maasstad Miskent talent wint met origineel verhaal Visspecialist R. Bijl Schiedam aan zee Diamanten jubileum f Van der Valk vakantlw UITWAAIEN OP AMELAND Disneyland® Paps krant lUM.I Weer ijsprins voor Rietzeilers Wake bij detentieboten Divali bij De Blauwe Brug De Groot-speld voor unieke kunstkenner maasstad Overlast en uitbuiting bestrijden Sint in De Teerstoof Tovenaar tovert nieuwe Harry Potter KerstmarKten v.a. 24 n0v. Ml maasstad weekbladen SCHIEDAM Woensdag 14 november 2007 westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam door Kor Kegel SCHIEDAM - Burgemeester en wethouders sturen van- daag een brief aan het kabi net, waarin wordt aangedron- gen op maatregelen die het probleem van overbewoning moeten tegengaan. Omdat uit alle wijken van Schiedam steeds meer klachten komen wil het college de bevoegd- heid om huisjesmelkers een 'bestuurlijke boete' op te leg- gen en om gegevensbestanden te koppelen. Wijkcentrum DE ERKER organiseert: zondag 18 november: LINE DANCE MIDDAG vrijdag 23 november: GRIEKSE AVOND 19:00 tot23:30 uur. Entree 4,00 m.m.v. "de Aphrodites" - Vertrouwd, verzorgd www.vandervalkvakanties.nl Hoom m-uo, 2m m ahum aan ten mm ©nelle©liet ^Kijk op onze site of bel: www.snellevliet.nl I (078) 69 20 110^ Meuw op Broersveldn3B in Schiedam 275 50 3 voor Roerbakschotel 25 met Surimigarnalen.soo gram Do Onbekende delicatesse! 5Q Gerookte poonIOO gram Voorproefje voor kerst! Gerookte zalmsalade100 gram I Visspecialist R. Bijl Broersveld 113B 010-4268710 Stroomstoring en vreugdevuur OnelleQl T www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: F. van der Giessen Telefoon 0610921009 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 0104116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 B. van Zessen Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. SCHIEDAM - Bij de twee deten tieboten in de Merwehaven wordt zondag 18 november weer een wake gehouden. Nu het vroeg donker is, wordt mensen verzocht om lichtjes mee te nemen. Maandelijks wordt door de Raad van Kerken Schiedam een wake georganiseerd bij de twee boten. De Raad wil hiermee het Nederlandse uitzetbeleid aan de kaak stellen en de mensen op de boten steunen. De bijeenkomst begint om 19.00 uur en duurt ruim een half uur. De bo ten liggen achter de grensflat (Rot- terdamsedijk), op de Gustoweg. SCHIEDAM - Stichting Welzijn Schiedam organiseert zaterdag 17 november het religieuze feest 'Di vali'. Dit Iichtfeest wordt elk jaar over de hele wereld gevierd door Hindoes van verschillende stromin- gen. Het Schiedamse Divali vindt plaats in Wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein vanaf 18.00 uur. De toegang is gratis. De avond begint met een warm welkom waarbij de lamp ontstoken wordt door een prominente Schie- dammer. Dit wordt gevolgd door verschillende dans- en muziekop- tredens. De avond wordt afgesloten met live muziek en eindigt om on- geveer 22.00 uur. SCHIEDAM - MevrouwT.M. Mool- huijsen - Coenders heeft afgelopen zondag de MCM de Grootspeld opgespeld gekregen door B&W in verband met haar grote verdiensten voor de kunst in Schiedam. In de jaren 70 was mevrouw Mool- huijsen - Coenders nauw betrokken bij het Stedelijk Museum Schiedam. Als lid van de aankoopcommissie heeft zij zich hard gemaakt voor in haar tijd spraakmakende aankopen van werken van onder andere Jan van Schoonhoven, Ad Dekkers en Daan van Golden, huidige topstuk- ken in de collectie. In 1985 sloot de Stichting Indu- strieel Ontwerpen Nederland haar deuren. Dit leidde indirect tot de oprichting van het T.C. Design Cen tre (TC staat voor Threes Coenders) aan de Nieuwe Haven. door Frank Willemse SCHIEDAM - Het winnende verhaal 'Een goed mens' neemt je mee met een oude heer die zeer gelovig is. Die dagelijks trouw naar de kerk gaat en zelfs stiekem zelf op een won der hoopt. We leren dat hij een eenvoudig en eenzaam leven lijdt. Zijn dagelijkse kerkgang is een uitje waar hij bidt en droomt van Als op een dag iemand op zijn vaste plek, in de verder lege kerk, zit dan raakt de hoofdpersoon hele- maal in de war. In maximaal 1500 woorden een kort verhaal schrijven met een goed begin, wat ook nog spannend is en een pakkend plot heeft. Dat is de uitdaging voor ruim 90 amateur- schrijvers die dit jaar meedingen naar de prijzen van de Piet Paaltjes Schrijfwedstrijd. Bijna 130 verha- len uit heel Nederland en Belgie, zelfs eentje uit Duitsland, leverden veel werk op voor de jury. 'En de winnaar is Winnares Marieke Nijhof uit Utrecht belt twee uur voor de uitreiking dat ze komt. Lichte paniek bij de organi- satie. Iedere inzender die opdaagt krijgt het boekje 'De twintig beste 2007, een keuze uit alle ingezonden verhalen. Uit die beste 20 kiest de jury de drie winnaars die een beeldje als prijs krijgen met de eervolle vermelding. De hoofdprijs is een wisseltrofee want de winnaar zit automatisch volgend jaar in de verder professionele jury. Prijzen, jury en kunstenaars. Zon- dagmiddag, klokslag 14.00 uur, zit- ten zeventig toehoorders startklaar voor de prijsuitreiking. De meeste ronduit zenuwachtig. Ze lijken warempel -hoewel onbekend- nu al op 'echte' schrijvers. Daar de nagelbijtende intellectueel, ernaast een jong meisje met rood haar en erachter een gekwelde kunste- naar met baard en bril. Naast een vrolijke middelbare huisvrouw die haar gezin heeft meegenomen. Al- lemaal schrijver en allemaal een of meerdere verhalen ingezonden. Al lemaal hopen ze op de hoofdprijs. Maar is er, zoals altijd, maar een winnaar. „De kwaliteit dit jaar varieerde van schrijfsels van beginnende schrij vers tot aan bijna hele professionele verhalen", vertelt juryvoorzitter Kees Schrevel. Hij geeft les in verhalen schrijven bij de SKVR (Stichting Kunstzinnige Vormge- ving Rotterdam). Hij kent de regels voor spanning en de valkuilen die een verhaal verpieteren. Wie de drie beste zijn had de jury het moeilijk mee. „Ik vertel niet wie er vierde of laatste is geworden. Zodat iedereen hier in de zaal mag denken dat hij die vierde plek heeft gehaald. En zo, pech, net naast de prijzen viel." Winnares Marieke Nijhof vertelt in haar bedankje dat zij in haar jeugd zelf verhalen schreef. Zij had ambities om schrijfster te worden. Maar een neef torpedeerde haar werk als 'niet literair' en vol met stijl- en schrijffouten. Dat bete- kende het einde van haar schrijfcar- riere. Tot zij jaren later in haar baan als onderwijzeres merkt hoe de leerlingen genieten van literatuur. En ook haar verhaaltjes waarde- ren. Die waren zo slecht nog niet. En met hernieuwd enthousiasme schrijft ze weer volop. „Echt een miskend talent", zegt een van de weinige Schiedamse toeschouwers na afloop. De Piet Paatjeswedstrijd kreeg drie jaar geleden deze naam toen Bibli- otheek Waterweg, samen met boek- handel Post Scriptum, de wedstrijd overnam van het Filmhuis. Daar was de literaire prijs toch wat in het slop geraakt. Met nieuwe naam, naar de Schie damse dominee/schrijver, en nieuw elan is de verhalenwedstrijd een literair evenement geworden. Wei een met altijd de eeuwige vraag waarom het ene verhaal wel en het andere geen prijs verdient. „Waar de prijswinnaar precies op beoor- deeld wordt is moeilijk te zeggen. Soms is een verhaal de eerste keer leuk en blijkt het later heel gewoon- tjes. Terwijl andere verhalen pas na enkele malen lezen tonen waarom ze zo boeiend, meeslepend of span nend zijn," vertelt de juryvoorzit ter. Tevreden meldt hij dat het peil dit jaar weer hoger is. Met die complimenten keren de schrijvers in spe tevreden huiswaarts. College vraagt kabinet om steun tegen overbewoning Als bijvoorbeeld de Gemeente- lijke Basisadministratie (GBA) ge- koppeld kan worden aan gegevens van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), kan beter worden nagegaan op welke adressen een overbewoning is van seizoenwer- kers uit Oost-Europa. Het gaat vooral om Poolse uitzendkrach- ten. maar na 1 januari is er een instroom van Roemenen en Bul- garen te verwachten. Van het kabinet en met name minister Ella Vogelaar vragen B en W een wetgeving, die verge- lijkbaar is met de Rotterdam-wet. Dat maakt snel en effectief in- grijpen mogelijk. ..Overbewoning, wantoestanden en overlast van tij- delijke buitenlandse werknemers wordt steeds urgenter. Uitzend- bureaus en werkgevers kopen en huren in toenemende mate huizen om de werknemers te huisvesten," zegt Yorick Haan, als wethouder verantwoordelijk voor volkshuis- vesting en bouw- en woningtoe- zicht. „De manier waarop leidt tot Yorick Haan is zich tijdens een ronde met het interventieteam rot geschrokken: „lk heb verbijsterende situaties geconstateerd.Foto: Roger van der Kraan grote problemen." Per 1 december start de gemeente met een pilot-project in Schie- dam-Oost om de Bouwverorde- ning strikt te handhaven. Een be- woner heeft minimaal recht op 12 vierkante meter. Als er ergens in een huis van 65 vierkante meter zes personen wonen, is dat er dus €6n te veel. In die gevallen wil de gemeente de woning onttrekken aan de woningvoorraad en als pension aanwijzen, dat dan wel aan minimale eisen moet voldoen. Overigens is daar toestemming van de Stadsregio Rotterdam voor nodig. Maar Haan verwacht die steun te krijgen en dan kan het aantal pensions per wijk worden gereguleerd. Als de aanpak in Oost goed loopt, zal het per 1 april 2008 stadsbreed worden 'uitge- rold'. Het college van B&W ziet vanwege het grote belang af van een inspraakprocedure. „Het gaat mij niet alleen om de overlast, die concentraties Polen in de directe woonomgeving veroor- zaken. Ik wil tegelijk proberen iets te doen tegen de uitbuiting van die mensen. Ik ben vorige week mee geweest met het interventieteam en ik heb verbijsterende situaties geconstateerd," zegt wethouder Haan. „Ik ben echt geschrokken. Meisjes van 20, die exact het mini- mumloon van 4 euro 67 verdienen, zijn aan kosten voor huur. energie, verzekering en ziektekosten 80 euro per week kwijt. Als ze ook nog willen eten, houden ze amper drie tientjes in de maand over om naar huis te sturen. Ze wonen met zeven mensen in een te krap huis, waarvan de eigenaar pakweg 3000 euro opstrijkt." Als het om huurwoningen gaat, die aan Polen onderverhuurd zijn, dan zal Woonplus de huur met onmid- dellijke ingang opzeggen. Haan hoopt ook andere verhuurders zo ver te krijgen. Hij vermoedt dat ook hypotheekverstrekkers maat regelen treffen, als in een koop- woning zonder toestemming huur- ders zijn ondergebracht. Wordt een te intensief bewoond huis onttrokken aan de woning voorraad, dan kan het als pension worden aangewezen. In theorie kan er dan bijvoorbeeld in de Z- flats een aantal pensions komen. Maar de controle op naleving en overlast is dan veel eenvoudiger. Haan wil de kwetsbaarheid van sommige buurten niet verder op de proef stellen. Voor de sociaal zwakkeren onder de Oost-Europeanen hoopt Haan samen met Woonplus een accep- tabele oplossing te vinden. Ook wil hij met eigenaren bespreken, of leegstaande kantoorpanden en fabriekshallen tijdelijk als woon- ruimte kunnen worden aangewe zen. Yorick Haan wil bovendien de Po len betrekken bij het welzijnsaan- bod. Inburgering is niet verplicht, omdat het om Europese staatsbur- gers gaat. Maar er kunnen wel po- gingen worden gedaan om ze bij Schiedamse voorzieningen te be trekken. „Ze zullen niet allemaal teruggaan naar Polen. Dat hebben we bij andere bevolkingsgroepen ook gezien. En ik zit ook niet te wachten op steeds weer nieuwe Polen die voor overlast zorgen. Maar laten we het ook van de menselijke kant bekijken." In Schiedam waren per 1 Septem ber 222 Polen ingeschreven, 55 Bulgaren en 27 Roemenen. Bijna de helft woont in Schiedam-Oost. Dat zijn alleen de mensen die geregistreerd zijn. Yorick Haan vermoedt dat het inclusief illega- len om een tienvoud gaat. SCHIEDAM - Juffrouw Dotje en Lotje geven zondag 18 november niet een, maar twee Sinterklaas- voorstellingen in Theater de Teer stoof. De twee vriendinnen halen ieder jaar een ondeugende streek uit om op 5 december zoveel mo gelijk cadeautjes van Sinterklaas te kunnen ontvangen. Uiteindelijk doorziet de Sint hun plannetjes en dwingt de gegoede vriendinnen het noooooit meer te doen! Naast Dotje en Lotje kunnen kinde- ren zondag ook Sint en zijn Pieten ontmoeten, worden er Sinterklaas- liedjes gezongen en mogen de kin- deren hun schoen zetten bij de open haard. De eerste Sinterklaasvoorstelling is uitverkocht maar er is een extra voorstelling om 12.00 uur. Reser- veren kan via VVV Schiedam, tel. 473 30 00. Kaarten zijn 4,50 voor kinderen, en 5,50 voor volwas- senen. SCHIEDAM - Het langverwachte laatste deel over de avonturen van Harry Potter en zijn eeuwige ge- vecht met het Kwaad verschijnt za terdag 17 november. Boekhandel van Leeuwen aan de Broersvest 85 heeft contact gezocht met tovenaar Trukasius. Hij gaat er voor zorgen dat om klokslag 09.00 uur Harry Potter en de relieken van de dood op spectaculaire wijze in de winkel komt te liggen. 13:00 tot 16:00 uur. o.l.v. D.J. Goos. Egtree 2,00 woensdag 21 november: PARANORMALE AVONDjr Come Dupuis, bloemenseance; helderziende waamemingen 3 aan de hand van uw meegebrachte bloemen. =j- 19:30 tot 22:00 uur, Entree 5,00 g- Jan van Avennesstraat 32 3117 PR Schiedam 010-4267767 3-daagse autoreis incl. verblijf in 4-sterTen hotel!! Ontdek het waddeneiland Ameland en kom later tot rust in Golden Tulip Resort Noordsee. Dit luxueuze hotel staat garant voor een zeer aangenaam verblijf! Dit arrangement is incl.: 2 overnachtingen in een sfeervolle hotelkamer, 2x uitgebreid ontbijtbuffet, 1x 3-gangendiner, - eenmalig gebruik sauna, gebruik badjas, afternoon tea, 1 m 4 9A wandelrouteengebruikzwembad. Life Aankomst: 1/11 t/m 1/12,6/12 t/m 22/12, I 27/12 t/m 29/12,3/1 t/m 20/3 en 24/3 t/m 3073 Voor meer iotormiUe/lioeKingefl 0172 - 49 96 96 ol kijk op: iH i^x. jyTMr f% m 24 nov - 8, 22 dec 3,12, 26 jan - 2,16 febr 8, 22, 24 mrt Div. opstapplaatsen in de regio - 193^^2007-^ OAGTOCHTEN SCHIEDAM - De carnavalstijd breekt ook in Schiedam weer aan. Zaterdagavond 10 november, een dag eerder dan gebruikelijk, om elf over elf werd de nieuwe Stadsprins van Schiedam geinstalleerd in boer- derij Landvreugd. De prins en zijn prinses werden in een ijsje naar binnen gereden zodat het voor de aanwezigen al snel duidelijk werd dat Prins Robertus de Eerste, die samen met zijn prin ses Caecilia in het dagelijks leven een ijssalon heeft, wederom was verkozen tot Prins Carnaval. Bur gemeester Verver was persoonlijk aanwezig om de Prins te feliciteren en begeleidde dat met maar liefst elf kussen. Even daarvoor werd ook de jeugd- prins geinstalleerd. Prins Andre kwam spectaculair op een motor naar binnen waarna hij in een prins werd omgetoverd. In de carnavalstijd wordt er niet alleen feest gevierd in Landvreugd, maar gaan de Rietzeilers ook de verzorgingshuizen in Schiedam af. Het kan binnenkort wel weer een latertje worden bij de gemeenteraad. Slechts uit twee wijken zijn aanvragen binnengekomen om kerstbomen op te stapelen voor een vreugdevuur. Alleen bewoners van Schiedam- West en de Gorzen hebben vergunning aangevraagd en uit Oost kwamen twee verzoeken om vuurtonnen te mogen gebruiken. Uit Schiedam- Noord kwam helemaal niets. Nu begrijp ik best dat Groenoord in alle staten is door de voortdurende stroomstoringen. Op het Bart Verhallenplein en aan weerszijden van de Brederoweg floepen steeds de straatlantaarns uit, waardoor het elke keer een soort vreugdevuur is als alles weer brandt. In Noord hoeven ze nog helemaal niet aan Oud Nieuw te denken, want het is daar elke avond bal. Het is nu ook zonneklaar, waarom de gemeente Schiedam niet meedeed aan de Nacht van de Nacht, waarmee milieu-organisaties aandacht vragen voor lichtvervuiling. Het wil nooit meer eens echt nacht worden. Daarom had Vlaardingen de Nacht van de Nacht op 27 oktober luister bijgezet met kunstenaars, dichters, de fluisterboot en een avondwande- ling. Schiedam deed er niets aan en waarom zou je ook, ook als je elke nacht een pikzwarte nacht hebt omdat ENECO niet weet waar de stekker eruit ligt. Toch maak ik me zorgen over die twee aanvragen voor kerstboomvuren. Noord is duidelijk te laat, maar als er alsnog een verzoek komt, zou ik het maar snel honoreren als ik de burgemeester was. Anders zul je op 31 december zien, dat alle jongeren uit Noord uitrukken naar Zuid en West om een beetje spektakel bij te wonen - of te veroorzaken... Het kan opzet zijn, zodat Noord eens een avondje van jongerenoverlast af is, maar het lijkt me eigenlijk de bedoeling niet dat de feestvierende wijken de feestbehoefte van Noord opvangen. Dus zal de gemeenteraad voor de jaarwisseling nog een keer zwaar in vergadering moeten, hoe dit onheil af te wenden, en zo niet, dan begint 2008 met een gepeperde rekening omdat het uit de hand gelopen is. Dan is de gemeenteraad op een andere manier laat. Het was wel ouderwets, vorige week, die schorsing van twee uur rond middernacht. Echtgenoten vroegen aan raadsleden en ambtenaren of ze in de kroeg gezeten hadden, zo laat was het hele spul thuis. Och, in de jaren zeventig werd het altijd ver na middernacht. Telkens was er wel iets aan de hand. Politieke spelletjes, serieuze conflicten, heibel in de coalitie - steeds was er een reden om tot diep in de nacht te vergaderen. Of nog even te evalueren in't Vierkantje. Toen de PvdA-fractie een keer na 't Vierkantje ging urineren in het Gat van Bolmers, was ik zo nai'ef dat in de krant te schrijven. Vanaf die tijd gingen ze allemaal braaf op tijd naar huis. Heel Schiedam had het over het gezeik van de politiek. Dus toen het vorige weeklaat werd, dacht ik: ha, daar gaan we weer! Er was ineens weer een conflict tussen de PvdA-fractie en de CDA-wethouder. Alleen heet Rietje Taverne nu Christine Daskalakis. De voortekenen zijn gunstig. Ik wrijf mij al bij voorbaat in de handen. Kor Kegel \f 1 nriini «-» wekelijks Aken elkeza Dortmund elkeza Oberhausen elke woe, vrij en za Maastricht eike za Dusseldorf elke di, vrij en za Antwerpen elke do en za Essen elke woe en za Brugge elke za Keulen elkedienza Brussei elke do en za Munster elkedoenza Paiijs elke even za v.a, 10 nav. 2 dgn Keulen Dusseldorf 64,50 2 dgn Luxemburg Trier 75 Div. opstapplaatsen in de regio v.- SCHIEDAM - Schiedam aan zee, dat zal niet snel gebeuren, zo is na de afgelopen stormweek wel dui delijk geworden. Het water aan de Maasboulevard steeg zondagmid- dag dan wel tot een flinke twee meter boven NAP, onvoldoende om de Maeslantkering nog een keer te sluiten, maar meer dan Foto: Roger van der Kraan wat natte voeten leverde het ook niet op. Dat het wassende water altijd met ontzag benaderd moet worden, dat werd voor een jonge schiedammer wel duidelijk. Zijn BMW cabrio gaf acuut de geest zodra zijn motorblok vol stroomde tijdens een stoer ritje over de natte kades. SCHIEDAM - Rien en Dien Krui- nes vierden afgelopen maandag hun diamanten huwelijksjubileum. Het paar trouwde in 1947, amper twee jaar na de Tweede Wereldoorlog, niet in dure kleding, maar in een gestoomd pakje dat netjes genoeg was voor de Grote Dag. Rinus leer- de Dina Bos kennen doordat haar zus de buurvrouw van zijn ouders was. Het duurde niet lang voor het stel in het huwelijksbootje stapte en het gezin werd uitgebreid met zoon Ron. Foto: Roger van der Kraan Rinus Kruines is altijd betonijzer- vlechter geweest, maar in zijn vrije tijd mocht hij graag schilderen en tekenen. Bij het bezoek van de burgemeester had hij dan ook een aardige verrassing voor haar in petto: een pentekening van het zak- kendragershuisje. De diamanten huwelijksdag was niet onopgemerkt voorbij gegaan. Afgelopen zondag stroomde de flat- woning van het paar vol met vrien- den, familie en kennissen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 4