maasstad Cirkelend langs de Nederlands-Duitse grens If if! I! yi Via Romana, bolwerk van Romeinse herinneringen De Millinger Waard en Millinger theetuin Bezoekje aan Krefeld Iss Verrassende kunst, natuur en cultuur Meer info CrossArt Route Moderne Kunst 5* m Xanten Kalkar Bedburg-Hau Kleve Kranenburg Mook en Middelaar Cuyk Heumen Nijmegen Groesbeek :'-v door Irene Boonekamp Je wilt er even tussenuit. een paar dagen maar. Niet te ver, niet te duur, graag mooie na tuur, cultuur, lekker eten en geen alledaagse maar wel stijl- volle overnachtingen. Het is allemaal mogelijk, langs de grensstreek Nederland/Neder- rijn. Maasstad Weekbladen ging u voor. Door een schit- terende natuur, naar verras sende musea. Unieke plekjes voor koffie, lunch en diner, een bijzonder onthaal voor een overnachting in de voormalige atelierstoren van Neerlands be- roemde schilder Koekoek en Baroktuinen bij Kurhaus Kleve. voor de tweede overnachting werden we persoonlijk ont- vangen door hertog von Urach in zijn Schloss Ossenberg in Rheinberg. Vanuit Rotterdam rijden we in een goed uur naar Nijmegen, vanwaar we onze tweedaagse trip starten in de Millingerwaard. Een uniek 700 hectare groot natuurgebied waar de natuur haar gang mag gaan. We rijden langs de meanderende Waal en verstilde watertjes, over dijkjes met riante vergezichten en zandige rivierduinen, door ooibossen, moe- rassen en bloemrijke graslanden. Bij het landelijke Kekerdom stallen we de auto en gaan te voet een stuk het gebied door waar we een geweldige lunch genieten in de Orientaalse/ Mediterrane 'Millinger theetuin'. Vanaf Kekerdom is het nog een kwartier rijden naar het Duitse Kleve (Kleef). Een gezellig stadje, gedomineerd door de 750 jaar oude, hooggelegen Zwanenburcht. Kleve heeft veel mooie winkels en ter- rassen. Zo buitenlands en zo dicht bij huis. In de grote supermarkten kom je veel Nederlanders tegen die profiteren van de lage prijzen en op de koop toe kun je in Duistland ook een stuk voordeliger tanken. Maar we kwamen voor iets anders: Voor het moderne museum Kurhaus Kle ve aan de Tiergartenstrasse dat is Voor alle informatie: tel. 0049 - 228 9469 333 (ook Nederlands sprekend) www.crossart-route-moderne- kunst.com ondergebracht in de klassicistische badgebouwen van het voormalige 'Bad Cleve' grenzend aan de barok tuinen met amfitheater van Johan Maurits van Nassau-Siegen. Alleen al een bezoek aan de gebouwen is de moeite waard, het museum staat echter ook bekend vanwege haar omvangrijke collectie hedendaagse kunst (nalatenschap van de beeld- houwer, schilder en graficus Ewald Matare) en bijzondere tentoonste- lingen zoals de inmiddels afgelopen tentoonstlling Denise Green. Vanaf het dakterras heb je een geweldig uitzicht op de historische tuinen. (www.museumkurhaus.de). Direkt naast het museum ligt, even- eens aan de Tiergartenstrasse, nog een bezienswaardigheid: Villa Bel- riguardo, een klassicistisch gebouw uit de bloeitijd van de kuurstad Bad Lopend door groene 'exposing' van Shiro Matsui in Haus Esters. Hertog von Urach bij ingang van fraaie Schloss Ossenberg. Bijzondere overnachting in stijlvolle Cleve. Oorspronkelijk bewoond door hoge adel, in verval geraakt als huis der lichte zeden, maar sinds 1992 in oude stijl gerenoverd door kunstenares en architecte Inge Da- hne die in de schitterende kamers kleine winkeltjes vestigde. Van Mode, glas, porcelein en antiek tot kinderspeelgoed, tuinartikelen, badkameraccssoires en tuinmeube- len. Neem plaats in de antiekkamer en drink een capuccino of prosecco bij de open haard of in de fraai aangelegde tuin en pas op: moeilijk om met lege handen de deur uit te gaan. Kleve is de stad van Barend Cor nells Koekoek uit de Hollandse Romantische School. Zijn geboor- tehuis is geworden tot een museum met beperkte openingstijden. De Tiergartenstrasse grossiert in fraaie art deco woningen. Achter het ge- boortehuis van Koekoek staat op een heuvel een juweel van een pand waar in een torentje, het atelier/bel vedere van Koekoek was gevestigd. Het vriendelijke en zeer gastvrije eigenaarsechtpaar van Ackeren (be- roemde architect) heeft de kamers waar Koekoek zijn inspiratie op- deed in de belvedere omgebouwd tot een gezellig en comfortabel Belvedere van schilder Koekoek. appartement: twee slaapkamers en een badkamer, en maak gerust ge- bruik van de keuken, de geweldige tuin (noem het park) random en de bilbliotheek met open haard waar we getrakteerd worden op een uit- gebreid ontbijt. Heb je interesse in de geschiedenis van de woning en Koekoek, dan leidt Werner van Ackeren je huis en tuin door, een bijzondere belevenis. Kleve laten we achter ons en rijden via het bosachtige terrein van de uit 1908 daterende psychiatrische kliniek van Bedburg-Hau met maar liefst negentig fraaie klassicistische paviljons en het Schloss Moyland (museum) en de erg mooie stad- jes Xanten en Kalkar aan de Via Romana naar Krefeld met de vele bezienswaardigheden. Vanuit deze onverwacht mooie stad rijden we weer een stukje huis- waarts naar Rheinberg waar hertog von Urach ons vorstelijk onthaalt in zijn Schloss Ossenberg en waar op de bovenverdieping enkele schitte- rend verbouwde, luxe logeerkamers geheel in stijl zijn ingericht. Na het uitstekende ontbijt in de bibliotheek wandelen we enkele uren met de hertog over zijn landgoed waar hij enthousiast de bijzondere historie van prachtige erfgoed tot leven laat komen. Over de Via Romana rijden we naar Nijmegen, maken onderweg een wandeling in het sprookjesachtige Reichwald (prachtig wandelgebied). In Nijmegen zou je eigenlijk een paar dagen moeten blijven. Dat be- waren we voor een volgende keer. Binnen nu en nog een uur zijn we weer terug in Rotterdam. Waren we maar twee dagen van huis? En dit was nog slechts een greep uit het grote aanbod van bezienswaardig heden aan deze route. Krefeld: Musea te over, schitte rende natuur, een prachtige oude binnenstad en in het centrum van Krefeld kun je goed shoppen in de vele verschillende winkels. Het in de stijl van de 'Griinderzeit' (1871 tot eind 19e eeuw) gebouwde Kaiser Wilhelm Museum met hoge ramen en lichte tentoonstellingszalen pre- senteert over een oppervlak van 2300 vierkante meter een omvang rijke verzameling moderne en he dendaagse kunst. Met meesters als Claude Monet, Wassily Kandinsky, Piet Mondriaan en Hans Arp. Maar ook belangrijke stromingen sinds de jaren vijftig. Van minimal, con- ceptueel en pop-art tot recente fi- guratieve sculptuur, schilderkunst en fotografie. Naast het Kaiser Wilhelm Museum liggen nog twee architectuurjuweel- tjes: Haus Lange en het ernaast gelegen Haus Esters, dat in 1981 als expositieruimte werd toegevoegd. vormen met hun prachtige tuinen een uniek architectuurensemble uit de Bauhausperiode. De twee bak- steenvilla's werden rond 1930 ge- bouwd door Mies van der Rohe. De sobere, ruime vertrekken hebben magnifieke uitzichten en bijzon dere lichtinval. Door de vertrekken lopen is een esthetische belevenis. Zelfs vervreemdend, wanneer we in Haus Esters door de tentoonstel- ling van Shiro Matsui lopen die met Jonah's Green het vloeiende archi- tectuurconcept van het gebouw met natuurwetenschappelijke wetmatig- heden verbindt. Je loopt door een groen, kunstmatig vormgegeven systeem van ronde gangen. In de villa's Lange en Esters worden ge- regeld wisseltentoonstellingen ge- organiseerd. Vlakbij nodigt het bos 'Stadtwald' uit tot wandelingen en verpozing bij het 'Stadtwaldhaus' dat dateert uit het jaar 1902 en een 'verrukkelijke' biertuin heeft met fraai uitzicht op de plas. De Via Romana is de oude Ro meinse 'heerbaan' tussen Ul- pia Traiana (Xanten) en Ulpia Noviomagus Batavorum (Nij megen). Heerbanen zijn leger- banen die de Romeinen in de eerste eeuw van onze jaartel- ling aanlegden om Romeinse legerplaatsen met elkaar te ver- binden. De Via Romana Xan- ten-Nijmegen voert door het prachtige natuurgebied van het Rijk van Nijmegen en de Nie- derRhein. Langs de weg vinden we veel Romeinse sporen als villa's, en grafheuvels in en bij de fraaie oude stadjes: Xanten, Kalkar, Bedburg-Hau, Kleve, Kranenburg, Groesbeek, Mook en Middelaar, Cuyk, Heumen en Nijmegen. In de 2000 jaar oude stad vinden we veel indrukwekkende Romeinse overblijfselen in het Archeologisch Park Xanten. Strand- en watersport recreatie bij de Xantener Nord- en Siidsee met het Nibelungenbad. Een van de oudste steden in om- trek, met fraaie puntgevels rond de markt, het Middeleeuws gothische Raadhuis en beroemde St Nicolai- kerk. Recreatie aan de Wisselersee. In Kernwasser Wunderland maakje kennis met de geschiedenis van de snelle kweekreactor. In Qualburg heeft het Romeinse Castellum Quadriburgium gestaan. In Bedburg-Hau verder het ma- jestueuze Schloss Moyland uit de 14e eeuw en in neogothische stijl verbouwd. Nu museum van heden daagse kunst met accent op bekende Beuy^collectie van de gebroeders Marktplein Xanten. v.d. Grinten. Met fraaie historische tuinen. (zie ook Rheinischen Kli niek elders op deze pagina). In het aangrenzende Rindern zijn resten van een Romeins gebouw met vloerverwarming. Aanrader voor een landelijke lunch is de monumentale hoeve 'Cafe im Gart- chen' Zelfgebakken taart en brood, producten uit eigen teelt in de met buxusboompjes omzoomde boeren- tuin. (zie ook Kleve elders op deze pagina). Grensstadje tfet historisch centrum en misseleeuwse stadswal, verdedi- gings- en molentoren (nu streekmu- seum). Al eeuwenlang bedevaart- plaats naar het wonderbaarlijke _T, kruis in de Hallenkerk van Petrus Ubbergen en Paulus. In museum Katharinahof moderne kunst en historie voorma lige grensvesting. seum een permanente tentoonstel- ling van Operatie Market Garden. Resten van een Romeinse villa bij het gehucht Plasmolen en van de brug naar Cuijk. Recreatie bij wa- tersportparadijs Mookerplas met twee jachthavens. Vanuit de vesting, Castellum Ceu- clum, konden de Romeinen de ste- nen brug over de Maas bewaken. Het museum Ceuclum in de oude stadstoren geeft veel informatie over het archeologisch onderzoek naar deze Romeinse brug. Vlakbij liggen de Kraayenbergse plassen. In Heumen liggen nog resten van Romeinse heerbaan Via Romana zelf. Rondom het dorpje veel ven- nen, heidevelden en bossen. Ulpa Noviomagus kreeg al in 105 marktrechten van keizer Trajanus. Keizer Barbarossa liet de 'palts' op het Valkhof (de grondvesten van het vroegere Romeinse Castellum) tot een burchtcomplex uitbreiden. In het museum veel informatie hier- over. Verder veel reconstructies van het Romeinse verleden door de stad. Een levendige studentenstad met veel bezienswaardigheden, gezel- lige pleintjes en terrassen aan de Waalkade-boulevard. Overblijfselen van een Romeinse panoven in de Holdeurn. In Berg en Dal het Afrikamuseum met in het openluchtpark originele construe - ties van Afrikaanse dorpjes. Het bijbels openluchtmuseum geeft een indruk van het Palestina in de tijd van Christus. In het Bevyjdingsmu- Er gaat nog een Via Romana 'bo- venweg' van Kleve naar Nijmegen over Ubbergen. Met het Museum Mooi Nederland alwaar een kleine collectie Romeinse vondsten, de Bartolomeuskerk in het centrum van Beek en het dorpskerkje van Persingen. In het fraaie landschap het grote recreatiegebied Wyler- bergmeer. Enkele jaren geleden werd de organisatie CROSSART Rou te Moderne Kunst opgericht, een succesvol Duits-Neder- lands samenwerkingsverband van geselecteerde musea, met als gemeenschappelijke basis kunst, natuur en architectuur. De musea liggen alien in het aantrekkelijke en afwisselende landschap van de grensstreek Nederrijn/Nederland. De musea exposeren uit eigen collecties met het accent op moderne en hedendaagse kunst. Daarnaast worden ook regelmatig wis- seltenstoonstellingen georga- niseerd. CROSSART geeft op haar website niet alleen infor matie over musea en wissel- tentoontoonstellingen, maar ook tips voor gastronomische belevenissen en extravagante overnachtingen. De musea die vallen onder het samenwerkingsverband zijn: - Kroller-Muller Museum, (Ho ge Veluwe) Otterloo - Museum voor Moderne Kunst, Arnhem - Museum het Valkhof, Nij megen - Museum Kurhaus, Kleve - Museum Schloss Moyland, Bedburg-Hau - Stiftung Wilhelm Lehmbruck Museum, Zentrum Internatio- naler Skulptur, Duisberg - Krefelder Kunstmuseen, Kre feld - Museum van Bommel van Dam, Venlo - Museum Abteilberg, Monc- hengladbach - Stiftung Insel Hombroich, Neuss/Holzheim Alle bijzondere maar stijlvolle overnachtingadressen kunnen opgevraagd worden bij CROS SART en zijn ook te vinden via www.culture-castles.nl. Het CROSSART-informatiebureau stelt gratis een individueel ex- cursieprogramma samen met handige tips en aanraders. Meer informatie: www.crossart-route- moderne-kunst.com. De Millingerwaard: een schitterend natuurgebied van 700 hectare. De Millingerwaard ligt op de zuidoever van de Waal ten oos- ten van Nijmegen. Het gebied is 700 hectare groot en on- derdeeel van het natuurgebied Gelderse Poort tussen Arnhem, Nijmegen en de Duitse stadjes Emmerich en Cleve (Kleef). In het afwisselende landschap van de Millingerwaard ontmoet je zan dige rivierduinen, natuurlijk gras- land, oude rivierstrangen, moeras- sen en ooibossen. Er wordt nog steeds zand en klei afgezet. Zand op de oeverwallen langs de rivier en klei tussen de oeverwallen en de winterdijk. De klei wordt ge- wonnen voor baksteenindustrie en dijkverzwaring. De rivier, de wind en wilde dieren voeren zaden van planten aan. Er bloeien meer dan 350 verschillende plantensoorten. Staatsbosbeheer heeft in de Mil lingerwaard Poolse Koniks paarden en schotse Galloway runderen uit- gezet voor natuurlijke begrazing. Sinds 1994 zijn 54 bevers uit het Elbegebied in de moerassen van de Millingerwaard uitgezet en de reeen die van oorsprong ook het gebied bewoonden, zijn vanzelf te- ruggekomen. De dieren leven er vrij in de wildernis. Op de voedselrijke bodem groeien de bomen zo snel dat het gebied zonder deze grazers binnen tien jaar een ondoordring- baar bos zou worden. In de Millingerwaard worden ook De exotische Millinger Theetuin. begeleide struintochten georgani- seerd voor rolstoelers, mensen met een visuele- of verstandelijke han dicap of die behoefte hebben aan speciale begeleiding (www.wilder- nisopmaat.nl) Het gehele gebied is buiten de we- gen en paden vrij toegankelijk. Wij kiezen toch voor de prachtige route naar de orientaals/mediterrane Mil- linger theetuin. Onderweg onver- schillig begroet door de grazers. Een bezoek aan de Millinger thee tuin is een exotische beleving. Slechts te voet (20 minuten) of fiets te bereiken. (fietsverhjuur via www. benmey.nl. Bij het Wilderniscafe kan een terrein-rolstoel gehuurd worden). Een drankje in de tuin is bij de toegangsprijs (4 euro) inbe- grepen. Copieuze lunches en high teas dp afspraak. De tuin ligt op twee nivo's en doet orientaals/me- diterraan aan met exotische planten. bloemen, struiken, waterbassins, bananen- palmen- en vijgenbo- men. De drankjes kun je nuttigen aan een van de zitjes die her en der in de tuin verspreid staan, in het Moorse theehuis met waranda, of in het Marokkaanse theehuis en Ma- rokkaans pleintje met waterpartij.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 18