k k ml waterweg Vernieuwde website met dichtwedstrijd Wijkoverleg Schiedam Groenoord Wijkschouwen van start Wmo-loket gesloten Feest op het Stadserf 1 Japanners verklanken de herfst in't Huis te Poort Week van de Geschiedenis - Wonen in Nederland Jenevermuseum opent tentoonstelling King of Drinks www.schiedam.nl its m bibliotheek Schiedam betrekt bewoners opnieuw bij voorbereiding jaarwisseling gemeente Schiedam Week 41 Woensdag 10 oktober 2007 A Gemeenteber De website van Bibliotheek Waterweg is vernieuwd! Bezoekers van de site kunnen gemakkelijker hun weg vinden naar de informatie, producten en diensten van de bibliotheek. Ook de vormgever is aantrekkelijker geworden. Meest in het oog springend is de nieuwe homepage. Deze leidt niet alleen snel naar de Catalogus en Mijn Bibliotheek maar ook is in een oogopslag te zien welke activiteiten er in de bibliotheek plaatsvinden en wat het laatste nieuws is. Nieuw zijn ook een weblog en een poll. Belangrijk is dat Schiedammers via de website steeds meer zaken met de bibliotheek kunnen regelen. De komende tijd volgen er daarom nog meer vernieuwingen op de website. Ter gelegenheid van de vernieuwde website is een 160 dichtwedstrijd uitgeschreven. Een 160 is een gedicht van precies 160 tekens inclusief spaties. Net als de maximale lengte van een sms bericht. Doe mee met deze wedstrijd! Het thema is: De bibliotheek: Voor informatie en inspiratie! Dicht een 160 en zend deze voor 1 november 2007 in. U maakt kans op 1 van de 5 webpakketten en publicatie op de website. Kijk op www.bibliotheekwaterweg.nl en ontdek de vernieuwde site! Bewoners van de wijk Groenoord zijn van harte welkom op het wijkoverleg Groenoord Datum: donderdag 18 oktober 2007. Locatie: Van Beethovenflat, Van Beethovenplein 161 Aanvangstijd: 20.00 uur Belangrijkste agendapunten zijn: Verslag vorige vergadering en stand van zaken vragen uit de wijk Bespreking wijkbudget en behandeling van nieuwe aanvragen Themabespreking: presentatie investeringsprogramma openbare ruimte Groenoord voor de aankomende jaren. Indien u voornemens heeft deze vergadering bij te wonen of voor informatie kunt u contact opnemen met de afdeling wijkzaken, telefoonnummer 010-2465590. Deze maand worden in veel delen van Schiedam zogenaamde wijkschouwen gehouden. Bewoners bekijken tijdens zo'n schouw satnen met deskundigen van de gemeente Schiedam een deel van hun wijk op de stand van het wijkonderhoud. De gezamenlijke bevindingen worden geregistreerd en als dat nodig is worden acties gepland en maatregelen genomen. Het houden van wijkschouwen is door het college vorig jaar geintroduceerd. Toen zijn in enkele wijken 'pilot-schouwen' gehouden. De wethouders Maarten Groene (van o.a. Wijkgericht werken) en Yorick Haan (van o.a. Beheer van de openbare ruimte) geven aan het belangrijk te vinden te weten hoe bewoners van een wijk tegen hun omgeving aankijken: "Wij willen weten hoe ze de openbare ruimte ervaren, wat zij wensen en wat er anders moet. Dat doen we door samen met de bewoners de buurt in te trekken.", zegt Haan. "Het is de bedoeling dat de bewoners een grotere invloed krijgen op, of noem het verantwoordelijkheid nemen voor, hun eigen buitenruimte", zo vat Maarten Groene het samen. Maandag werden de eerste schouwen gehouden in de wijken Kethel en Zuid. Dinsdag waren de wijken Nieuwland en West aan de beurt. Ook volgende week wordt er nog volop geschouwd. Op dinsdag 16 oktober wordt geschouwd in Woudhoek en Centrum, op woensdag 17 oktober in Oost en de wijken Spaland/Sveaparken en Groenoord zijn aan de beurt op donderdag 18 oktober. foto: Bart Bos Het Wmo-loket in de Stadswinkel aan het Stadserf 1 is op vrijdag 12 oktober om 12.30 uur gesloten. Zaterdag was het feest op het Stadserf. De nieuwbouw van het Stadskantoor bestond die dag 10 jaar. Om dat te vieren hielden de 'Stadserfbewoners' open huis. In het Gemeentearchief, de Bibliotheek, het theater, de Stadswinkel, het WoonlnformatieCentrum en de raadszaal en fractiekamers vonden tal van activiteiten plaats. Burgemeester Verver-Aartsen opende de dag met het aansnijden van een grote taart samen met een aantal tienjarige Schiedammers. Omdat het zo'n feestelijke dag voor Schiedam was, werd zaterdag ook de Dag van de Naturalisatie gevierd en opende het Stedelijk Museum Schiedam Op Locatie de tentoonstelling 'Zitten in Stijl' in de Stadswinkel. foto: Jan van der Ploeg Het Japanse ensemble Genesis brengt op vrijdag 12 oktober om 20.15 uur in de Oud-Katholieke kerk't Huis te Poort een programma in het teken van het najaar. Onder de titel 'Concert in de herfst' wordt een aantal werken gespeeld waarin dit seizoen verldankt wordt. Vanzelfsprekend is 'Herfst' uit de 'Vier Jaargetijden' van Vivaldi te horen, maar daar- naast ook werk van zijn collega-barokcomponist Mufifat. Als contrast wordt moderner najaars- werk gespeeld van de jonge componist Niigaki ('Herfstberg') en een co-mpositie van Milhaud/Suzuki ('Herfst'). Het concert staat onder leiding van Masato Suzuki, die niet Masato Suzukiartistiek leider van het Japanse Ensemble Genesis. alleen aan een indrukwekkende carriere bouwt als klavecinist, organist en dirigent, maar inmiddels ook als componist van zich doet spreken. Naast zijn veelvuldig optreden in het orkest van het fameuze Bach Collegium Japan leidt Masato Suzuki zijn eigen ensemble Genesis. Met uitzondering van fluitist Andreas Boehlen, bestaat dit gezelschap geheel uit Japanners. Dit zijn de violisten Yuki Yamaguchi (solo), Madoca Nakamaru en Mayumi Hirasaki, de altviolist Sonoko Asabuki en de cellist Hiroki Kadowaki. Kaartverkoop Kaarten kosten in de voorverkoop 17,50 en aan de zaal 20,00. De voorverkoop vindt plaats bij Jongen's Boeken, Dam 2, Schiedam, 010 246 76 70. Bestellen kan ook via e-mail: info@jongensboeken.com, o.v.v. naam, telefoonnummer, gewenst aantal kaarten plus de aanduiding 'Genesis'. Gereserveerde kaarten dienen een half uur voor aanvang bij de kerk te worden afgehaald. 'Concert in de herfst' - Japanse ensemble Genesis vrijdag 12 oktober 2007 20.15 uur Oud-Katholieke Kerk't Huis te Poort Dam 28-30 Schiedam www.okkn-schiedam.nl De nationale Week van de Geschiedenis heeft als thema Wonen in Nederland en vindt dit jaar plaats van 12 tot en met 21 oktober 2007. Ruim 400 musea, archieven, filmhuizen, boekhandels en theatergroepen door heel Nederland nemen deel aan deze week, zo ook in Schiedam. De tentoonstelling 'Zitten in stijl. 19e-eeuwse trends in Schiedam' van het Stedelijk Museum Schiedam Op Locatie laat bijzonder vormgegeven stoelen uit de collectie van het museum zien. Er zijn ongeveer vijfentwintig zitmeubelen te zien in de Stadswinkel en de foyer van het Fortis Theater a.d Schie. De stoelen zijn uitgevoerd in verschillende neostij- len en geven een beeld van het modieuze 19e-eeuwse Schiedamse interieur. Lezingenprogramma Bij de tentoonstelling op locatie worden twee lezingen georganiseerd in de Aula van het Stedelijk Museum Schiedam. De lezing 'Neostijlen in Schiedam' op zondag 14 oktober van 10.30 tot 12.30 uur gaat in op de ontwikkeling van het interieur. Hierbij staan de stoelen uit de collectie van het Stedelijk Museum Schiedam centraal. Op vrijdag 19 oktober vertelt de historisch conservator Dirk-Jan List tussen 14.00 en 16.00 uur over 'Art Nouveau en Art Deco in Schiedam'. Hij gaat hierbij in op een bijzondere vondst in de collectie van het museum. Toegang is 10,- per persoon voor entree museum, lezing koffie/thee met bonbon en kortingskaarten zijn van toepassing. Historisch Schiedam in beeld Auteur Henk Slechte vertelt op zaterdag 13 oktober om 13.30 uur in Bibliotheek Water weg over het 'Groot Schiedams Prentenboek'. Hierin zijn 160 prenten en tekeningen van Schiedam met een historisch karakter opgenomen. Na afloop kunnen gei'nteresseerden met een korting van 10,00 intekenen op het prentenboek (normale verkoopprijs circa 50,00). In het Gemeentearchief Schiedam is de tentoonstelling over de werken van de Schiedamse architect Piet Sanders te zien. Het Gemeentearchief Schiedam brengt werk van Sanders onder de aandacht door middel van persoonlijke documenten, bouwtekeningen en de fotoserie 'Bewoners en hun Sandershuizen'. De Schiedamse Molens spelen in op het thema Wonen in Nederland van de Week van de Geschiedenis. In de Babbersmolen, Schiedamsedijk 2A, vertellen molenaars uit vervlogen tijden op zaterdag 13 oktober van 14.00 tot 17.00 uur hoe het was om te wonen en te leven in een poldermolen. In het Jenevermuseum opent ambassadeur van Ghana, mevrouw Dr. G. Amposah- Ababio, op zaterdag 13 oktober de tentoonstelling 'King of Drinks, jenever in Ghana'. Nederlandse jenever is een onmisbaar element in West-Afrikaanse plechtigheden en rituelen. Bij een bezoek aan een chief of paramountchief vormt de presentatie van een vierkante fles Dutch Aromatic Schnapps een vast gebruik. Maar ook is een betaling in flessen jenever vereist wanneer van een inheemse rechter een uitspraak wordt verlangd in een conflict, plengoffers worden gebracht voor goden of voorouders bij een begrafenis of een andere belangrijke plechtigheid of een bruidsschat moet worden betaald. De tentoonstelling in het Jenevermuseum brengt in beeld hoe jenever in de loop der tijd een rituele drank is geworden. Het boek 'The King of Drinks' van de Schiedamse docent Afrikaanse geschiedenis aan de Universiteit van Liverpool, Dmitri van den Bersselaar vormt de basis van de tentoonstelling. Vanuit bronnen en verhalen van stamoudsten, chiefs en koningin-moeders stelde hij het verhaal samen hoe jenever zich kon ontwikkelen tot een fenomeen dat bij geen enkele festiviteit, geen enkele ceremonie, bezoek aan een heiligdom, rechtspraak door een inheems hof, huwelijk of begrafenis mag ontbreken. De tentoonstelling geeft zowel een beeld van hoe de export van jenever naar Ghana in Schiedam werd beleefd als van het Ghana van vandaag. Op de miniaturenzolder gaat alle aandacht naar het historische Nederlandse verhaal. In de Northwoodzaal stapt de bezoeker het tegenwoordige West-Afrika binnen waarin de jenever een onderdeel is van de cultuur en dan met name de rituelen die het dagelijks leven kleur en betekenis geven. 'King of drinks, jenever in Ghana' Jenevermuseum 13 oktober tot en met 9 december 2007 Openingstijden: dinsdag - vrijdag 12.00 - 17.00 uur weekeinde 13.00 - 18.00 uur www.jenevermuseum.nl Tijdens de komende jaarwisseling volgt de gemeente Schiedam dezelfde procedure als afgelopen jaar. Toen verliep de jaarwisseling vrijwel probleemloos. Per wijk werd een ontheffing afgegeven om kerstbomen in te zamelen en te verbranden. In verschillende wijken werd gebruik gemaakt van deze mogelijkheid. Ook dit jaar wordt voor de wijken Noord, Zuid, Oost en West elk een stookontheffing verleend om op een nader te bepalen, veilige plaats kerstbomen te mogen verbranden. De houders van de ontheffing krijgen de taak om toe te zien op een ordelijk verloop van het verzameleri en verbranden van de bomen. Zij fungeren als aanspreekpunt. Mochten zich problemen voordoen, dan kunnen zij rekenen op de steun van de politie. Het doel is om de jaarwisseling en de dagen ervoor in een goede sfeer te laten verlopen. Wie voor een ontheffing in aanmerking wil komen, kan tot eind oktober een aanvraag indienen bij de gemeente Schiedam. Er gelden wel enkele spelregels, waarvan dit de belangrijkste zijn: Onthefifinghouders dienen van onbesproken gedrag te zijn. Zij fungeren als aanspreekpunt voor zowel gemeente, politie en brandweer, als ook voor buurtgenoten. De ontheffinghouder en zijn team kunnen na de kerst aan de slag om het mooiste vreugdevuur van Schiedam op te bouwen. In de vergunde brandstapels mogen uitsluitend kerstbomen worden verwerkt. Het gebruik van sloophout, autobanden en andere materialen is niet toegestaan. Uiteraard is diefstal van kerstbomen niet toegestaan. Brandstapels waarvoor geen ontheffing is verleend, zijn niet toegestaan en daartegen zal dan ook worden opgetreden. Er zal op worden toegezien dat iedereen zich aan deze spelregels houdt. Aanvragen voor een stookontheffing kunnen worden aangevraagd, telefonisch of schriftelijk bij de gemeente Schiedam, afdeling Veiligheid, dhr. Zeebregts 010-246 5848 of dhr. Caris, 010-246 5814. Colofon Openingstijden Stadswinkel Gemeentelijk Informatiepunt Stadswinkel, Stadserf 11 Tel.: (010) 246 53 04 Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010) 473 70 21 maandag 12.00 tot 16.00 uur Postadres Postbus 1501 j 3100 EA Schiedam E-mail: info@schiedam.nl dinsdag t/m vrijdag 08.00 tot 16.00 uur Buiten kantooruren voor donderdag 08.00 tot 20.00 uur spoedeisende veiligheidszaken Tel.: (010) 246 54 00

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 3