maasstad Boek over de 'gezellige' tijd in de jaren vijftig 'Filmmuziek zonder film' r 0909 - 50 50 344 Met 5,- korting A tribute to Otis Redding - Dock of the Bay 35e Grote Clubactie Prijs voor skvr Lions Night in Engels 010 - 422 00 II maasstad SIccrvol Mullet 57,so al -in! Win een Pirates of the Caribbean 3 pakket! Rotterdam LEZERSAANBIEDING CARAVANS I l i i 6* Woensdag 28 november 2007 tx 63 door Dik Vuik ROTTERDAM - Het geluid van heimachines. Dat geluid herinnert elke Rotterdammer zich uit de decennia na de oor- log. En het was nog 'gezellig', in de herinnering van velen. Maar er is veel meer kenmerkends te bedenken voor het leven in die periode. Herman Romer schreef er een boek vol mee: 'Rotterdam in de jaren vijftig'. Het werd verleden week gepre- senteerd in Historisch Museum Het Schielandshuis. LiJb.Jh.'k DJ-sets en sfeervolle zolderkamersessies op REMF weekblade naar de voorstelling in Fortis Theater a.d Schie of de Stadsgehoorzaal Vlaardingen! Vr. 7 december 2007, 20.15 uur Vx Stadsgehoorzaal Stadsgehoorzaal Vlaardingen, \r Vlaardingen Schiedamseweg 51Vlaardingen, t. (010) 434 05 00 fortis za. 8 december 2007, 20.15 uur T H EAT E R Fortis Theater a.d Schie, Stadserf 1 AD SCHIE Schiedam, t. (010)2 467 467 KORTINGSBON van 5,- LOT 200 Voor nieuwe of gebruikte caravans www.corolie.nl ALLE MODELLEN 2008 IN ONZE SHOWROOM! cor olie Weg en Land 23 Bergschenhoek Tel. 010-5217118 Een maf avondje uit eten? LOMMERRIJK Avondvuilend. r Onbeperkt eten. h drinken en entertainment. v T Zo doet u mee! rburc De oplossing uit nummer 40 is: monster. De winnaars van de twee entreekaarten voor Walibi World hebben inmiddels schriftelijk bericht ontvangen. Herman Romer zit bepaald niet stil. Hij maakte naam met zowel litera- tuur als historische boeken over de Maasstad. Voor het eerste won hij in 1971 de Anna Blamanprijs, voor zijn totale werk kreeg hij drie jaar geleden de Laurenspenning. 'Rotterdam in de jaren vijftig' is dit jaar alweer zijn 41ste boek, na de eerder verschenen roman over het vooroorlogse Rotterdam 'Danszaal in het duister'. En nu is de schrijver dan bij de na- oorlogse jaren beland. De jaren vijftig leveren wat Romer betreft 'gemengde gevoelens' op. „Het was de tijd van gemeenschaps- zin, maar tegelijker tijd was er in Rotterdam vreselijke woningnood en armoe. De herbouw van de haven ging na de oorlog voor en pas vanaf 1950 werden er meer woningen ge- bouwd. Je kreeg pas een huurmach- tiging als je 5 jaar getrouwd was en twee kinderen had, als je 10 jaar getrouwd was zonder kinderen of als je samen 60 was. Veel mensen woonden in bij hun ouders of moes- ten sleutelgeld betalen om aan een woning te komen. In 1953 waren er 24.000 gezinnen zonder huisves- ting. Voor de oude wijken was geen geld, dus slechte woningen werden niet gesloopt." Het is al met al geen positief beeld, maar toch leveren de jaren vijftig vaak het beeld op van ouderwetse gezellighqid. En ook dat beeld klopt wel. „De huiselijkheid was groot", aldus Romer. „Er werden spelletjes gespeeld en de radio speelde een grote rol. In de grote leegte van de binnenstad was nog weinig te doen, dus werden mensen lid van verenigingen. En in elke wijk was wel een particuliere HERMAN ROMER De s.tad var> dreunende.neipaier bibliotheek. Dat zou nu ondenkbaar zijn. De verzuiling domineerde na de oorlog nog. Elke zuil had zijn ei- gen instituten en huwelijken tussen verschillende geloven werden niet aangemoedigd. Over samenleven of echtscheiding werd nog met minachting gespro- ken. Mensen waren zeer gezagsbe- wust. Pas aan het eind van de jaren vijftig kwam stak het maatschap- pelijk protest op." Tegen die tijd was Rotterdam al weer aan het veranderen. Romer noemt de oplevering van het Cen- traal station, in 1957, de bouw van Termeulen, de Lijnbaan en het Groot Handelsgebouw. Langzaam maar zeker kwam er weer i'ets van een centrum terug. Nieuwe bioscopen ontstonden, en er werd ook veel opgetreden in de schaarse zalen die de stad nog rijk was. „De Rivierahal werd voor van alles en nog wat gebruikt", geeft Ro mer een voorbeeld. „Voor variete, maar er werden ook examens ge- houden, congressen georganiseerd en er vonden sinaasappelveilingen plaats." Een eindoordeel over de jaren vijf tig is lastig te geven. „Terugkijkend wordt vaak de gemeenschapzin ge- noemd, maar het was ook een betut- telende tijd", concludeert Romer. „De keerzijde was de armoe en de woningnood en dan zijn mensen vanzelf meer op elkaar aangewe- zen. Mensen hadden soms maar een- maal per week vlees op tafel en er werd veel gepoft." Het ideaal- beeld van de jaren vijftig behoeft dus correctie, maar wie Romer's nieuwste pennenvrucht leest leert vanzelf beide kanten van het tijd- perk kennen. 'Rotterdam in de jaren vijftig. De stad van dreunende heipalen.' Telt 169 pagina's en 140 illustraties. ISBN 978 90 5994 158 8. Prijs: 19,95. ROTTERDAM - U is dansliefheb- ber? Krabbel donderdag, vrijdag en zaterdag dan maar vast in de agenda. Dan is het REMF-tijd. Na de succesvolle pilot in 2006 krijgt het Rotterdam Electronic Music Festival nu een vervolg. Verspreid over verschillende clubs in de stad zal overal elektronische muziek uit de speakers schallen. Onder meer die van Rotterdams eigen live-act Ringer. Kroegtijgers Rogier van der Meijden (29) en Martin Meijburg (28) bestormen zaterdag 22.00 uur het podium van Exit met hun sfeervolle zol derkamersessies. Ze zien eruit als hardcore grungers. En dat zijn ze ook. Maar achter de ongeschoren kinnetjes, vette lok- ken en bierschuimsnorren gaat ook een wonderlijk elektronisch duo schuil. „Ringer zijn we vier jaar geleden begonnen als ontsnapping aan het eeuwige bandgezeur", zegt Rogier. „Dat eeuwige gezever over overgangen en loopjes, het botsen van ego's; we hadden een nieuwe uitlaatklep nodig. In Ringer vonden we die." De jongens kropen Marin's zolder- kamer op, doken achter de computer en gingen aan het werk. Wat volgde waren een soort jamsessies achter de pc. Martin: „Binnen mum van tijd hadden we een bonk aan mate- riaal. Op gegeven moment hebben we wat op MySpace geknald. Zo is het balletje gaan rollen. Binnen drie weken hadden we een optreden in WORM geregeld. Sindsdien ver- Rogier (links) en Martin, het illustrere elektronische duo. foto: privebezit schijnen we her en der op podia van kunstzinnige evenementen. Zij zijn vaak de enige die onze onmogelijke muziek durven te boeken." De muziek die Ringer maakt, laat zich moeilijk omschrijven. Op de playlist van REMF staan ze onder het kopje IDM-noice (intelligent dancemusic). Maar zelfs Martin en Rogier moesten het woord eerst googlen om te snappen wat dat hele ROTTERDAM - Ontwerpster Lucille de Smit Wong (midden) maakt zich al jaren hard voor meer mode in de Maasstad. Afgelopen zondag trakteerde ze Rotterdam wederom op een van haar baanbrekende modeshows. De vrouw achter Aspirations, de kledingwinkel waar beginnende ontwerpers hun creaties aan de man kunnen brengen, gaf met Fashion in Movement opnieuw een platform aan een schare nieuwe, opkomende designers. foto: Rob Kamminga IDM inhoudt. „We zijn niet zo mak- kelijk in een genre te vangen. Het is zeker geen pop, met een refrein en couplet. En ook niet echt dans- muziek." „Sterker nog, wie danst, wordt verwijderd", lacht Martin. „We maken filmmuziek zonder film. Onze nummers, als je daar al van kunt spreken, hebben geen kop of staart. We improviseren naar thema's. Een album hebben we niet. Dat zal ook moeilijk te maken zijn. We spelen bijna nooit twee keer het- zelde stuk. Elk optreden is uniek. Wat dat betreft, zijn we de 'Lost' van de muziekwereld. Je kunt geen aflevering missen, haha." Rogier: „We zijn de Velvet Underground van de elektronische muziek." Alleen al de manier waarop de mu ziek (door sommigen ook wel kle- reherrie genoemd) tot stand komt, is op z'n zachtst gezegd apart. Het huiswerk van Ringer: films kijken met een zak chips op schoot. „Uit films halen we onze inspiratie. Het geluid van een dichtslaand autopor- tier, een been die wordt afgezaagd in een foute horror, een dialoog. Als we iets gaafs tegenkomen, samplen we het en gebruiken we het in de muziek. Hoe dat klinkt? Ja, hoor 'es. Dat moeten mensen zaterdag mag komen beluisteren, hoor." Het Rotterdam Electronic Music Festival 2007 is van donderdag tot en met zaterdag te zien en horen in de stad. Kijk voor bands en locaties op www.remf.nl. Dock of the Bay (Sweet Soul Music) is een muzikale eerbetuiging aan The King of Soul "The Big O" Otis Redding. Zijn grote hit was (Sittin'on) the dock of the bay. In deze wervelende show passeert een groot aantal razend populaire soulnummers uit de jaren '60 en '70 de revue. Dock of the Bay wordt een muzikaal feest van her- kenning. Met muziek van artiesten als Carla Thomas, Arthur Conley, Sam Cooke, Aretha Franklin, Sam Dave en Booker T the MG's, die samen met "The Big O" hun bijdrage hebben geleverd aan de Sound Of United Love (SOUL). Lezers van Maasstad weekbladen kunnen extra voordelig naar A tribute to Otis Redding in Fortis Theater a.d Schie of in de Stadsgehoorzaal Vlaardingen. Op vertoon van deze bon aan de kassa van het theater naar keuze ontvangt u 5,- korting. SPEELDATA EN LOCATIES: Let op: In Fortis Theater a.d Schie is na afloop van de voorstelling een afterparty met een DJ. U kunt dan nog heerlijk swingen op nummers van Sam Dave, Smokey Robinson and the Miracles, Sly and the family Stone, The Temptations en vele andere soulartiesten. De aanbieding is uitsluitend geldig aan de kassa op vertoon van deze bon. Bestellen via internet is niet mogelijk. Niet geldig voor reeds gekochte kaarten. Er is geen restitutie mogelijk. Niet in combinatie met andere acties. Naam: m/v Adres: Postcode Plaats:. Telefoonnummer:.... REGIO - Vrijdag 22 november heeft voor de 35e keer de trekking plaatsgevonden van de Nationale Grote Clubactie. Met een opbrengst van een kleine 8 miljoen euro zijn de deelnemende verenigingen in Nederland weer dik tevreden. Im- mers tachtig procent komt direct in de clubkas. De Grote Clubactie is een maat- schappelijk betrokken non-profit organisatie die ieder jaar een lo- terij organiseert waarvoor (sport- )verenigingen in Nederland loten kunnen verkopen. Van de opbrengst van de loten gaat 80 procent naar de clubkas van de betreffende vereni- ging. Ook niet geclaimd prijzengeld vloeit terug naar het verenigingsle- ven. De loterij van de Grote Club actie biedt de ruim 7.000 participe- rende verenigingen de mogelijkheid extra - vaak onmisbare - financiele middelen te verzamelen die zij vrij kunnen besteden. Daarmee levert de Grote Clubactie een belangrijke Ireen Wust en Ron Boszhard, ambassadeurs voor de Grote Clubactie. bijdrage aan een gezonde maat- schappij. ROTTERDAM - Een spetterend optreden van Girls Wanna Have Fun was zaterdag een van de hoog- tepunten van de Lions Night in Cafe Engels in Rotterdam. Rotary Club Capelle organiseerde deze avond samen met Lions Club Ca pelle IJsselrijck. Deze avond stond in het teken van het goede doel, de opbrengst komt ten goede aan de kerstpakkettenactie van Rotary Club Capelle en aan de Stichting Pallieter, die zich inzet voor onge- neeslijk zieke kinderen. ROTTERDAM - Op 22 novem ber ontving de SKVR (Stichting Kunstzinnige Vorming Rot terdam) in kunstencentum 'de Kunstlinie' in Almere uit de handen van de bestuursvoorzit- ter van de branchevereniging de Kunstconnectie Saskia Bruines en jurylid Wim Fiselier de Jan Kas- siesprijs 2007. Deze eerste prijs, a 2.000 euro, kregen zij voor het bijzondere kun- steducatieve project 'Ik mis je zo'. De Jan Kassiesprijs wordt uitgereikt aan het beste project waarbij scholen (primair of voortgezet onderwijs) samenwerken met amateur-kunste- naars of amateurkunstverenigingen om kunsteducatie vorm te geven onder of na schooltijd. 'Ik mis je zo' is een project over afscheid voor groep 7 en 8 van het primair onderwijs in samenwerking met de seniorenvereniging Pluspunt en de Dienst gemeentewerken van Rotterdam. De jury vindt het een bijzonder en inspirerend project: „Het is origi- neel qua inhoud en vorm en sluit aan bij de leefwereld van de kinde ren, de buurt en de omgeving van de school". In het juryrapport staat onder meer: „De jury vindt dat dit project door zijn inhoud en vorm een bijzondere ervaring voor kinderen oplevert en hen leert hun gedachten en emoties onder woorden te brengen en in creatief taalgebruik te uiten. Door het vormgeven van deze sa menwerking tussen drie heel ver schillende partijen - Gemeentewer ken Rotterdam, Stichting Pluspunt en het onderwijs - heeft de SKVR een heel bijzonder project gerali- seerd dat bovendien mooi opgezet en zorgvuldig uitgewerkt is." Dit is al de tweede keer op rij dat de SKVR de Jan Kassiesprijs in ontvangst mocht nemen. Carla Feijen en Sandra Touw waren in 2005 de gelukkige winnaars van de Jan Kassiesprijs met het project Dromenatlas. Dit is beeldende project rondom dromen van kinderen. Het project draaide met behulp van Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam (SKVR) op een aantal scholen in Rotterdam De Jan Kassiesprijs is de prijs voor personen en instellingen die bijzon dere activiteiten ontplooien in de kunsteducatie. Straatweg 99 - Rotterdam entreekosten gebergte in Rusland geneeskun- clige dienst Indonesisch eiland wildebeest Friese vluchtheuvel seizoens- voedsel rit trip aartwas 1 siersteen ruiter handvat voetbal- organisatie afzender inkerving dressing een schuld voldoen 6 bijbelse figuur bemmde enzovoort en andere ettips roofdter jofel deel van een kachel koffiedik Chinees gerecht 2 openplek in een bos gespierd zeepwater 7 herkauwer aanwijzend voornaam- woord herkennings- melodie gewicht 5 afbeelding mytholo- gische vrouw minnegodjes fatsoenlijk Afrikaanse hoofdstad schaats- plezier vrouwelijk dier deel van de bijbel 3 4 drukte Los het Zweedse raadsel op. In de genummerde vakjes leest u de oplossing. Die oplossing kunt u van woensdag 28 november t/m dinsdag 4 december 2007 doorgeven via (70 ct. p.m.). U kunt zo vaak bellen als u wilt. En wie vaker belt, heeft meer kans.. De meeropbrengst van deze actie gaat naar Pallieterburght! Vul hier de gevonden letters in en beI het gevonden woord door via 0909-50 50 344. Pallieterburght is een nieuw te bouwen tehuis met dag- en nachtopvang voor ongeneeslijk zieke kinderen die in ziekenhuizen uitbehandeld zijn. Om de ouders te ontlasten kunnen de kinderen hier tijdelijk logeren. Stichting Pallieter doet dit samen met het Sophia Kinderziekenhuis, IJsselland Ziekenhuis, Thuiszorg Rotterdam, De Zellingen en Stek Jeugdzorg. Dit unieke project wordt geheel gerealiseerd door vrijwilligers. Kijk voor meer informatie op: www.pallieterhelpt.nl zorgt voor het zieke kind tussen ziekenhuis en thuis In deel 3 van de Pirates of the Caribbean zoeken Will Turner (Orlando Bloom) en Elizabeth Swann (Keira Knightly) aan de zijde van kapitein Barbossa (Geoffrey Rush) wanhopig de wereldzeeen af naar de door het monster Kraken verslonden Jack Sparrow (Johnny Depp). Pirates of the Caribbean 3: At World's End, een film boordevol humor en actie. Voor 6 winnaars ligt de dvd met een verrassingspakket klaar. Kijk voor meer informatie op www.disney.nl. 2007 - puzzel en win services Over de uitslag kan niet gecorrespondeerd worden. Prijswinnaars ontvangen automatisch schriftelijk bericht.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 13