maasstad wwk ©m str©(§fe 'Writer on heels' leest voor uit eigen werk rn J Nieuw leven voor begraafplaats Emaus: een goed idee voor de Vlaardingerdijk! spwc Henk Hettinga: onder invloed van jeneveralia HJjfi stuk van de maand maasstad wiikkort Filmhuis Beestenboel te milieubericht week49 Donderdag 6 december 2007 wx 53 Susan Smit gast bij Zondagmiddag Literair Verplaatsing van oude familiegraven is dan onnodig SCHIEDAM/VLAARDIN GEN - Vraag aan het Schie- damse gemeentebestuur: kan de oude rooms-katholieke be graafplaats beneden aan de Vlaardingerdijk weer open- gesteld worden? En kunnen er weer nieuwe familiegraven worden uitgegeven? Zeg niet te gauw nee, want in Vlaardingen kan het wel. Burgemeester en wethouders hebben daar besloten om de monumentale begraafplaats Emaus een opknapbeurt te ge- ven. Het wordt weer mogelijk je daar te laten begraven. En er komt een urnentuin, een ur- nenmuur en een strooiveld. Sinds 1972 werden op Emaus geen nieuwe graven meer uitgegeven en er vonden alleen nog bijzettingen plaats in bestaande familiegraven. Maar de Vlaardingers toonden wel steeds interesse in begraven worden op Emaus. De begraaf plaats tussen de Kethelweg en de Vlaardingse Vaart is vanaf 1823 in gebruik en heeft een Crooswijkse allure, met oude bomen en monu mentale graven. Met behoud van die waarden wil het Vlaardingse gemeentebestuur de paden, water- punten en banken opknappen en waar nodig het groen. piiilffi1 - - IfP irjggi m .s?: Portretten van verzamelaars langs de Waterweg SCHIEDAM - Geboren 1960 als echte 'jeneverneus' is Henk Ettinga een Schiedamse verzamelaar van formaat. „Het begon op mijn twaalfde toen ik in de regen op de Lange Ha ven fietste en bij Daniel Visser voor de deur enkele etiketten op straat zag liggen." Het was het begin van een passie die resulteerde in een indrukwek- kende verzameling over het Nederlandse gedistilleerd. Zijn woning is een schatkamer die overstroomt van jeneverfles sen, kruiken, uithangborden en reclameposters. fVf'l T 1 *3 Kerstviering en Dankzegging Koffie- en theeochtend voor ex-mantelzorgers Kandelaars maken voor Kerst Bingo in de Erker DCMR Rijnmond A* SCHIEDAM - In het Filmhuis staat komend weekend de Ma- rokkaanse film centraal. In sa- menwerking met de zuidhollandse filmtheaters zal een selectie van recente Marokkaanse films gaan rouleren. In Schiedam draait don- derdag 6 december L'Enfant en- dormi en vrijdag 7 en zaterdag 8 december What a wonderful world. In de Maghreb heerst een aloud geloof in de 'raged'. Volgens dit geloof kan met 'witte magie' de geboorte van een foetus uitgesteld worden. L'enfant endormi schetst het barre bestaan van vier gene- raties vrouwen in het noordoosten van Marokko. Wanhopig wachten ze op de terugkeer van hun clan- destien naar Europa geemigreerde mannen. Ook de bruid Zeinab moet het alleen rooien als haar gloednieuwe echtgenoot na hun huwelijksnacht naar Europa ver- trekt. Ze blijkt zwanger en laat het kind in haar buik inslapen tot haar man is teruggekeerd. De tijd ver- strijkt, maar op een enkele weinig opbeurende videobrief na wordt er niets van de mannen vernomen. WWW:What A Wonderful World toont het leven van vier inwoners van het hedendaagse Casablanca. Kamel is een huurmoordenaar die zijn opdrachten via internet krijgt. Hij heeft de gewoonte om na het uitvoeren van een opdracht de prostituee Souad te bezoeken. Steeds wanneer hij haar belt voor een afspraak, is het niet Souad maar Kenza die de telefoon op- neemt. Kenza is een verkeers- agente die haar telefoon verhuurt om bij te verdienen. Kamel en Kenza voeren diepe gesprekken over liefde en eenzaamheid. Als Kamel verliefd wordt op Kenza's stem gaat hij naar haar op zoek. Voorstellingen beginnen om 21.00 uur, losse kaarten kosten 7 euro. Reserveren via de VVV Schiedam, tel. 473 30 00. VLAARDINGEN - Tijger is een gecastreerde kater van ongeveer 4 jaar oud. Hij kan met andere katten overweg, of hij ook met honden overweg kan is onbekend. Het is onbekend of Tijger met kinderen kan, maar het is een sociale kat dus dit is waarschijn- lijk geen probleem. Tijger is een lieve kroelkat, hij kan goed alleen thuis zijn en is zindelijk. Het is een binnenkat. Verder heeft Tijger last van hartruis, waarvoor bij op medicijnen staat. Wie geeft Tijger een nieuwe kans? Meer informatie over Tijger en de andere dieren uit het asiel is ver- krijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaardingen. Het dierentehuis is geopend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 5335. door Frank Willemse SCHIEDAM - Ze is jong, mooi en succesvol. Susan Smit is een opvallende verschijning, uitda- gend en zelfbewust. Prototype van de golf aan nieuwe, jonge schrijfsters onder de prikkelde naam 'writers on heels'. Stadse meiden die schrijven over the- ma's als hedendaagse liefde en onverhulde sex. Brutale dames onder aanvoering van Heleen van Rooijen en Saskia Noort, die de verkooplijsten aanvoe- ren met een ander, nieuw soort literatuur: chicklit of meidenli- teratuur. Zondagmiddag komt een van hen, 'hoge hakken'- schrijfster Susan Smit naar de bieb in Schiedam-Noord. „Ik schrijf over bimbofeminisme, spiritueel egoisme, de terreur van 'Altijd Gelukkig moeten zijn', pol- derglamour, relishoppen, maar ook over mijn modellenverleden, schoenentic en chocoladeversla- ving", zegt Susan Smit op de site van chicklit.nl. Susan Smit had een instant succes in 2001 met haar eerste boek over heksen. Als jour- naliste schreef zij al over moderne heksen. Dat boeide haar zo dat zij voor studie over hekserij naar de USA reisde, zich als heks bekeerde, een boek daarover schreef. En zo veel publiciteit haalde. Spiritualiteit en sterke vrouwen zijn sindsdien Susan Smit's favoriete onderwerpen. Zoals met de inter- viewbundel 'Wijze vrouwen' die zij schreef. Waar naast Prinses Irene ook Isabel Allende en Isabella Ros- selini aan het woord komen. Susan Smit is inmiddels een BN'er of Bekende Nederlander. Zij is onderwerp bij talkshows, Susan Smit, een van de meest succesvolste schrijfsters van de laatste tijd. Foto: Nico Kroon boekenprogramma's maar ook bij entertainmentprogramma's en gos- sip-nieuws. Voor haar en haar leef- tijdsgenoten geen probleem; in een tijd waar hogere en lagere kunst gemixt worden. In de winkels ligt nu haar tweede roman -of is het een novelle- 'Wat er niet meer is', Verteller is Thomas die aan een prostituee zijn verhaal kwijt kan over zijn grote liefde, de concertpianiste Judith. Een ge- trouwde vrouw waarmee hij samen- werkt voor een concert. Buiten een zoen wordt de liefde niet geconsu- meerd. Judith sterft plots bij een auto-ongeluk. Thomas blijft achter in rouw met een hevige, maar korte liefdesgeschiedenis. Waarom gaf de ongenaakbare Judith niet toe aan wat er in haar hart speelde? Zondag 9 december is Susan Smit te gast bij Zondagmiddag Literair. De lezing begint om 14.00 uur in Bibliotheek Noord, Bachplein 589. Entree tien euro. door Kor Kegel In 1973 ging in Schiedam de rk-be- graafplaats aan de Vlaardingerdijk dicht, om eenzelfde reden. Was het in Vlaardingen de komst van be graafplaats Holy, in Schiedam was de algemene begraafplaats, later met het crematorium de Beuken- hof genoemd, behoorlijk vergroot. Er was ruimte voldoende voor de komende decennia. Anders dan Emaus ging de rk-begraafplaats helemaal op slot, dat wil zeggen, er zijn nog wel bezoektijden, maar begraven wordt er niet meer, ook niet in bestaande familiegraven. Integendeel; als er een verzoek komt tot bijplaatsing in een fami- Sinds 1972 werden op Emaus geen nieuwe graven meer uitgegeven en er vonden alleen nog bijzettingen plaats in bestaande familiegraven. Maar de Vlaardingers toonden wel steeds interesse in begraven worden op Emaus. Foto: Roger van der Kraan liegraf, kan de consequentie zijn dat het familiegraf geheel wordt overgeplaatst naar de Beukenhof. Daar is bovendien een prijskaartje aan verbonden. De graven aan de Vlaardinger dijk zijn verhuurd tot 2011. Wat er daarna met de rk-begraafplaats gebeurt, is onbekend. Opnieuw in gebruik nemen? Dat is niet aan de Beukenhof om te bepalen, maar de persoonlijke mening van directeur Marjan Holierhoek is dat het onge- twijfeld belangstelling zou genere- ren. Want net als Emaus behoort de rk-begraafplaats tot de funeraire cultuur, waar de in 1986 opgerichte vereniging Terebinth grote waarde aan hecht. Dat geldt ook voor de twee kleine begraafplaatsen in Kethel, die bij de Dorpskerk en de Jacobuskerk horen. Van het katholieke kerkhof in Kethel wordt nog geregeld ge bruik gemaakt, van het kerkhof bij de Dorpskerk incidenteel. Beide vallen ze onder de verantwoorde- lijkheid van het kerkbestuur. Het opnieuw in gebruik nemen van de in 1851 aangelegde rk-begraaf- plaats aan de Vlaardingerdijk valt onder de verantwoordelijkheid van het Schiedamse gemeentebestuur. Wat Emaus betreft: er zijn nog enkele niet-uitgegraven plaatsen, waar nog rond de honderd nieuwe familiegraven met twee inlagen in gebruik kunnen worden geno- men. De gemeente Vlaardingen verwacht dat hiervoor veel belang stelling bestaat. Om de uitgifte eerlijk te laten verlopen vraagt de gemeente of belangstellenden zich in de maand januari willen opge- ven. Als er meer belangstellenden zijn dan er aan grafruimte is, zal er worden geloot, zodat ieder een eerlijke kans heeft. door Peter de Jong in Niet wetend dat de oude 'branders- wereld' op zijn allerlaatste benen liep, ging Henk als kleine jongen bij alle bedrijven langs die iets met de jeneverindustrie te maken hadden. Herman Jansen, de Uto, Wanders, Melchers, Nolet, de Bols silo, de Kuyper, Dirkzwager, de Hollandia gistfabriek. „Ik heb de oude stad nog meegemaakt toen ook de hele industrie eromheen nog draaide. Ik ging overal langs om mijn verza meling etiketten uit te breiden. Je besefte als kleine jongen natuurlijk niet dat het allemaal op punt stond te verdwijnen. Toen ik twintig was bleek dat alles zo goed als weg was. Er zijn nu nog vier bedrijven over, maar de capsulefabriek, de glasfabriek, de drukkers Roelants en Steens die alle etiketten maak- ten, zijn allemaal verdwenen." Toen Henk acht was overfeed zijn vader, waarna moeder alleen voor de vijf jongens moest zorgen. Dat lukte goed en Henk had een leuke jeugd. „Schiedam was vroeger een leuke stad voor kinderen. Overal kon je voetballen, er waren speelveldjes en binnen tien minuten was je in de weilanden. Nu moet een landelijke bekendheid voetbalveldjes komen openen en vervelen hangjongeren zich." De woning van Henk Hettinga is een schatkamer die overstroomt van jeneverflessen, kruiken, uithangborden en reclameposters. Foto: Roger van der Kraan De eerste vondst van de kleur- rijke etiketten deed twee dingen met Henk. Hij werd gegrepen door de kracht van het grafische ontwerp en hij wilde werken in een museum. „Ik heb alle grafische diploma's voor offsetdrukker gehaald en als drukker gewerkt. Sinds twee jaar ben ik nu in het Jenevermuseum vrijwillig medewerker collectiebe- heer. Een droom die werkelijkheid is geworden." Met zijn maat Tom Leusden van babywinkel De Ooievaar struint hij vaak op beurzen naar nieuwe vondsten, en namens het museum reist hij door het land naar oude distilleerderijen die hun archief op- ruimen. Henk laat het niet bij verzamelen alleen. Begin dit jaar publiceerde hij het eerste nummer van 'Jenever', een blad dat oude en nieuwe we- tenswaardigheden omtrent het Ne derlandse gedistilleerd beschrijft. Een tweede nummer staat nog voor dit jaar gepland. Henk hecht er niet alleen veel waarde aan om voorwerpen van de industrie te bewaren. „Vaak heel mooi materiaal dat absoluut be- waard moet blijven. Maar juist de verhalen van de werkvloer maken het verhaal van de oude jenever- wereld." Het Jenevermuseum is blij met de kennis en inzet van de bevlogen verzamelaar, wiens en- thousiasme aanstekelijk werkt op anderen die de geschiedenis van het gedistilleerd levend willen houden. Verzamelaars, geschiedvorsers en mensen die hun familiegeschiede- nis inhoud willen geven. De ruilda- gen die Henk in het museum orga- niseert, werden gecombineerd met reiinies waar steeds meer mensen naar toe kwamen. Een scheiding werd onvermijdelijk. „We gaan er nu twee aparte dagen van maken want het werd gewoon te druk." Be- wijs hoe zeer de oude geschiedenis nog leeft bij heel veel mensen. Ook prive staat Henk voor een be- langrijke scheiding. „Het is te veel- omvattend geworden om in huis te houden. Zodra ik getrouwd ben gaat mijn hele collectie naar het mu seum. Daar is het uiteindelijk echt op de juiste plaats zodat iedereen er net zo van kan genieten als ik." Buiten zijn museale hartstocht heeft Henk drie grote wensen. „Meer muurreclames terug in het straat- beeld, de Melchers ramen die na de brand uit het pand zijn verdwenen en Proosje als standbeeld. Brussel heeft manneke Pis, Assen Bartje en Proosje zou een fantastisch beeld- merk voor Schiedam zijn." Wie iets heeft voor Henk kan dit meiden op henk@jenevermuseum.nl. door Peter de Jong VLAARDINGEN - De december feestdagen gaan ook in het Streekmu- seum niet onopgemerkt voorbij. Na de Sinterklaasfilm toont Jan Anderson de hele maand december hoe het kerstfeest zich de afgelopen honderd jaar heeft ontwikkeld. Aan de hand van allerlei boekjes en muziekbladen kun nen de bezoekers de gezellige sfeer van toen weer eens opsnuiven. Uit de verschillende objecten wordt ook duidelijk hoe de verschillende kerkgenootschappen uiting aan de kerstgedachte gaven. De uitgevers Cal- lenbach en Meinema publiceerden vele kerstboekjes. De gereformeerde Vlaardingse zondagschool Jachim gaf een eigen boekje uit, het Neder landse Jongelingen Verbond publiceerde in 1932 een kerstnummer van 'De Jongeman' en mevrouw Zelle schreef als directrice van het ziekenhuis aan de Hoflaan in 1946 een bedelbrief 'Prettig Kerstfeest'. Wereldse kerstspul- len kwamen net als de kerstboom in huis pas na de oorlog echt in zwang. Voor de oorlog was het hele kerstgebeuren echter een heel ingetogen bedoe- ning. In 1895 verscheen 'Der Weihnachtsbaum' en langzamerhand begon er het een en ander aan Nederlandse publicaties rond de kerst op gang te komen. Met de kerstmis barstte de Grote kerk uit zijn voegen omdat dan alle vissers die thuis waren voor de dankstond naar de kerk gingen. Maar er werd op tweede kerstdag gewoon gevoetbald want dat was nog geen speciale vrije dag. Burgemeester Heusdens begon op 21 december 1958 een echt Vlaardingse traditie toen hij de grote kerstboom voor het stadhuis ontstak. De boom kwam met een schip van de Vlaardingse Halcyon lijn uit het Zweedse Christiansand. Burgemeester van Lier zorgde voor een andere kersttraditie met de 'geveltrappetjes' die de mensen rond de markt voor hun ramen konden plaatsen. De kersttimp was bleek echter een Vlaardingse traditie die het niet tot in de moderne tijd gehaald heeft. In Assen werd er ooit nog een verbod uitgevaardigd op de kerstversiering die niet voor 6 december opgehangen mocht worden. De grote omslag van Sinterklaas naar de kerst wordt door Jan toegeschre- ven aan het boek 'Feestelijke finale' dat de Bijenkorf in 1981 uitgaf. „Het was de aanzet voor een trendy beleving van elk jaar een andere aankleding van de kerstboom. Ik ben zelf niet heiliger dan de paus geweest en verkocht de nieuwe kerstartikelen ook in mijn Cencywinkels", bekent Jan. „Het boek betekende een enorme ommezwaai van de sint naar de kerst en de manier waarop er invulling aan de kerstgedachte wordt gegeven." Het streekmuseum aan de Kethelweg 50 is elke zaterdag en de eerste zon dag van de maand geopend van 14.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM - De Afrikaanse kerk 'RCCG Victory Assembly' organiseert zondag 16 december een speciale Kerstviering en Dankzegging in wijk- centrum de Erker. Het programma begint om 10.00 en duurt tot 14.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - Sinds november zijn Ouderenwerk NWN, het Steunpunt Mantelzorg Schiedam en Maatschappelijke Dienstverlening NW gezamen- lijk gestart met tweewekelijkse koffie- en theeochtenden voor ex-mantel- zorgers. Maandag 10 december zal het thema 'Omgaan met verlies' besproken worden. Iedereen is welkom vanaf 09.30 uur in ontmoetingsruimte voor senioren't Centrum aan de Lange Achterweg 84. Deelname is gratis. SCHIEDAM - Kandelaars maken voor de Kerst, dat kan bij Stichting Eigen Werk aan de Overschiesestraat 44. Ook het maken van andere kerst- geschenken is mogelijk. Wel van tevoren even afspreken via nummer 426 35 69. SCHIEDAM - Wijkcentrum de Erker organiseert woensdag 12 december de tweewekelijkse bingoavond. Voor meer informatie: 426 77 67. Iedere maandag wordt in dit wijkcentrum van 09.30 uur tot 11.30 uur aan patchwork en quilten gedaan. Door een ervaren docente worden verschil lende technieken geleerd. Iedere vrijdag van 20.00 tot 21.45 uur organiseert Kofi Ayivor een cursus Percussie (Afrikaans trommelen). Voor meer infor matie hierover: J. Bouts, tel. 473 72 53. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige'Rijnmond De meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond ontvangt van 26 november tot 3 december 362 meldingen. De DCMR ondemeemt indien mogelijk actie om de overlast van stank, stof en lawaai te stoppen of vraagt een andere (overheids)instantie de melding af te handelen. Meer weten over het werk van de DCMR en de ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. STANK VAN OLIELUCHT IN VLAARDINGEN, MAASSLUIS EN SCHIEDAM De meldkamer heeft in de afgelopen week verschillende meldingen behandeld over de stank van olie. De stank kwam vrij via de ontluchtingspijpen van olie(opslag)tanks in Botlek-Rotterdam. Weersomstandigheden spelen een belangrijke rol bij de verspreiding van stank. Luchtvochtigheid, windrichting en -snelheid zorgen ervoor dat de dampen van industrie en verkeer al dan niet blijven hangen en bewoners stankoverlast ondervinden. LAATSTE MAAND VOOR SUBSIDIEAANVRAAG BODEMSANERING Bedrijven met een ernstige, historische bodemverontreiniging van voor 1987, moeten zich voor 1 januari 2008 aanmelden om in aanmerking te komen voor subsidie. Het bodemonderzoek moet voor 1 juli 2008 worden aangeleverd. Ook als de bodemsanering pas veel later plaatsvindt, moet u zich nu aanmelden om de subsidie overdraagbaar te maken aan een eventuele nieuwe eigenaar. Aanmelding kan via www.dcmr.nl, onder bedrijven en milieu/bodem, of bij www.bodemcentrum.nl. m milieudienst MELDKAMER: 010 473 33 33 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht m. i&simm F1NA1.E .V* Syt i dlnx'tfu

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 9