wsmm h fit 9 a m ai Vervoer naar Tiengemeten Wm&:¥ 1rnmimm i i i? Nieuwtjes Weemoed, Weelde en Wildernis Uniek project Drie gezichten r i y't - Tiengemeten paradijs voor rustzoekers tekst Ank Herstel fotografie A. Van Efferen REGIO - Het eiland Tienge meten in het Haringvliet werd in mei van dit jaar officieel ge- opend. Het eiland, waar decen- nia lang boeren een eenzaam, maar vrij bestaan leidden is teruggeven aan de natuur. Tiengemeten is het laatst over- gebleven eiland in Zuidwest- Nederland. Het eiland is ontstaan in de 17e eeuw als onbeduidende zandplaat in het toen nog ongetemde Ha ringvliet. De oppervlakte van deze zandplaat was tien 'gemet', onge- veer vijf hectare. Hier komt de naam van het eiland vandaan. Tus- sen 1750 en 1860 is het eiland in een aantal stappen ingepolderd voor de landbouw. Het eiland is momenteel ongeveer duizend hectare groot. Sinds 1997 is het complete eiland met oevers, polderland, boerderij- en en zelfs pont eigendom van de Vereniging Natuurmonumenten die vanaf dat moment een van de meest unieke natuurontwikkelingsprojec- ten van Nederland op Tiengemeten startte. De boeren die generaties lang op Tiengemeten werkten en woonden hebben inmiddels het ei land allemaal verlaten, de boerde- rijen en woningen, als stille getui- gen achterlatend. Deze historische gebouwen op Tiengemeten zijn een bezienswaardigheid op zich. In een aantal, nu nog vervallen woninkjes zal na een grondige renovatie onder- dak worden geboden aan recrean- ten. Deze recreatiewoningen staan op unieke plekken die liefhebbers van stilte en natuur bijzonder zullen aanspreken. Er zullen ook gebouwtjes ten prooi vallen aan de elementen en van lieverlee helemaal vervallen. In een schitterende negentiende-eeuwse schuur is het Informatiecentrum van Natuurmonumenten geves- tigd. Hier worden bezoekers op de hoogte gebracht van de allerlaatste nieuwtjes op het gebied van na tuur en recreatie. Een expositie in het centrum geeft een goed beeld van het toekomstige Tiengemeten want ook al is het eiland officieel geopend, de natuurontwikkeling is nog in voile gang. Vanuit het informatiecentrum ont- plooit Natuurmonumenten talloze activiteiten. Tientallen excursies, algemene rondleidingen, vaarexcur- sies en excursies speciaal voor voge- laars, botanici en speciale aandacht voor natuurontwikkeling staan op de planning. In het centrum van het eiland bij de Helenahoeve wordt een speelbos voor kinderen aan- gelegd. Klimbomen, watertjes en hout om mee te bouwen bepalen het beeld. Kinderen kunnen hier einde- loos spelen, klimmen en klauteren, vlotten en hutten bouwen. Voor stadskinderen een ongekend genoe- gen. Voor de vogelaars en andere belangstellenden zijn maar liefst drie uitkijkpunten gebouwd. In het oosten is bij het vogelreservaat de Griendweipolder een vogelkijkhut op poten gebouwd. In het voorjaar zijn hier honderden weidevogels te zien en in de winter kan men slecht- valken hun prooi zien slaan. Op een sfeervolle rui'ne in het westen van het eiland kijkt de bezoeker over de imposante kreek die de getij- den terug op het eiland brengt. De vliedberg in het middendeel biedt de 'vlieder' een prachtig panorama. De vliedberg is met een 500 meter lang wandelpad vanaf de pont te bereiken. Tiengemeten moet een eiland wor den met drie gezichten: Weemoed, Weelde en Wildernis. Wildernis in het westen en zuiden waar natuur en water vrij spel hebben. Weelde in het midden als een uitgestrekt paradijs voor vogels en planten en Weemoed in het oosten in de vorm van cultuurhistorisch herstel van de Oude Polder. Cultuurhistorische waardevolle delen en gebouwen blijven behouden. De oude, eerste bedijking uit 1750 wordt hersteld. In 1953 zijn bij de Watersnoodramp ook hier op Tiengemeten de dijken doorgebroken. Bij het herstel daar- van zijn de binnendijken verdwe- nen. Rondom de Oude Polder zullen de nieuwe dijken weer worden aan- gelegd, zo wordt het ontstaan van het eiland gemarkeerd. In de Oude Polder herleeft ook de Zeeuwse tarweteelt van voor 1900. Zo ont- staat een waardevolle biotoop voor inheemse akkerkruiden die bijna helemaal uit Nederland verdwenen. Het midden van Tiengemeten wordt weelderig en wijds. Dit midden ligt van nature al wat lager en heeft een bodem die het water slecht doorlaat. De gemalen worden stilgezet en dankzij regen en stormen verande- ren de polders in de winter in een groot open water. Duizenden gan- zen, smienten en andere eenden- soorten komen hier veilig rusten om in het voorjaar weer plaats te maken voor tienduizenden steltlopertjes die foerageren op de drooggevallen slikvlakte. Voor lepelaars en zilver- reigers is het ondiepe water een goedgevulde dis. Grauwe ganzen gebruiken het moeras om in mei en juni te ruien. De stukken die in de zomer droogvallen raken begroeid met gras waardoor graspieper en tureluur hier broedgelegenheid vin- den. Het grootste gedeelte van Tien gemeten wordt echte getijdenna- tuur, geboetseerd door het water. Aan de zuidkant van het eiland zal in augustus 2007 een dijk worden doorgestoken waardoor het eiland onder invloed komt van het tijver- schil van dertig centimeter in het Haringvliet. Er zullen rietvelden, ruigten en kleine kreken ontstaan en getijdenplanten als de spindot- ter en bittere veldkers breiden hun leefgebied uit. Noordse woelmuis, blauwborst, kiekendief, waterral en roerdomp zullen deze Wilder nis gaan bevolken. Er is zelfs al een zeearend gesignaleerd. In deze nieuwe Wildernis heerst de dyna- miek van het water die getijdenna- tuur maakt tot wat het is: zeldzaam in Europa. Met een beperkt aantal ingrepen van graven, doorsteken en begrazen worden op Tiengemeten voorwaar- den geschapen voor het ontstaan van nieuwe natuur. Het kost tijd voor de Wildernis echt wild is. De Weelde is al snel weelderig: zodra het land onder water staat verschij- nen de eerste vogels en zelfs daar- voor zijn al diverse vogelsoorten gesignaleerd. Maar ook de Weelde moet groeien. De eerste jaren zal het eiland nog kaal zijn maar het geduld zal worden beloond. Om de natuur zijn werk goed te kunnen laten doen zijn allerlei voor- zieningen getroffen. Roel Posthoorn is programmaleider voor Tiengeme ten bij Natuurmonumenten. „Het is uniek om zo lang aan een project te werken en het feit dat we de kans kregen om alles in een keer te veranderen maakt het helemaal een uniek project." Het eiland Tienge meten is sinds 1977 eigendom van natuurmonumenten. De boeren die oorspronkelijk van generatie op ge nerate op Tiengemeten woonden en werkten hebben in de loop der jaren allemaal het eiland verlaten en heb ben zich elders in Nederland geves- tigd. Op dit moment zijn er nog vijf vaste bewoners op Tiengemeten en wordt een aantal vakantiewoningen gebruikt. Onder de vaste bewoners is de mus- kusrattenbestrijder -in ruste- Hugo Schortinghuis; hij heeft in de sme- derij zijn intrek genomen. Het ei land is de afgelopen jaren compleet veranderd. De provincie Zuid-Hol- land wees Tiengemeten in het kader van Deltanatuur aan als gebied voor getijdennatuur. Na gedegen ecolo- gisch, cultuurhistorisch onderzoek en de nodige brainstormsessies ont- stond het plan om in een gedeelte van het eiland het getij mee te laten spelen. Hiervoor werd in augustus 2007 een dijk doorgestoken waar door een bepaald stuk bij vloed onder water komt te staan. „De bedoeling was dat het doorsteken van de dijk in het vroege voorjaar zou plaatsvinden", legt Posthoorn uit. „Alleen heeft de natuur al bezit genomen van juist dit gebied, er broedden op dat moment ontelbare vogels", zegt hij. „Het doorsteken moest daarom wachten tot het vroe ge najaar." „Tiengemeten is een eiland met drie gezichten: Wildernis, Weelde en Weemoed. Wildernis is het gebied in het westen en zuiden waar na tuur en water vrij spel hebben; In het midden biedt Weelde een uitge strekt paradijs voor vogels en plan- ten en Weemoed is het gebied waar in het oosten waar het verleden van Tiengemeten aandacht krijgt. Op dit moment zie je al dat de Spindotter, een plant die zich heeft aangepast aan zoetwatergetijden, te vinden is op Tiengemeten", zegt Posthoorn. De verwachting is dat in de nabije toekomst het eiland een eldorado voor flora en fauna gaat worden (en uiteraard ook voor de mensen die hier van houden). Tiengemeten is een eiland onder de rook van de randstad waar stadsmensen terecht kunnen om zuurstof, rust en stilte in zich op te nemen. Een aantal voormalige boerenwoningen zal in de loop der jaren vanzelf verval len maar er wordt ook een vijftal eenheden als vakantiewoning in- gericht. Huisjes die er nu desolaat uitzien worden de komende tijd gerestaureerd en van alle gemakken voorzien om verhuurd te worden. Sinds kort is op het eiland een bed- en breakfast en een camping gevestigd, evenals een gelegenheid om iets te eten en te drinken. Het eiland is autovrij. Dat betekent dat de fiets het aangewezen vervoer- middel is. Als een van de grootste boerderijen is gerestaureerd dan zal daar een zorgboerderij in worden gevestigd. W- - - Tiengemeten ligt in het Haring vliet, ter hoogte van Zuid-Beijer- land in de Hoekse Waard en valt onder de gemeente Korendijk. Het eiland is altijd open. Er is een informatiecentrum bij de veer- haven, een biologisch eetcafe en natuurcamping (www.camping- tiengemeten.nl) en fietsverhuur (06 - 14740110 en 0186 - 660238). Auto's zijn niet toegestaan op Tiengemeten. Honden wel, rnits aangelijnd. Met openbaar ver voer is Tiengemeten alleen op doordeweekse dagen te bereiken vanuit Zuid-Beijerland en Oud- Beijerland met buurtbus 191 rechtstreeks naar de veerpont bij het dorpje Nieuwendijk. Met de auto is het makkelijker om Tien gemeten te bereiken. Neem vanaf de A29 de afslag Numansdorp richting Zuid-Beijerland en volg daarna de borden naar veerpont Tiengemeten in Nieuwendijk. Bij de afvaartplaats van de pont is een parkeerplaats met 145 plaatsen. De pont heeft van maandag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur afvaarten op alle hele uren vanaf Nieuwenwijk. Op zon- dag 10.00, 12.00, 14.00 en 16.00 uur. Daarbuiten is de veerdienst minder frequent en deels op af- roep (06 - 53243129) beschikbaar. Meer informatie over Tiengeme ten is te vinden op www.tienge- meten.deltanatuur.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 13