jl maasstad wojk ©[TO Stesfc Furieade is een aantrekkelijke mix van schepen en activiteiten Brandersfeesten hebben geen last van onbestendige weer 1 stuk van de maand Filmhuis Zeker 250.000 mensen bezoeken Schiedams evenement J 'Mein Kampf' is het enige verboden boek in Nederland milieubericht weekm Donderdag 4 oktober 2007 MAASSLUIS - Vlaardingen heeft haar Haring en Bier- feest (tegenwoordig het meer bedaagde VL.Loggerfestival), Schiedam beleefde vorige week nog de Brandersfeesten en het Westland doet zomers het Varend Corso. Maar ook Maassluis heeft op 6 en 7 oktober haar evenement waar het vele duizenden bezoekers mee naar de stad weet te lok- ken. De Furieade is een mari- tiemfeest rond de historische stoomsleper de Furie en is de laatste jaren uitgegroeid tot een massaal stadsfeest. SCFIIEDAM - Regen of niet: de Brandersfeesten blijven enorm populair. Ondanks het regen- achtige weer bezochten ook het afgelopen weekeinde ongeveer 250.000 mensen het centrum van Schiedam om daar te kij- ken naar de waterspelen, een bezoek te brengen aan een van de vele musea of mee te feesten in het cafe. De fanfare zorgde vrijdagavond voor een hila- rische opening waardoor de sfeer op het Stadserf er meteen goed inzat. Deze goede sfeer bleef drie dagen lang tot in de late uurtjes hangen. 3§|§ DCMR wx 53 SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 4 oktober I dont't want to sleep alone. Hsiao-kang, een zwijgzame, dakloze Chinese man, wordt op een nacht in Kuala Lum pur aangevallen en beroofd door enkele zwendelaars. Een groepje illegale gastarbeiders onder aanvoering van Ra- wang ontfermt zich liefdevol over hem. In een verlaten fa- brieksgebouw wordt hij door Rawang verzorgd. Weer op de been ontmoet Hsiao de serveerster Chyi, die dage- lijks de verlamde zoon van de cafe-eigenaresse wast en seksueel aan zijn gerief helpt. Chyi voelt een sterke fysieke aantrekking tot Hsiao. Als de stad wordt omhuld in nevelen komen de verlangens van de personages tot een hoogte- punt. Vrijdag 5 en zaterdag 6 okto ber is Transylvania te zien. In films van Tony Gatlif zoals Gadjo Dilo is muziek de grote motor. Dit is ook het geval in Transylvania, waarin Asia Argento de hoofdrol van Zingarina speelt, een jonge Frangaise die samen met haar vriendin Marie in het hart van Roemenie op zoek gaat naar haar plotseling verdwe- nen geliefde. Hij lijkt eerst onvindbaar, en als ze hem later toch vindt blijkt hij niets meer van haar te willen we- ten. Ontroostbaar en in de war dwaalt ze daarna door het land, op zoek naar een nieuwe toekomst. Met een overdadige filmstijl vol heftige muzikale hoogtepunten en koortsdro- men jaagt Gatlif ons een roes in die beleefd moet worden. Voorstellingen beginnen om 21.00 uur, kaartjes kosten 7 euro. Reserveren via de VVV Schiedam, tel. 473 30 00. Het thema van de Fuieade is dit jaar 'Veilig op Koers!'. Rond dat thema haalt de organisatie een veelheid aan schepen naar de Maassluise haven: het lichtschip uit Hellevoet- sluis, de reddingsboot Koningin Juliana, de Zeehavenpolitie, het betonningvaartuig Rotterdam en verschillende bergers en sleep- boten. Ook de brandweer en het Sigma-team dat bij calamiteiten voor eerste hulp verleend, ontbre- ken niet om het thema 'veiligheid' kracht bij te zetten. De Stichting Maassluis Maritiem heeft ook dit jaar een gevarieerd programma neergezet. Vertrouw- de onderdelen maar ook enkele nieuwe. De basis van de Furieade blijft echter voluit overeind: een aantrekkelijke mix van schepen en activiteiten. Dit recept staat jaar- lijks borg voor 80.000 tot 100.000 belangstellenden rond de Maas sluise haven. Het binnenvaren van de Furie vormt de traditionele opening op vrijdag- avond 6 oktober. De sleper komt ditmaal onder begeleiding van een politievaartuig de haven binnen. Met het ontsteken van de vlam en de verlichting van alle schepen wordt 28e editie van de Furieade geopend. De openingsavond wordt afgesloten met een lekker Hollands feest in Commedia. Ronduit spectaculair zijn op za terdag 7 oktober de helikopter- KONWGIN JULIANA Voor de Furieade komt een veelheid aan schepen naar de Maassluise haven: het lichtschip uit Hellevoetsluis, de reddingsboot Koningin Juliana (foto), de Zeehavenpolitie, het betonningvaartuig Rotterdam en verschillende bergers en sleepboten. rondvluchten die kunnen worden gemaakt vanaf de Maasweg. Daar- naast geeft de Koninklijke Dirk- zwager, actief in het verzamelen van scheepsinformatie, in het Dou- anehuisje tekst en uitleg over haar allernieuwste internetsite waarop geregistreerde gebruikers informa- tie over schepen uit de hele wereld kunnen opvragen en aan de bui- tenhaven is zoals gebruikelijk de kermis te vinden. Een overloopponton van sleep- bedrijf SMIT biedt bezoekers de mogelijkheid een echt 'rondje ha ven' te maken. Op de Govert van Wijnkade zijn dan de plannen van de Stichting Sleepboothaven Maas sluis te zien. In een tent bij de Elbe wordt tekst en uitleg geven over de werkwijze van de stichting. Op za terdag kan iedereen meevaren met de Furie en de Elbe. Maar er is ook een computerspel aanwezig dat een beeld geeft hoe de Elbe en de Furie te besturen. Bij het bergingsvaartuig Bruinvisch is het mogelijk onder te duiken in een echt pak. Verder toont de Fu rieade zaterdag de werkzaamheden van de jeugdbrandweer, de Ko ninklijke Marine en het SIGMA- team Nieuwe Waterweg Noord in afzonderlijke demonstraties. Op het parkeerterrein langs de indu- strieweg staan oude legervoertui- gen opgesteld en de muziektrailer bij biercafd Oporto zorgt voor het meer ongecompliceerde vertier. Wie zelf actief aan de slag wil kan in de havenkom terecht. Bij red- dingboot Koningin Juliana kan een 'reddingloopnet' uitgeprobeerd worden. De Haven, tussen Noord- dijk en Havenplein, is het domein van de nautische markt. Het rondje haven wordt volbracht op het Schanseneiland. Daar is een gevarieerd aanbod scouting- en sportactiviteiten en een braderie. In de Groote Kerk wordt vanaf 12.15 uur een lunchconcert gegeven en bij scheepswerf De Haas treden de Mikkies op. Natuurlijk laten ook de binnenstadwinkeliers zich niet onbetuigd. Naast een feeste- lijk winkelaanbod zorgen zij voor Foto: Roger van der Kraan muziek. Daarnaast zijn in de Veer- straat veel modelschepen te zien. Voorafgaand aan de Furiade wordt donderdag 4 oktober het Furie ade Promenadeconcert gehouden. Vanaf 20.00 uur wordt in de Ko- ningshof opgetreden door Politie Harmonievereniging Hermandad en dameskoor Proces Vocaal. Ook daarmee wordt weer naadloos aan- gesloten bij het thema 'Veilig op Koers!' De Furieade wordt op 6 en 7 oktober gehouden. Het totale pro gramma is te vinden op de website: www.furieade.nl en in de speci- ale festivalkrant die in Maassluis wordt uitgedeeld. Zaterdag was eigenlijk nog de meest wisselvallige dag. De water spelen hadden echter over gebrek aan belangstelling niet te klagen en iedereen kon genieten van hi- larische momenten op het water. Ook naast het water was er vooral voor de kinderen veel te doen. Zo konden die zich bij het museum werkelijk prachtig laten schminken en konden ze op het Techniekplein hun ogen uitkijken bij het waterbas- sin. Ook de musea waren open en trokken deze dag veel publiek. 's Avonds klaarde het gelukkig steeds meer op en kon de Gon- delvaart met vertrouwen tegemoet worden gezien. De havens raakten rond 21.00 uur goed gevuld en het lange wachten op de verlichte en versierde boten wed gelukkig verzacht door de overvloed aan dweilorkesten die de sfeer er bij de menigte inbrachten. A©-- i Meest in het oog sprongen de cre- A'.,-.'' "TLy— SwS" aties van de Schiedamse water- sportverenigingen zoals de Griekse boot, die terecht de publieksprijs won. Dat de boot het alleen al hield tijdens de dental len keren dat de sirtaki werd gedanst, is een compli ment waard. Maar ook de Moulin Rouge, de boot van de gasten uit Brielle met een galmende Pavarotti, de Hollandse Hits van het Maas- boulevardfeest en de vikingen wa ren indrukwekkend. Maar ook heel schattig was de verlichte spaghetti bolognese die klein maar fijn was. Nieuw dit jaar was dat de festivitei- ten ook thuis op de bank mee kon den worden beleefd. Naar verluid hebben velen gebruik gemaakt van de mogelijkheid die LOOK TV hen bood. De Westerhavenboys en Wes- terhavengirls waren de grote win- naars van de Sloepenrace. Aan de kade lagen dit jaar een recordaantal boten en schepen van watersporters die traditiegetrouw het watersei- zoen afsluiten in Schiedam. Ook zondag was het gezellig druk in de stad. Opvallend veel men- sen uit het Waterweggebied waren naar Schiedam gekomen en struin- den over de Brandersmarkt waar nog niet eerder zoveel Schiedamse ondernemers aan deelnamen. De shantykoren nodigden nadrukkelijk uit tot meezingen wat dan ook veel werd gedaan. Maar liefst zeven verschillende uitgaven van Hitlers 'Mein Kampf' vormen deze keer een gevoelig 'Stuk van de Maand'. Foto: Roger van der Kraan Dat de grote wereldgeschiedenis van vroeger ook zijn plaats heeft in het Streekmuseum Jan Anderson is natuurlijk al vele malen vastgesteld. Het blijft echter steeds opnieuw verrassend dat Jan Anderson er in slaagt om uit zijn depot die stukken op te halen waarmee hij bij de actualiteit van de dag aan kan sluiten. Maar liefst zeven verschillende uitgaven van Hitlers 'Mein Kampf' vormen deze keer een gevoelig 'Stuk van de Maand' in het Streekmuseum aan de Kethelweg 50 in Vlaardingen. Jan Anderson haakt hiermee in op de huidige commotie rond het verbieden van een boek. Steeds opnieuw speelt de discussie omtrent het verboden boek op, zoals blijkt uit krantenknipsels uit 1975, 1999 en 2001. Recent verschenen artikelen voegen opnieuw allerlei zienswijzen en argumenten voor en tegen het verbieden toe. Daar waar 'Mein Kampf' het enige verboden boek is in Nederland, was het enkele jaren geleden een bestseller in de Palestijnse gebieden. En in Ame- rika stonden na de oorlog vele romans op de zwarte lijst die openhartig de verschrikkingen van de oorlog onder woorden brachten. Inherent aan de ad hoc presentatie van het 'Stuk van de Maand', is het geven van een brede context aan het tentoonstellen natuurlijk niet gegeven. Wellicht is het 'Argument van Solimon' echter wel een nuttige reden om ook het boekenweekgeschenk van 1968 uit de kast te halen. De legende omtrent de sultan van Alexandria staat in zekere zin zij aan zij met de boekverbranding die de Nazi's in hun tijd uitvoerden. „Of de boeken zijn in strijd met de Qoraan, dan zijn ze gevaarlijk, of ze zijn ermee in overeen- stemming en dan zijn ze overbodig." De Flakkeesche boek- en handelsdrukkerij en later de Zutphense drukkerij Thieme drukten van 1939 tot 1944 zo'n 110.000 exemplaren van 'Mein Kampf' voor uitgever De Amsterdamse Keurkamer. Met de opbrengst konden allerlei andere nationaal socialistische publicaties worden verzorgd die anders nooit het daglicht zouden hebben gezien. In Vlaardingen was er geen boekwinkel waar Hitlers boek gekocht kon worden. Alleen bij het Kringhuis van de NSB op de Hoogstraat kon het besteld worden. Het 'Stuk van de Maand' is de hele maand oktober te zien in Streekmu seum Jan Anderson aan de Kethelweg 50 in Vlaardingen. Openingstijden: zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur en de eerste zondag van de maand van 14.00 tot 16.00 uur. Peter de Jong De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond Van 24 September tot 1 oktober heeft de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond 410 meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied behandeld. Waar moge lijk onderneemt de DCMR actie om de overlast van stank, stof en lawaai te stoppen. Meer weten over het werk van de DCMR en de ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. WEINIG MELDINGEN BIJ INCIDENTEN De DCMR behandelt behalve meldingen van bewoners ook zo'n honderd bedrijfs- meldingen per week. Bedrijven in het Rijnmondgebied zijn verplicht storingen in hun productieproces of (olie)lekkages te melden aan de DCMR zodat de meldkamer op de hoogte is van bronnen van overlast. Bij een CIN-melding (aan het Centraal Incidenten Nummer) is er sprake van een grater bedrijfsincident dat mogelijk schadelijke gevolgen heeft voor de omgeving, zoals een brand, een explosie of gaswolk. De coordinate van de inzet van de verschillende operationele diensten zoals brand weer, politie, DCMR, Havenbedrijf Rotterdam en GGD is geregeld in de Gecoor- dineerde Regionale Incidenten Procedure (GRIP). Ook de chemisch adviseur van de DCMR zit in dit team. Afgelopen week zijn de chemisch adviseurs onder andere in actie geweest bij het traangasincident op een school in Barendrecht en een grote brand bij een tuinderij in Brielle. GROTE LANOELIJKE MILIEUCONTROLE Vorige week woensdag en donderdag heeft de DCMR Milieudienst Rijnmond mee- gedaan aan de landelijke handhavingsestafette, een intensieve 24-uurscontrole op de naleving van milieuwetten. Dit gebeurde in samenwerking met de waterkwaliteits- beheerders, de politie en de arbeidsinspecties en in twee gemeenten samen met de brandweer en bouw- en woningtoezicht. Tijdens de milieuvlucht boven Voorne-Putten ontdekten de inspecteurs verschillende overtredingen, zoals opslag van groenafval en andere afvalstoffen, uitbreiding van een bedrijf en een illegale camping. Voor enkele situaties start een bestuursrechtelijk traject of wordt een proces verbaal opgemaakt. m milieudienst Rijnmond MELDKAMER: 010 473 33 33 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 9