maasstad ZS&in r Zilver voor Orpheus 'Zwembad Groenoord dit jaar waarschijnlijk niet meer open' stuk van de maand Filmhuis Beestenboel Donderdag 1 november 2007 wx 53 Vlaardingse tandartseri van Dentamigos trekken en vullen in Peru VLAARDINGEN - Met de mondhygiene in Peru is het dramatisch gesteld. 95 procent van de kinderen lijdt aan een infectie' in de mond. En de plaatselijke tandartsen kunnen geen vulmaterialen betalen. Reden voor de Vlaardingse tandarts Paul van Vugt en zijn vrouw Hermine Koning om twee weken geleden naar Peru te gaan, om daar de gebit ten weer schoon te maken en voorlichting te geven. It ;:n. DCMR Rijnmond Rook en roet via luchtkanalen door het gehele complex SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 1 november de film Rescue Dawn. De film is gebaseerd op Her- zog's eigen documentaire Little Dieter Needs to Fly uit 1997. Het vertelt het waargebeurde verhaal van de Amerikaanse straaljagerpiloot Dieter Den- gler (Bale), die tijdens de Viet- namoorlog boven Laos wordt neergehaald en krijgsgevangene wordt van de communistische verzetsbeweging Pathet Lao. Hij onderneemt vervolgens met een groep medegevangenen een ge- waagde ontsnappingspoging, en overleeft daarbij onvoorstelbare ontberingen. Vrijdag 2 en zaterdag 3 novem ber draait Les Temoins. De twintigjarige Manu verhuist naar Parijs om er werk te zoeken en trekt voorlopig in bij zijn zus Julie die een opleiding tot ope- razangeres volgt. Manu gaat 's avonds vaak op stap. Zo leert hij Adrien - een vijftigjarige, homo- seksuele arts - kennen. Er groeit een vriendschap tussen de twee en Adrien laat hem kennisma- ken met de levensstijl van zijn milieu. Tijdens een boottochtje stelt hij Manu voor aan Mehdi, een Maghrebijns politieagent, en zijn vrouw Sarah, een schrijfster. Het geluk van dit jonge koppel Iijkt compleet te worden door de geboorte van hun kind. Zonder het te beseffen dringt Manu bin- nen in het gevoelsleven van zijn zingende zus, de extravagante dokter en het stel jonggehuwden en maakt in elk van hen hun diepste verlangens los... De voorstellingen beginnen om 21.00 uur, losse kaarten kosten 7 euro, donateurs betalen 5,50. Reserveren via de VVV Schie dam, tel. 473 30 00. VLAARDINGEN - Dit is Em ma, een lieve poes van ongeveer 3 jaar. Ze is gevonden en niet meer opgehaald door de eige- naar, dus nu is ze op zoek naar een nieuw tehuis. Emma was hier in het begin wat schuw, maar als ze eenmaal op haar gemak is, is het een hele lieve kroelkat. We denken dat Emma niet bij andere katten kan. Komt u eens kennismaken met deze lieverd? Meer informatie over Emma en de andere dieren uit het asiel is verkrijghaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvehveg 2c in Vlaar- dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 53 35. 'Sommige gebitten hadden .KooktG™, wel twaalf gaatjes of meer door Jeroen Wapenaar Dat deden ze voor Stichting Den tamigos, dat gesteund wordt door de organisatie Plan Peru. Ook de Vlaardingse tandarts Andre Brock- hus en zijn vrouw Yvon Brockhus maken deel uit van de stichting. Tweemaal per jaar verlenen leden van Dentamigos tandheelkundige zorg in dorpen nabij Cuzco, een van de grootste steden van het land. Net terug van hun reis praten Van Vugt en Koning bezorgd over de 'ruines' die ze in de monden aantroffen. „Sommige gebitten hadden twaalf gaatjes of meer." De grote ar- moede is een belangrijke oorzaak van die slechte mondhygiene. „De tandenborstels in de dorpen zijn zo oud dat de haren naar boven staan." Op elke vulling maakt een tandarts op het platteland verlies. Aan melkgebitten wordt daarom niets gedaan, het zijn dan ook vaak niet meer dan bruine stompjes. Van Vugt en Koning zagen een Peruaanse tandarts werken met maar een handschoen. De andere kon ze niet betalen. Maar er is nog iets verantwoorde- lijk voor de toestand van de gebit- Jjgf am VA I.MW W J. Msg v- ii Ew-: Maar er is nog iets verantwoordelijk voor de toestand van de gebitten: snoep. De kinderen in Peru snoepen de hele dag door. Foto: Dentamigos ten: snoep. „De kinderen in Peru snoepen de hele dag door", legt Hermine uit. Bovendien krijgen ze in de schoolpauze melk met flink wat suiker erin. Van die slechte eetgewoonten moe- ten de Peruanen af, vinden Paul en Hermine. Ze trekken daarom niet alleen tanden maar praten ook veel met schoolhoofden en ouders. Ook geven ze poetsinstructies, ..want vaak rommelen ze maar wat aan met hun borstel." Het stel weet nu al dat ze bij hun volgende bezoek aan Peru weer heel veel gaatjes tegenko- men. Maar ze zijn tevreden met kleine stapjes. „De gebitten zagen er in de dorpen waar we de vorige keer ook waren een stuk schoner uit", benadrukt Paul. Deze keer behandelden ze 278 kinderen en 81 volwassenen. ..Stel dat we in de toekomst tien dorpen kunnen hel- pen, dat zijn toch weer drieduizend mensen." Paul en Hermine zien dat plaatse lijke tandartsen veel opsteken van de voorlichting. „Steeds meer van hen gaan gelukkig ook projecten opzetten om in dorpen te helpen. Wij blijven de komende jaren ge- woon ons werk daar doen. bewust kleinschalig omdat het anders te log wordt. En ons uiteindelijke doel is onszelf overbodig maken." Meer informatie is te vinden op www.dentamigos.nl Nolet laat Nosferatu verbleken door Kor Kegel SCHIEDAM - Eenmaal eerder is de Lange Haven autovrij gemaakt voor filmopnames. In 1979 liet Werner Herzog er honderden witte ratten los. Ze waren de wegberei- ders van de pest, boodschappers van de vampier Nosferatu, gespeeld door Klaus Kinski. Andere bekende acteurs in die film waren Isabelle Adjani en Bruno Ganz. Het werd een beklemmende film vol noodlot, maar het was leuk om de opnames in de Schiedamse grachtengordel te zien. Daarna werden in de Schiedamse binnenstad nog filmopnames ge maakt voor Kruimeltje (1999) en Minoes (2000), maar dat was meer in de omgeving van de Oude Sluis en de Grote Kerk. Dat op de Lange Haven de parkeer- meters aan het oog onttrokken wer den, de auto's verbannen werden en moderniteiten anno 2007 werden gecamoufleerd, was vorige week voor het eerst sinds 28 jaar het ge- val. Een cameraploeg zoomde in op een authentiek Schiedam, waarin dan wel hedendaagse acteurs voor- kwamen: Huub Stapel, Derek de Lint, Victor Low, Thekla Reuten en Caro Lanssen. Het betrof opnamen voor de speel- film 'A timeless mystery', waarin het distillateursgeslacht Nolet rond 1850 centraal staat. Zagen we niet verschillende olielampen van Nico van der List? De Schiedamse lampenhandelaar wist zijn producten al eerder in de schijnwerpers te krijgen en ditmaal zorgde hij ook nog dat de Schie damse platbodems Nooitgedacht, Linqenda en Pieternella alsmede de Ideaal en de Op Zoek van Buitenaf prominent nostalgisch aangemeerd lagen. Het was allemaal levendiger dan bij die bleke Nosferatu. Je kunt alleen maar nieuwsgierig zijn naar het resultaat. Carel Nolet, de tiende generatie die het familiebedrijf met Ketel 1 en Ketel One Vodka interna- tionale allure geeft, liet al eerder uiterst professionele bedrijfsfilms maken, zoals een dvd over cock- Nostalgie op de Schiedamse haven. Een sterrencast was samengesteld voor de film 'A timeless mystery'. Foto: Roger van der Kraan tails, die meermaals onderscheiden werd. Ook werd een sprookje ver- filmd over een oude molen. met in de hoofdrol Adrian Brine als vreemde eigenaar van een nog ex- centrieker winkeltje. En nu dus een speelfilm met Hollands glorie. Dat sluit aan bij de Schiedamse glorie van Nolet. door Pieter Kornelis van Ebscheuten VLAARDINGEN - Aan de hand van een gasmeter uit 1936 neemt Jan Anderson zijn bezoekers ver terug in de lichtende geschiedenis van de stad. Via het uit aardappels gestookte 'halo' gas komen we in 1859 aan de Hoflaan bij de bouw van de Vlaardingse gasfabriek. Hier wordt uit kolen het zogenaamde steenkoolgas getrokken waarop de straatlantaarns van die dagen branden. Het lijkt welhaast onvoorstelbaar, maar de gasfabriek was vroeger een particuliere aangelegenheid. In 1861 wordt de directie van de gasfabriek overgedragen aan de Schiedamse apotheek Roelants. In 1893 neemt de firma IJzermans de fabriek over. Er staan dan zo'n 230 lantaarns langs de straten in Vlaardingen. In 1895 koopt de gemeente de gasfabriek aan de Hoflaan voor 60.000,- gulden. De productie is dan 4000 kuub per dag en de prijs van een kuub gas is 10 cent. In 1901 is er een aanbesteding om de oude fabriek en de bijbehorende boswachterswoning te renoveren ten bate van nieuwbouw. In latere jaren werden een kolenloods, een gashouder en een ammoniakfabriek op het terrein bijgebouwd. Dit heeft een eeuw later grote implicaties bij de wo- ningbouw aan het Buizengat. De vervuilde grond moest immers voor heel veel geld gesaneerd worden. Het gas werd voor steeds meer doeleinden gebruikt en op zeker moment is vrijwel elke woning op het gas aangesloten. Iedereen heeft een gasme ter in huis waarmee al naar believen gas afgenomen kan worden door de inworp van muntjes. Deze kunnen gekocht worden bij de waterstokers en kruideniers in de stad. Eens in de maand kwam de meteropnemer langs om de meter te legen. De gemeente heeft haar eigen muntje waarop de tekst 'Kookt op gas' staat. Veel huisvaders maakten echter hun eigen muntjes om aan de huishoudelijke vraag te kunnen voldoen. Talloze 2 Vi cent stukken werden op een leest gelegd om ze van een inke- ping te voorzien zodat ze door de meter konden rollen. De true ging uiter- aard slechts op tot de meteropnemer langs kwam en dan moest er voor elke Vz stuiver een boete worden betaald. Vele Vlaardingers zullen zich de schaamte nog herinneren wanneer moeder de vrouw moest bekennen dat de maand weer een stuk langer was dan het inkomen groot, maar dat er natuurlijk wel elke dag gekookt moest worden. Ook na de vondst van de aard- gasbel in Slochteren heeft het kantelen van de meter nog tot in de jaren 90 van de 20e eeuw plaats gevonden. MELDKAMER: 010 473 33 33 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/mjlieuklacht De meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond ontvangt van 22 tot 29 oktober 349 meldingen. De DCMR onderneemt indien mogelijk actie om de overlast van stank, stof en lawaai te stoppen of vraagt een andere (overheids)instantie de melding af te handelen. Meer weten over het werk van de DCMR en de ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. LAWAAI- EN STANKOVERLAST IN VLAARDINGEN EN SCHIEDAM Zaterdag 27 oktober melden ruim 70 bewoners van Vlaardingen-Holy en Schiedam- Woudhoek geluidsoverlast van helikoptervluchten. Sportcentrum Vlaardingen en voetbalvereniging HV0 hebben voor de rondvluchten vergunning gekregen van de gemeente Vlaardingen. In de namiddag ontvangt de meldkamer opnieuw tientallen meldingen uit Vlaardingen. Bij containerbedrijf LBC in de Botlek is brand ontstaan in een container met de chemische stof divinylbenzeen. De brand is snel onder controle, maar veroorzaakt veel stank. De meldkamer ontvangt meer dan 100 meldingen over de plasticachtige chemische lucht, maar bewoners bellen ook uit ongerustheid. De oorzaak van de brand is niet bekend. Politie, arbeidsinspectie en de DCMR doen nader onderzoek. m milieudienst SCHIEDAM - Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus heeft bij de KNZV- korenwedstrijd zilver gewonnen. De winnaar van vorig jaar, mannenkoor 'Bravi-Bra- vi' uit Dordrecht werd eerste en mocht de wisselbeker houden. Orpheus kreeg uit handen van de burgemeester van Naaldwijk, Jac Tak, de zilveren plak. Overigens glunderend gadegeslagen door Schiedams burgemeester Wilma Verver die als ere-voorzitter van Orpheus bij deze spannende finale Foto: Orpheus aanwezig was. Orpheus passeerde met 16,5 punten het Westlands Mannenkoor, een van de bekendste en grootste koren van Nederland. dat dit keer derde werd. Orpheus overweegt om volgend jaar als gastheer op te treden tijdens de KNZV-korendagen in 2008. Stilzitten is er voor het koor echter niet bij. Deze week wordt al een begin gemaakt met de voorbereidin- gen van een kerstconcert in de St.Liduinabasiliek op 15 december. door Frank Willemse John van der Gaag en manager Arjan van Oostenbrugge (rechts) in een zwembad dat nog tang niet klaar is. Tegenslag na tegenslag zorgen ervoor dat Groenoord nog zeker tot 1 januari onbruikbaar is. Foto: Roger van der Kraan SCHIEDAM - Het zit Bad Groenoord niet echt mee. Na de felle uitslaande brand van half au- gustus werd gedacht aan enkele we ken sluiting van het populaire bad. Inmiddels, ruim twee maanden la ter, blijken er nog steeds roetdeeltjes aanwezig te zijn in de luchtkanalen. Het is een partiele maar complexe schade, verklaart zwembad- mana ger Arjan van Oostenbrugge. „Ik durf niet te beloven dat we voor 1 januari weer open zijn," zegt hij, voorzichtig geworden na zoveel tegenslag. De schade aan het zwem bad is van buiten af slecht te zien. Een groot dak met zeil maakt dat je niet meer rechtstreeks naar de blauwe lucht kijkt. De brand begon in de kamer van de luchtkanalen. Die bovenkamer brandde uit. De brandweer. die binnen 8 minuten ter plekke was, kon de felle uit slaande brand pas goed bestrijden door grote gaten in de dakrand te hakken. Binnen heeft het gebouw veel schade opgelopen. Met een smeltend schuin dak waardoor de dakbedekking als stroop zo in het wedstrijdbad stroomde. De meta- len balken zijn zwartgeblakerd en kromgetrokken. Hoewel maar een punt van het gebouw werd getroffen door brand is door de kanalen overal rook- en roetschade in het complex. De luchtverversingskanalen hebben de roetdeeltjes verspreid door alle ruimtes. Inmiddels staan er twee nieuwe luchtbehandelingkasten die zo groot zijn als een container. „Nog een geluk dat de chloor- en waterzuiveringsinstallaties op klos- sen staan zodat daaraan geen wa- terschade is", zegt de manager die meteen vertelt dat het personeel en hij best wel aangeslagen zijn door de brand. Vanaf die fatale 14 augustus is er hard gewerkt aan een nieuwe elektrische installatie en een bijna compleet nieuw bedradingsysteem. Dat het zwembad pas later weer open gaat is ook te wijten aan het niet voldoende goed schoonmaken van de luchtkanalen. Die zijn door de strenge keuringsinstanties nog niet goedgekeurd en moeten opnieuw worden gereinigd. Slecht nieuws voor de leiding en de badgasten omdat het weer enkele weken ver- traging oplevert. Naast de luchtbe- handeling is ook het archief drijfnat geworden en is zelfs de werkkleding van het zwembadpersoneel verloren gegaan. Medewerker Technisch Be- heer, John van der Gaag, kreeg van een technisch installatiebureau een GTI-overall te leen. „Ik ga niet op de foto met die reclame", zegt hij lachend. „Ik werk toch bij Zwembad Groenoord." Zwembad Groenoord zat net in de lift met meer dan 250.000 bezoekers per jaar. Ook andere bedreigingen wist het de laatste jaren het hoofd te bieden. Eerst de dreigende bezuinigingen door eigenaar gemeente Schiedam. Buurman Thermen Holiday wilde het zwembad kopen om die bij de commerciele sauna te voegen. En ook filiaal Zwembad Zuid wist ter- nauwernood een dreigende sluiting te voorkomen. Het 'Stuk van de maand' is in november te zien in het Streekmu- seum van Jan Anderson aan de Kethelweg 50. C* v.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6