maasstad Eindelijk eens een gewoon huis I womi I Is Schiedam wel een jongerenstad? Stedelijk toont 'wegbereiders' moderne kunst Lezersactie vlaardin boekbeeld maasstad kerstkort 1 wm Filmhuis Beestenboel J? Opvang voor autistische kinderen in de Egelbloem Maasstad Lezerspanel mmeubericht weekso i n Donderdag 13 december 2007 wx 53 VLAARDINGEN - In een ge- woon rijtjeshuis aan de Vet- tenoordsestraat wordt hard gewerkt. Timmermannen en schilders zijn er druk bezig. Vrijdag 14 december zal het compleet opgeknapte pand van de Stichting de Egelbloem er worden geopend door bur- gemeester Bruinsma en inspi- ratiebron Bart(8). Een gewoon huis-, tuin- en keukenhuis waar autistische kinderen hun vrije tijd kunnen doorbrengen. «?em 013.5092237 S v-me I or~ MW f T -1 Kerst in Kethel Kerstzang bij kaarslicht Drinkgelach in Kerstsfeer Kinderkerstnacht Koop cadeau en steun een goed doel Kerstconcert Rolantino's RUSSISCHE REGERINGSVLUCHT 00RZAAK GELUIDSOVERLAST DCMR Rijnmond 4..9 SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 13 december 'La Marea'. Nadat een vrouw (Eugenia Ra mirez Miori) haar man en zoon verliest bij een verkeersongeluk, besluit zij haar leven in de stad achter zich te laten en ver van de bewoonde wereld aan zee te gaan wonen. Ergens hoopt ze daarmee een aanknopingspunt voor de toekomst te vinden. Hier wordt haar bestaan terugge- bracht tot het volbrengen van de meest elementaire handelingen: eten, drinken en slapen. Alleen een gewonde hond staat ze als metgezel toe. Als ze instort, is er een visser die haar redt. Vrijdag 14 en zaterdag 15 de cember is 'A Mighty Heart' te zien. Op 23 januari 2002 veranderde de wereld van Mariane Pearl (Angelina Jolie) voorgoed. Haar man Daniel, bureauchef voor Zuid-Azie van de Wall Street Journal was bezig met een ver- haal over de 'shoe bomber' Ri chard Reid. Voor het verhaal moest hij naar Karachi, waar een tussenpersoon hem toegang had beloofd tot een moeilijk te benaderen bron. Toen Danny naar de afspraak ging zei hij tegen Mariane dat hij misschien te laat voor het eten zou zijn. Hij kwam nooit terug. Aanvang film: 21.00 uur, losse kaarten kosten 7 euro, voor do- nateurs 5,50. Reserveren via VVV Schiedam, tel. 473 30 00. VLAARDINGEN - Sippie is een ontzettend lief, tam en ook nog eens heel erg mooi konijn dat onlangs is gevonden. Helaas heeft de eigenaar van Sippie zich niet gemeld en daarom zoekt Sippie een nieuw tehuis. Sippie is een dame en zoekt een ge- castreerde man om mee samen te wonen. Uiteraard bij iemand die een ruim verblijf heeft en die ze de mogelijkheid geeft om samen lekker los te lopen. Komt u haar ophalen bij het asiel in Vlaardingen? Sippie is ingeent op 28.11.07. Meer informatie over Sippie en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur. tel. 010 - 434 53 35. door Monika Hoogenbosch Tot op heden konden ouders een deel van de zorg van hun kind uit handen geven aan toegewijde thuisbegeleiders of hen bij een zorginstelling onderbrengen als de druk van het verzorgen een te grote last binnen het gezin werd. Daar komt vanaf aanstaande vrijdag dus gelukkig een nieuwe mogelijkheid bij. Een gewoon huis voor autisti sche kinderen van zes tot twaalf jaar, dat een varia aan opvang en gespecialiseerde begeleiding kan bieden op een en dezelfde vei- lige plek. „Op deze manier kunnen ouders draaglast en draagkracht rondom de opvoeding en begelei ding van hun kind in balans hou- den", zegt Carmen Kraaikamp. Carmen is de moeder van Bart (8) en weet precies waarover ze praat. Naast haar zit Barbara Smits, die als thuisbegeleider lange tijd bij het gezin Kraaikamp de intensieve zorg heeft verleend om Bart bij zijn ouders en broertje te kun nen laten blijven wonen. Samen hebben zij in mei 2007 stichting de Egelbloem opgericht. Uit pure nood is daarmee een uniek project vERHUUR Beide dames zijn verpleegkundige en zowel professioneel als persoonlijk betrokken bij autistische kinderen. geboren. „Toen het echt te moeilijk werd om Bart thuis de juiste zorg en aandacht te geven, moesten wij besluiten hem uit huis te plaatsen. Dat is iets vreselijks. Dat wil je eigenlijk niet. Je wenst een veilige plek waar hij heen kan voor een middag of een weekend. Waar hij zich fijn en veilig voelt. Waar ze weten wat autisme inhoudt en hem kunnen stimuleren. Waardoor wij als gezin even ons energieniveau weer op peil kunnen brengen, om hem daarna weer op te halen en zelf te begeleiden in zijn opvoeding en ontwikkeling." Het vergt heel wat van de gezins- leden om dat vol te houden, zonder zelf helemaal over te lopen. Beide dames zijn verpleegkundige en zo wel professioneel als persoonlijk betrokken bij kinderen zoals Bart. Het gemis aan gespecialiseerde op vang buitenshuis om kinderen met autisme de mogelijkheid te bie den gewoon thuis te blijven wonen heeft hen niet onberoerd gelaten. Smits: „Elke ouder krijgt via de belasting of werkgever middelen voor de buitenschoolse opvang, maar juist deze groep kinderen lijkt buiten de boot te vallen. Met het persoonsgebonden budget en een zakje subsidie kunnen we de kosten betaalbaar houden voor de ouders. We hebben al veel aan- Foto: Roger van der Kraan meldingen gehad, de weekenden zitten al bijna vol. Dat betekent dat er een schreeuwende behoefte is aan gespecialiseerde opvang." De dames maken zich ondertussen ook al sterk om bij de gemeente een gewillig oor te vinden om let- terlijk een duit in het zakje te doen. Burgemeester Bruinsma weet wat hij behalve felicitaties en een bloe- metje nog meer mee zou kunnen nemen. door Frank Willemse SCHIEDAM - Ze houdt van Heavy Metal en uitgaan. Meest in het weekend. Maar er is niet veel voor haar en andere jongeren te doen in Schiedam. Om uit te gaan gaat ze naar Vlaardingen. Schiedam zou meer moeten doen voor de jeugd. Bijvoor- beeld een bioscoop of een disco voor jongeren. Maar of dat nou een taak is van de ge meente? Die vraag moet maar eens beantwoord worden. Laat je horen, kom meepraten dat is wat Friede Berendsen (17) wil uitgillen. Zij is een van die jonge ren die deze kans zeker aangrijpt. Zij zit zelf in de organisatie 'van het 'debat voor en door jongeren' dat de gemeenteraad op dinsdag 18 december vanaf 19.00 uur or- ganiseert. TABLOID NIEUWS - In 2008 gaat er bij Maasstad weekbladen veel veranderen. Misschien wel de meest markante verandering is de insteek. Niet alleen brengt onze krant het nieuws bij u op de deurmat; de krant zal ook een platform worden waarop lezers zelf hun verhalen, hun foto's, hun oproepen en hun mening kwijt kunnen. Speciaal daarvoor is de pagina 'Lezers in Beeld' ontwikkeld. Voor die pagina is de redactie op zoek naar Maasstad-lezers die deel willen uitmaken van het 'lezerspanel'. Het werkt als volgt: de redactie legt u aan de hand van de actualiteit een stelling voor en vraagt u hierover een mening te geven. Panelleden verschijnen vervol- gens met een foto vergezeld van hun mening op de speciale lezerspagina. Wilt u ook wel eens laten weten wat u ervan vindt, meld u dan nu aan voor het Maasstad lezerspanel en zeg gewoon waar het op staat! Belangstelling? Stuur dan een mailtje met naam en woonplaats naar e.meijer@maasstad.nl. Friede is niet op haar mondje ge vallen. Haar vader waarschuwde al telefonisch dat zij tegenwoordig 'beroepsjongere' wordt genoemd. Friede zit naast school (vwo+) in tal van overlegorganen. Zoals de leerlingenraad, de Europese jeugdraad in Utrecht. En in het bestuur van de 100 jaar oude leerlingenvereniging 'Onder Ons' van Schravenlant. Heeft ze zelf dan nog tijd om uit te gaan? Ja hoor, twee keer in het weekend. Maar de vraag is meer: waar naar toe? Voor haar en haar vrienden gebeurt er weinig in Schiedam. Ook klasgenoten klagen dat er zo weinig voor ze wordt gedaan. Dat kan beter, nee, moet beter in Schiedam. Als voorbeeld noemt ze hoe in Vlaardingen een groep hangjongeren een eigen plek be- vocht. De jongens zorgden voor overlast bij de skatebaan. Na ge- sprekken met de gemeente kregen zij een eigen honk. Een soort kelderbox maat wel bestiert door de jongeren zelf. Met als tegen- prestatie de toezegging de ach- terstandswijk mee te helpen op- knappen. „Zo kan het toch ook", vertelt Friede. Aanleiding voor het komende jon- gerendebat zijn de uitkomsten van de Jeugdmonitor waar jongeren klagen over gebrek aan vertier en aandacht. Daarom heeft de raad bedacht om de jongeren uit te nodigen. Niet in de formele raads- zaal maar in de bibliotheek aan het Stadserf. 'Pimp your city' is de naam en niet een saai raadslid maar Quintis 'Soko Soko' Ristie is de host. Een avond die met mu- ziek van de 'Goudvissen' wordt opgeleukt. Iedereen is uitgeno- Friede Berendsen, volgens haar vader inmiddels 'beroepsjongere' genoemd. digd. „Maar het of vragen niet alleen zeuren waar de avond voor bedoeld is", benadrukt Friede. „Jongeren moeten zelf iets willen. Ondernemend zijn en initiatief Foto: Roger van der Kraan nemen. Dan begrijpen ook oude- ren beter dat de jeugd niet bestaat, maar verdeeld is in subgroepen." TABLOID NIEUWS - Het zijn populaire 'horrorstories' op verjaar- dagen; iedereen kent wel zo'n ver haal. Onwillige bedrijven met een service van niks of instanties die je van het kastje naar de muur sturen en vervolgens via wat omwegen ook weer terug. Een proefabonnement op een krant dat niet, hoewel dat werd beloofd, automatisch weer stopt, be- loofde cadeaus die maar niet komen, automatische incasso's die juist wel (en onterecht) blijven komen, ener- giebedrijven met onbegrijpelijke eindafrekeningen, woningcorpora- ties die lekkages halfslachtig of hele maal niet oplossen. Dat soort verha len dus. Je oom, je zus je buurman, je collega... ze hebben zo'n verhaal. En als je pecht hebt, heb je zelf zo'n verhaal. Het goede nieuws... u kunt u er nu iets mee doen in onze nieuwe rubriek 'De Rode Kaart'. Laat ons weten wie volgens u zo'n rode kaart meer dan verdient. Mail uw verhaal naar e.meijer@maasstad. nl. door Frank Willemse SCHIEDAM - Met 'onme- telijk optimisme' begonnen ze in de jaren 50 een galerie. Idealistisch. Met een winkel met experimentele kunst viel geen droog brood te verdie- nen. Zeker niet in een tijd van schaarste en wederopbouw waar kunst geen eerste levens- behoefte is. Tegen die stroom in openden die liefhebbers in vervallen pandjes nieuwe gale- ries en expositieruimten. Bin nen kritische avantgardekunst van jonge kunstenaars die ner- gens anders terecht konden. Het Stedelijk Museum toont dertien roemruchte galeries uit de jaren 1945-1970 en hun kun stenaars. In Amsterdam was galerie Le Ca nard zo'n pionier voor de 'nieuwe kunst'. Columnist Henk Hofland (NRC) herinnert zich dat hij, al in 1950, werd gegrepen door die nieuwe kunst. Eigenaar van het pakhuis, Hans Roduin, toonde de jonge journalist werk van schilders als Cobra, dichters als de Vijftigers en wilde jazzmuziek. Kunst van zijn generatie en hij voelde zich onmiddellijk thuis. „In Le Canard vonden de kunstenaars niet een toevluchtsoord maar een openbaar bolwerk van erkenning, met alle bescherming en publiciteit. Van het eerste ogenblik af is Le Canard een instituut geweest." Nieuwe podia voor hedendaagse kunst. Van Groningen tot Dordrecht ontstaan galeries die de aanval ope- nen op de oude, formele kunst van voor de wereldoorlog. In een po- ging een markt te creeren voor de nieuwe kunst. De galeries konden De expositie in het Stedelijk Museum is een eerbetoon aan een nieuwe generatie, enthousiaste galeriehouders, begin jaren vijftig. Foto: Roger van der Kraan maar moeizaam bestaansrecht ver- overen. En hun kunstenaars werden als kliederaars bestempeld. De expositie in het Stedelijk Mu seum is een eerbetoon aan die nieuwe generatie, enthousiaste ga leriehouders. Wegbereiders voor de moderne kunst. Zoals galerie Le Canard (Amsterdam). Maar ook Orez in Den Haag of Galerie Delta in Rotterdam. Pioniers die weinig verkochten maar wel voor rumoer zorgden. Met aanstormende kunste naars als Appel, Armando of Luce- bert. Of wat later met Co Westerik, Jan Cremer of Wim T. Schippers. Een vleugel van het museum is in- gericht als een bazaar. De zalen zijn verdeeld in vierkanten zodat je de indruk krijgt in een galerie te staan. Voorop als winkelpui een 'blow-up' foto van de galerie in haar hoogtij- dagen. En binnen hangen werken van die kunstenaars waardoor de galerie bekend is geworden. Kun stenaars nu van naam en faam als Peter Struycken, Jan Schoonhoven of Klaas Gubbels. „Er waaide een frisse wind in die tijd door Neerlands culturele land- schap", vertelt Janine van den Ende bij de overvolle opening zaterdag. Zij is echtgenote van Joop van den Ende en sponsor van het drieluik AVRO documentaire, boekuitgave en de tentoonstelling in Schiedam. Allemaal onder de titel 'Onmetelijk Optimisme. Kunstenaars en hun bemiddelaars'. Zelf heeft mevrouw Van den Ende een kunstcollecte opgebouwd en de internationale theaters (Moskou, Berlijn en Parijs) van culturele ondernemer Joop van der Ende zijn door haar met kunst behangen. Zij steunt dit initiatief als eerbetoon aan voor'al die kun stenaars die na de jaren vijftig en zestig onterecht op de achtergrond zijn geraakt. Het zijn niet alleen de succesnummers als Appel of De Kooning die laten zien hoe vooruitstrevend Nederland in die tijd wel was. De expositie 'Onmetelijk Opti misme - galeriehouders en hun kunstenaars' is tot 2 maart te zien in het Stedelijk Museum Schiedam. Dinsdag tot en met zondag open van 10.00 tot 17.00 uur. VLAARDINGEN - Met haar 3e lustrumbundel 'Kernpunten' trot- seert de Vlaardingse schrijfkring Rotonde het verval van de Neder- landse taal en profileert zij zich als een geduchte concurrent van de Rap en sms. Althans zo benoemt de Schrijfkring zelf haar reden tot bestaan en succes. Rotonde bestaat 15 jaar en is daarmee een der oudste schrijfgroepen van het hele land. De ouderdom geldt deels toch ook voor de leden die wellicht nog hebben leren schrijven met kroontjespen dan wel ganzenveer. Dit doet overigens absoluut niets af van het succes van de Schrijfgroep. Na de eerste bundel 'Wij Rotonde' die de groep zelf uitgaf in 1997 en de tweede 'Segmenten' uit 2002, welke nog bij Renaissance het licht zag, levert Rotonde met Kernpunten zelf weer een prestatie af waar de leden trots op kunnen zijn. Lily Touwen, Greetje de Jong, Ria Koks- Bentvelzen, Hannie van der Lecq, Nanny Leenman-Akkerman, Mirjam Poolster, Arie Onderdelinden en Eva Timmermans hebben elkaar weten te inspireren tot schrijfsels die ook voor buitensiaanders de moeite van het lezen zeker waard, inspirerend en zelfs plezierig kunnen zijn. De oude meesteres Lily Touwen weet met haar 'Pasar Malam' deherinne- ring aan haar geboorteland te vertalen naar de dag van vandaag. Zing mij terug naar mijn vroegste jaren, Sumilah zing voor mij' laat de prachtige toon doorklinken van een wereld, die ver weg in de tijd een gesloten boek is geworden. Lily weet met haar sentiment zonder melancholisch le worden echter toch het prachtige ritme der Indische poezie en Pantoen eei vervolg te geven dat zelfs in deze moderne tijd van snelle teksten en afgdcorte be- richtjes zeker nog gehoord en gelezen mag worden. In de trant van nieuwe Nederlandse zakelijkheid brengt Hannie van der Lecq met 'Na de storm' een positieve gedachte onder woorden: 'De storm is over, we ruimen de bladeren. Op een afgebroken tak zit een \ogel, die straks weer zingen zal.' Kernpunten werd uitgegeven door schrijfkring Rotonde, vormgegeven door Look J. Boden van Text Message, gedrukt door Stout Grafische Eienstver- lening en is verkrijgbaar Eva Timmermans in het Redershuys Wisthaven- kade 45, galerie Pervelle en de boekhandels Den Draak en't Leesfestijn. Prijs 7,50 euro. Maasstad Weekbladen verloot on der lezers drie exemplaren van het boekje van schrijfkring Ro tonde. Wie kans wil maken op de dichtbundel hoeft maar een ding te doen. Stuur een mail naar b.vanzessen@ maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. Bart van Zessen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam. Vergeet nitt naam en adres te vermelden ende titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars van het bock jaar- boek van de Historisch) Ver- eniging zijn P. Meuldijk (Chris- toffelkruid, Vlaardingen) en J. Vredebregt (Dillenburgsingel, Vlaardingen). SCHIEDAM - St. Radboud geeft woensdag 19 december weer hettraditio- nele kerstconcert onder de noemer 'Kerst in Kethel' in en om de Dorpskerk aan het Noordeinde. Aanvang is 19.00 uur, gratis kaarten zijn te verkrijgen via nummer 471 36 39. SCHIEDAM - In de (verwarmde) Grote Kerk wordt zondag 16 december de jaarlijkse grote kerstzang bij kaarslicht gehouden. De kerstzang begint om 17.00 uur, de toegang is vrij. SCHIEDAM - Vereniging Vrienden van het Jenevermuseum orgmiseert zondag 16 december een speciale kersteditie van het 'Drinkgelacli'. Deze staat natuurlijk helemaal in het teken van de naderende kerstmis. De toe gang tot het Proeflokaal is gratis. SCHIEDAM - Ook dit jaar is er door kinderen uit Schiedam-Noord kei- hard gewerkt aan de traditionele Kinderkerstnacht. In de dienst wordt de kerstmusical 'De stille herberg' opgevoerd. De kinderkerstnacht \indt op 24 december plaats in de Ark aan het Hargplein vanaf 19.30 uur. WATERWEG - De kadoshop van het Nationaal MS Fonds in Miassluis staat weer boordevol mooie kerstcadeaus. Het hele jaar door verkoopt het fonds allerlei cadeaus met een vlinderthema. Kom een kijkje nemen in de kadoshop in de Wagenstraat 25 in Maassluis, open op werkdagen tussen 09.00 en 17.00 uur. SCHIEDAM - De Rolantino's geven zaterdag 15 december hun jaarlijkse Kerstconcert in wijkcentrum De Erker. Het concert duurt van 14.00 tot 16.30 uur en de toegang is gratis. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond De meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond ontvangt van 3 tot 10 december 329 meldingen. De DCMR onderneemt indien mogelijk actie om de overlast van stank, stof en lawaai te stoppen of vraagt een andere (overheids)instantie de melding af te handelen. Meer weten over het werk van de DCMR en de ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. Zondag 9 december behandelt de meldkamer in de namiddag 36 meldingen uit Rotterdam, Schiedam, Lansingerland en Delft over de geluidsoverlast van een Tupolev 134. Normaal gesproken wordt dit type vliegtuig uit het Europese luchtruim geweerd, omdat het teveel geluidsoverlast veroorzaakt. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft deze Oekrai'ense regeringsvlucht toestemming gegeven om Rotterdam Airport te gebruiken. De DCMR noteert meldingen over vliegtuiggeluid en geeft deze door aan de Commissie Milieuhygiene Luchtvaartterrein Rotterdam (CMLR). De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de CMLR ingesteld om voorlichting te geven en advies uit te brengen over het milieu rondom de Rotterdamse luchthaven. De DCMR is adviseur van de commissie. ■y ycycvcn um m milieudienst MELDKAMER: 010 473 33 33 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6