maasstad 345 ontslagen bij Albeda en Zadkine I Visspccialist R. Bijl f Van d«r Valk vakanties ,.U1249H maasstad wijkkort krant netel Gesprek aan de Schie over digitaal of papier THAILAND Sint loopt op de koopjes Kerstmarkten Reconstructie Groenelaan Sportgala oribedoeld meer afscheids- dan sportshow Kerst in de Teerstoof biiriTiirfnir-i'I maasstad weekbladen SCHIEDAM Woensdag 5 december 2007 REGIO - Het is triest dat de po- litiek niet in staat is de nieuw- komers in Nederland werkelijk aan het inburgeren te krijgen, zegt Peter Lamers, bestuursse- cretaris van ROC Zadkine. Het gevolg: lege klassen, een fi- nanciele catastrofe en een paar honderd ontslagen bij Zadkine en het Albeda College, vooral in Rotterdam, maar ook in ste- den als Schiedam en Vlaar- dingen. door Norbert Veringmeier SCHIEDAM - Het Schie- damse sportgala moest dit jaar meer in het teken staan van de sport. De organisatoren van de Dienst Sport en Recreatie van de gemeente Schiedam (DSR) hadden daartoe minder muzi- kale en danselementen aan de jaarlijkse feestavond voor de Schiedamse toegevoegd. De ontspannende blokjes tussen de verschillende huldigingen werden ingevuld door sportde- monstraties. Het lovenswaardi- ge voornemen sneeuwde echter stevig onder omdat velen die vrijdagavond het podium in sporthal Groenoord betraden, gebruik maakten van de mo- gelijkheid stil te staan bij het naderend afscheid van DSR- directeur en grondlegger van het gala in zijn huidige vorm, Jan van Vugt. Nieuw op BroersveldTi3B '"Schiedam Gebakken Mosselen 25 Tilapiafilet ?5 gemarineerd of naturel500 gram 4# Vispizza of tonijnpizza n 25 ,750 Zalmfilet 25 in romige kreeftsaus....250 gram 4r Visspecialist R. Bijl Broersveld 113B 010-4268710 Inloopconcert Grote Kerk Extra Mantelzorgcafe Graauwe Hengst Eettafel in Oost A (0NELLE0UET Kijk op onze site of bel: www.snellevliet.nl (078) 69 20110j QKe.ulCQliet Spagaat Haan in hoi van leeuw VERZORGDE KERSTBUSREIZEN! LAATSTE PLAATSEN!!! LAUD VAN DE GLIMLACH! door Kor Kegel SCHIEDAM - Maarten Gree ne heeft de gemeenteraad be- loofd, dat de Groenelaan voor de zomer van 2008 klaar is. „En daar blijf ik nog steeds van uitgaan," zegt de wethou- der voor ruimtelijke ordening, economische zaken en wijkge- richt werken. De bewonersver- eniging Schiedam-Zuid heeft echter van de uitvoerders te horen gekregen, dat dat hoogst waarschijnlijk niet zal lukken. Een nieuw ontwerp - het derde - zal eerst in januari worden gepresen- teerd en dan is ook pas duidelijk hoe de kosten uitvallen. Het zou al mooi zijn als de reconstructie van de Groenelaan voor de zomer kan beginnen. Maar wethouder Groene is niet van plan toe te zien hoe de planning wegglijdt. „Ik kan altijd nog verloven intrekken," zegt hij. Er is voor de Groenelaan een nieu- we projectleider aangesteld, Dirk Verhoeven, die de winkeliers en bewoners inmiddels heeft laten weten dat er nog stedebouwkun- dige aanpassingen nodig zijn in het vorige ontwerp. Het laankarakter moet beter uit de verf komen en de Groenelaan en het Wilhelminaplein moeten tezamen worden uitgevoerd. Maar de inspraak over het Wilhel minaplein moet nog beginnen. Over de reconstructie van de Groenelaan wordt al anderhalf jaar overlegd met de betrokkenen. Uitgangspunten zijn: de bomen aan de zuidzijde, bezien of er meteen ondergrondse containers kunnen worden geplaatst, parkeerplaat- sen evenwijdig aan de stoeprand, geen verkeersremmende plateaus en dwarsparkeren op het Wilhel minaplein. Over dat laatste bestaat nog geen overeenstemming met de bewoners. De gemeente heeft inmiddels een akkoord met energiebedrijf Eneco en waterbedrijf Evides over de om- legging van kabels en leidingen. Volgens wethouder Groene was er een fors verschil van inzicht over de noodzakelijke ingrepen. Pas eind oktober leidde dat tot aanvaardbare oplossingen, waaronder de afspraak dat tussen boomwortels en leidin gen afschermende maatregelen wor den getroffen. Hoewel voor de Groenelaan een van de uitgangspunten is dat er onder grondse containers komen, wordt een beslissing daartoe afhankelijk gesteld van de vraag of de rest van de Gorzen ook ondergrondse containers krijgt. Als het alleen in de Groenelaan gebeurt, bestaat een vrees voor afvaltoerisme. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: F. de Klerk Telefoon 06 55858778 J. van Merwijk Telefoon 0610928979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 B. van Zessen Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. door Kor Kegel Albeda moet met 85 fulltime- equivalenten inkrimpen. Inclusief parttimers komt dat neer op 125 docenten. Bij Zadkine gaat het om 150 fte, zeg maar 220 docenten. „Krankjorum veel", vindt Lamers. De vakbonden hebben de sociale plannen goedgekeurd; het kon niet anders. „In heel Nederland zie je slachtoffers vallen", zegt Frans Roozen, woordvoerder van het Al beda College. „Bij Mondriaan in Den Haag 95, in Amsterdam 60, en zo kan ik wel twintig minuten door- gaan. Het komt in de eerste plaats door de openbare aanbesteding van de inburgeringscursussen, waar pri vate prijsvechters zwaar onder de prijs zijn gaan duiken." Het komt ook door bureaucratie. Albeda en Zadkine moesten zelf op zoek naar nieuwkomers. „We zijn clubhuizen en wijkgebouwen in geweest om ze op te zoeken", zegt Peter Lamers van Zadkine. „Toen gold nog de verplichte eigen bijdra- ge van 270 euro. Veel nieuwkomers hebben amper kans op de bijstand, dus dat werkte niet, en als ze kwa- men, was er een lange wachttijd bij het centrale bureau." Albeda en Zadkine hebben daarom een brief geschreven aan minister Ella Vogelaar, die de bal terug- kaatste naar de gemeenten, maar overigens wel besloot om de eigen bijdrage af te schaffen en de bu reaucratie te versoepelen. Te laat: allochtonen, die al aan het afwach- ten waren of het zonder eigen bij drage kon, bleven achterover zitten. Lamers: „Ook zonder die eigen bij drage stromen de klassen niet vol. Ik heb vanochtend nog geen nieuwe cursist gezien." De klap komt het hardst aan in de Rotterdamse regio, waar de doel- stelling was 20.000 allochtonen te laten inburgeren. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten dat de Rekenkamer een onafhankelijk onderzoek instelt naar de inburge- ring. Het kost het Albeda College 4,5 miljoen euro op jaarbasis, zegt Frans Roozen. Bij Zadkine gaat het om 5,5 miljoen, aldus Lamers. „Als de klassen weer vol komen te zitten, verkleint dat het probleem, maar zulke tekorten maken we niet meer goed." De opleidingscentra gaan zich be- zinnen op welke manier zij nog spe- ler op de inburgeringsmarkt willen zijn. Nog goedkoper dan de prijs vechters kunnen ze het niet doen. Tot 1 mei wordt geprobeerd de ont slagen te beperken door vrijwillige outplacement of door andere func- ties in het beroepsonderwijs, maar daarna wordt de balans opgemaakt. „Dat betekent: de organisatie sane- ren. In de wetenschap dat je over een jaar of twee jaar weer mensen nodig kunt hebben", zegt Lamers. 'Jan en Mariike bedankt' Veelvuldig werden Jan van Vugt en zijn vrouw Marijke bedankt voor de verdiensten van 'Jan' voor de Schiedamse sport en in dit geval dan vooral voor zijn inspannin- gen het sportgala tot een succes te maken. „In juni neem je pas afscheid en daar zullen wij tegen die tijd nog uitgebreid bij stilstaan maar omdat dit jouw laatste gala is, wil ik er toch nu al even aandacht voor vragen", aldus burgemeester Verver. ..Want de sportwereld mag trots zijn op dit gala en ik ben trots op de DSR die dit organiseert." Maar het bleef niet bij de woor- den van de burgemeester alleen. Sportraad-voorzitter Huib Zand- wijk en journalist Sander Sonne- mans sleepten, afzonderlijk van elkaar, een kist en een tas vol kwaliteitswijn het podium op om hun dankbaarheid voor de inzet van de DSR-voorman voor de gala- avond te betonen. „Jan en Marijke zijn echte liefhebbers van goede wijnen", wisten beide sprekers te melden. s Jan en Marijke (links) van Vugt horen de lovende woorden van Sander Sonnemans aan alvorens deze AD-journalist bekend maakt dat Spirit 'sportpioeg van het jaar' is geworden. Foto: Roger van der Kraan De hockeyers van Spirit voelden de teneur van de avond prima aan want het dankwoord waarin zij hun blijdschap toonden over het feit dat de jury eindelijk eens een hockey- team de voorkeur had gegeven bo- ven een voetbalteam in de wedren tot 'sportpioeg van het jaar', werd afgesloten met een bedankje aan de afscheidnemer. „Jan ook na- mens ons bedankt voor dit en alle voorgaande gala's." Het idee dat dit zijn laatste sportgala als gast- heer werd, liet vrijdag ook Jan van Vugt zelf niet onberoerd. In zijn openingsspeech klonk duidelijk de emotie door toen hij sprak over de gemengde gevoelens die dit gala bij hem opriepen. In de pauzes van de grotendeels onbedoelde 'Jan en Marijke'-show was er natuurlijk ook nog aandacht voor de Schiedamse kampioenen zelf en voor de verschillende sport- verkiezingen in het bijzonder. Een selectie van mediamensen koos dit jaar de hockeyers van Spirit tot 'sportpioeg van het jaar'. Spirit werd geroemd om het kampioen- schap in tweede klasse en het feit dat het ook in de eerste klasse goed mee weet te draaien. 'Sportvrouw' werd Denise Jongekrijg. Ondanks een slepende knieblessure toonde zij doorzettingsvermogen en werd bij haar comeback meteen Neder- lands kampioen judo. Daarbij telde ook mee dat Jongekrijg voor deze titel haar eeuwige rivale en oud- clubgenote Fran$oise Harteveld wist te verschalken in de halve finale van het NK. Britt Eerland kreeg als jongste tafeltennisser ooit in de eredivisie het predikaat 'Sporttalent van het jaar' toebe- deeld en als 'vrijwilliger van het jaar' mocht HBSS-er Klaas Gijze op het podium komen. Zijn uitver- kiezing leverde hem en zijn club ook nog eens een royale cheque namens het fonds Schiedam Vlaar- dingen op. Alle winnaars kwamen tijdens de finale van de avond nog eens sa- men met Jan van Vugt voor het voetlicht. En daarmee viel dus het doek voor de voorvechter van een gala waarin de sportwereld wat terugkrijgt voor de prestaties die door het jaar heen worden neer- gezet. Van Vugt sprak de hoop uit dat zijn opvolger het gala net zo'n warm hart toedraagt als hij dat altijd heeft gedaan. De toekomst zal leren of dat inderdaad gaat ge- beuren. Het sportgala kost immers een flinke duit en personele inzet van de Dienst Sport en Recreatie. De feestavond werd al eens eerder wegbezuinigd of uit kostenoverwe- gingen gecombineerd met een an- der vrijwilligersfeest. Daarbij valt op dat het gala jaarlijks minder sporters naar sporthal Groenoord lokt. Ditmaal ontbraken zelfs op- vallend veel opgegeven kampioe nen in de zaal op het moment dat zij ter huldiging naar het podium geroepen werden. Foto: Bart Bos SCHIEDAM - Ook de Sint moet op de kleintjes letten in deze dure tijd. Daarom bracht hij afgelopen vrijdag een bezoekje aan de weekmarkt om te zien wat de Schiedamse markt- kooplui aan te bieden hadden. Maar natuurlijk is een VIP als de Sint heel makkelijk te herkennen aan zij grote rode mijter, dus van rustig shoppen voor zijn verjaardag kwam weinig terecht. 500 gram we perstuk 2 voor SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk wordt za- terdag 8 december verzorgd door de Koninklijke Zangvereeniging Rotte's Mannenkoor uit Rotterdam. De aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. SCHIEDAM - Het maandelijkse Mantelzorgcafe in Schiedam, bestemd voor alle mantelzorgers, wordt altijd druk bezocht. Niet iedere mantel- zorger is in de gelegenheid de bestaande koffieochtenden te bezoeken. Daarom heeft het Steunpunt besloten om dit najaar de deuren vaker en op een andere tijd open te stellen. Iedereen is weer welkom op maandag 10 december van 13.30 tot 16.00 uur aan het Broersveld 123. SCHIEDAM - In podiumcafe De Graauwe Hengst is zaterdag 8 december vanaf 22.00 uur Dubbelop met: LeveL te horen. LeveL is een Rotterdamse Pop/Rock-band die erg hard aan de weg aan het timmeren is en zich begint te ontplooien binnen de Rotterdamse Popscene. Zondag is er weer een Jamsessie van 20.00 tot 24.00 uur. SCHIEDAM - In ontmoetingscentrum Oost kan van dinsdag tot en met vrijdag van 12.00 tot 13.00 uur deelgenomen worden aan de eettafel. Er wordt dan een warme maaltijd gegeten. Het menu bestaat uit soep, een hoofdgerecht en een nagerecht. Een dag van te voren kan in ontmoetings centrum Oost een maaltijdbon worden gekocht voor 5,50. 24 nov - 8, 22 dec 3,12, 26 jan - 2,16 febr 8, 22, 24 mrt Div. opstapplaatsen in de regio >193^^2007 DAGT0CHTEN SCHIEDAM - Improvisatietoneel Villa Impro speelt zondag 16 de cember de interactieve kerstvoor- stelling 'Ons eigen Avontuur' in Jeugdtheater De Teerstoof. Het is bijna kerst. We beleven sa- men een spannend avontuur. Mis- schien gaat het wel over de kerst- man, of over een sneeuwhaas? We weten het nog niet, want we gaan dit kerstverhaal samen bedenken! De Kerstvoorstelling op 16 decem ber begint om 14.30 uur. Reserveren kan via VVV Schiedam, tel. 473 30 00. Kaarten zijn 4,50 voor kinde- ren en 5,50 voor volwassenen. wekelijks v.a. 24 nov. Aken eikeza Dortmund eikeza Oberhausen elke woe, vrij en za Maastricht eikeza DuSSeldorf elke di. vrij en za Antwerpen elke do en za Essen elke woe en za Brugge elke za Keulen elkedienza Brussel elke do en za Munster elke do en za Parijs 2 dgn Keulen Dusseidorf 2 dgn Luxemburg Trier Div. opstapplaatsen in de regio elke even za v.a. 10 nov. 64,50 €75 liISj»VAVAVA-i iT^ir^ira 2007 Hij durfde het wel: in z'n eentje naar het hoi van de leeuw. Wethouder Yorick Haan neemt de uitdaging van de WD aan. Hij gaat in debat met de eeuwige tegenstander van die A4 Midden Delfland. De A4 inmiddels het beroemdste stukje rijksweg ten noorden van Schiedam. Sinds de jaren zestig een leeg stuk zandlichaam. Een grote honden uitlaatplek tot aan Delft toe. Een ontbrekend stukje weg van 6 kilometer. Die, als ie komt, een dikke 600 miljoen gaat kosten. Duizend euro per strekkende meter asfalt. Sinds 1953 zijn er plannen voor de weg. Het bewijs, een vitrinekast vol met de rapporten vanaf 1953, is te zien in het Schiedams Archief bij een tentoonstelling van leerlingen van Schravenlant. Al vanaf de jaren zes tig is de meerderheid van de plaatselijke politiek tegen die doortrekking van de rijksweg. Vooral Groenlinks vanwege het milieu en gesteund door de Partij van de Arbeid die ook tegen is. Zelfs de lokale CDA is tegen in zachtere bewoordingen. Zo heeft politiek Schiedam -ook de WD als die een wethouder leverde- altijd ruim tegen de A4 gestemd. Maar nu is de WD fel tegen. Immers de partij is voor de vrije economie en voor het bedrijfsleven in Mainport Rotterdam. Daarom heeft de WD, als tegenstander van Haan, Bert Mooren uitgenodigd van ondernemersorganisatie VNO. Zijn argumen- ten voor de aanleg: het is de slagader naar Schiphol, er is lang genoeg onderhandeld en niet aanleggen kost de economie pas echt geld. Wethouder Haan verdedigt zich deze avond. Die rijksweg lost niets op en zorgt juist voor meer files wegens 'aanzuigende werking' van meer asfalt. Toch is Haan tegen maar niet mordicus. Haan weet hoe de hazen in de politiek lopen. Zijn partij de Socialistische Partij is landelijk tegen meer rijkswegen. Het milieu telt ook mee bij deze oppositiepartij. Formeel is hij tegen maar, zegt hij nadrukkelijk, de minister beslist. Daarom onderhandelt hij mee. Namens het College van Schiedam die stelt dat, mocht de rijksweg er toch komen, Schiedam die 'niet willen horen, zien en ruiken'. Een compromis van het college want die wil het meeste geld uit het dispuut zien te krijgen. Want Schiedammers, zeker die van Groenoord, krijgen wel een verre van gezonde rijksweg voor de deur. Daarom wordt de rijksweg 'overkluisd' met een half hoge tunnelbak. Erop een park en veel groen. 'Liever niet maar als dan eisen we is het standpunt van het Col lege en dus ook van wethouder Haan. Daarmee bevindt hij zich in een spagaat. Het ene been wil de weg niet. Maar met het andere been onder handelt hij over betere voorwaarden voor als die weg er toch komt. Dat lijkt sprekend op een andere kwestie in Schiedam. De overlast van de verfloods van Huisman waar de SP flink tegen is maar wethouder Haan behoedzaam manoeuvreert tussen bewoners, wetgeving en be- drijf. Ook een spagaat waar hij twee uitsluitende meningen probeert te verenigen. Dat lijkt 'handig' in de stekelige wereld van de politiek. Maar het is tijd om te kiezen, zo hield WD'er Mostert hem voor. Tegen zijn en toch on- derhandelen met de minister is niet uit te leggen aan je kiezers. Frank Willemse door Frank Willemse SCHIEDAM - Is jouw wereld die van internet met YouTube, Hyves en Second Life of zweer je liever bij het oude vertrouwde papier? Moet Schiedam digitaal gaan of is dat een opgeklopte hype? Wat wil de burger weten over de stad en op welke manier? Communicatie tus sen gemeente en burgers is dit keer het onderwerp van het Gesprek a/d Schie. Communicatie in Schiedam staat met grote letters op de folder maar niet iedereen weet wat een Blog, Wikipedia of Google is. De inleider, een internetadviseur voor de overheid, geeft voorbeel- den van de zegeningen van internet voor de burger. Bouwvergunning aanvragen, paspoort bestellen of een bestemmingsplan bestuderen? Kan allemaal met de computer. Voorbeeldje? Nu kost het 120 uur werken voordat alle instanties een aanvraag voor een rolstoel beoor- delen. Met computer moet dat veel en veel sneller kunnen, vertelt de inleider. Zeker als ook de patient met de computer rechtstreeks con tact heeft. Moet dan alles, liefst morgen, di gitaal? Daar kwam de zaal tegen in opstand. De zaal, slecht gevuld met een 30-tal mensen waaronder het panel van politici, ambtenbaren en burgers die wel de (digitale) weg naar het stadskantoor weten te vinden. De gewone burger gaat voor rijbewijs of geboorte nog gewoon ventileerd in de zaal. naar het stadskantoor. Het probleem is dat ze door de bomen het bos niet meer zien. be- toogde 'burger' Bert Dekkers. „Je verzuipt vaak in de informatie met zoekmachine Google. Het pro bleem is de goede zoektermen in te toetsen. Bij algemene zoektermen krijg je honderden oplossingen en bij een nauwkeurige zoekopdracht geen hits." De zaal was het er over eens dat de consument of burger de baas behoort te zijn. De burger de baas via internet. De inleider en internetgoeroe geeft voorbeelden. De Deense firma Le go heeft geen ontwerpafdeling meer want het publiek stemt en maakt de ontwerpen. Kabelmaatschap- pij UPC weet negatieve aandacht via uitleg op het internet naar alle klanten zo te draaien dat het imago van UPC beter is. En presidents- kandidaat Obama (democraat) gaat het Hillary Clinton moeilijk maken vooral door zijn goede internetcam- pagne. De burger dus de baas via de digi tale revolutie? Ja daar gaat het wel op lijken. Want via snelle informa tie kan de mondige burger snel zijn mening geven. Maar hoe zit het dan met de oudere burger die niet zo mondig is en de stand van de tech- niek moeilijk kan bijhouden? Oude- ren hebben niks met de computer. Die moeten gewoon naar een loket toe kunnen gaan en de formulieren met een balpen invullen, werd ge- Vertrouwd, verzorgd 5-dgse kerstbusreis Van der Valk Resort Linstow v.a. 359!! Incl. busreis, 4 nachten verblijf o.b.v. halfpension, excursieprogramma extra's. Vertrek: 23 december 4-dgse kerstshopping Berlijn v.a. 159!! Incl. busreis, 3 nachten verblijf o.b.v. logies en ontbijt in Van der Valk hotel Berliner Ring Vertrek: 9,16 en 20 december Wereldkerstcircus Carre v.a. 109!! Incl. busreis, brunch en entree. Vertrek: 25 december Kerstdagtrips naar Oberhausen en Dusseidorf v.a. 49!! Incl. busreis en 3-gangendiner in Van der Valk hotel. Vertrek: 15 december Voor meer informatie/boekingen 0172 - 46 96 96 of kijk op: www.vandervalkvakanties.nl Hoorn 168-170,2404 Ontdek Thailand en geniet van al het moois dat dit land te bieden heeft. Incl. vliegreis, rondreis per moderne touringcar, luchthavenbelastingen en taxen t.w.v. €150,-, transfers, excursies, entreegelden, verblijf in goede hotels in een 2 pers. kamer met faciliteiten, dagelijks ontbijt, 8 lunches, treinreis in slaapkabine en Ned. sprekende reisleiding. Vertrek: 9/1,30/1,13/2,20/2, 5/3 en 20/3 HK Alphen aan den Rijn sc r V

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 4