www.schiedam.nl In gesprek over opvoeding? waterweg Workshop fotobewerking tijdens Open Huis Bibliotheek Waterweg Handtekeningen onder Wijkactieplan Stedelijk Museum Schiedam Op Locatie Zitten in stijl: 19e-eeuwse trends in Schiedam De gemeente informeert bewoners Schiedam Oost over plaatsingsplan ondergrondse containers restafval Kom naar de bibliotheek in Schiewaegh! waterweg gemeente Schiedam Week 40 Woensdag 3 oktober 2007 Boom bibliotheek bibliotheek Gemeenteberi Dat kan! Doe mee aan een rondleiding 'Moeders Zonen, boodschappen voor de toekomst" en geniet van de ervaring! Met trots en plezier presenteren de EVA's, Emancipatie van Vrouwen van Allochtone (en autochtone) herkomst in Schiedam en COS Rijnmond Midden Holland de expositie Moeders en zonen, boodschappen voor de toekomst. De expositie is het resultaat van een project, waarin moeders van verschillende achtergronden zich uitspreken over de dilemma's, problemen, keuzes en oplossingen in de opvoeding van hun zonen (en dochters!). Door middel van dit project willen moeders in gesprek gaan met mannen en vrouwen binnen de eigen Schiedamse gemeenschap (vaders, moeders, jongeren en ouderen, professionals in de opvoedingsondersteuning, welzijnswerk en onderwijs, politici en ambtenaren) over de opvoeding. Ingewikkelde onderwerpen, zoals sociale controle, seksuele opvoeding en radicalisering worden daarbij niet uit de weg gegaan. Rondleidingen Op verzoek verzorgen Schiedamse moeders gratis rondleidingen aan groepen. Daarvoor hebben zij een speciale training gevolgd. Tijdens de rondleidingen is ruimte voor discussie aan de hand van verschillende thema's. De vrouwen bestaan uit actieve en niet-actieve EVA's en tonen alien hun enthousiasme om mee te doen. Het zijn van rondleidsters van deze expositie biedt deze Schiedamse vrouwen de kans om hun zelfvertrouwen en het spreken in het openbaar of voor groepen te vergroten. Dit initiatief draagt bij aan de doelen van de EVA's om het emancipatieproces van vrouwen in Schiedam te bevorderen. Deelnemers van een rondleiding zullen genieten van de ervaring. Naast het feit dat het een mooie expositie is met mooi beeldmateriaal en teksten en het onderwerp 'opvoeding' heel actueel is, wordt ook onderling ervaring uitgewisseld en leert met van en over elkaar. Zo wordt gewerkt aan wederzijds begrip en verbreding van gedachtegang en kennis. Voor meer informatie en het boeken van (gratis) rondleidingen kunt u terecht bij info@ cosrmh.nl tel: 010-275 59 55. De expositie is tot 21 december nog te bezichtigen op de volgende locaties: van 1 oktober t/m 27 oktober 2007 - Wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 590; van 29 oktober t/m 24 november 2007 - ROC Zadkine, Sint Liduinastraat 35; van 26 november t/m 21 december 2007 - Oude stadhuis van Schiedam, Grote Markt 1A. Hoe kun je op een makkelijke manier digitale foto's met de computer bewerken tot perfecte foto's? Norbert Boeren laat het zien tijdens het Open Huis van Bibliotheek Waterweg in Bibliotheek Stadserf op 6 oktober a.s. Boeren, die al eerder in Bibliotheek Waterweg workshops digitale fotografie gaf, gaat met belangstellenden aan de slag met het gratis fotobewerkingsprogramma Picassa. De workshop wordt 2 keer gegeven: om 13.00 en om 15.00 uur. Deelname is gratis. Vooraf aanmelden kan via wa.lems@schiedam.nl Geef aan op welk tijdstip je wilt deelnemen. Kijk voor het totale programma van het Open Huis van Bibliotheek Waterweg op www.bibliotheekwaterweg.nl v |r Foto: Jan van der Ploeg Maar liefst 34 partners, van de bewonersvereniging tot de woningcorporatie en de gemeente Schiedam, ondertekenden donderdagochtend het concept Wijkactieprogramma Nieuwland. De gemeente Schiedam heeft deze zomer met een groot aantal bewoners en betrokken partners in de wijk het plan opgesteld in het kader van de '40-wijkenaanpak'. Het is een actieplan dat niet alleen over de stenen gaat, maar vooral over de mensen. Het meerjarenplan heeft als doel Nieuwland nog verder te ontwikkelen tot een Krachtwijk. Het wijkactieprogramma wordt voorzien van handtekeningenlijst naar verantwoordelijk minister Vogelaar gestuurd. "Schiedam heeft een ambitieus, compleet en breedgedragen plan zei wethouder Menno Siljee die namens de gemeente ondertekende. "Nu is de minister aan zet." Het concept Wijkactieprogramma ligt ter inzage in wijkcentrum Dreesplein en de Stadswinkel en is ook via de gemeentelijke website www.schiedam.nl beschikbaar. 8 oktober 2007 -11 januari 2008 Stadswinkel 12 oktober 2007 - 6 januari 2008 foyer Fortis Theater a.d Schie De tentoonstelling Zitten in stijl. 19e-eeuwse trends in Schiedam laat bijzonder vormgegeven stoelen uit de collectie van het Stedelijk Museum Schiedam zien. Het museum maakt jaarlijks twee cultuurhistorische tentoonstellingen Op Locatie. Dit najaar sluit de presentatie aan bij het thema Wonen in Nederland van de nationale Week van de Geschiedenis (12-21 oktober). Er zijn ongeveer vijfentwintig zitmeubelen te zien in de Stadswinkel en de foyer van het Fortis Theater a.d Schie. De stoelen zijn uitgevoerd in verschillende stijlen en geven een beeld van het modieuze 19e-eeuwse Schiedamse interieur. De tentoonstelling wordt geopend door Burgemeester mevrouw W.M.Verver-Aartsen op zaterdag 6 oktober om 12.00 uur in de Stadswinkel. De opening is het begin van een feestelijke dag ter ere van het tienjarige jubileum van het Stadserf en de Dag van de Naturalisatie. De tentoonstelling is te zien op twee locaties en is gratis toegankelijk. De openingstijden van de Stadswinkel, Stadserf 1, zijn: maandag van 12.00 tot 16.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 8.00 tot 16.00 uur en donderdag 8.00 tot 20.00 uur. De foyer Fortis Theater a.d Schie is toegankelijk gedurende de openingstijden van het theater. neorococo tuinstoel, 1860 - '80 gietijzer en hout, 82,5 x 44,5 x 46 cm collectie Stedelijk Museum Schiedam foto: Adriaan van Dam Het rijke Schiedam en de neostijlen In de 19de eeuw is Schiedam door de productie en uitvoer van jenever een welvarende stad. De rijke Schiedamse burgers bouwen monumentale panden en kopen modieus meubilair in Franse stijl. De smaak van de Schiedammer was over het algemeen ingetogener dan de toonaangevende Franse voorbeelden, zij zijn meer trendvolger dan trendsetter. De Nederlandse meubelmakers vervaardigen stoelen in de gangbare stijl van het neoclassicisme en het neorococo. Daarnaast richten zij zich op comfort. Rond 1850 was het bon ton om zitmeubelen volledig te bekleden. Het hout van de stoel verdween volledig onder een gecapitonneerde bekleding. De stoel benadrukte in deze periode de sociale klasse. De zitmeubelen varieren van eenvoudige houten krukjes tot stoelen, banken en sofa's. In de eerste helft van de 19de eeuw is de stoel een steeds belangrijker onderdeel van het interieur. Stoelen hebben altijd bestaan, maar hun functie veranderde; het werden comfortabele meubelen voor de mooie woonkamer. Opvallend aan de 19de eeuw is dat stijlen elkaar snel opvolgden en door elkaar heen werden toegepast. Dit heeft in belangrijke mate te maken met de Industriele Revolutie die binnenhuisarchitectuur tot massaconsumptiegoed maakte. Nieuwe Kunst Aan het einde van de 19de eeuw was een deel van de architecten en vormgevers ontevreden over de populaire neostijlen. Zij wilden iets nieuws en vooral iets eigentijds. Dit was het begin van de Nieuwe Kunst, de Nederlandse variant van de internationale Art Nouveau. Een van de stromingen binnen de Nieuwe Kunst was de constructieve of rationele richting. De nadruk lag op de keuze van het materiaal en de constructie. Van deze stroming was de architect H.R Berlage een voorvechter. Rond 1895 experimenteerde Berlage met rechte en diagonale lijnen in de constructie van de rugleuning en de achterpoten. Een bijzondere vondst in Schiedam: twee stoelen van J.P. van den Bosch In 1900 stichtten de architecten Berlage en J.P. van den Bosch en de zilversmid W.C. Hoeker een eigen werkplaats en winkel't Binnenhuis. Zo wilden zij het contact tussen kunstenaar en koper bevorderen en het publiek opvoeden in de goede smaak' (de constructieve richting van de nieuwe stijl). 't Binnenhuis kreeg al snel internationale erkenning en de inzending, een interieur ontworpen door Berlage, aangevuld met stoelen, lampen en gebruiksvoorwerpen van Van den Bosch werd in 1902 bekroond met een gouden medaille op de eerste internationale kunstnijverheidstentoonstelling in Turijn. In de collectie bevinden zich twee stoelen die bijna identiek zijn aan de bekroonde stoelen van de tentoonstelling in Turijn. Het naamplaatje't BINNENHUIS Rokin 120 AMSTERDAM en het brandmerk van J.P. van den Bosch bevestigen de herkomst en de periode waarin de stoelen zijn vervaardigd. Lezingen: Dirk-Jan List, historisch conservator van het Stedelijk Museum Schiedam geeft op zondag 14 oktober van 10.30 - 12.30 uur een lezing over de Neostijlen in Schiedam. Met behulp van beelden gaat hij in op de ontwikkeling van het interieur. Hierbij staan de Schiedamse stoelen uit de eigen collectie centraal. Op vrijdag 19 oktober van 14.00 - 16.00 uur is er een lezing over de Art Nouveau en Art Deco in Schiedam. Tevens komt hierin de recente ontdekking van de twee Van den Bosch stoelen aan bod. Beide lezingen worden gehouden in de Aula van het Stedelijk Museum Schiedam. Op de website www. stedelijkmuseumschiedam.nl is meer te lezen over het programma. Voor het aanmelden en reserveren van rondleidingen kunt u terecht bij de floormanagers van het Stedelijk Museum Schiedam, Ed van Gulik en Marieke Julius. Telefonisch bereikbaar van maandag t/m vrijdag op: 010 - 246 36 52 of 010 - 246 36 58 of e-mail facility@stedelijkmuseumschiedam.nl. Week van de Geschiedenis Aan de Week van de Geschiedenis, van 12 tot en met 21 oktober 2007, nemen naast het Stedelijk Museum Schiedam ruim 400 andere instellingen door heel Nederland deel. Dit zijn onder meer musea, archieven, filmhuizen, boekhandels, bibliotheken en theatergroepen. De door hen georganiseerde activiteiten varieren van lezingen, tentoonstellingen, optredens en publicaties. Op de website www.weekvandegeschiedenis.nl is meer te lezen over dit evenement. neorococo canape, 1870- '80 hout en velours, 107x 187x 72,5 cm collectie Stedelijk Museum Schiedam foto: Adriaan van Dam Schiedam wil in heel de gemeente, daar waar mogelijk, met ondergrondse containers het restafval gaan inzamelen. Hierdoor hoeven straks geen huisvuilzakken meer op straat te worden gezet. De voordelen hiervan zijn: minder zwerfvuil op straat, een schonere woon- en leefomgeving en een betere scheiding van het afval. Per wijk wordt een plaatsingsplan gemaakt waarin wordt aangegeven hoeveel en waar de containers komen. Plaatsingsplan Oost Na de wijken Nieuwland, Groenoord en West is nu Oost aan de beurt. Het plaatsingsplan voor deze wijk is gereed. Het gebied waarvoor dit plan geldt wordt omsloten door de Schie, de Horvathweg, de Hogenbanweg, de Rotterdamsedijk en de Broersvest. De gemeente is van plan om op korte termijn het overleg over de herinrichting van de Lorentzlaan, de Boerhavelaan en de Professor Kamerlingh Onneslaan weer opnieuw te starten. In tegenstelling tot de eerdere verwachting, is het niet mogelijk gebleken, om in September dit proces weer een vervolg te geven. Op dit moment is nog niet precies duidelijk wanneer weer bijeenkomsten kunnen worden georganiseerd over de herinrichting. Zodra dat duidelijk is zullen bewoners van deze lanen hiervoor een uitnodiging ontvangen. Bij de plannen voor de nieuwe inrichting van deze lanen kan voor de ondergrondse containers nog een iets andere plek worden voorgesteld, maar ze komen wel in de buurt waar ze nu staan gepland in het plaatsingsplan. Op die plaatsen waar het starten van de werkzaamheden voor de herinrichting te dichtbij het tijdstip van het plaatsen van de ondergrondse containers komt te liggen, zal de gemeente kiezen voor de tijdelijke plaatsing van bovengrondse containers op de plaatsen die nu in het plaatsingsplan zijn opgenomen. Hoewel er bij het bepalen van de locaties zoveel mogelijk rekening mee is gehouden, kan het plaatsen van ondergrondse containers in enkele gevallen leiden tot beperkte hinder vanwege het omleggen van kabels of leidingen (gas, water, riool, electra, KPN, en dergelijke) in de grond. Er geldt een wettelijke afstandsnorm van maximaal 75 meter loopafstand voor een burger (in bepaalde gevallen kan hiervan worden afgeweken), hierdoor zullen de containers dus in de buurt van woningen moeten worden geplaatst. I nformatietraj ect Hoewel de inspraakprocedure niet van toepassing is op de plaatsing van ondergrondse containers, wil de gemeente de bewoners de mogelijkheid geven om het plan in te zien. Hiertoe zullen er in oktober en november een drietal inloopsessies worden georganiseerd. Bij het opstellen van het plaatsingsplan is reeds zorgvuldig gekeken welke locaties zich het beste lenen voor het plaatsen van afvalcontainers. Heel veel speelruimte om van deze locaties af te wijken is er niet. Het plaatsingsplan wordt voor een periode van acht weken ter inzage gelegd en tevens worden drie informatieavonden gehouden. De inwoners van de wijk Schiedam Oost worden hier alien door middel van een bewonersbrief voor uitgenodigd. Het plaatsingsplan Oost zal van maandag 1 oktober 2007 tot en met vrijdag 23 november 2007 ter inzage liggen bij de Balie Bouwen en Milieu in de Stadswinkel, Stadserf 1 in Schiedam. De openingstijden van de Stadswinkel zijn: maandag 12.00 tot 16.00 uur, dinsdag, woensdag en vrijdag van 08.00 tot 16.00 uur en donderdag van 08.00 tot 20.00 uur. Eveneens is het plaatsingsplan per 1 oktober 2007 te raadplegen op www.schiedam.nl/ containers Voor vragen en opmerkingen kunt u contact opnemen met D. Louwerens van de afdeling Bouwen en Milieu, telefoonnummer 010-246 5483 of via e-mail d.louwerens@schiedam.nl Bent u 55+ en woont u in Nieuwland? Leest u graag en maakt u graag een praatje met andere mensen? Kom dan naar het ServicePlusPunt van Bibliotheek Waterweg in Schiewaegh! Bij binnenkomst vindt u tegenover de receptie kleurrijke boekenkasten met een ruime keuze aan spannende boeken, familieromans, boeken over Schiedam, groteletterboeken en boeken voor hobby en vrije tijd. Met een kopje koffie of thee uit de Serre kunt u op uw gemak een krant of tijdschriff lezen. Bibliotheekmedewerkers helpen u graag en kunnen u adviseren bij het kiezen van uw boeken. Voor het lenen van deze boeken heeft u een bibliotheekabonnement nodig. Bent u n nog geen bibliotheeklid? Wanneer u zich laat inschrijven, ontvangt u op vertoou van de speciale actiekaart een leuke bibliotheektas kado! De bibliotheek is op de volgende dagen geopend: Dinsdag en vrijdag 9.00 - 11.00 uur Woensdag 13.00 - 15.00 uur Graag tot ziens in het ServicePlusPunt Schiewaegh. ServicePlusPunt Schiewaegh Nieuwe Damlaan 759, 3119 AT Schiedam, telefoon 010 409 3200 Colofon Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010) 473 70 21 E-mail: lnfo@sctiiedam.nl Openingstijden Stadswinkel maandag 12.00 tot 16.00 uur dinsdag t/m vrijdag 08.00 tot 16.00 uur donderdag 08.00 tot 20.00 uur Gemeentelijk Informatiepunt Stadswinkel, Stadserf 1 j Tel.: (010) 246 53 04 Postadres Postbus 15011 3100 EA Schiedam Buiten kantooruren voor spoedelsende veillgheidszaken Tel.: (010) 246 54 00

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 2