maasstad Het grote verhaal van een klein scheepje Carnaval der Dieren NEW YORK Lezersactie Filmhuis Beestenboei Ghana Chronisch ziek? Samen Beter! Nederland in beweging voor Multiple Sclerose vlaardings boekbeeld BESTEMMING mmeubericht week46 mssmmm Historische Vereniging Maassluis organiseert avond over berging en De Bruinvisch' Huisman tweede op KNWU ranglijst Donderdag 15 november 2007 wx 53 MAASSLUIS - Namen als 'W.A. van den Tak's Bergings- bedrijf' en vooral het latere 'Smit Tak'. Ze zijn bij veel mensen net zo bekend als de berging sinds jaar en dag met de geschiedenis van Maassluis verbonden is. Toch had de His torische Vereniging Maassluis nog nooit eerder een avond over 'de berging' georgani- seerd. De aandacht ging tot nu toe vooral naar de zee- sleepvaart. Adri Lokker, Bob Winkel en Jan van Vuuren van de stichting 'Behoud van het bergingsvaartuig Bruinvisch' wisten dit tij te keren. Herik Top £j§ DCMR Rijnmond SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 15 november de film Adam's Apples. Adam, een wat oudere neonazi, wordt na een gevangenisstraf naar het Deense platteland ge- bracht om een taakstraf te ver- vullen. Zijn hoeder wordt de naieve pastoor Ivan en Adam krijgt de opdracht een appeltaart te bakken met de appels van de boom voor de kerk. De appels echter worden aangevallen door vogels, wormen, en bliksem. Ook de vredige dorpsparochie blijkt al snel zijn eigen gehei- men te hebben. De meest bizarre caarvan is toch wel de oorzaak van Ivan's oneindige geloof in de goedheid van zijn 'lammeren'. Niets brengt de pastoor van zijn stuk, zelfs niet een handgemeen met Adam, het gebruik van pi- stolen op het terrein Gods, of het portret van Hitler in Adam's kamer. Vrijdag 16 en zaterdag 17 no vember draait Wolfsbergen. In een caleidoscopisch portret volgen we vier generaties uit een familie waarvan opa Konraad een brief heeft gestuurd aan zijn dochters en hun aanhang. Hij schrijft dat hij levensmoe is en zijn leven wil beeindigen. De familie weet niet goed wat ze met de brief aan moeten. Ze hebben genoeg aan hun eigen relatieproblemen, die soms zo groot zijn dat kinderen, die de ruzies van hun ouders niet meer aankunnen. ziehzelf verwonden. Niemand lijkt in staat om van een ander te houden. De voorstellingen beginnen om 21.00.uur, kaarten kosten zeven euro, donateurs betalen 5,50. ReserVdren via' de VVV Schie dam, tel. 473 30 00. VLAARDINGEN - Dit is Myra, een gesteriliseerde poes. Myra is als gevonden binnengebracht in het asiel en was toen hoog- Jzwanger. Ze is in het dierenasiel bevallen van zeven prachtige "kittens. Haar kittens zijn inmid- dels allemaal geplaatst dus nu (is Myra zelf op zoek naar een inieuw tehuis. Myra is wat schuw "naar vreemden, maar ze is lief van karakter. Wie komt er eens kennismaken met Myra? Meer informatie over Myra en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar- dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur. tel. 010 - 434 53 35. door Peter de Jong Dat het kleine Maassluis als eerste stad aan de Waterweg in de 20e eeuw vooraan stond om het grote wereldgebeuren 'op de voet' te volgen met haar vloot van zeesle- pers is natuurlijk meer dan een open deur. De prachtige historische vloot die tegenwoordig in de bin- nen- en buitenhaven een muse- ale plaats heeft gekregen is nu een bezienswaardigheid waarvoor de nautische liefhebbers uit binnen- en buitenland een kijkje achter de Waterwegdijken en de Maeslantke- ring komen nemen. De vele verschillende aspecten die invulling hebben gegeven aan de faam van de wereldslepers, blijken echter ook voor de Maassluizers zelf nog genoeg nieuwe wetens- waardigheden in zich te hebben om te komen luisteren als de Histori sche Vereniging Maassluis! HVM) een avond aan het thema wijdt. Helemaal als nu eens niet de zee- sleepvaart maar de berging cen- traal staat. De Bruinvisch ligt niet alleen in Maassluis voor de kant te pronken tussen de beroemde 'grote jon- gens', het scheepje heeft ook zelf Het schip viste na de Tweede Wereldoorlog wrakstukken uit de Nieuwe Waterweg en maakte deel uit van de beroemde bergingsoperaties in het Suez Kanaal na de Suezcrisis(1956) waarin Egypte in oorlog raakte met Israel, Engeland en Frankrijk. Foto: Archief Roger van der Kraan een groot verhaal dat de moeite waard bleek om verteld te wor den. Het schip viste na de Tweede Wereldoorlog wrakstukken uit de Nieuwe Waterweg en maakte deel uit van de beroemde bergingsope raties in het Suez Kanaal na de Suezcrisis(1956) waarin Egypte in oorlog raakte met Israel, Engeland en Frankrijk. Berging was altijd een belangrijke pijler van de oorspronkelijke Maas- sluise havenactiviteiten geweest. Het heeft naast de visserij en de zeesleepvaart in belangrijke mate bijgedragen aan de Maassluise wel- vaart. Al sinds mensenheugenis verleenden Maassluise vissers en schippers loodsdiensten aan sche- pen, die zonder kleerscheuren de Rotterdamse haven wilden berei- ken. De Bruinvisch werd in 1937 ge- bouwd voor W.A. van den Tak's Bergingsbedrijf en heeft een in- drukwekkende staat van dienst. Naast talloze bergingen verleende ze assistentie bij het leggen van pijpleidingen, seismisch onderzoek voor de oliewinning op zee, duik- werkzaamheden en het traceren en opvissen van verloren ankers en kettingen. Onlangs kregen de machinekamer en het dek van de Bruinvisch nog een flinke opknapbeurt. Het voor- schip kreeg een lik verf en de boeing werd in de originele bruine tint geschilderd, de holders en het potdeksel zwart. En ook de naam Bruinvisch prijkt weer in zwarte letters op het voorschip. De 'Bruinvisch' maakt tegenwoor dig deel uit van de Stichting Sleep- boothaven Maassluis, die zich ten doel stelt de sleepvaart en alle daaraan verwante activiteiten op historische leest levendig te hou den in de Maassluise haven. Ook de zeeslepers 'Elbe', 'Hudson' en 'Furie' maken deel uit van deze stichting. Info over de Stichting tot behoud van het bergingsvaartuig 'Bruinvisch' is te vinde op www. bruinvisch.nl Carnaval der Dieren; zondag in de Westvestkerk. SCHIEDAM - De Westvestkerk staat zondag 18 november open voor een sprookjesconcert dat be- doeld is voor kinderen van 6 tot ver over de honderd. Saxofonist Arno Bornkamp, pianist Ivo Janssen en verteller Gregor Bak brengen het muzikale sprookje 'Le Carnaval des Animaux' van Camille Saint- Saens. Koning Leeuw heeft alle dieren van het bos uitgenodigd voor een feeste- lijke maaltijd op de grote open plek. Daar hebben ze natuurlijk wel zin in en iedereen komt opdagen, maar dan wordt het peperdure collier van de chique. dikke dame Olifant gestolen en dreigt het feestje in het water te vallen. De dieren gaan zelf op onderzoek uit. Toegang: 7,00; 6,00 (CJP, 65+); jongeren tot en met 18 jaar 2,50. Prijzen inclusief reserveringskosten en koffie of thee. De kerk is te vin- den tegenover molen De Walvisch. Reserveren via de VVV Schiedam, tel. 0900- 119 21 92. SCHIEDAM - Jeffrey Huisman blijft presteren in de Nederlandse veldritten. De Schiedamse jeugd- wielrenner wist zich ook afgelopen weekeinde in de zuigende modder van Lierop en Hoogerheide in de top drie te fietsen. In Lierop reed Huisman met vier man vooruit en sprintte naar de derde plaats. Een dag later in Hoogerheide eve- naarde Huisamen deze prestatie tussen verschillende Belgische top pers in zijn leeftijdsklasse. Een kop- groep van zes dunde in de laatste ronde uit tot drie man. Natuurlijk zat de Schiedammer erbij en was een podiumplaats zijn deel. Jeffrey Huisman neemt door alle goede uitslagen van de afgelopen periode de tweede plaats in op de KNWU- ranglijst. SCHIEDAM - Voor kinderen wordt er woensdagmiddag 21 november weer een leuke middag georgani- seerd in het Jenevermuseum. Ze krijgen djembelessen, maken speel- goed van afvalmaterialen terwijl er spannende verhalen worden verteld. Voor 5,50 euro zijn kinderen (6-16 jaar) van 14.00 - 16.30 uur onder de pannen. SCHIEDAM - De week van 9 tot 16 november is uitgeroepen tot de Week van de Chronisch Zieken. In het hele land worden dan activi teiten georganiseerd die extra aan dacht geven aan het chronisch ziek zijn. Ook het Vlietland Ziekenhuis doet mee met als motto 'Samen Beter'. Het hele jaar door is er in het Vlietland Ziekenhuis veel zorg voor chronisch zieke patienten. In de kliniek, tijdens de spreekuren in de polikliniek, maar ook zorg en begeleiding door specialistische verpleegkundigen. Tijdens de Week van de Chronisch Zieken is er op beide locaties specifieke informatie over een aantal chronische aandoe- ningen. Donderdag 15 november is er in de hal bij de hoofdingang (Schiedam) van 10.00 tot 12.00 uur bijvQorbeeld een inloopspreekuur over rugklach- ten, verzorgd door de Nederlandse Vereniging Van Rugpatienten 'De wervelkolom' Informatiemappen met veel infor matie over chronische ziekten zijn gratis verkrijgbaar bij het Patienten Service Bureau op beide locaties. WATERWEG - De vrijwilligers van het Nationaal MS Fonds zullen vanaf maandag 19 november het Hollandse weer trotseren om met de collectebus langs de deuren te gaan. De collecteweek wordt ondersteund met een radiocommercial. Hierin geeft Peter Jan Rens, geheel belan- geloos, zijn visie op het Nationaal MS Fonds. Multiple Sclerose (MS) is een ziekte van het centrale zenuwstelsel. Het centrale zenuwstelsel, dat bestaat uit de hersenen en het ruggenmerg, is de coordinator van alle fysieke bewegingen. MS is de meest inva- liderende aandoening onder jonge mensen, zelfs kinderen, in Neder land. Maar liefst 1 op de 1.000 mensen lijdt aan MS. Het is een chronische ziekte, dat wil zeggen: een ziekte die niet meer overgaat en ook nog niet te genezen is. Om haar doelstellingen te reali- seren is het Nationaal MS Fonds helemaal afhankelijk van giften. Wie de collectant niet ziet kan een donatie overmaken op giro 5057 te Maassluis. Schiewaegh gaat op voor zilver door Kor Kegel SCHIEDAM - De 137 bewo- ners van Schiewaegh hebben hun tevredenheid over de zorg uitgedrukt met gemiddeld een 7,8. Er zijn gevarieerde activi teiten, ze krijgen de zorg die ze willen en er is altijd iemand als het nodig is, blijkt uit de recente bewonersenquete. Ldcatiemanager Anne Dewaerheijt is,~ir verguld mee. Ze laat nog een fraai resultaat zien. Uit de perso- n^lsmonitor komt het rapportcijfer 8-naar voren. Schiewaegh telt 115 arbeidsplaatsen en 43 vrijwilligers. AHe betrokkenen zien een geweldige vooruitgang in het zorgaanbod en werkplezier. Het ziekteverzuim is 2,53, lager nog dan de 3,5 van de Frankelandgroep waarbij het zorg- centrum aan de Nieuwe Damlaan is aangesloten, en spectaculair lager dan het landelijk gemiddelde van 6,5. ..Sinds het dieptepunt in 2003 is er aanmerkelijk veel verbeterd," zegt Anne Dewaerheijt. Ze werkte in Vaartland in Vlaardingen, toen ze door Ben de Koning en Anne- Marie van der Linden van de Fran kelandgroep naar Schiewaegh werd geroepen. De prestaties zijn van dien aard, dat Schiewaegh binnenkort in aanmerking hoopt te komen voor het zilveren keurmerk in de zorg. Het zou een prachtige bekroning zijn op het werk. Toch kan nu reeds gesteld worden, hoe terecht het was dat de Frankelandgroep in 2003 aan een reddingsoperatie van het toenmalige Thurlede begon. Sinds 1 januari 2006 is Thurlede ofwel Schiewaegh financieel weer gezond. maar het duurde nog maanden, voor- dat het ministerie van Volksgezond- heid, Welzijn en Sport (VWS) en het College Sanering Zorginstellin- gen (CSZ) dat wilden erkennen. En pas met die erkenning (en sluiting van het dossier-Thurlede) was het gevaar van faillissement definitief afgewend. „We zijn er trots op dat we die klus hebben geklaard." zeggen Ben de Koning en Anne-Marie van der Lin den. „We hebben tegen de stroom in geroeid, maar dit was het beste voor Locatiemanager Anne Dewaerheijt in gesprek met enkele bewoonsters. Foto: Roger van der Kraan de klant en voor de medewerkers. En het voorkwam dat de gemeente Schiedam voor elf miljoen euro het schip in ging." De gemeente stond namelijk garant voor de leningen.die Thurlede was aangegaan. Thurlede opende zijn deuren in 1967. Het was een bejaardenhuis als zovele. Kleine kamers. saai - maar met toe- nemende klachten over de kwaliteit van de zorg. En er werd aan de zijde van de Nieuwe Damlaan wel een schitterende Serre gebouwd. waar tamelijk dure folkconcerten werden gegeven, maar op de verdiepingen zag het er niet uit. Vlekken op de muren. alsof er koffiekannen tegen- aan waren gesmeten. Het was in die situatie, dat de raad van toezicht in 2003 de Frankelandgroep benaderde als mogelijke samenwerkingspartner en om te onderzoeken wat er loos was. Binnen enkele weken werd duidelijk dat Thurlede een zinkend schip was. De bestuurder werd aan de kant gezet en de raad van toezicht trad vrijwillig terug. Er kwam een inte- rim-bestuur met toenmalig burge- meester Reinier Scheeres en de inte- rim-directie werd overgedragen aan De Koning en Van der Linden. Het ministerie van VWS en het CSZ wer den op de hoogte gesteld. alsmede het College Bouw Zorginstellingen. Het advies van hogerhand luidde: „Laat Thurlede failliet gaan!" De Koning en Van der Linden heb ben zich niets aangetrokken van het advies de boel bankroet te laten gaan. Ze gingen goedkeuring achteraf vra- gen voor 'zwartbouw' waarvoor bij tijdige aanvraag subsidie was verkre- gen. Ze staakten verliesgevende acti viteiten in de Serre. Ze reorganiseer- den de administratie en ontsloegen enkele leden van het veel te zware managementteam (tien leden!) om ze te vervangen door meer en beter ge- kwalificeerde 'handen aan het bed'. Vooral daardoor kreeg de zorg een enorme impuls ten goede. Op 1 januari 2005 werd de naam Thurlede vervangen door Schie waegh, de nieuwe start symbolise- rend. En nu, een kleine twee jaar later, laten Anne-Marie van der Lin den en Anne Dewaerheijt de gere- noveerde etages zien, met elk een sfeervolle kleurstelling en verlich- ting, met twee palliatieve kamers waar ook faciliteiten zijn voor de familie van stervende mensen, met zeven kamers voor kort durende op- vang, en met een servicepunt van de bibliotheek, waarvan ook 55-plus- sers uit Nieuwland gebruik kunnen maken; een groep Turkse mannen en vrouwen doet dat ook inderdaad. Zorgcentrum Schiewaegh biedt naast de gewone zorg ook aanvullende verpleeghuiszorg, vanuit een visie waarbij respect voor ieders leefstijl en levensbeschouwing voorop staat. Schiewaegh doet warm en gastvrij aan en gezien de voile tevredenheid van bewoners, personeel en bezoe- kers moet dat zilver echt binnen bereik zijn. mMBUm De bijzondere geschiedenis van ms Zaandam 1939-1942 WAtBURG PERS door Peter de Jong Dat het zelfs na zeventig jaar nog steeds van belang kan zijn om feiten van gebeuren als historische vastlegging openbaar te maken, bewijst het boek 'Bestemming New York'. Het boek. met als ondertitel 'De bijzondere ge schiedenis van ms Zaandam 1939-1942', beschrijft een dramatisch hoofd- stuk in de maritieme geschiedenis in de Tweede Wereldoorlog. Het in 1939 door de Holland Amerika Lijn in de vaart gebrachte lijnschip werd in 1942 op 400 kilometer voor de kust van Brazilie getorpedeerd. 134 opvarenden kwamen om het leven, 59 wisten met een lekke sloep Brazilie te bereiken. Drie mannen werden na een helse tocht van 83 dagen op een vlot uit zee opgepikt voor de kust van Venezuela. Met de bijzondere geschiedenis van het ms Zaandam wordt ook een mon- delinge overlevering in de Vlaardingse geschiedschrijving eindelijk in feitelijkheid omgezet. De 17-jarige Vlaardinger Nicko Hoogendam was een van de drie mannen die de verschrikkelijke tocht op het vlot overleefden. Hij stapte in Kaapstad op de Zaandam nadat hij met zijn eigen schip was getorpedeerd. Schoolvoorbeeld van de mannen die voor het vaderland moesten blijven varen en vechten, om na de oorlog op het paleis met een oranjebittertje te worden afgescheept. Het verhaal van Hoogendam behoorde decennia lang tot de vaste onder- werpen van gesprek bij Vlaardingers voor wie het maritieme gebeuren als vanzelfsprekend tot hun beleving behoorde, en voor sommigen als Jan Borsboom en Joop Schenkel nog steeds behoort. Na 'Lot 1940' van C.L. Kijne uit 1959 en het recente boek over Job Duthill, is bestemming New York dan ook een belangrijke vastlegging van de maritieme identiteit van Vlaardingen, die anders al te gemakkelijk in vergetelheid zou verzinken. Hoewel veel van de ervaringen in dagboeken, documenten en journaals was vastgelegd, heeft schrijver Henk Top het wedervaren van de Zaandam op sublieme wijze als een coherent geheel weten te beschrijven. Aan de hand van gesprekken met nabestaanden en historisch onderzoek schreef hij het dramatische verhaal dat leest als een spannende roman, waarbij Top er toch juist heel goed in slaagt recht te doen aan de verschrikkingen van de schipbreukelingen. Het relaas van de mannen op het vlot is aangrijpend en doet het gemoed spreken. De populaire dramatiek in tv programma's als 'Expeditie Robinson', 'Bobo's in the bush' en 'Outback Jack' mag zich nog niet in de verste schaduw ervan spiegelen. 'Bestemming New York' werd uitgegeven door Walburg pers. Prijs 19,95. Verkrijgbaar in elke boekhandel. Maasstad Weekbladen verloot on der lezers drie exemplaren van 'Bestemming New York'. Wie kans wil maken op het boek hoeft maar den ding te doen. Stuur een mail naar b.vanzessen@maasstad. nl of een briefkaart naar Maas stad Weekbladen, t.a.v. Bart van Zessen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars van het boekje 'Wo- nen in Nederland' zijn A. van de Laan (C.Civilislaan, Vlaardin gen), P. en L. Heuchemer (P. Pot- terstraat, Schiedam) en F. Koot (Peperboomstraat, Hoek van Hol land). Zij kunnnen het boekje in het Streekmuseum van Jan An derson ophalen (Kethelweg 50, Vlaardingen). De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond De meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond ontvangt van 5 tot 12 november 320 meldingen. Dat is meer dan 100 meldingen onder het weekgemiddelde van 2007. De DCMR neemt waar mogelijk actie om de milieuoverlast te stoppen of vraagt een andere (overheids) instantie de melding at fe handelen. Meer weten over het werk van de DCMR en de ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. STANKOVERLAST IN DE REGI0 Er zijn zes incidenten met vijf tot dertien meldingen per voorval. Maandag 5 november ontvangt de meldkamer van de DCMR meldingen over een roetend schip uit Maassluis (doorgegeven aan het Havenbedrijf Rotterdam). Woensdagmorgen is er brandlucht in Maassluis van laswerkzaamheden in het havengebied. In Spijkenisse is woensdagavond stankoverlast van een brandend matras nabij de Hartelbrug (Markenbrugweg). Donderdag en zaterdag ontvangt de meldkamer meldingen uit Rotterdam, Schiedam en Brielle. De oorzaak van deze voorvallen is niet gevonden. De meldkamer heeft onderzoek gedaan bij de bedrijven in het gebied waarin de bronnen van overlast moeten liggen. Dit heeft geen verklaringen opgeleverd. MILIEUSENSOR, RELATIEBLAD DCMR Vier keer per jaar geeft de DCMR het relatieblad MilieuSensor uit. Deze keer is het thema Samenwerking. Het artikel Lucht van ruwe olie te ruiken in Maassluis gaat over de manier waarop de DCMR bij het oplossen van meldingen samenwerkt met andere diensten, zoals politie en GGD. U kunt de MilieuSensor op onze website downloaden of een papieren exemplaar vragen bij de bibliotheek@dcmr.nl. m milieudienst MELDKAMER: 010 473 33 33 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6