maasstad h ©CD ©tesk SP'er Tolsma binnenkort de raad uit Show en performance zijn ook onderdeel van cocktails maken Boodschappen doen met de PlusBus Visspecialist Kinderen De Vlinder kunnen weer fijn spelen Enquete levert West 125 nieuwe leden op krant netel maasstad Weekmarkt nieuwe stijl 4 «5.50 t2?° «4?5 €l.45 MEE ook in Schiedam Op zoek naar vleermuizen en nachtvlinders Bridge Drop-It verhuist naar Antwerpen World Fancy Drink Competition bij De Kuyper Wekelijks open huis Vlietland Groenoord is nog ongeslagen Al: frSP Woensdag 26 September 2007 SCHIEDAM - Om mensen met een beperking ook in hun eigen woon- plaats goed van dienst te zijn is er sinds dinsdag 25 September een MEE-vestiging in Schiedam. Zo kunnen inwoners van deze gemeen- te dichtbij huis MEE bezoeken voor vragen, advies en ondersteuning. Op de maandagochtend en dinsdag- en donderdagmiddag zijn Maarten-Jan Hoekstra en Heleen Kooloos van MEE aanwezig. Het servicepunt is gevestigd aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan 57. Met het realiseren van MEE ser- vicepunten in de regio wil MEE Rotterdam nog meer aansluiting zoeken bij het welzijnswerk en (deel)gemeentes en op die manier mensen met een beperking op de kaart te krijgen. MEE wil het haar klanten gemakkelijker maken door op de plek te gaan zitten waar ze wonen. MEE wil haar bekendheid vergroten naar andere organisaties toe en zichzelf goed op de kaart zetten. MEE is open op maandag van 09.00 tot 12.00 uur en dinsdag en donder- dag van 14.00 tot 17.00 uurZe zijn bereikbaar op nummer 273 22 03. De dienstverlening is gratis. SCHIEDAM - In heemtuin't Hoef- blad wordt zaterdag 29 September om 20.00 uur een spannende excur- sie gehouden. Want ook in het don- ker is er veel te beleven in de natuur. Als het begint te schemeren gaan de vleermuizen op jacht. Die zaterdag- avond ga je samen met een ecoloog en vrijwilligers van de heemtuin op zoek naar vleermuizen. Daarna wordt er met behulp van grote lampen geprobeerd nachtvlin ders aan te trekken. Speciaal voor kinderen is er een speurtocht uitgezet die ze met be hulp van een lantaarntje in de hand moeten volgen. Er wordt overal voor gezorgd. Voor liefhebbers is er een vuurtje om 'marsh mellows' te roosteren. Het startpunt is het heemtuinhuisje rond 20.00 uur. Al- le activiteiten zijn gratis. SCHIEDAM - Bij Bridgeclub Stu- diekring '66 gaat bridgeleraar Fred den Heijer donderdag 11 oktober weer van start met een 12 lessen durende beginnerscursus. Kosten zijn 90 euro. Er wordt gespeeld in de Westfran- kelandsestraat 11, tel. 426 45 35. Geinteresseerd? 06 - 46 61 22 12 of email: f.vantuil@tiscali.nl maasstad weekbladen SCHIEDAM xq 52 door Frank Willemse SCHIEDAM - Het huurcontract voor de winkel in Antwerpen is getekend. En vanaf volgende week staat zijn appartement in Schiedam te koop. Sinne Tolsma, bekend van snoepwinkel Drop-It aan de Lange Kerkstraat, gaat weg uit de stad. En dus zal Tols ma ook zijn SP raadszetel moeten opgeven. Hij gaat niet teleurge- steld weg uit Schiedam. „Zelfs de binnenstad gaat langzaam maar zeker vooruit. Niet door de ge- meente maar door doorzettende winkeliers", voegt hij eraan toe. Waarom gaat hij met zijn winkel naar Antwerpen? Tolsma, 42 jaar geleden geboren in Brabant, komt vaak en graag in Antwerpen. Hij moest laatst voor de SP naar Belgie om daar de leegstandswet te be- kijken. In Belgie mag een winkel- pand maximaal een jaar leegstaan. Daarna volgt anders een heffing (boete) van de gemeente die zo ver- paupering tegengaat. „Zo'n wet zou ook in Nederland moeten gelden. Ook in Schiedam, zodat speculan- ten gedwongen worden de winkels weer tegen een redelijke prijs te ver- huren." Sinne Tolsma stelde daar schriftelijke vragen over. In Antwerpen bleek dat de winkel- huren daar aanzienlijk lager zijn. En de gemeente soepeler met ver- gunningen omgaat. Lopend door het oude historische centrum stond een winkel te huur. In de St. Catelij- nestraat, vlakbij de drukke winkel- straat De Meier. Toen was de beslis- sing, samen met vriend Leendert, snel gemaakt. In het centrum van Antwerpen lopen op een maandag- morgen meer mensen op straat dan zaterdags op de Lijnbaan, merkte hij al snel. De Belgen kennen wel drop maar hebben daarvoor geen speciale dropzaken. Hij gaat daar zijn winkel 'zoetwarenhuis' noe- men. De naam Drop-It blijft voor zijn verkopen via het internet. Sinne en vriend gaan niet in Ant werpen wonen maar wel in 'zijn' Brabant. De plaatselijke politiek houdt hij even voor gezien, maar hij blijft de SP ondersteunen. Hij heeft zo'n 6,5 jaar in de gemeen- teraad gezeten. Met Yorick Haan vormde hij een tweemansfractie: twee (kwajjongens met telkens een andere kleur haar. Sinds de verkie- zingen is Sinne 'de ervaren rot' in een middelgrote fractie. Hoe ziet hij de politiek in Schie dam? Hij ziet niks in het maande- lijkse Stadserf dat juist bedoeld is voor de burger om zijn grieven te tonen. „Dat zijn flauwe presentaties van bestuurders die toch al de weg naar de politiek kennen", volgens hem. Geen discussie met de burger. Hij stelt voor een werkelijk pro- bleem aan te pakken, bijvoorbeeld de Polen die hier wonen en werken. Dan zal de Schiedammer wel ko- men naar het Stadserf. Over het centrum is hij positief. Maar niet over Irado die volgens hem een schikbewind voert. Bij voorbeeld door de middenstander met een grote rolcontainer op te zadelen. Daar heeft zijn kleine win- keltje geen plek voor. Beter zijn de Irado vuilniszakken. Maar daar re- kent Irado 10,60 per stuk voor. In Antwerpen kosten die 75 eurocent. door Frank Willemse SCHIEDAM - Een klein beet- je honing in een cocktailglas met fijngestampt ijs. Shake 3 centiliter meloenlikeur, 2 el perziklikeur en 1 cl zure ap- pellikeur. Flink schudden en inschenken. Waarna de cock tail op sterkte wordt bijge- schonken met passiefruit. En wordt afgemaakt - het oog wil ook wat - met twee aardbeien en wat mintbladeren. Klaar is Kees. Met deze gifgroene cocktail werd, niet Kees maar Michael Ternqvist uit Zweden kampioen van de De Kuyper Cocktail Cup 2007. Voor de tweede maal organiseer- de Distilleerderij De Kuyper de World Fancy Drink Competition. Een stryd.^aarin 16 Internatio nale bartenders het tegen elkaar opnemen. In de speciale zaal an nex cocktaflhflf%p de Buitenhaven. Tevens de opening van het totaal vernieuwde bezoekerscentrum met glanzend metaal en fluorescerende kleuren als paars en lila in de strakke loungezaal. En dat midden in de oude, uit 1911 stammende distilleerderij van het familiebedrijf De Kuyper. Een combinatie van oud en nieuw; metaalkleuren naast historische oude jenevervaten. In het nieuwe bezoekerscentrum kan je proeven en zelf cocktails maken. Pal naast het nu ook opgeknapte kantoor. Sfeervol verbouwd door het be- roemde Rotterdamse architecten- bureau Broekbakema. Bij de finale staan de drie barten ders achter de bar. Ze worden aangekondigd als bij een boksgala met opzwepend kla- roengeschal; 'Lady's en gentlemen De kandidaat uit Indonesie maakt serieuze gymnastiekbewe- gingen voor zijn opkomst. Alles staat klaar in de juiste volgorde. De shakers, de glazen, fruit en alle likeuren van het bedrijf. Want dat is een eis; de 'fancy drinks' moeten gemaakt worden met de alcohol- drankjes van De Kuyper. Maar daar zijn er genoeg van gezien de hele glasachterwand vol met kleu- rige likeurflessen. Show en performance zijn ook een onderdeel van cocktails maken. Zo steelt de Oekrai'ense Tetyana de show met blote buik en geblon- deerd koppie. Zij danst extatisch als zij hoort dat zij in de finale zit. En speelt de sportieve verliezer als zij slechts 5e wordt met haar cocktail 'Sweet en Sour'. 'Het gaat om de balans tussen de verschillende smaken en kleuren', vertelt het Nederlandse jurylid Peet Warmerhoven, die drievoudig Ne- derlands cocktailkampioen is ge- weest. Cocktails zijn uitgevonden tijdens de drooglegging in Ame- rika. Om de slechte smaak te verhullen van de illegaal gestookte dranken. Dat is nu natuurlijk niet meer no- dig, want er zijn nu veel goede likeuren te verkrijgen in tientallen smaken. Was het vroeger alleen maar ge- meengoed, de traditionele Bloody Mary of een Martini on the Rocks, tegenwoordig zijn in de beau mon- de van grote hotels en bars geraf- fineerde cocktails te vinden als de Capirinia of Mojito. De competitie heet Fancy Drink Competition omdat de internatio- nale bond het gebruik van de naam 'cocktail competition' niet toestaat. De jury staat wel onder leiding van de Nationale Bartenders Club, die alle zestien drankjes nauwkeurig proeft en beoordeelt. Soms afge- kraakt als 'te weinig origineel' of juist beoordeeld als 'heel gewaagd en een tropische verrassing'. Geen ingredient mag overheersen en toch moet de combinatie 'origineel en verrassend' zijn. De Nederlandse bartender van het Savoy Hotel uit Rotterdam haalde met haar cocktail 'Just Red' de finaleronde helaas niet. SCHIEDAM - De ruim vijfhon- derd leerlingen van R.K. Basis- school De Vlinder aan de Stock holm werden afgelopen maandag verrast met een gezellig begin van de week. De speelplaats, die voor de grote vakantie nog hard aan een opknapbeurt toe was, werd geheel vernieuwd met veel muziek weer feestelijk in gebruik genomen. Het netjes opgehoogde plein is ex tra aantrekkelijk geworden door de plaatsing van een groot speelobject waarin naar hartenlust kan worden geklommen en geklauterd. Drie ja- rige leerlingen hebben samen met meester Wil, de directeur van de school, de opening verzorgd. Max van Aggele, een van de jarigen, mocht zelfs heel officieel een lint doorknippen. Dit na eerst met alle leerlingen heel hard de Stichting Fonds Schiedam en Vlaardingen en de Bonifatiusstichting te hebben bedankt voor het sponsoren van dit leuke speelmateriaal. SCHIEDAM - Met de enquete over de behoefte aan fietsenstallingen heeft de bewonersvereniging Schie- dam-West een bijkomend succesje geboekt. De enquete heeft de ver- eniging al 125 nieuwe leden opge- leverd. Het bestuur van de bewonersver eniging was blij verrast, dat er niet alleen veel enqueteformulieren ingevuld terugkwamen, maar ook verrassend veel aanmeldingen voor het lidmaatschap. Voorzitter Harry Visser toont zich met name ver- baasd, omdat veel nieuwe leden woonachtig zijn in de sjiekere buur- ten ten zuiden van de BK-laan. Omdat in die wijk doorgaans vol- doende ruimte is om de fietsen te stallen, zal dat niet de voornaamste reden zijn geweest om lid te wor den. Eerder wordt vermoed dat het fenomeen bewonersvereniging nog onvoldoende bekend is. SCHIEDAM - Met ingang van deze maand is de bouwplaats van het Vlietland Ziekenhuis in Schiedam Nieuwland elke zaterdag geopend voor alle belangstellenden. Hoewel het nog een jaar duurt voor- dat het ziekenhuis in gebruik wordt genomen, is er toch al heel veel te zien. Waar komen bijvoorbeeld de verpleegafdelingen, het restaurant, de centrale huisartsenpost, het stil- tecentrum, de thuiszorgwinkel en de apotheek? Nieuwsgierig? Het Vlietland Zie kenhuis nodigt iedereen uit om op zaterdagen vanaf 10.00 uur een kijkje te komen nemen in de nieuwe locatie. Er zijn meerdere rondleidin- gen op een dag. Voorafgaand aan de rondleiding is er een presentatie over de wijze waarop het nieuwe ziekenhuis in elkaar steekt. Daarna gaat de groep onder begeleiding van een gids het gebouw in. Aanmelding voor de rondleiding kan door een e-mail te sturen naar rondleidingennieuwbouw@ssvz.nl of een briefje te sturen aan het Vlietland Ziekenhuis, ter attentie van de oud-medewerkers vereni- ging, antwoordnummer 314, 3100 VB Schiedam. SCHIEDAM - Zaalvoetbalvereni- ging Groenoord is na drie wed- strijden nog ongeslagen in de lan- delijke eerste divisie B van het futsal. Het team van trainer/coach Jerry Monkau kwam in de eerste twee wedstrijden tot een gelijkspel. Tegen Sevenstars werd het 4-4 en tegen OACN Boys 5-5. In beide wedstrijden werd een veilig lijkende voorsprong vlak voor tijd alsnog uit handen gegeven. In de derde wed- strijd van het seizoen gooide zvv Groenoord definitief alle schroom van zich af. De Schiedammers over- klaste VZ'81 op alle fronten, 10-1. SCHIEDAM - Precies een jaar ge leden startte de Divisie Transmurale Zorg van Argos Zorggroep met een nieuwe dienst, de Boodschappen- PlusBus. Vlaardingen was de eerste gemeente waar 55+ers onder pro- fessionele begeleiding boodschap pen konden doen en vanaf maart dit jaar kunnen ook inwoners van Maassluis gebruik maken van deze dienst. Maar daar blijft het niet bij, want vanaf deze maand kunnen ook 55+ers uit Schiedam profiteren van de BoodschappenPlusBus. De BoodschappenPlusBus biedt 55+ers uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis een laagdrempelig en betaalbaar aanbod van begeleiding en vervoer bij het boodschappen doen. Boodschappen doen onder begeleiding betekent dat men thuis wordt opgehaald met een rolstoel- toegankelijke bus en ook weer vei lig thuisgebracht. De vrijwilligers die meegaan, zijn er om ondersteuning te bieden met bijvoorbeeld het in- en uitstappen, het dragen van de boodschappen, het duwen van een rolstoel, maar ook gewoon voor de gezelligheid. Elke drie maanden is er een nieuw programma met vaste winkelcentra en markten binnen en buiten de regio. Het winkelen in de eigen gemeente kost 3 euro per keer. Winkelen in de rest van de regio (Vlaardingen en Maassluis) kost 4 euro en buiten de regio vijf euro. Dit is inclusief benzine- en parkeergeld. er wordt betaald aan de chauffeur. Na het boodschappen doen wordt er vaak gezellig met elkaar nog een kopje koffie of thee gedronken. Aanmelden kan elke werkdag tus sen 09.00 en 11.00 uur telefonisch op 427 81 00. Inschrijven is gratis. SCHIEDAM - In de verschillende jachthavens van Schiedam verschij- nen de laatste dagen de vreemdste, maar ook de fraaiste objecten. Wie over de Willemsbrug in de Gorzen wandelt en een blik werpt naar de haven ziet zichzelf opeens gecon- fronteerd met een roze kasteeltje in het water. Een fata morgana? Nee, het is weer die tijd van het jaar dat diverse booteigenaren ineens creatief worden en hun boten een complete metamorfose geven om mee te doen aan de jaarlijkse gon- delvaart. Dit betekent dus dagen en soms weken klussen voor een avond plaatselijke roem en applaus. Maar ze hebben het er graag voor over, tenslotte is de voorbereiding het leukste werk. Ik ben geboren en getogen op de Grote Markt. Mijn hele jeugd heb ik er doorgebracht met uitzicht op het oude statige stadliuis. En nooit heb ik daar een horloge nodig gehad: de wijzers van de Grote Kerk vertelden me de tijd. En nog steeds tel ik gewoontegetrouw de slagen van de klok. Let op: de halve uren zijn zachter. Ik weet wel hoe laat het is. Ik voel me dus thuis op de Grote Markt. Er gebeurt altijd wataltijd is er wat te zien en sinds een jaar of tien staan er bankjes en meerdere terrassen. Het is geen toeval dat daar mijn stamcafe staat. V.D. of Van Diggelen en ik kom er bijna elke dag. Er zijn mensen die denken dat daar mijn kantoor is. Zaterdag was het mooi terrasweer en alle reden - ook de koffie verkeerd is van mijn favoriete merk - om er even langs te gaan. De markt was bommetje vol met spelende kinderen, wandelende oudjes en winkelend publiek. En het was druk op het prachtige terras voor het stadhuis. Ik moet hier wat bekennen. Sinds mijn jeugd kijk ik graag naar de trouwerijen. Opgegroeid tussen vier zussen en mijn moeder -en boven woonde ook nog eens oma en tante Nel- is dat niet vreemd. Hoewel ik zelf wel samenwoon en niet getrouwd ben, kijk ik graag naar bruidjes. Het is duidelijk hun dag, de bruidegom is slechts decorum. Ik ben dus opgegroeid met komende en gaande bruidjes. En met het stel- len van altijd dezelfde vragen. Wat heeft de bruid aan? Een pret-a-porter jurk of haute couture? Welke trouwmode nu weer 'inis. Wat is het voor soort familie? Rijk of arm. Uit Schiedam of van ver weg. Hoe lopen die erbij. En vrijwel altijd loopt er wel in de stoet een bekend gezicht bij. Wie het eerst weet welke familie het is, dat was het spelletje dat we thuis speelden. Ik heb er intussen honderden gezien. Zaterdagmiddag stond voor het drukke stadhuis, de trouwauto der trouwauto's; een cremekleurige Rolls Royce. Benieuwd wie erin zit. En wie trouwt er op zaterdagmiddag? Dat moet wel heel duur zijn want een zeldzame dag om te trouwen. Even later zie ik een bekende lopen. Is dat niet Piet Buitels? De voorma- lige gemeentesecretaris van Schiedam. Maar die is toch al weer een jaar weg uit Schiedam naar Apeldoorn of zoiets. En kijk nou joh. Mevrouw de burgemeester. Zou die de ceremonie hebben bezegeld? En daar het voltallige college. Haan in zwart pak en Siljee druk pratend. Wat is hier aan de hand? Christine Daskalakis staat boven aan het bordes. Zij is gekleed in een aubergine trouwjapon. Naast haar een man in black'. Het decor, want Christine is duidelijk het stralend middelpunt. De wethouder van volks- gezondheid, sport, recreatie en sociaal welzijn. Wat een verrassitig: ik wist van niks. (alsof zij het mij zou moeten vertellen). Zij trouwt vandaag op zaterdag met prachtig weer en is een stralende bruid. Zie ik daar donkere haren van de Griekse familie van Christine ertussen? De bruid straalt naast haar bruidegom. Een prachtige dag voor een trouwfeest. Mijn zaterdag is goed. En vast die van het liefdespaar ook. Frank Willemse Griekse taalles beginners en gevorderden SCHIEDAM - Iedere maandag van 18.30 tot 20.00 uur wordt in wijkcen- trum de Erker Grieks voor beginners gegeven. De cursist leert deze taal zowel in woord als geschrift. De kosten zijn 100 euro voor 20 bijeenkom- sten. Daaropvolgend is er iedere maandag van 20.00 tot 21.30 uur Grieks voor gevorderden. Voor meer info: 426 77 67. Landelijk Ontmoetingsweekend SCHIEDAM - Stichting Eigen Werk aan de Overschiesestraat 44 organi- seert zaterdag 29 September samen met het Oranjefonds activiteiten in het kader van het Landelijk Ontmoetingsweekend. Tussen 14.00 en 17.00 uur worden er voor de deur van de stichting potjes van klei gedraaid en is er informatie te vinden over dichteres Ida Gerhardt die als kind in het pand woonde. Koffie en thee is gratis. Info: 426 35 69. SCHIEDAM - De weekmarkt is compleet veranderd. Nu het Plein van Belofte is opgeleverd kunnen daar ook weer kramen worden ge- plaatst, waardoor de weekmarkt nu weer echt van kerk tot kerk loopt. Diverse marktkooplui zijn ook met hun kraam verhuisd naar een nieu we locatie en er zijn ook kramen bij gekomen. Vooral op het Plein van Belofte zijn een aantal eetkramen toegevoegd. In de volksmond is het plein al om- gedoopt tot 'vreetplein'. Aanstaande vrijdag word de ver nieuwde weekmarkt officieel ge opend door wethouder Siljee die vanachter een marktkraam het 'pro duct' Schiedam gaat proberen te verkopen. Gebakken kibbeling Kibbeling met saus Visbami met garnaleri en surimi crab Scampi in looksalade Visspecialist R. Bijl - Broersveld 113° - 010-4268710 www. maasstad weekbladen .nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: F. van derGiessen Telefoon 0610921009 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 B. van Zessen Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voo[ nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorfoehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. Michael Ternqvist uit Zweden won de De Kuyper Cocktail Cup 2007. Hij spuit, om het geheel af te maken, nog even wat lekkers op zijn winnende creatie. Foto: Roger van der Kraan Foto: De Vlinder Foto: Bart Bos I N A ''A u" Foto: Bart Bos 500 gram portie 500 gram 100 gram

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 9