(tit maasstad pO(Ciik Tweede Bonte Avond met 'Dave on Stage' 'Nieuwe Evita heeft humor en lichtheid' [uii^lN ROTTERDAM m Numoonfest belooft verrassing voor oren 'Wij schetsen met muziek' I Sony Playstation 2 met Jungle Party Sony Playstation 3 met 40GB harddisk LDDfTTD Zondag 9 december BERGWEG 110, ROTTERDAM Woensdag 5 december 2007 LmmmLmJ www.uitburo.nl/rotterdam buro nieuwe Luxor Theater oude Luxor Theater RO Theater Theater Zuidplein upc te i Bij Correct aan de Bergweg 110 in Rotterdam vindt u op de begane grond een breed assortiment aan spelcomputers van Sony, Nintendo en Microsoft. Bovendien zijn honderden games op voorraad. Kom naar Correct de specialist in spelcomputers. 0XBOX36G geopem geopend van 12.00-17.00 uur door Vincent Wernke ROTTERDAM - Ook het tweede seizoen van het po pulate televisieprogramma 'Dave on Stage' van RTV Rijnmond wordt afgesloten met een Bonte Avond in het oude Luxor Theater. Komende zondag staat presentator Dave van der Wal daar op het toneel met verschillende onbekende artiesten, maar ook met pro fessionals als Dries Roelvink, Lenny Kuhr, Christian Farla en Joke Brijs. Deze keer geen losse optredens, maar een ech- te kerstvoorstelling. Zo'n 450.000 kijkers trekt Dave van der Wal op zondag met zijn programma 'Dave on Stage'. Be- gonnen als podium voor de vele amateurgezelschappen in de regio, is zijn programma inmiddels een van de kijkcijferkanonnen van RTV Rijnmond. Mensen kijken graag naar de onbekende artiesten die hij laat zien. Daarnaast komen ook bekende artiesten aan bod, maar op een andere manier dan in andere programma's. ..Rijnmond heeft het imago van het brutale buurjongetje en we zijn dan ook vrij direct. Je merkt wel dat artiesten uit de regio 020 daar soms toch wat moeite mee hebben. Maar ze mogen hun promotiepraatje houden, als wij ook maar ons ding krijgen." Het idee voor 'Dave on Stage' ont- stond naar aanleiding van de vele e-mails die bij RTV Rijnmond bin- nenkomen van culturele verenigin- gen. „De nieuwswaarde ervan is erg laag en dus kunnen we daar niets mee in de nieuwsuitzendingen. Sa- men met de hoofdredactie hebben we toen nagedacht of we toch niet iets konden met die mailtjes. Mede omdat Rijnmond een regiofunctie heeft, hebben we toen 'Dave on Stage' bedacht. We struinen de dor- pen af op zoek naar dit soort initia- tieven en dat is ontzettend leuk om te doen." „Als makers geven we geen oordeel over de onbekende artiesten, heel bewust. Je hebt al genoeg Idols-ach- tige programma's waarin mensen worden afgezeken. Wij willen juist laten zien waarom mensen al hun vrije tijd stoppen in zo'n vereniging en in het maken van een leuke voorstelling." Als voorbeeld noemt 'Dave on Stage Bonte Kerst Avond' staat op 9 december in het oude Luxor Theater. hij de Poldermodellen, een groep vrouwen van zeventig plus die zin- gen, dansen en toneel spelen. „Ze oefenen op maandag of donderdag op de hooizolder omdat ze dat hart- stikke leuk vinden. Dat straalt dus ook van hun voorstelling af. En ze spelen wel voor 250 man publiek! Normaal zie of hoor je daar weinig over, maar wij vinden het juist leuk om dit soort initiatieven te laten zien." Vorig seizoen waren twaalf afleve- ringen te zien van 'Dave on Stage'. Het is gewoonlijk om zo'n serie af te sluiten met een compilatieafle vering met de leukste fragmenten. „Wij bedachten toen dat het aardig zou zijn om die leukste fragmenten op het toneel te zetten in een ge- zamenlijke voorstelling. Zo is de Bonte Avond ontstaan. We bedach ten het pas een maand vantevoren, maar het bleek goed te werken. Deze keer zijn "we meteen met de voorbereidingen begonnen. De eer- ste Bonte Avond was leuk, maar deze keer wilden we meer. We heb ben een goede band met het Luxor Theater en ook zij steken veel ener- gie en creativiteit in deze avond. Zo zijn de technische mensen bezig met ons lichtplan." Deze keer staat de Bonte Avond in het teken van de kerst. Het uit- gangspunt is de kerststal. Dave van der Wal treedt zelf op als vertel- ler en gaandeweg de avond wordt de stal gevuld. Onder de 300 ar tiesten die voorbij komen ziet het publiek onder meer Lenny Kuhr. Mylene d'Anjou, Dries Roelvink, Bob. Christian Farla, Shantykoor Rotterdam, Vocalgroep Popmaat, Vlaardingenmusical Gezelschap en Kostuum- en dansgroep Schampel- joen. Van der Wal: „Als de kerststal uiteindelijk compleet is, zetten we de ster erop. En de ster van deze avond is Joke Bruijs." „Deze voorstelling is voor mij las- tiger dan vorige keer, want ik ben nu echt theater aan te maken in plaats van presenteren." Ondanks de titel was het aanvankelijk niet de bedoeling dat Dave ook werkelijk on stage zou belanden: „Maar leuk is het wel. Ik doe het graag. Na de eerste keer dacht ik: morgen weer! Het is heel apart. Ik heb onlangs een keertje meegespeeld in het to- neelstuk 'Zeg ns Aaa' en dat was heel erg leuk. Vooral de directe reacties van het publiek spreken mij aan. Actie-reactie, dat mis je bij televisie." Na de Bonte Kerst Avond van 9 de cember begint Van der Wal alweer met de voorbereidingen voor de volgende serie van 'Dave on Stage'. „Op 11 januari starten we weer, maar we verhuizen wel naar de vrijdagavond. Dat vind ik overigens niet erg. Mensen bepalen op vrijdag of ze in het weekend misschien nog naar het theater gaan, dus dat is een mooie avond. Bovendien worden we dan de hele zaterdag herhaald. Je merkt dat het voor professionele artiesten steeds interessanter wordt om bij ons in het programma te zitten. Er zitten in onze regio ook zoveel theaters, dat de meeste ar tiesten graag willen meewerken." 'Dave on Stage Bonte Kerst Avond' staat op 9 december in het oude Luxor Theater. De laatste kaar- ten zijn te reserveren via 010- 484.33.33. Tijdens de kerstdagen is de voorstelling te zien op TV Rijn mond. Kijk voor meer informatie en alle afleveringen van het afgelopen seizoen op www.daveonstage.nl. door Ellen Klapwijk ROTTERDAM - Het beroem- de, strijdlustige lied 'Huil niet om mij Argentina' galmt vanaf deze week in de Nederland- se theaters. De musical Evita wordt na 12 jaar weer door Joop van den Ende Theater- producties op de planken ge- bracht. Daniel Cohen maakte een nieuwe Nederlandse verta- ling van de muscial over de nog altijd tot de verbeelding sprekende Eva Peron. Een nieuwe vertaling was geen overbodige luxe. „Tegenwoordig gaan we anders om met de vraag hoe de vrouw aan de top komt. Een vrouw in een mannenwereld die geen genoegen neemt met haar rol, maar ook een stukje macht wil grijpen", ontrafelt vertaler Daniel Cohen de betekenis van het verhaal van Evita vandaag de dag. Evita is het Argentijnse koosnaam- pje voor Eva Duarte, geboren als onecht kind. Ze ontvlucht haar moeilijke jeugd op 15-jarige leeftijd en probeert een carriere als ac- trice op te bouwen in Buenos Aires. Als ze in 1944 kolonel Juan Peron ontmoet, verandert haar leven dras- tisch. Twee jaar later is ze als zijn vrouw de First Lady en beveling van Argentinie. „Evita was een vrouw met een enorme ambitie die zichzelf naar de top gewerkt heeft. Maar op die weg is ze wel een stukje van haar mense- lijkheid en warmte kwijtgeraakt. In de tweede akte zingt verteller Che: 'Je hebt op je dertigste al bereikt wat je wilde. Wat nu? En wat ben je verloren?' Dat is heel relevant voor deze tijd. Gaat het om de buitenkant of binnenkant van een ster?" Volgens Cohen gaat dat ook op voor de 'instant celebrity cultuur' van tegenwoordig. „Wat doet het met je als je van de een op andere dag beroemd bent? Dat geldt even- zeer voor hoofdrolspeelster Brigitte Heitzer die de televisieserie 'Op zoek naar Evita' won." Aan de musical, die werd geschre- 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Posthumalaan 13072 AG Rotterdam. Kassa: elke dag van 12-18uur. TIP: koop nu uw kaarten aan de kassa en ontvang gratis een cadeauverpakking! di-zo 6-22/12 14/20u Evita na twaalf jaar terug in het theater met Brigitte Heitzer in de titelrol. ma 17/12 20.00u Rob de Nijs: Kerststemming, een exclusief kerstconcert met Pur Sang band 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam. Kassa: elke dag van 12-1 8 uur. do-vr t/m 8/12 20u Route 66 Rauwe rockmusical van de makers van Turks Fruit. Met o.a. Frank Lammers dill/12 20u Veldhuis en Kemper Tijd heelt alle zonden. Tweede seizoen wo 12/12 20u Vrouw Holland Starspray. Kolderiek muzikaal cabaret vr-zo 14-16/12 20u Zes danslessen in zes weken met Trudy Labeij en Peter Lusse. Zondag om 16.00u ma-di 17-18/12 20u Mike Thomas Kerstrevue intelligente onzin van de bovenste plank 010 404 70 70 www.rotheater.nl William Boothlaan 8, 3000 CR, Rotterdam. Avondkassa v.a. 18.30u. Dagkassa R'dams Uitburo do-za 13-16/12 2 voorstellingen op een avond: de jongerenproductie ledereen doet maar wat 19.30u en Het begint vandaag 21.00u. Zo 15.00u en 16.30u www.theaterzuidplein.nl 010 20 30 203 Zuidplein 60, 3083 CW Rotterdam. Kassa: ma-vr 12-17uur, zal5-17uur Telefonisch tot 18.00uur do 6/12 20.00u Klaas van der Eerden I Wortels (try out) Cabaret hilarische avond za 8/12 20.00u Chris Hinze, Raymzter, Rajae el Mouhandiz the band muziek rapiazz-Hphop wo 12/12 20.00u Comedytrain I Theatertour 2007-2008 Cabaret stand-up do 13/12 20.00u Hans Dorrestijn en Martin van Dijk RuTnes Cabaret Ga voor meer informatie en kaartverkoop naar het Rotterdams Uitburo in de Centrale Bibliotheek (Hoogstraat 110). ROTTERDAM - Kom kijken en luisteren naar een avontuurlijke mix van experimentele muziek. Numoonfest opent op donderdag 13 december met een special rondom Tony Allen, de legendarische afro- beat drummer. Op 14 en 15 decem ber brengt het hoofdpodium brengt' een mix van muziek, video, poetry, dans en live-painting. www.numusic.nu Mail en win Maasstad weekbladen geeft 2x2 vrijkaarten weg voor de opening op donderdag 13 december. En nog eens 2x2 kaarten voor de lezing van Jon Hassell op zaterdag 15 Het Numoonfest ,n Lantaren/ december. Mail om kans te maken Venster belooft ee" ™ntuurl,jke mix van experimentele muziek te naam, adres en telefoonnummer wor(jen naar prijsvraag@maasstad.nl. S®3 ven door Tim Rice en Andrew Lloyd Webber in de jaren zeventig, werd nog een nummer toegevoegd. Voor de film met Madonna schre- ven Rice en Webber het nummer 'You must love me'. Cohen vertelt aanvankelijk geen fan te zijn ge- weest van het nummer. „Het viel uit de toon bij de overige nummers. Je kon duidelijk merken dat het in een andere tijd geschreven was." De vertaler noemde de Nederlandse versie van het lied 'Jij blijft bij me'. „Het is een liefdeslied, gezongen door Evita. Ze heeft nooit goed kunnen zeggen dat ze van haar man houdt en nu ze ziek is, is ze bang niet meer die krachtige vrouw te kunnen zijn. Tot haar ontroering blijft hij toch bij haar. Dan moet hij toch van haar houden, is haar gedachte." Door de invulling van Brigitte Heitzer en regisseur Matt Ryan, is Cohen nu wel overtuigd door het lied. „Het is een heel kwetsbaar moment geworden voor Evita in de musical en dat geeft een mooie tegenkleur aan haar per sonage." Cohen is heel enthousiast over Bri gitte Heitzer, die de rol van Evita voor haar rekening neemt. „Als Evita heeft zij een soort spranke- ling in haar ogen. Je wordt instant verliefd en daarmee behoorlijk in de luren gelegd. Je gaat veel meer tegen wil en dank met Evita mee- leven. Ik merkte met de try out dat het voor het eerst is dat de musical extra humor en lichtheid met zich meebrengt. En dat is echt aan haar te danken." Daniel Cohen heeft al vele vertaal- klussen gedaan, onder andere voor Passion, Jesus Christ Superstar en Cabaret. Voor Evita heeft hij be wust niet gekeken naar de eerdere vertaling. Anders ga je geforceerd andere oplossingen zoeken. „Ik wilde onbevangen keuzes kunnen maken." Cohen sprak vooraf lang- durig met regisseur Matt Ryan, in- formeerde zich uitgebreid over Eva Peron en doorgrondde de stijl van schrijver Tim Rice. „Het is uitein delijk de bedoeling dat je schrijft en spreekt met de stem van Rice als hij Nederlander was geweest, maar na- tuurlijk wel via je eigen filter. Een soort kameleon ben je eigenlijk." Lastig bij Evita is het ontbreken van dialogen, ervaarde Cohen. „Verder is het een show die heel veel sfe- ren heeft; sarcastisch, romantisch, melancholisch. De scherpte van het oorspronkelijke stuk moest ik op dezelfde manier vertalen naar het hier en nu." Toch betekent vertalen niet simpel- weg een Nederlandse kopie leveren. „Ik ben heel trouw aan de intentie, maar ik durf best 'brutaaf te zijn. Zo kun je met andere woorden toch dezelfde intentie krijgen", legt Cohen uit. Essentieel blijft voor de vertaler de helderheid en begrijpelijkheid. „En dat het publiek de juiste emo- tie meekrijgt." Perfectionisch als Cohen is, moet ieder woord, ie- dere punt en komma op de juiste plek. Maar uiteindelijk moet hij zijn 'baby' loslaten en in handen geven van de acteurs. „Je moet als ouder durven loslaten", grapt Cohen. Wanneer een vertaling geslaagd is? „De beste test is wanneer ik in de zaal zit en zelf ook meegesleurd word door het verhaal, in plaats van te letten op of alle woordjes wel kloppen. Dan heb ik het pas echt goed gedaan." Evita is van 6 tot en met 22 decem ber en van 19 tot en met 23 februari te zien in het nieuwe Luxor Theater in Rotterdam. De premiere is op 16 december. Voor meer informatie over deze reizende musical: www. musicals.nl. ROTTERDAM - Numoonfest in Theater Lantaren/Venster staat garant voor een avontuurlijke mix van nu-jazz, nu-soul, funk, hip- hop, electro, soundscapes, film en multimedia. Twee avonden is lang nieuw talent, bekend en onbekend, te zien in meerdere zalen. Een van de meer onbekende bands in de line-up is Rotterdams eigen The Mirror Conspiracy dat met Nu moonfest het vijfde optreden ooit ingaan. Zeker geen dertien in een dozijn Patrick Verdonk (28) Mike Bindra- ban (27) en hun afwezige vriend Nikos Paisopoulos zijn de harde kern van wat naar eigen zeggen een van's stads meest experimentele bandjes is. Experimenteel in hun genre (er bestaat nog niet eens een naam voor) en in hun werkwijze. Het trio nodigt geregeld muzikanten uit voor gast- optredens en jamsessies. Vele musici heeft het drietal al in de oefenruimte gehad. Patrick: „Een geweldig concept, wat tot veel mooie ontmoetingen heeft geleid. Gitarist Ron Zogara, die onlangs aanhaakte, heeft een fo- tografisch geheugen in muziek. Die jongen speelt alles na op gehoor, van Jimi Hendrix tot Pink Floyd. Met Esther Vroegindeweij hebben een klassiekgeschoolde violiste in huis gehaald. En Tom Beek, een bekende saxofonist, is na een brutale vraag van ons ook al komen meespelen." „Wij zijn misschien wel de meest gemoedelijke band van Rotterdam", lacht Mike. „Een ego hebben we niet. We geven elkaar en de gast- muzikanten juist de ruimte. Het is Patrick (links), Mike (midden) en Nikos. Romantici die liever investeren in iets anders dan doodgeevalueerde popmuziek. foto: privebezit muziek in zijn puurste vorm. Dingen ontstaan ter plekke. We spelen niet volgens voorgeschreven stukken. We hebben een intro en een slot, alles daartussen is rekbaar. Wat niet wil zeggen dat we maar wat aanklooien, hoor. Het is schetsen met muziek. Maar we weten precies waar we heen willen gaan." Hoe dat alles dan klinkt? Jazzy, maar dan van het experimentele soort. En zonder zang, want daar doet The Mirror Conspiracy niet aan. „Niet nodig ook", zegt Mike. „Het gaat om het gevoel. Bij een goed jazzconcert is de zaal muisstil. Mensen sluiten hun ogen om het gevoel te beleven. Soms speel je een akkoord die een siddering door je lijf laat gaan. Pop muziek is achterhaald. bijna dood geevalueerd. Wij zijn romantici die liever investeren in iets nieuws." Het gebrek aan een zanger of zange- res maakt dat het publiek iets meer moeite moet doen om de band te waarderen. „Niet iedereen is een fijnproever", zegt Patrick. „Laatst was er een feestje in WORM ter ere van het 10-jarig bestaan van Tocado Records. Er stonden misschien tien mensen in de zaal. Zonde. Rotterdam is erg experimenteel op muziekge- bied. Er lopen genoeg bandjes rond die meer willen zijn dan de nieuwe Krezip. Je hoort in deze stad dingen die je elders nog nooit hebt gehoord. Maar programmeurs zijn vaak te behoudend om deze bands een plat- fortm te geven. Petje af voor Nu moonfest dat ze dat nu wel doen." The Mirror Conspiracy Zaterdag 15 december, 19.30 uur Lantaren II com MICROSOFT XBOX 360 VALUE SPELCOMPUTER MET VIVA PINATA EN FORZA 2 GAMES Krachtige combinatie van hardware, software en services, die je meesleept in een gamewereld die groter, spectaculairder en realistischer is dan ooit tevoren, waar mogelijkheden onbegrensd zijn en je verbeelding nooit aan banden wordt gelegd. Voorzien van 512 MB intern geheugen en 20 GB harddisk, controller en composite AV scart kabel. Afm. 30,9x8,3x25,8 cm. CORRECTPRIJS Art. Nr. 341347 INCL. SPIDERMAN 3 GAME SPEELFILM SONY PLAYSTATION PORTABLE SLIM&LITE SPIDERMAN LIMITED EDITION Naast games ook geschikt voor muziek, films en het tonen van digitale foto's. Voorzien van een video- uitgang, WiFi, 11 cm breedbeeld LCD-scherm en een slot voor geheugen- kaarten. In trendy rood. CORRECTPRIJS OP=OP 1^1 JNk 199 Art. Nr. M m. M 339101 Evita, met rechts Che en links Juan Peron. Foto: Govert de Roos SONY PLAYSTATION 2 MET JUNIOR JUNGLE PARTY Krachtige spelcomputer met razend snelle full screen 3D graphische beelden en een fantastische eluidskwaliteit. De laystation wordt geleverd met Contoller. In zwart. CORRECTPRIJS Art.nr. 322892 GRATIS WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m woensdag 09.30-18.00 uur, donderdag en vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Iedere zondag geopend van 12.00-17.00 uur plhvsrnr/on a PLAYSTATION 3 40 GB Blu ray speler, Full HD out put en 40 GB hardeschijf. Met Internet browser op de TV, Wifi aansluiting en PlayStation Network is volledig gratis! Met draad- loze SIXAXIS controller. CORRECTPRIJS Art.nr. 316653 PRIJZEN EN ZETFOUTEN VOORBEHOUDEN.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 21