maasstad Diamanten jubileum wofjk stedfe Overal is een cursus voor, maar voor opvoeden? Mgr. Nolenslaan moet na opknapbeurt de levensader van Nieuwland blijven Zonnebloem zet strijders tegen sociaal isolement in't zonnetje Visspecialist R. Bijl maasstad wijkkort Nederland leest gestart If V&n der Valk vakanties 'BUSREIS BERLIJN SP en Groen- Links staan stil bij Uruzgan krant m 11 maasstad €198 Teerds nieuwe dirigent Harpe Davids Aandacht voor de ex- mantelzorger Centrum Djoj organiseert themadag Ben Dubbeldam wil winkeliersvereniging versterken Gift uit Monuta-fonds ontroert vrijwilligers maasstad weekbladen SCHIEDAM Panta rhei Snoeicursus bij De Groene Raat Wat koken de buren? Woensdag 24 oktober 2007 xq 52 ROTTERDAM - Overal zijn cursussen voor, maar voor op voeden? Terwijl dit misschien wel een van de verantwoorde- lijkste taken is, stelt het team van Centrum Djoj. Daarom or ganiseert het centrum aan de Antony Duyklaan 5-7 zondag 4 november vijftien workshops over opvoeden. Allerlei onder werpen komen aan bod, varie- rend van eenoudergezinnen tot zelfvertrouwen bij kinderen en de relatie tussen voeding en gedrag. SCHIEDAM - De Mgr. No lenslaan gaat op de schop, maar tijdig wil de gemeente Schiedam weten welke wen- sen en ideeen er leven onder de winkeliers. Het is tenslotte het kloppend hart van Nieuwland. Om die reden is Ben Dubbel dam per 1 oktober aangesteld als winkelstraatmanager. „Ik ga eerst eens bij iedereen op de koffie," zegt hij met grote zin in zijn nieuwe functie. hJV"'i westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam SCHIEDAM - Het 25-jarig bestaan van de Zonnebloem in de regio Schiedam is aanlei- ding geweest om de tientallen vrijwilligers, die altijd klaar staan voor zieken en hulpbe- hoevenden, nu zelf eens in de schijnwerpers te zetten. Het bestuur trakteerde ze donder dag op een vrolijke avond in het wokrestaurant aan de Ko- ningin Wilhelminahaven, waar de Zonnebloem werd verrast met een gift van 2000 euro uit het liefdadigheidsfonds van Monuta. Vertrouwtf, verzorgd v.a. www.vandervalkvakanties.nl Hoom 168-170,2004 hk Aiphen aan den Rim 50 Gebakken poonsoo gram 7. Kant-en-klaar: Scholrolletjes met zalm 75 in roomsaus250 gram 3 125 Altijd makkelijk om in huis te hebben: Garnalenkrokettenper stuk 1 C 00 Visspecialist R. Bijl Broersveld 113B 010-4268710 SCHIEDAM - In het kader van 'Stop de acties in Uruzgan' zullen donderdag 25 oktober de lokale af- delingen van de SP en GroensLinks uit Schiedam stilstaan bij de Ne- derlandse Militaire acties in Af ghanistan. Om 19.45 uur verzamelen verte- genwoordigers van beide politieke partijen zich bij het oude stadhuis waar enkele sprekers hun visie ge- ven over de acties in het Afghaanse Uruzgan. Om 20.00 uur zal er twee minuten stilte gevraagd worden voor alle slachtoffers van de gewelddadighe- den in Afghanistan gedurende de afgelopen jaren. SCHIEDAM - Het harmonie-orkest van Harpe Davids heeft sinds kort een nieuwe dirigent. Na een proef- repetitie is op aanraden van veel leden voor Maron Teerds (1974) gekozen. Teerds studeerde aan het Noord- Nederlandse Conservatorium in Groningen. Hij studeerde trombone bij Sipke Bakker en David Tyler en directie bij Alex Schillings. In 2003 studeerde hij af voor HaFa- Bra-directie en sinds twee jaar is hij werkzaam als productieleider Klas- sieke Muziek op het Rotterdams Conservatorium. Op dit moment is hij ook dirigent van Aalsmeers Harmonie. SCHIEDAM - Vanuit het Mantel- zorgcafe Schiedam kwamen sig- nalen, dat oudere mantelzorgers waarvan de partner overlijdt, in een groot gat vallen. Door de jarenlange zorg en hoge leeftijd kan het moeilijk zijn om nieuwe activiteiten te ontplooien en daardoor nieuwe contacten te leggen. Daarom hebben het Ou- derenwerk, Steunpunt Mantelzorg en Maatschappelijke Dienstverle- ning de handen ineen geslagen, om bijeenkomsten te organiseren waar ex-mantelzorgers elkaar kunnen ontmoeten. Maandag 12 november wordt er ge- start, daarna is iedereen op de 2e en 4e maandagochtend van de maand welkom van 09.30-12.00 uur in de Ontmoetingsruimte voor senioren aan de Lange Achterweg 84 (ingang aan tuinzijde, Boomgaardstraat). Voor meer info: Natalie Wassink, tel. 06 - 46 49 76 28. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: NetwerkVSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: F. van der Giessen Telefoon 0610921009 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 0104116454 Email redactie: watenveg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 B. vanZessen Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzlen van (de inhoud van) deze uttgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. Alles stroomt, niets blijft. Een filosofische quote van de Griekse wijsgeer Heraclitus die zegt dat jilles, ja alles aan verandering onderhevig is. Zo'n gedachte gaat ver want betekent feitelijk dat alles tijdelijk is. Een moeilijk gedachte in ons tijdelijke, hectische dagelijkse bestaan. De tekst heeft een dubbele bodem, het lijkt een zomerbriesje met de kans een orkaan te worden. Waarschijnlijk daarom staat de tekst 'Panta Rhei' zo vaak op tuinhuisjes, boten of het toegangshek van landhuizen. 'Alles stroomt, niets blijft', de Nederlandse vertaling staat, hangt in meters- hoge krulletters in de werkplaats van kunstenaar Frans Huisman. De tekst, gemaakt met lichtslang, slaat fel groen/blauw licht uit. Een mysterieuze gloed siert's avonds de etalage aan de Lange Haven. De tekst en uitvoering blijkt een overblijfsel van Doek! Arnhem. Doek! is de kunstzinnige manifestatie die met projectors beelden op zeildoeken van historische schepen laat zien. Dit bedacht Huisman toen hij een tiental jaar geleden in Schiedam kwam wonen. En Doek! werd een succes. Met films, dia's en projecties werden Lange en Korte Haven omgetoverd in een carrousel van kleuren temidden van het filmische decor van de grachten van Schiedam. Echter: Doek! sneuvelde wegens organisatorische problemen. (Natuurlijk zegt u nu: Panta Rhei of niks blijft). Bovendien speelden er ruzies om com- petenties mee die Doek! en dus de toeschouwer de das om deden. Frans Huisman zegde de samenwerking met de gemeente op. Andere gemeenten zoals Lemmer en Arnhem waren wel bereid om aan zijn eisen tegemoet te komen. Zo verliet Doek! in 2007 na een aantal succesvolle jaren de stad Schiedam. En Doek! werd gemist op het tweede weekend van de Schie- damse feestmaand September. Vooral de cultuur minnende bezoekers van Open Ateliers en Monumentendagen vroegen zich af waar die gezellige bootjes waren gebleven. In Arnhem kreeg Huisman wel faciliteiten en geld om de licht- en projec- tieshow uit te voeren op de Rijnkade. A1 eerder exporteerde hij zijn idee succesvol naar Lemmer in Friesland. Arnhem was een artistiek succes maar met te weinig publiek. Te weinig publiciteit, vertelt Huisman voor zijn Panta Rhei-installatie. Schiedam is volgens hem toch geschikter. Maar waarom niet volgend jaar weer in Schiedam? Huisman twijfelt - de ruzies met het evenementen comite liepen soms hoog op. 'Misschien is het mijn rode haar wel' vertelt hij peinzend. Maar er is een gaatje. Er is een mogelijkheid. Als en dat Misschien, misschien gaat het volgend jaar toch weer lukken om Doek! voor Schiedam te behouden. Zo geeft Huisman schoorvoetend toe. Hoera? Ja, natuurlijk 'Panta Rhei' betekent 'alles verandert'. Maar hopelijk met een uitzondering. Dat Doek! voor altijd mag blijven. Te beginnen met een glorieuze terugkeer in de Schiedamse grachten in 2008. Frank Willemse SCHIEDAM - In voorlichtingscentrum de Groene Raat worden vrijdag 26 en zaterdag 27 oktober weer snoeicursussen gegeven. Onderwerpen die aan de orde komen zijn het opkweken, vermeerderen, snoeien en overwinteren van kuipplanten. Ook wordt er nog wat verteld over bloembollen. Op beide dagen begint de cursus voor 'beginners' om 10.00 uur en voor de 'gevorderden' om 13.00 uur. Telefonisch opgeven bij Chris Meering van IRADO, 06 - 53 86 49 59. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug gaan we de wereldkeuken koken vanaf donderdag 15 november. Zes bijeenkomsten kosten dertig eu ro, ook kan er per workshop (kookles en maaltijd) betaald worden: 7,50. De avond duurt van 18.30 tot 20.00 uur. Informatie: 247 04 64. SCHIEDAM - Terwijl de familie gezellig feest aan het vieren was in 't Hoeckhuys, kwam er nog een gast langs. Burgemeester Verver kwam Egbert Valkenburg en Helena Val- kenburg-Rijntalder persoonlijk fe- liciteren met hun 60-jarig huwe- lijksfeest. Meneer Valkenburg was typograaf Foto: Roger van der Kraan bij de drukkerij van Roelants. Hij heeft onder andere meegewerkt aan de huidige strippenkaart. Mevrouw Valkenburg was huisvrouw en zong in haar vrije tijd in het Toonkunst- koor. Dit heeft ze tot hoge leeftijd kunnen volhouden. Het paar kreeg twee zonen en heeft inmiddels drie kleinkinderen. door Hilde van Halm Elke ouder/verzorger zou zichzelf van tijd tot tijd moeten afvragen of ze de opvoeding wel goed doet, vindt relatiedeskundige Arno Ter- schegget. „Ieder van ons draagt zijn of haar opvoeding met zich mee", stelt de man die 4 november de workshop 'Opvoeden en basisbe- hoeften' geeft. „De minder leuke aspecten van onze opvoeding wil- len we natuurlijk liever niet door- geven aan onze kinderen. Maar soms slaan mensen daarin door naar de andere kant." Hij vertelt het verhaal van Kees van Kooten. „Als kind wilde hij dolgraag op ballet, maar dat mocht niet van zijn ouders omdat hij een jongen was. Toen hij later zelf een zoon kreeg moest die op ballet van Kees." Het is een voorbeeld van een welwillende ouder die de plank mis slaat. „We maken allemaal dit soort fouten. Iedereen heeft zijn eigen valkuilen. Maar je kunt leren daar beter mee om te gaan." Niet voor niets is Arno's motto 'Learn from life'. Waar het hem in de kern om gaat is dat ouders leren herkennen en erkennen wanneer hun eigen be- hoeften in het spel zijn en wat de behoeften van het kind eigenlijk zijn. „Als je dat weet, merk je wat je eigen aandeel is in de dynamiek tussen jou en je kind(eren). Dan kan je je rol als ouder/opvoeder gemak- kelijker oppakken." In de leeftijds- categorie 0-12 jaar doorloopt een kind zes ontwikkelingsfasen. „Als je weet in welke fase jouw kind zit en wat hij/zij in die fase nodig heeft, is het als ouder gemakkelijker om dat te geven." Een kijkje in het dagprogramma leert dat er tal van boeiende en ei- gentijdse onderwerpen aan de orde komen. Neem de workshop 'Va- der-Zoon weekend' waarin Peter Houtman een warm pleidooi houdt voor het belang van de vader-zoon relatie. Of de workshop 'Nieuwe- tijdskinderen' van Nita Peetboom. Over kinderen die primair vanuit hun intui'tie en 'innerlijk weten' reageren. Verder staan er tal van workshops op het programma met praktische onderwerpen, zoals 'Op- ruimen met je kind' en 'Voeding en gedrag'. De kosten zijn 25,- euro per per- soon en 45,- euro per paar. In totaal worden er vijftien workshops gegeven in drie parallelsessies. De dag start om 10 uur, inschrijven kan tot 10.45 uur. Meer info via 285 02 36 of www.djoj.nl/opvoeden. door Kor Kegel Met een intensieve kennismakings- ronde wil Ben Dubbeldam aan de weet komen „wat er speelt, hoe de winkeliers hun toekomst zien, of ze investeringsplannen hebben,of ze ideeen over de buurt hebben die nog nooit verwezenlijkt zijn,of ze het belang zien van de winke liersvereniging en of ze zich willen aansluiten." Als winkelstraatmanager wil Dub beldam niet alleen het onderne- mersnetwerk in Nieuwland verster ken, maar ook ondernemerschap stimuleren. De gemeente Schie dam heeft behoefte aan een sterk en representatief ondernemerska- der, zodat de reconstructie van Nieuwlands levensader, gepland in het voorjaar van 2008, in samen werking tot stand kan komen. Het werkgebied van Ben Dubbeldam strekt zich aan de ene kant uit tot het Nieuwlandplein en aan de an dere kant tot de Parkweg, vanwege de logische relatie met Schiedam- Centrum. „Een goed winkelcentrum is van vitaal belang voor een buurt. Het geeft wijkbinding, het heeft een ontmoetingsfunctie, het voorziet in de alledaagse levensbehoeften. Zonder de Mgr. Nolenslaan was Nieuwland nooit te redden geweest. Het verdient dus alle zorg en aan dacht hoe de reconstructie moet verlopen," zegt Dubbeldam. Er bestaan al wel enkele menin- gen, maar Dubbeldam wil peilen wat het draagvlak is. Zo heeft de Ben Dubbeldam in de Mgr. Nolenslaan: „Een goed winkelcentrum is van vitaal belang voor een buurt.' gemeente geopperd om het haaks parkeren te veranderen, omdat er te veel ongelukken plaatsvinden. Vooral tijdens druk verkeer is de Mgr. Nolenslaan tamelijk onover- zichtelijk. Op het hoger gelegen deel, de winkelboulevard zelf, is de bestrating op veel plaatsen verzakt; vooral bij de betonnen dragers lijkt wel een 'wortelopdruk' te zijn ont- staan. Met de winkeliersvereniging wil Ben Dubbeldam bespreken of er impulsen te geven zijn aan de onderdoorgangen, de 'zijstraatjes' naar de achterliggende Colijnstraat, en of er aan de achterwanden iets te verbeteren valt. Uiteraard wordt ook de projectontwikkelaar, die veel vastgoed in de Mgr. Nolen slaan bezit, gevraagd om in de uitstraling van de winkelboulevard te investeren. Andere aandachtspunten zijn het verruimen van de winkelprome- nade door enkele bloembakken te verwijderen, de aanleg van fiets- paden en het openbaar groen aan- trekkelijker maken. Omwonenden kunnen ook bij Ben Dubbeldam terecht met ideeen. Hij houdt elke woensdagochtend van 10.00 uur tot 11.30 uur spreekuur in de buurt- post van Woonplus in de Minister Donkerstraat. Winkelstraatmanagement is een jong fenomeen, hoewel men er in Antwerpen al ruime ervaring mee heeft. Daar zijn verouderde win- kelstraten werkelijk tot nieuw le ven gekomen. In Amsterdam en in Rotterdam-West en -Zuid heeft de aanpak eveneens succes. Dubbel dam complimenteert de gemeente Schiedam dat het nu ook hier wordt ingezet. Desgevraagd zegt hij zich te kunnen voorstellen dat de win keliers in de Groenelaan en de Lorentzlaan er ook behoefte aan hebben. Hoewel de Nolenslaan economisch levensvatbaar is, wordt door on- dernemers en klanten overlast er- varen van voornamelijk Antilli- aanse 'hangouderen' die er de hele dag drinken en vrouwen naroepen. Contact leggen en creatieve oplos- singen zoeken is een handelsmerk van het bureau voor samenlevings- opbouw De Vijf, waarvan Ben Foto: Roger van der Kraan Dubbeldam de oprichter is. Eerder was hij in Rotterdam-Lombaraijen actief als opbouwwerker die de winkeliers van de Spinozaweg on- dersteunde. Ook deed De Vijf in de Lorentzlaan, op het Rubensplein, in de Gorzen en in Groenoord onderzoek onder de middenstand. Dubbeldam stond aan de wieg van de buurtbemiddeling in Ne- derland en bureau De Vijf traint en begeleidt nu bemiddelaars in Nieuwland, de Gorzen en Schie- dam-Oost. Mede daardoor bestaan goede contacten met bewoners, de politie en Woonplus. Het bureau is ook bekend door floormanagement op de stationslocaties in Schiedam, waardoor de veiligheid aanzienlijk vergrootte. door Kor Kegel Het was voor de vrijwilligers een ontroerend moment, toen Mieke Penne en Sylvia Paalvast, ambas- sadrices van het Monuta Charity Fund, een cheque overhandigden aan Lieuwe van Tricht, waarne- mend regiovoorzitter van de Zon nebloem Schiedam. Van Tricht dankte de zeventig aan- wezige vrijwilligers voor hun be- langeloze inzet voor mensen die te kampen hebben met ziektes of lichamelijke beperkingen. De Zon nebloem benadrukt de laatste jaren vooral het bezoeken van ouderen die in een sociaal isolement drei- gen te geraken, omdat familie en vrienden zijn weggevallen. „Soci- aal contact is wat mensen op de been houdt," zei Van Tricht. „Het goede werk van de Zonnebloem zou ondenkbaar zijn, als er geen vrijwilligers waren die zich puur uit altruisme inspannen om zieken te bezoeken of een leuk dagje uit te bezorgen." Sommige vrijwilligers eten weinig buiten de deur en waren met wokken niet bekend. Ze kregen uitleg hoe ze hun gerechten konden samenstel- len, waarna koks het klaarmaakten. En toen alles in voile tevredenheid verliep, stonden Mieke Penne en Sylvia Paalvast op met hun cadeau. Zij zijn uitvaartverzorgers van Mo nuta in Schiedam en willen ook op andere vlakken behulpzaam zijn in de regio. Zes jaar geleden richtte Monuta een Charity Fund op om een structurele bijdrage te kunnen leveren aan de maatschappij. Monu ta doneert jaarlijks een bedrag van ruim 360.000 euro om in het gehele land goede doelen te steunen. Het gaat daarbij niet om grote bekende, maar juist om kleine en lokale initi- atieven van vrijwilligers die daarbij afhankelijk zijn van giften. Penne en Paalvast worden graag benaderd met ideeen voor onder- steuning van vrijwilligersprojecten die onder het thema vallen. Een tuinset voor een hospice, een nieuw biljart voor een verpleeghuis, het zijn voorbeelden die een goede kans maken. Beide ambassadeurs zijn te bereiken op 426 76 78. SCHIEDAM - 'De gelukkige klas' van Theo Thijssen staat van vrijdag 19 oktober tot en met vrijdag 16 no vember centraal tijdens de tweede editie van de campagne Nederland Leest. Iedereen wordt tijdens deze lan- delijke campagne uitgenodigd met elkaar in discussie te gaan over het boek uit 1926. Leden van de openbare bibliotheken krijgen dit cadeau, zolang de voorraad strekt. Vervolgens worden de lezers aan- gemoedigd er met elkaar over in gesprek te gaan. Vorig jaar werden op deze wijze 725.000 exemplaren van de roman Foto: Bart Bos 'Dubbelspel' van Frank Martinus Arion uitgereikt. Er hebben naar schatting meer dan een miljoen mensen meegedaan aan Nederland Leest. In de Schiedamse Bibliotheek werd het eerste exemplaar van 'De ge lukkige klas' door directeur Karin Visser overhandigd aan wethouder Menno Siljee, die Cultuur in zijn portefeuille heeft. De wethouder kreeg een doos met boeken mee om deze uit te delen aan de gemeente- raad. Hij beloofde het eerste exem plaar af te leveren bij de burgemees ter die een verwoed lezer is. Na een heerlijk kopje koffie met cake, vertrekken we vanuit Nederland naar ons hotel in Duitsland. Tijdens uw verblijf maakt u o.a. excursies naar Potsdam met het Park Sanssouci en maken we twee stadsrondritten waarbij we de highlights van de stad zien. Ook is er vrije tijd om zelf de stad te bekijken. Tijdens deze 5-daagse busreis verblijven we in het 4 sterren Van der Valk hotel Berliner Ring Inbegrepen vervoer per luxe touringcar, diensten ervaren chauffeur, kopje koffie met cake tijdens de heenreis, 4 overnachtingen o.b.v. logies en ontbijtbuffet in Hotel Berliner Ring, excursiepro- gramma (entrees niet inbegrepen). Vertrekdata: 11/11,25/11,9/12 en iedere zondag in jan./feb. en maart. Informeer ook naar onze kerst (shopping)- en oudejaarsreis! /fX^ Voor meer iolormatie/luekingen 0172 - 46 96 06 of kilk op: 5 voor J

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 4