig inzake nieuw beleidsplan Veiligheid 2008 -2011. Aandachtspunt: uw reactie op het geschetste beeld van de veiligheid in uw wijk en voorgestelde maatregelen in het kader van veiligheid). - Stand van zaken in de wijk, doorlopen agenda en verslag. - Bespreking wijkbudget. Indien u voornemens heeft deze vergadering bij te wonen of voor informatie kunt u contact opnemen met de afdeling wijkzaken, telefoonnummer 010-2465590. Voor alle Schiedammers is het met de Dag van de Naturalisatie en het tienjarig bestaan van de nieuwbouw op het Stadserf dubbelfeest op zaterdag 6 oktober 2007. Theater a.d Schie, het Gemeentearchief Schiedam, de Stadswinkel, het Woon Informatie Centrum en Bibliotheek Waterweg, alien gevestigd op Stadserf 1houden die dag Open Huis en organiseren een groot aantal activiteiten in het teken van het thema Wonen in Schiedam. Op het Stadserf wordt in een grote tent de Dag van de Naturalisatie gevierd. Burgemeester W.M. Verver-Aartsen opent de dag om 12.00 uur met de opening van de tentoonstelling 'Zitten in stijl, 19de- eeuwse trends in Schiedam' in de Stadswinkel. Aansluitend snijdt de burgemeester in de foyer van het theater een supergrote taart aan met tienjarige Schiedamse kinderen. Iedereen is van harte welkom om samen met het gemeentebestuur te genieten van koffie met taart. Tentoonstellingen, rondleidingen en boekpresentaties Het gebouw op Stadserf 1 staat bol van de activiteiten, tentoonstellingen en rondleidingen. Bibliotheek Waterweg krijgt een woonachtige setting met presentaties van diverse interieurwinkels uit Schiedam. Daarnaast organiseert de bibliotheek rondleidingen, treedt het koor Multiple Voice op en komt auteur Jan Terlouw vertellen over zijn nieuwste boek 'Dierbaar'. Het eerste exemplaar ontvangt wethouder M. Siljee. Ook auteur Thomas Lieske is aanwezig voor een signeersessie. In het Gemeentearchief is een tentoonstelling te zien over de Schiedamse architect Piet Sanders (periode 1910 - 1920) met het accent op de gerenoveerde woningen in de Gorzen. Historische films uit het archief zijn te zien in de Aleidazaal. De tentoonstelling 'Zitten in stijl, 19de-eeuwse trends in Schiedam' wordt verzorgd door het Stedelijk Museum Schiedam op locatie. In de entreehal van het stadskantoor organiseert het museum workshops voor kinderen vanaf zes jaar bij de tentoonstelling. De Stadswinkel is deze zaterdag ook geopend en het publiek kan er voor alle diensten terecht. Speciale aanbieding Geen feest zonder cadeaus. Daarom kan het publiek de hele dag terecht voor leuke acties. Zo kan iedereen voor maar 1.00 een foto van zijn eigen straat laten afdrukken in het gemeentearchief, in de Stadswinkel kunnen bezoekers gratis pasfoto's laten maken en het Theater a.d Schie geeft 10,00 korting op tien voorstellingen. Op het Stadserf kan iedereen gratis een familieportret laten maken door de Schiedamse fotograaf Sjef van Duin. Dag van de Naturalisatie Zaterdag 6 oktober is ook de Dag van de Naturalisatie in Schiedam. Om dit te vieren is buiten in een tent op het Stadserf van alles te zien op het gebied van thee. Er zijn een ruil- en verkoopbeurs van theepotten en een theeschenkerij. Kunstenares Pien Westerveld laat theepotten zien die zij beschilderd heeft en bezoekers kunnen samen met haar theekommetjes beschilderen. De feestdag wordt in stijl afgesloten met een naturalisatieceremonie voor de Schiedammers die deze maand Nederlander worden tussen 15.00 en 16.00 uur. Voor degenen die zich houden aan de Ramadan, staat er natuurlijk een verrassingspakketje klaar om mee naar huis te nemen. Tien jaar Stadserf zaterdag 6 oktober 11.00 -16.00 uur www.schiedam.nl 17 September 2007: commissie Samenleving en Bestuur (SB) 18 September 2007: commissie Ruimtelijke Ontwikkeling en Beheer (ROB) Commissie Samenleving en Bestuur Klachten in wijken over overbewoning Op diverse locaties in Schiedam is sprake van overbewoning. Overbewoning veroorzaakt veel klachten in de woonomgeving. De gemeente is op de hoogte van de problemen in diverse wijken. Naar aanleiding van klachten uit de buurt wordt in specifieke gevallen nagegaan of een pand voldoet aan alle veiligheidseisen of bouwkundige eisen. Als sprake is van overbewoning verricht een interventieteam onderzoek. Voorstellen zijn in voorbereiding om aanvullend beleid op te stellen waarop zal worden gehandhaafd. Gedacht wordt aan het beperken van het aantal volwassenen met familierelatie in woonhuizen. Beleidsvoorstellen zullen aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Commissie Ruimtelijke Ontwikkeling en Beheer Groenoord In de commissie ROB stonden de plannen voor Groenoord op de agenda. In drie plannen geeft het college van burgemeester en wethouders antwoord op drie vragen: wat is er vanaf de start in 1999 allemaal gebeurd (evaluatie); wat gaat er vanaf nu tot 2015 gebeuren (geactualiseerde wijkvisie); wat gaat dat in de komende jaren kosten (investeringsprogramma). Een grote meerderheid van de fracties vindt dat de plannen er goed uitzien. Toch zijn er zorgen en kritische kanttekeningen. GroenLinks en Fractie De Ron vrezen verdere verloedering van het Bachplein. Ook vinden verschillende fracties dat winkelcentrum De Ketel moet worden aangepakt. D66 pleit voor meer bedrijvigheid, zoals een kringloopcentrum of ICT-bedrijven. Alle partijen zijn tevreden met het plan om de huur van woningen laag te houden, ook van nieuwe en opgeknapte woningen. D66 zou graag zien dat er meer verschillende woningen worden gebouwd. Er zouden daarom eerder 6 dan 4 flats moeten worden gesloopt. De WD vroeg zich af of door minder te slopen ook minder eengezinswoningen kunnen worden gebouwd. Wethouder Haan meldde dat er zelfs meer eengezinswoningen gebouwd zullen worden dan volgens de oude plannen. Fractie De Ron benadrukte de noodzaak van verkeersmaatregelen. Op wegen als de. Churchillweg en de Laan van Bol'Es wordt vaak veel te hard gereden. Binnenstadswandeling Op 17 maart 2007 maakte de gemeenteraad samen met de Bewonersvereniging Schiedam Centrum een wandeling door de binnenstad. De bewonersvereniging maakte daar een kritische rapportage over. Het college reageerde op de onderwerpen die in de rapportage worden genoemd. De bewonersvereniging vindt de reactie van het college erg mager. D66 begrijpt wel dat de bewonersvereniging wil weten wat er nu precies gaat gebeuren. Van de PvdA en de WD mocht het college ook wel wat duidelijker zijn. Als er oplossingen zijn, dan moet het college volgens het CDA geen' tijd verliezen. Wethouder Siljee gaf onder andere als antwoord dat de reactie beperkt van omvang is gehouden omdat de bewonersvereniging Schiedam Centrum alle ontwikkelingen op de voet volgt en over het algemeen al goed gei'nformeerd is. Wijziging Parkeerverordening De bezitters van brommobielen moeten parkeergeld gaan betalen. Nu ze een kenteken moeten hebben, gelden voor deze voertuigen dezelfde parkeerregels als voor andere motorvoertuigen. D66, PvdA en GroenLinks vinden het maar onnodig en willen er in de raad nog eens over debatteren. Monopole Als het aan het college ligt, blijft Monopole behouden maar komt er geen amusementshal in. Fair Play heeft er veel voor over om te verhuizen naar de voormalige bioscoop. Toch wil het college liever met andere belangstellenden praten over de toekomst van het vervallen pand. Het college wordt daarin gesteund door SP, AOV, Groen Links en het CDA. Leefbaar Schiedam en de WD blijven Fair Play zien als een interessante kandidaat. Het college wil tot 1 november aanstaande de tijd krijgen om met marktpartijen te praten en een voorstel aan de raad te doen. Winkelplint Dr. Wibautplein De omgeving van het Dr. Wibautplein gaat achteruit. Het college wil daar snel een eind aan maken door maatregelen te nemen die de leefbaarheid verbeteren. Daarom stelt het college aan de raad voor om de winkels aan het Dr. Wibautplein aan te kopen. Alle fracties zijn het met het college eens dat er haast moet worden gemaakt met het verbeteren van het leefklimaat. De SP en de PvdA vinden 2,2 miljoen euro een te hoge prijs voor de winkelplint. De taxaties lopen nogal uiteen. De raad zal op 27 September verder debatteren over het voorstel. Meer informatie over de commissies, zoals de verslagen, vindt u op www.schiedam.nl Burgemeester Verver van de gemeente Schiedam en districtschef Michel Baeten van de politie Rotterdam-Rijnmond zien de komende jaarwisseling in Schiedam met vertrouwen tegemoet. De wijze waarop de bewoners van de stad tijdens de afgelopen jaarwisseling zijn betrokken bij de traditionele kerstboomverbrandingen is zo goed bevallen, dat dit jaar voor eenzelfde aanpak wordt gekozen. Een goede communicatie met de bevolking blijkt een onmisbaar instrument voor een goed verloop van Oudejaarsnacht. At blijkt ook uit een onderzoeksrapport van de Politie Academie. De academie onderzocht diverse steden, waar zich in het verleden problemen rond de jaarwisseling voordeden, waaronder Schiedam. In deze stad braken in de aanloop naar de jaarwisseling van 2005-2006 ongeregeldheden uit, nadat de gemeente het verbranden van kerstbomen slechts mondjesmaat toestond. Vorig jaar koos de gemeente voor een andere aanpak: sommige bewoners kregen een vergunning om kerstbomen te verbranden. Zij kregen de taak toe te zien op een ordelijk verloop van het verzamelen en verbranden van de bomen. De afspraak werd gemaakt, dat deze bewoners de steun zouden krijgen van de politie, mochten zich problemen voordoen. "En dat hielp", zegt burgemeester Verver. "In plaats van de boel te verbieden, traden wij in overleg met de bewoners. De bewoners die toezicht hielden, nam ik zeer serieus. Zij kregen officieel een vergunning, die ik persoonlijk uitreikte." Die manier van werken werd in de stad positief ontvangen. Mensen bleken serieus om te gaan met hun verantwoordelijkheden en zich in te zetten om er een leuk feest van te maken. Ook dit jaar wordt voor de wijken Noord, Zuid, Oost en West elk een stookontheffing verleend om op een nader te bepalen, veilige plaats kerstbomen te mogen verbranden. Aanvragen hiervoor kunnen vanaf nu tot eind oktober worden ingediend bij de gemeente Schiedam. Ontheffinghouders dienen van onbesproken gedrag te zijn en moeten fungeren als aanspreekpunt voor zowel gemeente, politie en brandweer als ook voor buurtgenoten. De ontheffinghouder en zijn team kunnen na de kerst aan de slag om het mooiste vreugdevuur van Schiedam op te bouwen. Brandstapels waarvoor geen ontheffing is verleend, zijn niet toegestaan en daartegen zal dan ook worden opgetreden. In de vergunde brandstapels mogen uitsluitend kerstbomen worden verwerkt. Het gebruik van sloophout, autobanden en andere materialen is niet toegestaan. Uiteraard is diefstal van kerstbomen niet toegestaan. Er zal op worden toegezien dat iedereen zich aan deze spelregels houdt. Aanvragen voor een stookontheffing kunnen worden aangevraagd, telefonisch of schriftelijk bij de Gemeente Schiedam, afdeling veiligheid, dhr. Zeebregts 010-246 5848 of dhr. Caris, 010-246 5814. Colofon Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010) 473 70 21 E-mail; info@schiedam.nl Openingstijden Stadswinkel maandag 12.00 tot 16.00 uur dinsdag t/m vrijdag 08.00 tot 16.00 uur donderdag 08.00 tot 20.00 uur Gemeentelijk Informatiepunt Stadswinkel, Stadserf 1 j Tel.: (010) 246 53 04 Postadres Postbus 15011 3100 EA Schiedam Buiten kantooruren voor spoedeisende velligheidszaken Tel.: (010) 246 54 00

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 4