maasstad 0 '1 i Ondernemerssocieteit A i i Aanmonsteren Museale werkplaats Scheeps- jongen M/V gezocht Maatschappelijk project Historisch schip in de haven Bezoekerscentrum LEE Scheepswerf 'De Delft' koppelt herbouw aan werkerva ring project ROTTERDAM - Zou het niet mooi zijn: een trotse driemas- ter op de golven van de Nieu- we Maas? Dat beeld komt er ook, want de herbouw van het achttiende eeuwse linieschip 'Delft' in Delfshaven vordert meer en meer. Maar minstens zo belangrijk als de vorderin- gen aan de replica is het feit dat mensen dankzij het project werkervaring opdoen. En met die ervaring kunnen ze straks de arbeidsmarkt op. Directeur Gerard Verberne is dan ook al- lerminst treurig over de lange duur van het project. En als het schip over een aantal jaren dan toch af is? „Dan bouwen we er nog een!", klinkt het strijdlustig. Hoe zat het ook al weer met die 'Delft', zult u zich misschien af- vragen. Het herbouwproject startte in 1998, maar de aanleiding lag enkele eeuwen eerder. De 'Delft' was een in Delfshaven gebouwd oorlogsschip, dat in 1783 te water werd gelaten. Het waren roerige tijden, want de Republiek was in oorlog met aartsvijand Engeland. De behoefte aan een sterkere vloot deed zich voelen. De Admiraliteit op de Maze liet een serie van vier linieschepen bouwen, waarvan de 'Delft' er een was. Het schip werd gebouwd bij de particuliere werf De Hoog en de Wit, pal naast het Zeemagazijn in historisch Delfsha ven. De 'Delft' werd aanvankelijk voor konvooitaken gebruikt en be- schermde onder meer Nederlandse koopvaarders en VOC-schepen. In navolging van de Franse Revolu- tie grepen ook in de Republiek revo- lutionairen de macht en zo ontstond de 'Bataafse republiek'. Aangezien de nieuwe republiek Fransgezind was en Frankrijk al sinds de revo- lutie van 1779 in staat van oorlog verkeerde met Engeland, kwamen Hollandse en Britse schepen ander- maa! tegenover elkaar te liggen. In 1797 zouden de Franse en Neder landse oorlogsvloten samen optrek- ken en een Engelse invasie op het Europese vasteland verijdelen. Bij Camperduin kwam de Nederlandse vloot in contact met de Engelsen. De strijd bleek echter kansloos. De Engelsen bleken superieur in de strijd. Een aantal Nederlandse linie schepen werd vernietigd en anderen werden in beslag genomen. Zo ook de 'Delft', die op sleeptouw werd genomen naar de Engelse kust. Het schip was echter zwaar beschadigd en onderweg moest de prijs aan de golven worden overgegeven. Nadat duikvereniging Sirene twee eeuwen later het wrak van de 'Delft' terugvond, begon het schip aan een tweede leven. Steeds meer voorwer- pen doken op uit de Noordzee en Frits Fischer schreef een standaard- werk met de volledige geschiedenis van het onfortuinlijke linieschip. In de deelgemeente Delfshaven ont stond vervolgens het idee om een replica van de 'Delft' te bouwen. Naast een herbouwd zeilschip zou zo'n project ook kansen bieden voor het opdoen van werkervaring en voorbereiding op de arbeidsmarkt. Sociale rei'ntegratie, dat was wat het herbouwproject moest gaan bieden. Nu, alweer negen jaar later, staat dat project als een huis. Na een aanloopperiode in het voormalige Zeemagazijn van Delfshaven werd aan de Schiehaven een plek ge- vonden om daadwerkelijk tot het bouwen over te gaan. Belangrijk in die aanloopperiode was vooral dat de gemeente Rotterdam zich achter het project schaarde. Een aantal mensen uit de wereld van de haven vormde een stichting, die de herbouw mogelijk moest maken en steun kreeg van de gemeente. Met een eenmalige Europese sub- sidie werd in die eerste jaren een oude fabriekshal werd heringericht en herbergt tegenwoordig tal van werkplaatsen, waar jong en oud door elkaar aan onderdelen voor het schip werken. De herbouw staat on der leiding van scheepsbouwmees- ter Jaap Luiting. Onder toezicht van hem en een aantal leermeesters wordt gewerkt in onder meer een smederij, een beeldsnijderij en tal van andere gespecialiseerde werk plaatsen. Gerard Verberne werd in 2006 di recteur van het project. „Dankzij dit initiatief kunnen mensen hier werkervaring opdoen en rei'ntegre- een keer te water worden gela ten en is Rotterdam een historisch zeilschip rijker. In de hal is al een beetje te zien hoe de volgende fase in de bouw gaat verlopen, want met het model in schaal 1:10 wordt vooruit gelopen op wat er buiten op de kade wordt gebouwd. De haven kan zich over enkele jaren opmaken voor een spektakel van jewelste, als daar weer een trotse driemaster rondvaart. ren in de maatschappij", wijst hij op het maatschappelijke belang van de werf. „In de eerste jaren zijn heel veel vrienden (donateurs) geworven. Daarna is er een bezoekerscentrum ingericht, waar ook educatieve acti- viteiten plaatsvinden." Veel mensen zouden het schip sneller willen zien groeien, maar Verberne benadrukt dat de doelstelling van het project tweeledig is. „Het is jammer dat mensen de voortgang van het pro ject soms afmeten aan de voortgang van de bouw. De doelstelling is vooral zoveel mogelijk mensen aan het project te laten meewerken en hen daarmee een kans te geven in de maatschappij. We zijn er trots op dat het project nu zonder enige vorm van subsidie kan bestaan. Al- les wordt gefinancierd door de do nateurs en de sponsors. Het project is eigenlijk nooit klaar, maar het schip komt natuurlijk wel klaar." Tegelijk krijgt Rotterdam met de herbouw van de 'Delft' uiteindelijk weer een historisch schip in de haven terug. „En daar is duidelijk behoefte aan", weet Verberne. „Het is ook een prachtig object dat we hier bouwen, iets dat helemaal bij Rotterdam past. En het mooie is dat elke bezoeker eigenlijk een beetje meebouwt aan het schip. De entree wordt namelijk direct gei'nvesteerd in het project en daarmee in de herbouw van de 'Delft'." De werf heeft zowel vaste mede- werkers als heel veel vrijwilligers. „Zeven vaste mensen en wel 150 vrijwilligers", somt Verberne op. „En verder werkt hier een grote groep prakticanten, herintreders, taakstraffers enzovoort. 'Scheeps werf De Delft' biedt volop ruimte aan mensen die zich verder willen ontwikkelen. Er wordt getimmerd, promotie bedreven, er zijn admi- nistratie en horeca, je kunt hier van alles leren. Tegen de tijd dat het schip klaar is, hebben er mis schien wel duizenden mensen aan meegewerkt. Er worden al heel veel onderdelen voor het schip gemaakt in de werkplaatsen. Die zijn al- leen toegankelijk voor bezoekers van de werf te bezichtigen en niet van buitenaf. Binnen zijn echt al de mooiste werkstukken tot stand gekomen." Uiteindelijk zal de 'Delft' dan toch Tot die tijd biedt het bezoekers centrum de bezoekers voldoende vermaak. Er is prachtig beeldhouw- werk te zien, dat later werkelijk aan boord van het schip zal komen. Her en der staan kasten vol blokken en mastdelen en een kanon ligt al triomfantelijk op een nagebouwd rolpaard. Bovendien worden elk jaar thema- tentoonstellingen in de grote hal georganiseerd. In 2007 werd bij- voorbeeld met de expositie 'Van boom tot boot' aandacht besteed aan het bouwproces, toen en nu. In 2008 wordt onder meer aandacht besteed aan archeologie onder wa ter. In een filmzaal kun je zien hoe de 'Delft' destijds verging en na een lange rust op de zeebodem weer tot leven werd gewekt. Bij speciale evenementen rukt de historisch geklede en van oude vuur- wapens voorziene 'Equipage' uit om ouderwets te exerceren. En ook buiten Delfshaven laat 'De Delft' zich zien, door met een kraam naar tal van maritieme evenementen af te reizen en het publiek voor te lich- ten over dit unieke project. „We zien de toekomst met vertrou- wen tegemoet", besluit Verberne dan ook. „We voelen ons gesteund door de vrijwilligers en de vele bedrijven die ons sponsoren. Dit project is echt onmisbaar voor Rot terdam. In het verleden ging het alleen maar over het schip, maar dit project is echt veel, veel meer geworden. Ik hoop dat nog heel veel mensen De Delft zullen be- zoeken en daarmee medefinancier worden." En als het schip nou eens klaar is, wat dan? Stopt het project dan? Niet als het aan Verberne ligt: „Dan bouwen we gewoon nog een schip!" Scheepswerf De Delft is geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en tijdens week ends en vakanties van 11.00 tot 17.00 uur. Schiehaven 15, telefoon (010) 276 01 15. Zie voor meer in- formatie ook www.dedelft.nl. Na de gemeentelijke subsidie in de eerste jaren moest Scheepswerf De Delft uiteindelijk zijn eigen broek zien op te houden. En dat lukt tegenwoordig uitstekend. Het aantal sponsors is groter dan ooit. Zo groot, dat er in 2006 een Ondernemerssocieteit is opgericht. De societeit verenigt de sponsors die achter 'De Delft' staan, en organiseert tegelijkertijd evene menten die het onderlinge netwerk versterken. Zo vonden in 2007 onder meer een Nieuwjaarsreceptie en een vlootschouw met barbecue tijdens de Wereld- havendagen plaats. Directeur Gerard Verberne schoof persoonlijk aan achter een enorme barbecueplaat, om de sponsors van hun hartige hap te voorzien. Meer dan honderd sponsors zijn momenteel al lid van de societeit. Ze hebben zich voor drie jaar aan het pro ject verbonden. Wilt u ook Vriend van De Delft worden? Of sponsor? In beide gevallen kunt u aanmonsteren. Zo steunt u de herbouw van een historisch schip dn een werk- gelegenheidsproject dat mensen een betere kans geeft op een suc- cesvolle loopbaan. Voor meer informatie kunt u bellen met de Stichting Historisch Schip De Delft, Schiehaven 15 in Rotter- dam-Delfshaven. Telefoon (010) 276 01 15, fax (010) 244 03 62, e-mail info@dedelft.nl. De scheepswerf is te bezoeken op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag, zondag en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Wist u trouwens dat 'De Delft' ook uit- stekende vergaderfaciliteiten ter beschikking heeft? Informeer naar de mogelijkheden. Internet: www.dedelft.nl. Tal van groepen doen bij Scheepswerf De Delft ervaring op. Zo is 'De Delft' om te beginnen een erkend leerbe- drijf. Dat wil zeggen dat zowel de Stichting Hout als Metaal Kenteq de werf erkennen als een plek waar stagiaires erva ring kunnen opdoen. Ook is het keurmerk horeca verkregen. Stages slaan goed aan, zo blijkt bij de leerlingen. Ze leren na de theorie op school hier het echte vak onder de knie te krijgen. Naast de stagiaires werken bij 'De Delft' ook werkzoekenden, die via reintegratiebureaus op de werf weer aan regelmatige arbeidstijden wennen. De werf streeft er naar deze deelnemers aan het project een opleidings- traject te laten volgen en naar vast werk te begeleiden. Tenslotte werken bij 'De Delft' ook jongeren via de reclasse- ring. Ze komen zo weer in een normaal werkritme, voor ze in de maatschappij terugkeren en hun eigen leven weer oppak- ken. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Als dat motto op Scheepswerf De Delft waar- heid wordt, zit de toekomst wel goed. Want de werf biedt tal van activiteiten voor jonge bezoekers. In samenwerking met de SKVR werd in 2005 het project Ketelbinkie opge- zet. Tegenwoordig heet het jeugdprogramma 'Kruitloper', naar de jongens die vroeger aan boord de kardoezen met kruit naar de kanons moesten sjouwen. Het jeugdprogramma wordt uitgevoerd door medewerkers van de werf en activiteiten vinden daarom alleen op af- spraak plaats. Er zijn arran- gementen voor kinderfeestjes, kinderspeurtochten voor ver- schillende leeftijdsgroepen, maar ook programma's voor bijvoorbeeld schoolbezoeken. Hoe dat werkt, blijkt als een school op bezoek komt. Zodra de leerlingen uit de bus komen, worden ze stevig gedrild door de Equipage. Goed in de rij staan en niet klooien, want dan zwaait er wat.De achttiende eeuwse discipline wordt hele maal uit de kast gehaald. Maar dan volgt een programma op de werf, waarbij de leerlingen onder meer kruiden ruiken, met blokken hout sjouwen, en de basisprincipes van het na- vigeren leren. Heel educatief, en nog spannend ook! Na twee uur worden de leerlingen weer uitgezwaaid, door een equipage die inmiddels-lang niet meer zo streng lijkt. Scheepswerf De Delft is gewoon leuk!

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 8