AJLim maasstad Wfljfe ©p streek Pensionverordening is nog niet voldoende tegen overbewoning Schiedamse zangeres Eva stelt zich voor Poezen in the picture Mario Stam wil nachtrust terug Visspecialist R. Bijl If Van derValk vakant maasstad krant maasstad wijkkort €449!!] Am* NflPFS IT'S GIN King of Drinks Schiedams Prentenboek Pleidooi voor turven wie er in- of uitgaan Showcase voor platenbusiness en promotors Vlietland krijgt vaatkeurmerk Verse tilapiafilet.250gram €2^ Zalmforelfilet 99 TIP VAN DEWEEK 'OUDEJAARSREIS BERLIJN /TBi maasstad weekbladen SCHIEDAM Woensdag 10 oktober 2007 xq 52 westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Stadserf Avonturendagen van Kinderspel Parabeurs De Erker Wijkcentrum DE ERKER organiseert: Gebakken mosselen100 gram 1 ?5 *)50 250 gram A in Spaanse marinadetoo gram I Broodje visburgerper stuk 1 0^ Visspecialist R. Bijl Broersveld 113° 010-4268710 Vertrouwd, verzorgd en voordelig SCHIEDAM - De ambassadeur van Ghana, mevrouw Dr. G. Amposah- Ababio, opent zaterdagmiddag 13 oktober in het Jenevermuseum aan de Lange Haven de tentoonstelling 'King of Drinks, jenever in Ghana'. Nederlandse jenever is in de West- Afrikaanse volkscultuur een on- misbaar element in plechtigheden en rituelen. Bij een bezoek aan een chief of paramountchief vormt de presentatie van een vierkante fles Dutch Aromatic Schnapps een vast gebruik. Maar ook is een beta- ling in flessen jenever vereist wan- neer van een inheemse rechter een uitspraak wordt verlangd in een conflict, wanneer plengoffers moe- ten worden gebracht voor goden of voorouders bij een begrafenis of een andere belangrijke plechtigheid of een bruidsschat moet worden betaald. Honderd jaar geleden nog was de jenever een volksdrank in West- Afrika. Maar schaarste aan het Ne- derlands gedistilleerd door oorlogen en crisis maakten van de 'schnapps' of 'Schiedam' een zeldzaam pro duct dat meer en meer aan culturele betekenis won. De basis voor de tentoonstelling wordt mede gevormd door het boek 'The King of Drinks' dat Schie dam mer en docent Afrikaanse ge- schiedenis aan de Universiteit van Liverpool, Dmitri van den Bers- selaar schreef naar aanleiding van een meerjarig onderzoek in vier Afrikaanse landen. King of Drinks, jenever in Ghana loopt van 13 oktober tot en met 9 december. SCHIEDAM - In Bibliotheek Stad- serf wordt zaterdag 13 oktober om 13.30 uur het Groot Schiedams Prentenboek gepresenteerd. Hierin zijn 160 van de mooiste prenten en tekeningen van Schiedam met een historisch karakter opgenomen. Het prentenboek is met korting (5,00) verkrijgbaar. www. maasstad weekbladennl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: NetwerkVSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 09002020299 ("lOeuroct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. deKoning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: F. van der Giessen Telefoon 06 10921009 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 B. van Zessen Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze ultgave worden uttdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. door Kor Kegel SCHIEDAM - De pensionver ordening, die wethouder Yorick Haan laat opstellen, zal nog niet voldoende zijn om overlast van luidruchtige Polen tegen te gaan. Met die waarschuwing komt Patrick Boel, civiel pla- noloog en organisatie-adviseur te Rotterdam en in het verleden bewonersdeskundige in Schie- dam-Oost. De gemeente Schiedam wil het ver- bieden dat in een huis meer dan vier mensen zonder familieband met el- kaar wonen. Is dat wel het geval, dan moet een pensionverordening worden aangevraagd. Deze zal niet worden verleend in buurten, waar het woon- en leefmilieu onder druk staat. „Het moeilijke bij de handhaving is echter het verzamelen van be- wijslast," zegt Patrick Boel. „In Rotterdam zijn er interventieteams, die automatisch op de stoep staan als uit de bevolkingsadministratie blijkt dat er in een woning mensen met meer dan vier verschillende achternamen verblijven. Maar het probleem is dat lang niet iedereen staat ingeschreven. Er zijn verhuur- ders, die de Polen afraden om zich in te schrijven en die ook adviseren om niet open te doen als er gebeld wordt." „Het zal aan de Schiedamse kant van de Hogenbanweg toch niet in- eens zo zijn, dat er alleen maar nette verhuurders bestaan?" vraagt Patrick Boel retorisch. „Daarom zal Schiedam met alleen een pensi onverordening niet veel opschieten. En stel dat er bij een controle wel wordt opengedaan, wat valt er dan te bewijzen? Degenen die je aan- treft kunnen zeggen dat ze op visite zijn, op doorreis of desnoods dat ze familie van elkaar zijn." De beste remedie is volgens Patrick Boel een samenwerking tussen de gemeente en de omwonenden die last ondervinden van burengerucht. Buurtbewoners zouden moeten tur ven wie er naar binnen en naar buiten gaan en hoe laat, en dat sy- stematisch melden bij de gemeente. Maar dan moet er nog wel een meldpunt zijn, dat daarop toegerust is. „Als ik drie keer een meldpunt bel, dan zeggen ze: daar heb je die zeur van nummer 430 weer. Klagers moeten erop kunnen rekenen dat de meldingen goed geregistreerd worden en tot effectief optreden leiden." Patrick Boel waarschuwt voor een ongewenst effect van een Schie damse pensionverordening. Hij spreekt uit eigen ervaring. „Wat Schiedam nu in regelgeving wil vastleggen, bestaat in Rotterdam ook wel, maar in andere vorm. Hier komen artikelen uit de Huisves- tingsverordening en de Bouwver- ordening op hetzelfde neer. Je bent al een pension, als je als eigenaar- bewoner meer dan twee inwonende huurders hebt. En officieel zelfs al, wanneer het aantal bedden aangeeft dat je behalve je eigen gezin meer personen kunt huisvesten." Dat is een groot nadeel voor eigena- ren van grachtenpanden, villa's of verbouwde fabrieken en kantoren, die de woonlasten alleen kunnen opbrengen door overtollige woon- ruimte te verhuren. Boel zit zelf in zo'n situatie. Hij woont met zijn partner in de voormalige direc- teurswoning van een fabriek aan de Mathenesserdijk en mag niet meer dan twee huurders hebben zonder dat de zeer ruime woning meteen als pension wordt aangemerkt - of verblijfsinrichting, zoals het in Rot terdam genoemd wordt. Hij pleit voor een light-versie van de regel geving, die het voor particuliere ei- genaar-bewoners iets gemakkelijker maakt om overtollige woonruimte te verhuren aan een beperkt aantal huurders, bijvoorbeeld maximaal vijf. „De feitelijke situatie van het pand moet in ogenschouw worden genomen. Het feit, dat de eigenaren er zelf wonen, kan het verschil maken, want als eigenaar heb je er belang bij dat het netjes en leef- baar blijft. Dat is heel anders dan wanneer een geheel pand wordt verhuurd en er overbewoning ont- staat," zegt Patrick Boel. Hij zou het verstandig vinden, als de gemeente Schiedam in de pensionverordening een clausule opneemt die het bonafide huisei- genaren gemakkelijker maakt te verhuren, eventueel in de vorm van een soort verblijfsinrichtingsver- gunning-light. SCHIEDAM - Je moet maar durven. Zangeres Eva begint haar optreden met een lang- zaam, zelfgeschreven num mer. Over haar vader die twee jaar geleden is overleden. 'My hart is broken* is breekbaar en hartverscheurend met een Spaanse solo en Harden tekst als 'missing you ...feel lost forever ..catch me if I fall'. Warm applaus van vrienden. En de neutraal kijkende pla- tenbonzen. Onmiddellijk erna iets heel anders: Een vrolijk up-tempo nummer. Met Frans- talig intro; een frisse mee- zinger op songfestivalniveau. 'Mijn eerste getipte hitsingle'. De Graauwe Hengst wordt op slag lichter. Een showcase heet het optreden van dik een half uur vorige week in podiumcafe De Graauwe Hengst. Een korte show om te laten zien wat de artiest in huis heeft. Een optreden voor vooral mensen uit de platenbusiness als producers en promotors. Een voorstellen aan publiek, pers en mensen uit de mu- ziekindustrie. Een soort sollicitatie en daarom is alles professioneel aangepakt. 's Middags al een soundcheck met de zes-koppige band met vriendin en achtergrondzangeres Noortje Her- laar uit Maasluis. En met vriend Ermin op basgitaar. Hij compo- neerde de muziek en Eva schreef de teksten. De showcase is het eer ste optreden. Voorlopig nog onder haar voornaam. Opvallend als je achternaam Nagtegaal is. Eva Nagtegaal (26) staat - zegt ze zelf- op een kruispunt in haar le- ven. Ze moet gaan kiezen. Muziek, dans en toneel heeft haar passie. In het dagelijks leven studeert zij bedrijfseconomie aan de Eramus Eva is de donkere zangeres; waarvan iedereen zegt dat ze op Birgitzusje van Katja, Schuurman lijkt. Haar favoriete Nederlandse zangeres is Use de Lange. Foto: Roger van der Kraan Universiteit. Ze heeft het gevoel nu te moeten kiezen tussen hoofd en hart. Wordt het op het toneel staan of gewoon een baan in het bedrijfs- leven? Ze twijfelt. Maar zegt eerst te willen afstuderen op het onder- werp 'kerk als belevingseconomie". Pas erna wenkt de biihne. Eva ontmoette een paar jaar gele den Ermin Sipkar (40) in cafe Van Diggelen waar zij parttime werkt. Zij neuriede met de plaat mee en hij, als beroepsmuzikant, 'hoorde er wel iets in'. Het begin van een artistieke en liefdesband. In het Podiumcafe brengen Eva en haar band niet enkel eigen num- mers. „Je moet de potentie laten zien en niet alleen je softe kant maar ook wat stevige rocknum- mers brengen." Covers zoals Nena met haar '99 luftballons'. Of 'Bitch' van Meridith Brooks met teksten als 'I'm a sinner and no saint'. Net was ze nog een weerloos meisje, nu speelt ze overtuigend de bitch. Van alle markten is ze thuis, ze- ker ook door opleiding. Als jong meisje zat ze bij de Rotterdamse dansacademie en trad ze op met de Barbara Fleischmann dansschool. Zang- en toneellessen bij jeugd- theater Hofplein met een rol in de opera Carmen van Bizet. Drie, vier eigen nummers zijn al helemaal afgemonteerd en digitaal opgeslagen in de studio van vriend Ermin. Waarop de zolderkamer met computer en sporenmachine een professionele opname wordt gemaakt. Kant en klaar gepro- duceerd. Zo moet de platenfirma verleid worden. Een voorlopig con tract is er met Princess Records platenlabel waar ook Gordon zijn platen voor uitbrengt. Het moet een overdonderende start worden - de onderhandelingen over contracten. clip en promotie lopen nog. Volgens planning zal de CD met eigen nummers na de hopelijk suc- cesvolle single uitkomen. SCHIEDAM - Of het echt feest voor de dieren was valt te betwij- felen.Voor sommige dieren leve- ren de Open Asieldagen, zoals die zaterdag ook werden gehouden in dierentehuis Hargahoeve, best veel stress op. Maar je zou bijna zeggen dat ze het er maar voor over moeten hebben, want zo'n dag levert wel ineens een stuk meer potentiele baasjes op dan een gewone zater dag. Het is soms bijna dringen voor de hokken van de poesjes en in de grote gang waar de honden zitten. Aan het begin van de middag zijn er vooral bij de katten al aardig wat exemplaren gereserveerd. De jaarlijkse Open Asieldag, die al- tijd rond dierendag gehouden wordt en de afsluiting vormt van de col- lecteweek, trekt jaarlijks altijd veel bezoekers. Het dierentehuis maakt er dan ook altijd wat van, met ook dit jaar weer een springkussen voor de jeugd, de Kids for Animals waar bij geknutseld kon worden en een clown die ballonnen in de meest vreemde figuren wist te kneden. Het was lekker weer en dus zat het terras ook steeds lekker vol. In de hal kon limonade en koffie worden gehaald en als je in de rij stond voor een tosti, kon je meteen de mooiste foto's zien die waren ingestuurd voor de fotowedstrijd van de Die- renbescherming. Vaak schitterende Over belangstelling had bijvoorbeeld poes Chloe afgelopen zaterdag helemaal niet te klagen. Foto: Bart Bos foto's die stuk voor stuk een mooi plaatsje aan de muur verdienen. Een stukje verderop klinkt het lui- de gemiauw van poes Minous, die daarmee zo'n succes heeft dat ook zij deze dag gereserveerd wordt. En dat geldt voor nog veel meer geluksvogels. Of ze ook daadwer- kelijk opgehaald worden? Volgens de medewerkster die bij de honden staat valt dat in de praktijk reuze mee. „Die paar dagen bedenktijd die wij van de mensen vragen leiden er in de praktijk best vaak toe dat die dieren dan toch niet opgehaald worden. Aan de ene kant is dat sneu aan de andere kant misschien maar goed, want anders zitten ze hier na een tijdje geheid weer." door Kor Kegel SCHIEDAM - Mensenpakhuizen zoals in de Warande, waar 45 bui- tenlandse uitzendkrachten in 14 kamertjes leven - daar moet tegen opgetreden worden, vindt Mario Stam, fractieleider van de PvdA in de Schiedamse gemeenteraad. Hij ziet overlast voor de omgeving als onontkoombaar, wanneer er zo veel mensen in een pand verblijven. Stam wil de rust terug in de stad, ook de nachtrust. Daarom neemt hij er geen genoegen mee, dat een inspecteur in de Wa rande niets vreemds opmerkte. Dat schrijft hij in het oktobernummer van de Voorwaarts, het partijblad van de PvdA in Schiedam. De bur- gemeester heeft toegezegd voort- varend aan de slag te gaan, maar meer dan bezoekjes van inspecteurs heeft het nog niet opgeleverd, klaagt Stam. Zijn fractie zal het college van burgemeester en wethouders daarom gevraagd en ongevraagd aansporen tot daadkracht. SCHIEDAM -"Het Vlietland Ziekenhuis heeft het vaatkeurmerk behaald van de Vereniging van Vaatpatienten. Het keurmerk geeft aan dat het ziekenhuis voldoet aan de kwaliteitscriteria voor goede vaatzorg vanuit het perspectief van de patienten. Regelmatig krijgt de Vereniging van Vaatpatienten vragen over welk ziekenhuis goed is in welke vaatbehandeling. Het was tot op heden heel lastig om inzicht hierin te krijgen. Daarom heeft de patienten- vereniging het vaataanbod in kaart gebracht op een speciale website www.vaatpatient.nl Vraag iemand naar het Stadserf en dikke kans dat die met grote bolle ogen vragend, begint te stamelen en te murmelen. 'Ja, ik ben Schiedam- mer' Maar waar is nou toch dat Stadserf? Stadserf is de straat, plein of erf waar de markt sinds een maand staat en waar de Taptoe tijdens de Brandersfeesten zo fijn op kan exerceren. Een bedachte plek door stadbestuur en architect. Een plek die er vaak leeg bijligt en waar niet veel gebeurd. Soms, gelukkig, spelende kinderen of skaters die op het kunstwerk stunten. Het enige wat gebeurt is het verplaatsen van de reuze-bomen-bakken. Is het een gezellig plein? Nou, nee. Het waait er altijd en je mag er niet op fietsen of je krijgt een bekeuring van de Licht Blauwe Brigade die deze overtreding als prioriteit hebben meegekregen. Buiten de saaiheid enfouten van het plein (ik begin niet over de dure steentjes) is het vooral de menselijke maat die zoek is. Het lijkt wel Warschau of Kiev: een Oost Europees plein waar je je heel klein voelt. De machtige oyerheid versus de kleine burger. Dat niet prettige Stadserf bestaat in oktober tien jaar. Tien jaar geleden werd de nieuwe vleugel van het stadskantoor geopend. Met de Griekse zuilenrij van de aanbouw van het stadskantoor met theater, bibliotheek en archief. Dus tijd voor een feestje? Tien jaar Stadserf wordt gevierd met het thema Wonen in Schiedam. Met in de grote bieb een expositie van interieurwinkels en rondleidin- gen. In het archief met een tentoonstelling van Schiedams beroemdste architect Piet Sanders en de bouw van het Stadserf. In de stadswinkel is een tentoonstelling over hoe we wonen in Schiedam. Allemaal volgende week zaterdag open. Maar over dat Stadserf wil ik het helemaal niet hebben. Is er dan nog een Stadserf? Jawel, het Stadserf dat de gemeenteraad elke maand organiseert. Wees eerlijk en geef toe dat u niet van dit Stad serf heeft gehoord. Stadserf is de naam van een inspreekavond voor de burgers van Schie dam die wat op hun lever hebben. Schiedamse burgers die de raad kun nen vertellen waar het goed maar vooral goedfout gaat in Schiedam. Dat zou de raad graag willen. Veel burgers die enthousiast meepraten. Nou, helaas. Die hebben we niet of we laten het afweten op het Stadserf. Dat Stadserf is ook al een grote mislukking geworden. Ja, er komen wel mensen inspreken, de avond is altijd vol, maar dat zijn altijd dezelfde bestuurders, ambtenaren of vergadertijgers. Die kennen we wel. Dat is niet de Vox Populi of stem van het volk maar Beroeps Ouwehoeren die de weg naar het openbaar bestuur blindelings kennen. Een eenvoudige burger die wat te vertellen heeft, die zie je daar niet. Wegens de slechte opkomst, het gezeur van gewone Schiedammers, gaat dezelfde organiserende raad op maandag 15 oktober vergaderen over dat Stadserf. In de uitnodigingsbrief staat potsierlijk dat 'het in Schiedam niet opgemerkt is gebleven dat de gemeenteraad sinds maart 2007 het Stadserf organiseert'. Nou dat is nu net het probleem. Het is onopgemerkt gebleven. En als u iemand vraagt naar dat Stadserf heeft u een dikke kans op een holle blik en een vraagteken op het voorhoofd. 'Het Stadserf? Staan daar koeien of ken je er kamperen? Frank Willemse SCHIEDAM - Stichting Kinderspel organiseert in de herfstvakantie, op dinsdag 23 en woensdag 24 oktober twee avonturendagen voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Op het hindernissenparcours gaan de kinderen klimmen, klauteren en slingeren over en door hindernissen van netten, touwen en balken. Het survivalparcours gaat over land en water. Deelnemen kost twee euro. Voor informatie en inschrijving: Leon Collig- non, tel. 06 - 25 210 010. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt zondag 14 oktober de maandelijkse parabeurs georganiseerd met onder andere Tarot leggen, Didgeridoo en klankschalen, Psychometrie en Mandala tekenen. De beurs duurt van 11.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis en de prijs per consult is vijf euro. zondag 14 oktober: PARANORMALE DAG 11:00 tot 16:00 uur. Toegang gratis. Consult€ 5,00 woensdag 17 oktober: PARANORMALE AVONDf Simon Bakker, psychometrie; helderziendewaameming aan de hand van uw meegebrachte voorwerp of foto. 1930 tot 2200 uur. Entree 5,00 g- zondag 21 oktober: LINE DANCE 13:00 tot 16:00 uur. o.l.v. D,J, Goos. Entree 2,00 Jan van Avennesstraat 32 3117 PR Schiedam 010-4267767 N'euw op "•■oersve/d 7 J3B in S^iedam Een prachtige 5-daagse busreis naar de metropool Berlijn. Wat dacht u van het oudejaar afsluiten in Gala en het nieuwe jaar beginnen in ons sfeervolle 4* Van der Valk hotel Beriiner Ring? Boek dan nu voor deze reis. Inclusief 4 overnachtingen, uitgebreid ontbijtbuffet, 3 x 3-gangendiner, oudejaarsviering met uitgebreid en feestelijk galabuffet, 2 stadsrondritten met Nederiandsr rekende gids, koffie met gebak op 1e dag en afscheidsdiner 5e dag. Vertrek 29 december Informeer ook naar onze v.a, Voor meer Intormatle/boekingeo 0172 -46 96 96 ol kilk on:

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 4