Hebriden: stil, desolaat en wonderschoon Het whiskyproces Nosing en tasting in de Schotse In vogelvlucht: Edinburgh i I Praktisch Over Whisky Levenswater Tourist information 34 y (seasonal. tThe Glenlivet Balvenie Castle Adventure centre and bunkhouse Whisky Trail SiU s ■e I '{rrxs$I gi-sa LS5 AufhetltlC CitUttllv" scotch vm&Kt SPHtXMM irnoM, \9$7 IRSTALKS j^sxm ipHv-ti-n 83iaa^ HlAHO door Irene Boonekamp „Je moet een paar druppels wa ter bij de whisky doen. Belang- rijk voor de nosing en tasting, voor de geur en de smaak." Voor ons staan twintig kleine lege whiskyglaasjes waaruit we de komende twee uur twintig verschillende combinaties van Speyside single malts met di verse waters zullen proeven en beoordelen. Maar eerst ruiken. „Ruiken is fundamenteel, het waren de 'nosers' die de eerste whisky's samenstelden." Wanneer we de eerste whisky krij- gen voorgeschoteld verdwijnen zes- tien neuzen langzaam in het glaas- je... Hemels! Alleen het ruiken is al verrukkelijk. Met een pipet drup- pelen we er enkele druppels water in, geen gewoon water, oh nee. „Het ene water is bij lange het an- dere niet. Iedere whisky vraagt om een gelijkgestemd water. Mooiste is wanneer je water uit de omgeving gebruikt, volmaakte harmonie. Kun je in flessen kopen in goede whis- kywinkels." Wanneer een Amerikaanse dame een ijsblokje vraagt, schrikt mees- ter Dr Stephen Cribb ervan: „Oh dear, you dont have taste: ijs bij whisky, dat is een vloek." Stephen Cribb kan het weten, is een kenner en wereldwijd bekend vanwege de vele whiskyboeken die hij heeft geschreven. Hoe meer we ruiken en proeven, hoe vrolijker de stemming. Maar ook hoe minder we weten wat we proeven, zo doorgewinterd zijn we nu ook weer niet. Maar het smaakt heerlijk. We volgen een cursus water/whisky tijdens de oogstfeesten in het be- roemdste malt whiskystadje ter we- reld Dufftown, in het noorden van de Schotse Hooglanden. Slechts 1.800 inwoners, zeven verschillende malt distilleerderijen rijk. Het me- rendeel van de bewoners werkt in de distilleerderijen en het toerisme. Eenmaal per jaar, tijdens de oogst feesten eind September, verandert dit kleine stadje een week lang in een feestoord waar whiskyminnend binnen- en buitenland massaal aan- wezig is en de whisky rijkelijk uit de hoorn des overvloeds vloeit. Er wordt gemusiceerd, gedoedelzakt, Vanuit Nederland bereik je met eigen auto de Schotse Hooglanden het makkelijkst (en leuk en voordelig) bootoversteek met DFDS Seaways. Vertrek uit IJmuiden tegen de avond, aankomst in Newcastle volgende ochtend vroeg. www.dfdsseaways.nl. Aanrader voor overnachting: The Royal Hotel in Elgin, vlak bij Duff town www.theroyalhotelelgin.co.uk Voor alle informatie: www.visitbritain.nl It lit l/gj Historic Scotland A -v. gezongen en gedanst. Tijdens de ceilidhs, de eet- en dans- feesten, dragen de heren hun fa- miliekilt met bijbehorende kousen en schoenen. Er worden allerlei evenementen georganiseerd: ex- cursies naar omliggende distilleer derijen, proeverijen, demonstraties kiltmaken, diverse malen een Talk Taste in het whiskymuseum, feestavonden, diners, internationale malt nosing competition (ruiken en raden), lezingen, workshops, op- tredens van straatartiesten, boog- schieten, jagen met roofvogels, en in de openlucht dansen de Schotten in hun fraaie rokken naar de pijpen van de doedelzakspelers. Op zon- dagochtend vroeg lopen de onuitge- slapen diehards de Ben on the Ben: - Schotse whisky wordt anders geschreven dan alle overige whiskey. - Malt whisky is een whisky ge- stookt van gemoute gerst. - Single malt is een whisky uit een distiileerderij. - Pure malt is whisky van ver schillende maltwhisky's uit verschillende distilleerderijen. - Blend is een mix van verschil lende whisky's. - Volgens de British Medical As sociation voorkomt het gebruik van 30 gram alcohol per dag hartziekten. - Het alcoholpercentage in whis ky moet minstens 40% zijn. - Van alle whisky die in Neder land gedronken wordt is 90% Schotse Whisky, waarvan 85% blended Scotch en 5% Malt Whisky. - De lengte en vorm van de pot still is van belang voor de kwa- liteit van de whisky. - De smaak van Schotse whisky onderscheidt zich van alle an- dere vanwege de specifieke weersomstandigheden. - Slainte... proost. Na de Dufftownfeesten trek- ken we, flessen whisky en fles sen water in de kofferrruimte, van de noordelijke Highlands naar de westelijke Higlands, Van Inverness (mooie distii leerderij, heerlijke proeverij) langs de westelijke oevers van de Ness naar de stad Fort William. Natuur en uitzichten overweldigend: de plotseling doorbrekende herfstzon kleurt de kale en bemoste bergruggen oranjebruin en helgroen. De vele rivieren en meren blauwer dan blauw. we maken een pittige klim naar de top van de Ben Rinnes berg; op het hoogste punt schenkt de gids met royale hand plastic bekertjes vol met goddelijke Ben Rinnes whisky (de distiileerderij ligt aan de voet van de berg). De laatste dag eindigt met de Dreg Party: dan mogen degenen die nog overeind staan de restjes uit de flessen drinken... slainte! Sinds enkele jaren wordt ook in het voorjaar een internationaal en groots aangepakt festival gehouden: 'The spirit of Speyside' (www.spiri- tofspeyside.com) Dit jaar is het feest van 3 tot en met 7 mei. Eveneens met veel proeverijen en evenemen ten, waaronder whiskybeurzen, ja gen met vogels en als hoogtepunt de uitreiking van de Spirit of Speyside awards aan de beste single malts. Veel van de festiviteiten spelen zich af in Aberlour, Dufftown en Elgin. Niet alleen het doel ook de weg ernaar toe is belangrijk, voordat we Dufftown bereiken bezoeken we nog een aantal andere distilleerde rijen aan de bekende Whisky trail in dit Speyside gebied, paradijs van de malt whisky. Speyside is een on- derdeel van de Highlands whisky's maar wordt apart vermeld omdat in dit kleine gebied meer dan vijf- tig van de honderd Highland malt whisky distilleerderijen liggen met als centrum Dufftown. Verspreid in het desolate landschap liggen de juweeltjes van beroemde dis tilleerderijen: Aberlour, Balvenie, Dufftown, Glenfiddich, Glen Elgin, The Glenlivet, Mortlach, Strathisla, Glendullan, Glenmorangie....Som- mige van de distilleerderijen be- trekken water uit onderaardse bron- nen (Strathisla), de meeste liggen echter aan ofwel de rivier de Spey of aan een van de vele zijtakken en zijn ook dikwijls naar deze wateren genoemd zijn. Zoals de 'Glenlivet' dat letterlijk dal van de Livet bete- kent, een van de beste whiskygebie- den. Alleen de distiileerderij die in dit dal ligt mag de naam Glenlivet dragen en noemt zich dan ook The Glenlivet. We bezoeken ondermeer de al- lerkleinste distiileerderij uit 1825, Edradour, even buiten Pitlochry, waar slechts drie mensen werken. De naam whisky is afkomstig van 'uisge beatha', het Keltisch voor levenswater. Het soort water is dan ook van grote invloed op het ka- rakter van de whisky, ook tijdens het proces. Behalve water is ook van essentieel belang de ligging van de distiileerderij, het gebruikte mout, de lengte van de stills, de rijpingstijd, houtsoort van de vaten en wat er eventueel eerder in deze vaten heeft gezeten (sherry, bourbon, port) en de ruimte waar de whisky ligt te rijpen. De Speyside wateren zijn helder en zacht, ook de whisky's zijn zacht, In tegenstelling tot de Islay whis ky's, waarvan de distilleerderijen aan zee liggen en waarop turf, zeewier en jodium van invloed op het karakter en de smaak zijn. Water, vuur en gerst zijn de be- langrijkste componenten voor het maken van Whisky. Een proces dat aanvangt met de malting: Gerst wordt in water gedenkt en op de moutvloer uitgespreid om te ontkie- men en te verworden tot mout. De mout wordt gedroogd, nog vaak bo- ven open turfvuur waardoor de geur van de rook in de mout dringt. Ver- volgens wordt het beslag gemaakt, de mashing: de korrels worden gemalen en met warm water ver- mengd tot een graanbeslag waarin zetmeel wordt omgezet in suikers. Aan de verkregen vloeistof, 'wort', wordt in de grote houten gistkuipen gist toegevoegd. Vervolgens vergis- ten de suikers tot alcohol, de fer- mentatie, en na pakweg 24 uur is de vloeistof een zoet, turfachtig bier, 'wash', geworden. Het alcoholper centage is nu acht procent. De wash wordt in de koperen distilleerketel, de 'pot still* aan de kook gebracht. Wonderwel is de vorm van de pot still erg belangrijk voor het karak ter van de malt whisky. Tijdens de dagelijkse alcoholcontrole gaan de distillaten door de 'spirit safe' om de verschillende distillaten te controleren. Om een hoger alcoholpercentage en zuiverheid te verkrijgen wordt de geconcentreerde vloeistof na con densate opnieuw gedistilleerd. De drank ziet er grof en kleurloos uit. Heeft al iets van whisky maar het eigen karakter is er nog niet. Dat verkrijgt hij pas na jarenlange ma turation: de rijping in eiken vaten, gewezen bourbon of -sherry vaten, soms zelfs gewezen portvaten. Het type fust draagt bij aan de uiteinde- lijke kleur, harmonie en complexi- teit van de malt whisky. Omdat het hout enigszins poreus is, dringt de omliggende lucht in de whisky en verdampt een deel van de alcohol, het deel der engelen, uit de vaten. Na drie jaar is de malt whisky rijp om gebotteld te worden, maar de betere malts liggen veel langer op fust, dikwijls meer dan tien jaar. fUVATi Mr, ELl.AR rSRSTALKSB gpaiT oPsmi$SK n.» 'Ml wtdrJ^M Ktr- T»»wt-s*Y gfO-EAS )g£ -59B2 vafJTA«T £D«S („To work here: its a manner of life") Schitterend gelegen in een dal aan de rivier de Burn, buiten worden we al onthaald door een doedelzakspeler, binnen - mind your head - getrakteerd op een rondleiding met kleine proeverij. De alleroudste distiileerderij Strah- tisla ligt eveneens prachtig, op een boogscheut van Dufftown aan de rivier de Isla. De distiileerderij stamt uit 1786 en is vrijwel onver- anderd gebleven. Later nam Chivas Brothers het bedrijf over, slechts een deel van de moutproductie is bestemd voor de twaalf jaar oude single malt, het overige wordt ver- werkt tot Chivas Regal blends. Gids Jeannette toont trots de grote kope ren pot stills, boegbeeld van iedere distiileerderij. Zoals Jeannette het woord uitspreekt: helemaal mesjok- ke is ze van hun 'stills'. Een feest om bij Strahtisla op be- zoek te gaan, we worden ontvangen in een antiek interieur en proeven is hier een manier van leven! De oud- ste single malt whisky is vreemd genoeg geen Strahtisla maar een The Glenlivet. Eigendom van Per- Onderweg is het de moeite meer dan waard om bij Invergarry, een flink stuk na het fraai gelegen Fort Urquhart, de A830 westwaarts vice versa te rijden: na het schitterende 'Five Sisters' gebergte wordt de om- weg beloond met het mooist gelegen kasteel van Schotland: het Eilean Donan Castle dateert uit de der- tiende eeuw en ligt op het mini-ei- landje Loch Duich dat via een brug te bereiken is. We rijden inmiddels door de indrukwekkende Hebriden. Alsof hier nooit iemand komt, stil, desolaat en wonderschoon. Zo mo- gelijk is de tocht van Fort William (schitterende distiileerderij, heer lijke proeverij, aan voet van de hoge Ben Nevis) naar het meest westelijk bereidbare punt in Mallaig, nog mooier. Meertjes, heuvels, bossages nod Richard. Oprichter John Smith kreeg in 1824 van de overheid als eerste een vergunning kreeg om le- gaal te stoken, The Glenlivet wordt daarom beschouwd als de eerste officiele Single Malt Whisky. Wie van whisky houdt moet toch eenmaal in zijn leven naar het Mek- ka van dit levenswater, de Whisky Trail rijden is een aangename bezig- heid, door een fascinerende natuur van de ruige hooglanden. Waarin de vele fraaie oude gebouwen van de distilleerderijen het landschap wonderlijk kleuren. Een keer gaan we echt ondergronds, in Edinburgh, sinds 1492 de hoof- stad van Schotland, onze laatste stop voordat we de auto weer de boot oprijden. Eigenlijk heb je een week nodig om deze prachtige, ge- zellige stad goed te bekijken, we gingen er in vogelvlucht doorheen en namen er nog een in het Scottish Whisky Heritage Centre! Natuurlijk bezochten we het zich boven de stad verheffende kasteel, dat is gebouwd op een vulkanische rots en vanwaar je een magnifiek uitzicht over de stad hebt. Vanaf het kasteel loopt het oude, sfeervolle en gezellige stadsdeel door de drukke Royal Mile naar Holyrood Palace. Op de Royal Mile komen veel steegjes, closes, uit. Over een aantal van deze smalle steegjes zijn al in de 18e eeuw nieuwe huizen gebouwd, waardoor een stadje onder de stad ontstond. We dalen af in een van deze onder- grondse steegjes de Mary King's Close, die nog geheel in tact is. Sinds enkele jaren wordt er een griezeltour met verschillende acts door georganiseerd. (www.realma- rykingsclose.com) In de steeg leefden de armsten der armen in ongezonde toestand. Geen toilet, maar een emmer, die tel- kens wanneer de klokken van de St Gilles luidden, geleegd werd. Veel bewoners hielden vee. Slechts een kamer was hun woning. Logisch dat er vele ziekten uitbraken, Mary King's Close is vooral bekend van wege het groot aantal slachtoffers dat hier viel tijdens de pestepidemie in 1644. De gruwelverhalen van De afgelegen Glenuig Inn. en bergruggen wisselen elkaar af. Uren kom je niemand tegen. Om dan eindelijk, heel in de verte in een vallei uit wit huisje te zien, het enige huisje in de ganse omgeving, de Glenuig Inn. Binnen is het, mid den op de dag, bijna uitgestorven. Er hangt een zwaar rookgordijn. Enkele wandelaars uit Australie, de enige gasten, vertellen bij de immense open haard hun beleve- nissen, de lady bartender schenkt de whiskyglazen extra vol. Ook al heeft ze slechts enkele tanden in de mond, ze lacht breeduit om alle verhalen maar wordt ernstig wan neer we de draak willen steken met het monster van Loch Ness. Schotland heeft iets met het on- zichtbare, met monsters, spoken, het ondergrondse circuit. Wie kent niet de angstaanjagende verhalen over het monster dat op de bodem van het Loch Ness (meer van Ness) leeft en door velen gesignaleerd is. Wanneer we langs de Ness rijden maakt de dreigend donkere lucht de sfeer wat spannend. Je zou er bijna in gaan geloven. In het dorpje zelf geloven veel bewoners heilig in hun monster, in de toeristenwinkeltjes kun je 'Nessie' in alle maten, soor- ten, kleuren en materialen kopen. De koperen distilleerketel, de spirit safe. Het kasteel van Edinburgh. de gids worden verlevendigd door verschillende acteurs: In een hoek van een huis ligt een lijk, in een bed ligt een zieke vrouw en in een ander bed haar zieke zoontje. De dokter ziet er grimmig uit, in plaats van een doek draagt hij een ravensna- vel voor zijn mond om besmetting tegen te gaan. Ben je in Edinburgh, mag je dit niet missen!

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 15