maasstad Bingokoning Gerrit Suttorp helpt kinderboerderij Gorzen Expositie voor schooljeugd op eerste verdieping Grote Kerktoren Eerste werk van een Bierviltjesfilosoof Visspecialist R. Bijl krant maasstad ■■m wijkkort Bijzonder duo in de kerk Katholiek geloven... hoe en wat Feest in Oost 'Monumenten moeten meer open voor publiek' Drie exemplaren voor de lezer Tweede jaar MusicKids Inbraken met 6 procent gedaald Woensdag 3 oktober 2007 maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - Dric toeris- ten staan te drentelen voor de geopende deur van de kerk toren. Schiedam gidsje in de hand en vragende blik in de ogen: 'Is de toren open?' Nee, niet voor bezoekers. Waarom eigenlijk niet? Teleurgesteld gaan de bezoekers weg. Vol- gend jaar hopelijk meer geluk. Dan zal regelmatig de Grote of Sint Janstoren open gaan voor schoolklassen en publiek. m-h 3 grote lekkerbekken6?° Verse scholfilet..250 gram 3**^ Hollandse stoofschotel...500 gram met zalm, panga en grote garnalen Visspecialist R. Bijl Broersveld 113B 010-4268710 Caiway to heaven Welke paddestoel is dit? Workshop helderziendheid Rommelmarkt in Blauwe Brug Podiumcafe De Graauwe Hengst Gospelsound in de kerk Dierendag Eigen Werk Femmes Vocales geeft concert Bingo in wijkcentrum Oost Foto's en voorwerpjes bij Harmonia Griekse taalles beginners en gevorderden xq 52 SCHIEDAM - De even veelzij- dige als begaafde saxofoonspeler Raaf Hekkema en de voormalige concertmeester van het Koninklijk Concertgebouworkest, violist Ru dolf Koelman, openen vrijdag 5 oktober om 20.15 uur de concert- serie 2007-2008 van de Stichting Westvest 90. Het concert wordt gegeven in de Westvest90-kerk tegenover molen 'De Walvisch'. Ze spelen solowerken van Bach voor viool en saxofoon, maar de meeste aandacht gaat toch uit naar het samenspel in de suite voor viool en altsaxofoon van Busch en acht duo's van Bartok. Toegang: 15,-, jongeren tot en met 18 jaar betalen vijf euro. Kaartverkoop en reserveringen via de VVV Schiedam, tel. 0900 - 119 21 92. SCHIEDAM - De katholieke pa- rochies in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis organiseren voor het tweede jaar een soort 'basiscursus' in katholicisme. Dit seizoen worden de avonden in Schiedam gehouden. In twaalf bijeenkomsten zullen di verse thema's de revue passeren, zoals godsbeelden, de bijbel, bidden en vieren, de geschiedenis en de op- bouw van de kerk, het kerkelijk jaar, de sacramenten, de heiligen. Iedereen die interesse heeft is wel- kom, je hoeft dus niet per se ka tholiek te zijn om mee te doen. De eerste bijeenkomst is op dinsdag 9 oktober. De avonden zijn in de St. Jan de Do- per-Visitatieparochie aan de Mgr. Nolenslaan 99, aanvang 20.00 uur. Aanmelden via het secretariaat, tel. 473 50 66. SCHIEDAM - In Schiedam Oost is het zaterdag 6 oktober feest. Om 10.30 uur gaat de brassband de wijk in, vanaf 11.00 gaat het feest van start op het Van 't Hoffplein en in de zijstraten. Voor de kinderen en peuters is er een uitgebreid programma met een kartbaan voor de 6"-10 jarigen, een junglebaan voor de 10-14 jarigen en een speciale speeltuin voor de allerkleinsten. Ook zijn er allerlei workshops. De hele dag gaat er een treintje door de wijk met verschil- lende opstapplaatsen. Ook is er de hele dag een rommel- markt er zijn nog enkele kramen te huur Om 17.00 start het internationale buffet, met live muziek. Er zijn ge- rechten uit de hele wereld; van Hol- landse stamppot, Kaapverdiaanse bonenschotel, Surinaamse bami tot een Marokkaans toetje. De kosten zijn 3 euro, inschrijven is mogelijk tot 6 oktober (14.00 uur). www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstadnl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur □IRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: F. van der Giessen Telefoon 06 10921009 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 B. van Zessen Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uftgave worden uttdrukkelljk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. door Kor Kegel SCHIEDAM - Niemand minder dan Gerrit Suttorp, de ongekroonde bingokoning van Schiedam, reikt het bestuur van kinderboerderijtje De Gorzen de helpende hand toe. Suttorp is met Ben Hoi, sponsor van de kinderboerderij, overeen- gekomen dat hij opbrengsten van bingo-activiteiten op verschillende locaties in Schiedam goeddeels re- serveert voor de kinderboerderij aan de Jachthavenlaan. Hoi reageert verheugd. Het zat hem al langer dwars dat de gemeente Schiedam alleen maar structured bijdraagt aan kinderboerderij 't Hoefblad in het Prinses Beatrix- park, „Nu kunnen we de toekomst toch financieel gezond in," zegt Hoi, die in de Groenelaan een su- permarkt voor witgoed en andere huishoudartikelen heeft. „We gaan er de beste kinderboer derij van Schiedam van maken," zegt Ben Hoi. Lange tijd zat de kinderboerderij in zwaar weer. In het verleden kwam dat door bot- sende karakters, later door finan- ciele problemen. Nu het optimisme terugkeert, valt dat samen met een verzoek van stichting Mundo om er een kindercaravan te mogen plaat- sen voor de buitenschoolse opvang van maximaal twintig kinderen per keer. Al langer bestaan er gedachten om de aangrenzende speeltuin bij de kinderboerderij te betrekken. In Rotterdam bestaan bloeiende speeltuinverenigingen. Het zou een verbetering kunnen zijn als de vereniging, die de kinderboerderij beheert, tevens een speeltuinvereni- ging wordt. Hoe de kindercaravan daarin kan worden ingepast, moet woiden bezien. In het wijkoverleg Zuid is vorige week door de ge meente toegezegd dat over het ver zoek van Mundo niet eerder wordt beslist dan na overleg met de bewo- ners en de kinderboerderij. door Frank Willemse De kerk staat er opgeknapt en picobello bij. Elke vrijdagmor- gen strooit het carillon muzikale klanken uit over de binnenstad. Het oudste monument met kerk en toren zijn keurig gerestaureerd met geld van het Kanjerfonds en gemeente, vertelt wethouder Men- no Siljee. Ook geld dat Schiedam krijgt voor cultuur uit het GSB of het Grote Steden Beleid. Daarbij hoort dat er 'meer' gaat gebeuren met die opgeknapte monumenten. Meer open zijn voor het publiek. Vandaar het plan om de deuren van de toren van de Sint Jan te openen. Nu eerst voor de schooljeugd met een tentoonstelling op de eerste verdieping. Stichting Educatie maakte het plan om de kerktoren te gebruiken voor groepslessen. De eerste verdieping van de toren, de eerste tranche, is een hoge vierkante ruimte. Een mooie zaal waar de semi-perma- nente tentoonstelling komt.,„Nee, geen saaie plaatjes met tekst", vertelt initiatiefneemster Deborah Lens van Educatie. Educatie ver- zorgt. in het kader van het Erf- goedmenu, culturele lessen. Zo als theaterlessen in De Teerstoof. „Voor de groepen vijf en zes van de basisschool gaan we in de toren en kerk een expositie maken met als thema De Tijd." Menno Siljee maakt boven op de toren meteen een foto van het uitzicht. Binnenkort gaat de toren voor nog veel meer publiek open. Iedereen is enthousiast en doet mee. Het kerkbestuur, die de kerk wil openstellen, de gemeente als eigenaar van de toren, en het ar- chief dat de geschiedenis van de kerk uit gaat zoeken. En ook de vaste bespelers, beiaardiers. van het carillon. Wat er precies te zien zal zijn, is nog niet bekend. Dat wordt een verassing. De Tilburgse tentoon- stellingmaker. Dirk van List, gaat het interactieve project maken. Een Doe-tentoonstelling, een mechani- sche voorstelling over het ontstaan van de oude kerk. Met beeld en ge- luid. Dat is het enige wat Lens kan en mag vertellen. „In ieder geval geen saaie expositie met plaatjes. Meer een 'experience' voor kinde ren vanaf 8 jaar." Daar hoort natuurlijk ook toren- klimmen bij. Spannend met meer dan honderd treden. In het trapgat zo smal dat je elkaar amper kunt passeren. En waar je flink draaie- rig van wordt. Wethouder Siljee heeft hoogte- vrees. Geen gewone want hij wordt juist duizelig als hij omhoogkijkt naar de klokkentoren. Dat doet hij liever niet. Maar wel wil hij, voor het eerst, de stad van de toren be- kijken. Hij kijkt zijn ogen uit. „He, daar zie je Delft." En „Wat zijn de havens aan de Maas zo dichtbij", zegt hij enthousiast. „Dit is meer de geboorte van een idee", vertelt Siljee. „Schiedam kent veel monumenten en die moe ten we meer open stellen voor het publiek." Dat is nog niet eenvoudig te regelen Foto: Roger van der Kraan want iedereen moet meewerken. De gemeente als eigenaar en met geld. De brandweer voor de veilig- heid. Hoeveel kinderen gaan er per keer omhoog in kleine groepjes?. En vooral: zijn er vrijwilligers die elke vrijdagmorgen suppoost en tegelijkertijd uitlegger willen zijn? En wanneer mag het (gewone) pu bliek erin? Vragen en nog eens vragen die voor de komende lente beantwoord moeten zijn. Volgend jaar moeten toren en kerk open gaan. Eerst voor de schoolkinderen en later voor het publiek. Er komt een mooie dame het cafe binnen. De dichter aan de bar geze- ten, ziet haar staand van opzij. Hij kijkt verlangend maar zij keurt hem geen blik waardig. Teleurgesteld - maar met humor - schrijft hij op een bierviltje: 'Ik zag jou staan maar jij zag mij niet zitten'. De maker van deze poetische re- gels is Martin Meerwijk, die vaak te vinden is in cafe Van Diggelen. Daar aan de bar op de Grote Markt. Met voor zich een sigaretje, glas bier en wat bierviltjes. Zijn bijnaam luidt 'de bierviltjesfilosoof. Want hij schrijft zijn invallen en gedach ten vaak op de lege kant van de kartonnen onderleggers. Soms een bierviltje met een enkele, mijme- rende, zin. 'Hoe verder ik ga hoe stiller de weg'. Dan weer iets langer met een wisecrack als: Doe niet zo moeilijk joh zei laatst iemand tegen mij En ik zei ja dat is mak- kelijk'. Vorige week zaterdag zag de dicht- bundel het licht. „Nee, meer een gedachtenbundel", verbetert Meer wijk, in galerie Ilias aan de Hoog- straat. Een presentatie; eerste exem- plaar met veel familie en vrienden, kennissen van de kroeg waar hij graag (over) filosofeert. Een plek die zijn inspiratie vormt. De galerie was als kroeg versierd met barkruk, leesbrillen en natuurlijk de biervilt jes. Overal bierviltjes in de etalage, op de grond, aan de muur. Tiental- len, nee honderden gedachtenspin- sels, kronkelingen, borrelpraat en mijmeringen. Daaruit moest een selectie gemaakt worden van vijftig gedichtjes. De uitgever, Rob Dijkstra van De Boekfabriek, ontmoette de ama- teur-dichter op een filosofische bijeenkomst opgezet vanuit het stamcafe. Hij zag wel wat, 'geniale simpelheid van de geest', in de tek- 'Het verlangen blijft', het eerste werk van een bierviltjesfilosoof. sten op de bierviltjes. Een afspraak was snel gemaakt en thuis staat een hele vuilniszak vol met begeesterde bierviltjes. Hoeveel precies is on- bekend. 'Een zak vol. Misschien wel 400 of 700?' Avond na avond hebben ze de vierviltjes bekeken en gesorteerd. Een tien procent bleek bruikbaar voor de eerste dichtbun- del. Martin Meerwijk kijkt verbaast naar het boekje dat in een beperkte oplage (150 exemplaren) is gedrukt. Een mooie uitgave met een passende omslag - een soort gedachtenwolk - van vriendin Claudia Scheibe. 'Het Verlangen Blijft' is de titel van de bundel. Een titel die poetisch weergeeft wat de schrijver drijft. Duidelijk iemand met vragen over de zin van het leven. Soms met wat donkere overpeinzingen of zoals op het affiche wervend staat: een zoektocht naar de existentie van het leven. Best wel zware onder- werpen die gelukkig verpakt zijn met humor en satire. Wat wel 'light verse' wordt genoemd. Altijd mild en vaak romantisch. Neem deze regels: 'Verlatingsangst heb ik niet gekend tot ik jou ontmoette'. De geniale simpelheid van geest noemt de uitgever het. De dichter is niet bang van grote thema's als Liefde, Verlangen en Vrijheid. De redactie heeft voor de eerste drie lezers die een mailtjes sturen naar k.moerman@maasstad.nl een gratis exemplaar liggen. Vermeld wel duidelijk uw naam en adres en dat u geinteresseerd bent in het werk van Martin Meerkerk. 'Het Verlangen Blijft' door Martin Meerkerk is een uitgave De Boek fabriek. En is voor 15, - te koop bij de Schiedamse boekhandelaren Van Leeuwen, Jongen's boeken of Post Scriptum in Groenoord. Onder ISBN nummer 978-90-811697-2-1. SCHIEDAM - De Rijnmondband is in September vorig jaar gestart met MusicKids. Na een flink aantal workshops op basisscholen zijn er maar liefst 28 kinderen gestart met een muziekinstrument van de vereniging. Inmiddels zijn er maar liefst tien MusicKids daadwerkelijk lid geworden van de Jeugd Rijn mondband. Zij zullen een degelijke muzikale opleiding aangeboden krijgen met als doel veel plezier te beleven aan muziek maken bij de Jeugd Rijn mondband en natuurlijk zo snel mo gelijk de band in te stromen voor het allereerste optreden bij de jeugdige muzikanten. Inmiddels is het tweede jaar Mu sicKids van start gegaan. (jok nu bezoekt de Rijnmondband scholen met leuke workshops. Vrijdag 12 oktober, om 19.00 uur, is de eerste informatieavond. Voor meer infor- matie kan er gemaild worden naar musickids@rijnmondband.nl of ge- beld met Priscilla: 06 - 23 10 72 44. SCHIEDAM - Het aantal auto-in- braken is dit jaar, vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, met 6 procent afgenomen. Van de in braken die nog plaatsvinden in dit district valt op dat ze met name plaatsvinden in auto's waar nog waardevolle goederen in liggen. Met name navigatiesystemen zijn een geliefde buit voor inbrekers. De politie adviseert om nooit waar devolle goederen in de auto achter te laten. Ook niet als deze even geparkeerd wordt. Neem naviga tiesystemen, geld, frontjes van ra- dio/cd-spelers, laptops en mobiele telefoons altijd uit de auto mee. Zo kan voorkomen worden dat een inbreker inbreekt. Is er onverhoopt toch ingebroken, doe dan altijd aangifte. Zo kan de politie een onderzoek starten en gerichter surveilleren om zo de ver- dachten te achterhalen. perstuk2.2S Het gemeentebestuur juichte, toen de Nieuwe Passage open ging. Het gemeentebestuur was lyrisch, toen de nieuwbouw aan het Stadserf in gebruik werd genomen. Het gemeentebestuur was helemaal in de wol- ken, toen Jan des Bouvrie de Korenbeurs kocht. En het gemeentebestuur was in alle staten, toen het Land van Belofte vorm kreeg. Steeds was er wel een wethouder, die namens het gemeentebestuur de verwacliting uitsprak dat het met Schiedam-Centrum beter zou gaan. Het lag dus in de lijn der verwachtingen, dat het gemeentebestuur dit- maal dolenthousiast zou zijn over de opening van de Caiway Shop in het voormalige Rotanhuis. Caiway to heaven! En inderdaad, wethou der Menno Siljee sprak mooie woorden en toonde zich tevreden dat de aanbieder van kabeltelevisie, -radio, -internet en -telefoon nu ook in Schiedam een servicepunt heeft, op de hoek van Hoogstraat en Korte Dam. Een binnenstad heeft zulke impulsen nodig. Toch beging Siljee niet de fout van zijn voorgangers om overspannen ver wachtingen uit te spreken. Natuurlijk zal de winkel van Caiway mensen trekken, kijk maar naar de centrale vestiging in Naaldwijk. Als het je al lukt om in de buurt van de Molenstraat te parkeren, sta je in de winkel de rest van je vrije zaterdag op te maken. Het is goed dat Schiedammers nu gewoon in eigen stad terecht kunnen; dat zal veel wachttijd schelen. Die uitgespaarde tijd kun je dan beter besteden om bij overbuurman John van Buuren in de rij te staan voor een zakje pinda's. Menno Siljee begrijpt goed dat het nooit een attractie zal zijn, die een stadscentrum nieuw leven inblaast. De wethouder weet dat zelfs drie of vier publiekstrekkers (ABC, theater, museum, Monopole) onvoldoende zijn om in de binnenstad blijvend de loop erin te houden. Voor een aantrekkelijk winkel- en verblijfsklimaat is variatie en kwaliteit nodig, te beginnen in de etalages en de winkels, uiteraard, maar vooral ook doorgezet in het publieke domein. Leven in de distilleerderij, om het op z'n Schiedams te zeggen. Dus niet eenmaal in het jaar een taptoe of Gondelvaart, hoe druk be- zocht ook, maar elk weekend een aantal activiteiten met straatmuzikan- ten, straattoneel en drumbands. Niet alleen in September een opeensta- peling van cultuur, maar elke maand een cultureel accent dat Schiedam op dat moment net even onderscheidt van Rotterdam of Vlaardingen. Het is een samenspel van factoren, dat Schiedam-Centrum gezelliger moet maken. Daar hebben we het te weinig over. Ik waardeer het, dat het gemeentebestuur bij monde van wethouder Siljee iets meer zelfbeheersing opbrengt en niet hysterisch in de gloria schiet van een Caiway-winkel. Een nuchtere benadering is geboden, want dat geeft de ruimte om te zien wat verder nodig is. Het opknappen van verpauperde panden in de binnenstad is een ding, het zorgen voor sfeer en dynamiek is een ander ding en dat bouw je niet op met bakste- nen. Daar is visie voor nodig en daar zijn veel mensen bij nodig, van winkeliers en sponsors tot kunstenaars, artiesten en ideemakelaars. In het verleden zijn te veel ideeen blijven liggen, zoals het advies van Peter Hellemons en Marcel Warmenhoven om van de Hoogstraat en omgeving een soort Marollen te maken, vergelijkbaar met het levendige curiosawijkje in Brussel, of het oude PvdA-plan om in hettweede deel' van de Hoogstraat ambachten en kunstnijverheid te concentreren. En typerend kleinsteeds is het ook altijd geweest om de binnenstad los te zien van de omliggende wijken. Rol de rode loper eens uit over de Kip- penbrug en door de Branderssteeg en het voelt al veel plezieriger om van het Westen naar het centrum te gaan. De binnenstad kan zo veel meer uitnodigend zijn. Kor Kegel SCHIEDAM - In natuurcentrum De Boshoek vertelt Leo Brand zondag 14 oktober van alles over paddestoelen. De middag duurt van 13.00 tot 16.00 uur en de toegang is gratis. De Boshoek is te vinden aan het Bospad 3, tussen Harreweg en Bach- plein. SCHIEDAM - Parapsycholoog Jan Bouw organiseert zaterdag 13 oktober een workshop helderziendheid. De spirituele workshop vindt plaats van 10.30 tot 16.00 uur in wijkcentrum De Blauwe Brug. Voor verdere informatie of reservering in verband met beperkte deelname: 06 - 20 13 06 73. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug wordt zaterdag 6 oktober een rommelmarkt gehouden van 10.00 tot 15.00 uur. Kramen hiervoor zijn uitverkocht. SCHIEDAM - In podiumcafe De Graauwe Hengst vindt dinsdag weer een Jamsessie plaats van 21.00 tot 24.00 uur. Woensdag 3 oktober vindt hier vanaf 21.00 uur Eva's CD-presentatie plaats en zaterdag 6 oktober (vanaf 21.00 uur) treden vier bands op. SCHIEDAM - In de Dorpskerk aan het Noordeinde wordt zondag 7 ok tober weer een Gospelsound gehouden. Gast deze avond zijn 'The New Life Singers', een gospelkoor uit Schiedam van 26 enthousiaste zangers en zangeressen. Ze staan onder leiding van dirigent Ivo Bouwmans en worden begeleid door pianiste Tytsia de Jong. Aanvang 19.00 uur, toegang gratis. SCHIEDAM - Dierendag staat donderdag 4 oktober bij Stichting Eigen Werk aan de Overschiesestraat 44 in het teken van konijnen. Een konijntje ontvangt de bezoekers en bijna alle vragen omtrent konijnen zullen beant woord kunnen worden. Informatie via nummer 426 35 69. SCHIEDAM - Vrouwenkoor 'Femmes Vocales' geeft een najaarsconcert op zaterdag 6 oktober in de Kethelkerk, vanaf 20.00 uur. Er worden prachtige muziekstukken ten gehore gebracht waaronder het 'Stabat Mater' van Pergolesi en de 'Messe basse' van Gabriel Faure. Het concert wordt begeleid door een strijkorkest. Toegangskaarten zijn te bestellen bij Babette de Rooij, tel. 473 52 06 of per e-mail: femmes-vocales@hotmail.com. SCHIEDAM - In wijkcentrum Oost wordt vrijdagavond 5 oktober een bingo-avond georganiseerd. De zaal gaat open om 19.30 uur en de eerste ronde begint om 20.00 uur. Het eerste kopje koffie of thee is gratis. De kosten zijn enkel 10 euro en dubbel 13 euro. SCHIEDAM - Spirituele vereniging Harmonia ontvangt donderdag 4 oktober Pirn Smit die waarnemingen doet aan de hand van foto's en voor werpjes. Toegang is vijf euro en aanvang 19.45 uur in wijkcentrum De Blauwe Brug. SCHIEDAM - Iedere maandag van 18.30 uur tot 20.00 uur wordt er Grieks voor beginners gegeven. De taal wordt in woord en geschrift geleerd. De kosten zijn 100 voor 20 bijeenkomsten. Daaropvolgend is er iedere maandag van 20.00 uur tot 21.30 uur Grieks voor gevorderden. De lessen worden gegeven in Wijkcentrum de Erker aan de Jan van Aven- nesstraat 32, tel. 426 77 67.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6