maasstad Iedereen blij met buurtbemiddeling 1 Nieuws uit Spanje Visspecialist R. Bijl I 1 f va €1395 Minister Vogelaar pronkt met veren van Woonplus Kerstmarkten (L2 krant netel I2e kerstclag I# Van derValk vakanties en voordelig KLEURRIJK BRAZILIE doen zich overal voor schien heei veei Reformatie- avond Optocht voor Sint Maarten Kinderen en kanker Nieuwe opzichter en project/eider Minder klachten bij politie en Woonplus Sigaar uit eigen doos, klaagt SOBO Woensdag 31 oktober 2007 xq 52 maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - Woonplus geeft ruiterlijk toe dat er veel is mis- gegaan bij de renovatie van 'de 213', een complex wonin- gen in de Anthonie Muysstraat en omgeving. „Wij nemen de klachten serieus. Er gaan din- gen veranderen. Er lopen al een nieuwe opzichter en een nieu we projectleider mee, die we op 7 november officieel aan de bewoners zullen voorstelleri," zegt Patrick van Vugt, commu- nicatiemanager bij Woonplus. door Kor Kegel SCHIEDAM - Om overlast van Polen te voorkomen maakt Holland Contracting afspra- ken met de buurtbemiddelaars van Groenoord. Het bedrijf wil niet dat de Poolse uitzend- krachten voor overlast zorgen. Is dat wel het geval, dan gaan de buurtbemiddelaars erop af. Ze maken een praatje met de nieuwe huurders en met de bu- ren die er al woonden. Resul- taat: kennismaking, buren die niet anoniem meer zijn voor elkaar, een beter begrip en aanzienlijk minder overlast. Speelparagraaf in nieuw beleid 135 Scholrolletjes SQ gevuld met wilde zalm250 gram 3 Makreel Americaini oo gram 1 0 325 4 halen, 3 betalen I Visspecialist R. Bijl - Broersveld 113° 010-4268710 ■5 -v Kijk op onze site of bel: www.snellevliet.nl I (078) 69 20 110 0NELLE0LIET I If I Vertrouwd, www.vandenralkvakanties.nl mom 100-170. hk men SCHIEDAM - De 44 miljoen euro, die minister Ella Vogelaar had toegezegd voor de wijkaan- pak in Nieuwland, blijkt door Woonplus betaald te moeten worden. „Een sigaar uit eigen doos," constateert John van Ge- stel, voorzitter van het Stedelijk Overleg Bewonersorganisaties (SOBO). wekelijks v.a. 24 nov. LKijk op onze site of bel: www.snellevliet.nl (078) 69 20 110^ 4^2 o m SCHIEDAM - In de Hoeksteen- kerk wordt vrijdag 2 november een Reformatie-avond georganiseerd. Sprekers zijn ds. C. J. Droger uit Vlaardingen en ds. J. Koppelaar uit Abbenbroek. Zij staan stil bij de vraag 'Wat kun- nen we nog steeds leren van de Re- formatie', en 'Hoe wordt mijn eigen leven ge-reformeerd?' De avond begint om 19.45 uur en de kerk is te vinden aan de B.K. Laan. SCHIEDAM - In Sveaparken wordt zondag 11 november weer een Sint Maartenlampionnenoptocht gehou- den. De start is bij Basisschool De Vlinder om 19.00 uur. Daar wordt eerst door een aantal kinderen het verhaal gespeeld van Maarten, de jonge Romeinse leger- officier die zijn mantel in tweeen hakte en de helft aan een bedelaar gaf. Later bleef Maarten zoveel goeds doen, dat we hem nu als hei- lige kennen. Hij is beschermheilige van bedelaars en paria's, schutspa- troon van kleermakers, soldaten, wapensmeden, kleine middenstan- ders en wijnbouwers. Uit het volks- gebruik van de Sint Maartensvuren zijn bij ons de kinderoptochten met lampionnen ontstaan. Na het verhaal gaat de optocht on- der leiding van pastor Jan Jetse Bol en onder begeleiding van enige muzikanten door Sveaborg, langs Ontmoetingscentrum De Werf en door Sveaholm om rond 20.00 uur weer bij De Vlinder te eindigen. Iedereen kan - liefst met lampion - aan de tocht meedoen. SCHIEDAM - Hoe vertel je als ouder aan je kinderen dat vader of moeder kanker heeft? Hoe reageren de kinderen daarop? Wat moet de school weten? Waar haal ik infor- matie hoe kinderen dat beleven? Allemaal vragen waarmee het Vlietland Ziekenhuis belangstellen- den op de informatiebijeenkomst wil helpen. De bedoeling van deze avond is om ouders te informe- ren hoe kinderen betrokken kunnen worden bij de ziekte en behande- ling. Ook mogelijke readies van kinde ren zelf zullen aan de orde komen. Op deze avond zal psychologe me- vrouw Nel Kleverlaan informatie geven hoe kinderen betrokken kun nen worden wanneer een van de ou ders kanker krijgt. De bijeenkomst is op 14 november vanaf 19.45 uur in het restaurant van het Vlietland in Vlaardingen. Aanmelden kan tot 10 november bij het Patienten Service Bureau, tel. 204 43 16. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 09002020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: F. van der Giessen Telefoon 0610921009 INZENDTERMIJN ADVERTENT1ES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 0104116454 Email redactie: watenveg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 B. van Zessen Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. Woonplus erkent fouten bij renovatie van 'de 213' door Kor Kegel Hij reageert op een open brief van de werkgroep 213, waarin de be- wonersvereniging Schiedam-West vertegenwoordigd is. De werkgroep schrijft tevoren gewaarschuwd te hebben dat het een complexe wo- ningverbetering zou worden, na- melijk deels renovatie, deels groot onderhoud, in heel verschillende woningtypes met veel verborgen problemen en technisch moeilijk oplosbare kwesties zoals de ver- nieuwing van rookgasafvoeren. De werkgroep 213 had Woonplus aangeraden de klus niet te onder- schatten. Een stevige projectleiding was nodig, evenals optimale com- municatie met de bewoners. De werkgroep zei dat op grond van er- varingen met de 'beruchte', beroerd verlopen renovatie rond 1980. De huidige woningverbetering zou eigenlijk gericht zijn op vloeren en sanitair. Gaandeweg groeide het project uit tot een fikse TipTop- renovatie. Maar volgens de werk groep groeide het benodigde budget niet mee. Bovendien werden 36 woningen meer aangepakt dan ge- calculeerd was. Vorig jaar zouden al 25 woningen gereed zijn. Eind 2007 gaat het nog maar om een beperkt aantal, zegt de werkgroep 213. „Onder- aannemers informeren de bewoners belabberd met ondermaatse briefjes vol onjuistheden." Het gaat daarbij om gevelreiniging en nieuwe kozij- nen. De werkgroep vindt de plan ning net als slechte kauwgom: het wordt langer en het plakt. Eenvoudige aansluitingen voor gas, water en licht laten onnodig lang op zich wachten. De projectleiding krijgt felle kritiek. Laksheid, con- tactgestoordheid en gebrekkige re gie zijn de hoofdklachten. Zelfs op het spreekuur is de projectlei ding er niet, aldus de werkgroep. Het gevolg is dat woningen zijn opgeleverd zonder de kozijnen en schuren. De werkgroep adviseert om te be- sparen door onnodige leegstand te voorkomen en de bouwstromen naadloos op elkaar aan te sluiten. De werkgroep wil niet dat geld voor kwaliteit niet besteed kan wor den, omdat de aannemer met claims komt, hetgeen mogelijk is omdat er nog steeds geen aanneemovereen- komst bestaat. De werkgroep vindt het tenslotte belachelijk, dat een TipTop-renova- tie wordt uitgevoerd zonder wijzi- ging van de plattegrond, waardoor de ongerieflijke kleine wc/douche- combinaties blijven bestaan. „Daar- op bezuinigen is volgens ons van de pot gerukt." En: „Wij hebben geen vertrouwen meer in het verloop van het project. En dat terwijl we zo positief gestart zijn en het om juweeltjes van woningen gaat." De brief op poten heeft Woonplus aangezet tot actie. „Je hoeft geen hogere bedrijfskunde gestudeerd te hebben om te zien dat het project niet soepel verloopt," zegt woord- voerder Patrick van Vugt. „We er- kennen dat de complexiteit is onder- schat en we steken de hand in eigen boezem. Maar we gaan het beter aanpakken. De nieuwe opzichter zal er veertig uur per week zijn. Hem en de nieuwe projectleider zullen we op de informatiebijeen komst van 7 november voorstellen aan de bewoners. Het zijn echt kwaliteitsmensen en ze lopen nu al mee. We willen bereiken dat de bewoners zien dat we hun klachten ernstig nemen." „Wij krijgen minder klachten sinds de buurtbemiddeling in Schiedam actief is," zeggen de politie en Woonplus. De woningcorporatie is medefinancier van de buurtbemid deling in Groenoord, Nieuwland, Schiedam-West en de Gorzen. De gemeente steekt er zelf ook geld in en er gaan stemmen op om de buurtbemiddeling uit te breiden naar alle wijken, en dan niet al- leen in de buurten met overwegend huurwoningen, maar ook waar voornamelijk particulier woning- bezit is. Conflicten en irritaties doen zich nu eenmaal overal voor, helaas. Soms sluimerend, soms es- calerend. Bureau voor samenlevingsopbouw De Vijf stond aan de wieg van de buurtbemiddeling in Nederland en deed er in Rotterdam ervaring mee op. Sinds drie jaar profiteert Schiedam daarvan mee. Ben Dub- beldam en Edgar van der Roer trainen de vrijwilligers die zich als buurtbemiddelaar opgeven. Een heilig principe is dat bemiddelaars geen partij kiezen, maar dat ze bij geschillen en ruzies beide partijen spreken. Ze helpen de kemphanen zelf een oplossing te zoeken. „Als beide partijen achter de oplossing staan, is het effect duurzamer dan wanneer een 'rechter' iets oplegt," verklaart Edgar van der Roer het succes van de buurtbemiddeling. In Nieuwland begonnen, vervol- gens in Zuid en Oost en dit jaar in Groenoord, valt het op dat er 35 Edgar van der Roer, in de wijk. „Als beide partijen achter een oplossing staan is het effect duurzamer dan wanneer het wordt opgelegd door een rechter. Foto: Roger van der Kraan gemotiveerde vrijwilligers zijn bij- gekomen, die voorheen niet actief waren in wijk- en bewonersver- enigingen. „We willen nul vrijwil ligers afsnoepen van de bestaande organisaties," zegt Van der Roer. „We gaan wel bij de wijkorganisa- ties langs om ons bekend te maken. maar we recruteren 'Conflicten en irritaties dus van de straat geplukt en zo kan Edgar van der Roer ervoor zorgen dat de wijkteams van bemiddelaars van meet af aan een afspiegeling vormen van de wijkbewoners: rijk, arm, jong, oud, autochtoon, alloch- toon, man, vrouw, verschillende je haalt er later een allochtoon bij, dan klikt het veel minder." Edgar van der Roer: „Wij vragen de imam om in het vrijdagmiddag- gebed iets te zeggen over buurtbe middeling. Het levert niet meteen tien bemiddelaars op, maar als er twee mensen belangstelling to- nen, zijn dat er niet uit het geves- J_ wel twee die mis- geslaagde bemid- delingen gaan ondernemen." Leon Roozen, medewerker van bureau De Vijf, is een talentvol werver van buurtbemiddelaars. „Als hij om vijf uur gaat werven, dan heeft hij om elf uur vier keer warm gegeten - en heeft hij er vier bemiddelaars bij," zegt Van der Roer. tigde kader. Dat gebeurt in andere steden wel en daarom wordt de bemiddeling daar wel als concur- rerend gezien. Wij doen het anders. We kijken op straat, we letten op in winkels, en als iemand opvalt door hartelijkheid of betrokkenheid, dan volgen we zo'n ster. Dan leggen we contact." Buurtbemiddelaars worden soms leefstijlen, uiteenlopende opleidin- gen. „De Nederlandse manier van vrijwilligers werven is met folders of een stukje in de krant. Daar rea geren alleen autochtonen op. Maar wij willen in elke wijk meteen beginnen met gemengde groepen," zegt Van der Roer. „Als je met vier autochtonen van start gaat en Driekwart van de burenruzies wordt opgelost. Dat is een hoog percentage. Van der Roer: „De leefomgeving pro fiteert mee, want als er een pro- bleem was in een portiek, merken de andere bewoners ook dat het beter gaat. Dan neemt het woon- genot weer toe. Wetenschappelijk is aangetoond dat mensen minder ziek zijn als ze plezierig met de buren omgaan. Zijn er spannin- gen, dan leidt dat maar al te vaak tot werkverzuim en lichamelijke klachten." Van der Roer vindt het grootste compliment, dat politieagenten en dienstverleners van Woonplus zeg gen dat hun werkdruk vermindert. „De buurtbemiddeling bespaart ons tijd," is steevast de reactie. En zo is iedereen tevreden. Was ik dinsdagochtend net het concept-Speelruimteplan 2008-2017 aan het bestuderen, breekt me buiten toch een plensbui los! De herfst op zijn best. De kat vlucht door het luikje naar binnen en op een balkon ach- terzijde BK-laan) haalt iemand de weer nat geworden was van de lijn. 'Buitenspelen, ja leuk!' Het is de titel van het Speelruimteplan. Het gemeentebestuur nodigt de Schiedammers uit om te reageren op het plan en dat kan tot 14 november. De inspraakreacties worden gebundeld en als ze tot wijzigingen leiden, komt in een reactienota te staan wat er dan precies veranderd wordt. Daarna stelt de gemeenteraad het defini- tieve plan vast. Je ziet niet vaak beleidsnota's met zo'n lange looptijd. We krijgen in 2010 en 2014 nog gemeenteraadsverkiezingen, maar of dat nu leidt tot nieuwe wethouders met nieuwe inzichten of niet, met dit plan tot 2017 regeert het huidige college van B W doodleuk over zijn graf heen. Het gaat dan ook om kinderen en de helft zal over tien jaar nog niet uitgespeeld zijn. Daarom willen burgemeester en wethouders voldoende speelruimte reserveren voor de langere duur. Overigens kan het plan over vijf jaar worden bijgesteld. Stel dat een nu kinderrijke buurt als Sveaparken dat over vijf jaar minder is, door verhuizingen en omdat het spul ouder wordt, dan kunnen de speeltoestellen worden verplaatst naar een wijk waar het dan weer krijst en klautert, tikkertje doet en verstop- pertje speelt. Ik kan iedereen aanraden het Speelruimteplan te lezen, ook als u uit de kinderen bent of ze niet heeft. Er staat namelijk iets in dat ons allemaal aangaat. Er staat dat er een speelparagraaf wordt toegevoegd aan nieuw beleid voor de openbare ruimte. Met die speelparagraaf wil het college bereiken dat bij inrichtingsplannen tijdig wordt gekeken of er ruimte is voor spelende kinderen tussen 0 en 18 jaar. Dat kan van alles betekenen. Het gevolg kan zijn dat er parkeerplaatsen verdwijnen ten behoeve van wipkippen en knikkerputjes. Het gevolg kan zijn dat scheve tegels niet meer recht gelegd worden, omdat er dan knikkerputjes verdwijnen. Het kan zijn dat er meer hofjes komen zoals in de Fabristraat, maar dan als compleet kinderparadijs. Ik weet niet hoe het met u is, maar als wij lezen dat een restaurant kindvriendelijk is, gaan we ergens anders eten. Dus let op! Voor u het weet, beslaat het schoolplein de hele wijk. De gemeente wil in verblijfsgebieden meer aandacht voor de bespeelbaar- heid van straten, stoepen en pleinen. De gemeente wil ook meer bespeel- bare groenvoorzieningen en dan staat er: gras, bosplantsoen, (speel)bos, water, hondenpoep en braakliggende terreinen. Ik wist niet dat water en poep tot groenvoorzieningen worden gerekend en al helemaal niet tot de bespeelbare. En dan maakt de gemeente ook nog onderscheid tussen formele speel ruimte en informele speelruimte. Het kan niet op. Schiedam heeft al te lang geen kindergemeenteraad meer, maar merk je het verschil? Kor Kegel P.S. Verhip! Is het intussen weer droog geworden..Ik had nog zo gehoopt dat het tot 2017 zou regenen. Beste Pirn, Wat leuk om weer wat van je te horen. Dat is al weer een tijd geleden, zeg! Fijn, dat iedereen bij jullie al weer druk bezig is met de voorbe- reidingen voor onze komst naar Schiedam. Hier zijn we ook erg druk bezig. Alleen niet met inpakken en zo, maar met...zoeken! Er is hier iets ergs gebeurd (tenminste, dat vrees ik). Vorige week vond ik een briefje van Sint Nicolaas. Hij schreef dat we nu zelf alle voorberei- dingen moesten trejfen om naar Schiedam te gaan. Toen ik hem daarover wilde spreken, was hij nergens te vinden. Ik heb het hele kasteel afgezocht. Niemand heeft hem meer gezien. Hij is gewoon weg! Verdwenen! Hij zal toch niet alleen op pad zijn gegaan? Hij doet wel vaker iets onverwachts, dat weten we maar al te goed, maar dit Wij kunnen hier niet weg voordat Sint Nicolaas weer terug is, dat begri.jp je!! Hoor ik snel weer van je??? Een ZEER ongeruste Hoofdpiet Nieuw op Br°ersveld l i3b Schiedam /A JLc.if t 9 i Sluit je ogen en droom van een betoverende kerst met twinkelende sneeuwvlokken dwarrelen naar beneden. Kerst in Brugge, incl diner 5650 Surprisetocht, incl diner 68 Station Noordpool, incl diner 7250 Holiday on Ice, incl brunch 6995 Div. opstapplaatsen in de regio >A93 jy2007 DAGT0CHTEN Unieke 16-daagse rondreis door Brazilie, LAATSTE PLAATSEN PROFITEER NU! Deze reis zal u een goede indruk van dit machtig mooie land geven! U bezoekt o.a. de watervallen van Foz do Iguacu, het prachtige binnenland en Rio de Janeiro met zijn vele bezienswaardigheden! U verblijft in goede toeristenhotels incl. ontbijt. Reissom is excl. entreegelden Vertrek: woensdag 21 november a.s. Voor moor informatie/boekingen 0172 - 46 96 96 ol kijk op: ii den Rljn SGR door Kor Kegel „De regering betaalt niets, maar Woonplus, die al afspraken met de gemeente Schiedam had over een investering voor vijf jaar van 91 mil joen euro in Nieuwland, mag daar nog eens 44 miljoen in tien jaar bij schrapen. Zo blijft er niets over voor de andere wijken van Schiedam," aldus Van Gestel. Hij vindt dat de PvdA-minister voor Wonen, Wijken en Integratie alsnog over de brug moet komen. Het SOBO steunt de gedachte om tenminste veertig probleemwijken in Nederland om te vormen tot pracht- wijken. Eerder al had het SOBO wel kritiek op het feit, dat minister Vogelaar probleemwijken als Schie- dam-Oost over het hoofd zag. PvdA- kamerlid Mariette Hamer werd 'ge- adopteerd' om de problemen van Oost bij het kabinet en het parlement aan te kaarten. Maar Hamer krijgt er nu flink wat huiswerk bij. De financiering van de wijkaanpak, die Vogelaar voorstond, was bij de start van het kabinet-Balkenende IV al dubieus. Minister Wouter Bos had het niet in zijn begroting staan. Het idee rees toen dat de woningcor- poraties in Nederland de wijkaan pak moesten betalen, door een vervroegde inning van de vennoot- schapsbelasting. Dat stuitte echter op verzet van Aedes, de landelijke koepel van woningcorporaties. Van Gestel: „Daarom gooide Vogelaar het over een andere boeg. De lokale corporaties moesten opdraaien voor de lokale plannen met de wijkaan pak. Maar in Schiedam lag er al een investeringsprogramma voor Nieuwland. Toen Vogelaar aankon- digde dat Schiedam 44 miljoen zou krijgen, overigens de helft van wat haar gevraagd was, moet ze het over nieuw geld hebben gehad. Wij dach- ten: van haar ministerie. Nu blijkt ze gewoon te bedoelen dat Woonplus dat extra geld moet uittrekken. Maar waar moet Woonplus dat vandaan halen zonder de andere wijken te- kort te doen?" Van Gestel zoekt het nu hogerop. Hij wil met Woonplus eerst bij de Maaskoepel pleiten voor een regionale pot, waaraan de aan- gesloten woningcorporaties in de Rijnmond bijdragen naar vermogen. Daarna zou het geld evenredig aan de probleemwijken moeten worden betaald. Zo kan bereikt worden dat een relatief rijke corporatie mee- betaalt aan investeringen die een armere corporatie zou moeten doen. Wat Schiedam betreft staat het SO BO dan een koppeling tussen Oost en Nieuwland voor, zodat de inves teringen in leefbaarheid en sociale actie beter gespreid worden. Het SOBO wil aan de raad van com- missarissen van Woonplus vragen negatief te adviseren over de door Vogelaar voorgestelde financiering van de wijkaanpak. Van Gestel: „De minister legt de zwarte piet bij de lo kale overheid en de corporatie, maar zelf pompt ze er geen cent extra in. Ze stuurt ons gewoon het bos in. Ik zou het lachwekkend noemen, als het niet zo triest was." Van Gestel herinnert aan de oproep van Vogelaar, dat de gemeenten als de wiedeweerga plannen moesten maken. „Alleen echte plannen zou den gehonoreerd worden en voor betere plannen zou er meer geld zijn. En wat zien we nu? Schiedam heeft braaf gesleuteld aan goede plan nen, maar ontvangt hiervoor niets meer dan gemeenten die geen plan nen hebben ingeleverd. Dat noem ik bedrog." Aken elke za Dortmund elke za Oberhausen elke woe, vrij en za Maastricht elkeza Dusseldorf elke di, vrij en za Antwerpefl elke do en za Essen elke woe en za Brugge elke za Keulen elke di en za BrUSSei elke do en za Munster elke do en za Parijs elke even za v.a. 10 nov. Div. opstapplaatsen in de regio 1 M&* fr

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 4