Hoe wordt de Maasstad gemaakt? Correspondenten oren en ogen van zijn de de krant boom naar krant 'Sociale contacten zijn heel belangrijk in ons vak' Al 27 jaar bezorger van Maasstad maaftad Regio week'aden Redacteur als spin in het web woensdag 2 januari 2008 - WX91 We beginnen elke week met een lege pagina. Het is aan de redacteuren en adverten tieverkopers van de Maas stad om die te vullen. Advertentieverkopers gaan langs hun klanten of probe ren via andere manieren aan nieuwe adverteerders te ko men. De redacteuren zoeken naar interessante verhalen. Als een redacteur een ver haal heeft gevonden, belt hij of zij een correspondent op met de vraag om het stuk te schrijven. Correspondenten hebben zelf ook vaak tips. Indien no dig wordt ook een fotograaf geregeld. Natuurlijk wordt er ook zelf geschreven. Alle losse verhalen en adver tenties worden in de compu ter tot hele pagina's gemaakt. Het geheel wordt daarna naar de drukkerij gestuurd. Laatste schakel in de keten is de bezorger, die de Maas stad bij u thuis bezorgt. Op deze pagina worden de ver schillende functies aan u voorgesteld. Onderschat uw eigen rol niet, want de lezer is uiteindelijk waar het alle maal om draait! Al 27 jaar brengt de Rotter damse Richard Hartog iede re week trouw de Maasstad rond. „Ik kocht er m'n eerste brommer van," vertelt hij. En nog steeds doet hij de ex tra dingetjes van wat hij als bezorger verdient. Tweeenhalf uur loopt hij ie dere week vijf wijken af om iedereen van het plaatselijke nieuws te voorzien. „Door weer en wind," zegt hij er se rieus achteraan. Hij is tevens depothouder en dat houdt in dat er ook an dere lopers kranten bij hem ophalen om rond te brengen. Richard brengt in ieder ge val al jaren met veel enthou siasme en plezier de krant rond en raadt iedereen aan die een zakcentje wil verdie nen, bezorger bij Maasstad te worden. En wanneer alles Is geschreven, gefotografeerd, geredigeerd en opgemaakt, kunnen de pagina's naar de druk kerij. „Bijna alles is spannend en onverwacht", vindt Frank Willemse. Alweer heel wat jaartjes verzorgt hij weke lijks een deel van de verslag geving voor de Schiedamse editie van Maasstad. Hij is 'de oren en ogen van de re dactie', zoals dat op redac ties wel genoemd wordt. En inderdaad; er is maar weinig dat aan Frank voorbijgaat. Bijna wekelijks is hij op het Stadskantoor te vinden waar hij raads- en commissiever gadering bijwoont en daar zo eerlijk mogelijk verslag van probeert te doen. Daarnaast weten velen hem, als geboren en getogen Schiedammer en door zijn opmerkelijke uiter lijk, te vinden als zij denken een nieuwswaardig feitje te hebben voor de Maasstad. „Ik ben nieuwsgierig", be kent Frank, „en als je dat bent, dan is er geen mooier vak dan dat van corres pondent. Namens andere mensen mag jij overal gaan kijken, Heerlijk!" De an dere kant van dat verhaal is dat het werk je ook een ze kere verantwoording geeft. „Soms moet je echt naden ken over hoe je bepaalde dingen opschrijft. Krenk ik er niemand mee en is dit duidelijk genoeg? Dat zijn vragen die wekelijks voorbij komen." Hoewel hij de verslaggeving in Schiedam alweer een tijd je doet, verveelt het nog geen seconde. „Het is een onvoor spelbaar vak. Soms denk je: dit wordt niets en slaat ineens de vlam in de pan. Wordt het toch nog smullen. Dat houdt het werk iedere keer weer spannend." „Een vertegenwoordiger pro beert het product van een bedrijf zo goed mogelijk te verkopen", antwoordt Heieen Theeuwkens - zestien jaar vertegenwoordiger bij Maas stad - op de vraag; 'wat doet een vertegenwoordiger nou eigenlijk?' „Wij proberen het bedrijf uiteraard zo goed mo gelijk te vertegenwoordigen en wij verkopen advertentie ruimte." „Wat ik leuk vind aan mijn vak is de diversiteit aan be drijven waar we komen. We komen bij de 'slager op de hoek', maar ook bij advoca tenkantoren. Soms heb je bij wijze van spreken je afspraak met de klant op de achter kant van een bierviltje staan en dat heeft z'n charme." „Ik zie een uitdaging in het overtuigen van mensen dat adverteren echt werkt! Wij denken altijd met de klant mee, bijvoorbeeld over de manier waarop ze een actie kunnen aanpakken. Je bouwt vaak een goede band met de klanten op, wat tot resultaat heeft dat sommigen zelfs de hele boekhouding aan je laten zien. Dat vind ik wel grappig. Sociale contacten zijn heel belangrijk in ons vak!" „In ons vak is het ook vaak een kwestie van hollen of stilstaan. Dat is wel iets waar je tegen moet kunnen. Vooral kerst en pasen zijn bij ons drukke periodes. Maar ik ben er inmiddels aan gewend om op deze manier te wer ken. Als je sommige periodes heel veel werkt, kan je dat op rustigere dagen weer com penseren." „Wij adviseren de klant al tijd om een aanbieding in de krant te zetten, bijvoorbeeld in de vorm van een '3 halen, 2 betalen-actie' of een actie waarbij mensen korting kun nen krijgen op een product in een bepaalde periode. Wij doen dit omdat het voor de klant werkt, maar ook voor de lezer gunstig is! Zo heeft zowel de lezer, als de adver teerder er baat bij", besluit zij. Een krant bestaat niet alleen uit letters. Om nieuws te bren gen zijn ook foto's nodig. Bij Maasstad weekbladen zorgen zes fotografen voor het beeld bij het verhaal. Ieder is verant woordelijk voor een bepaald gebied. Het is niet zo dat de fotografen alleen op pad zijn op zoek naar branden en onge lukken. Ze zorgen bijvoorbeeld ook voor de foto's bij de inter views. „Het is heel afwisselt werk, geen dag is hetzelfde", zegt Rob Kamminga. Hij werkt al een dikke vijftien jaar voor de krant. „Ik fotografeerde als hobby en ben via de Maasstad in het vak gerold. Daarvoor hield ik me bezig met röntgen fotografie. Ik ben dus van de inwendige, naar de uitwendige mens gegaan!" Het werkgebied van Kamminga is Rotterdam en directe omge ving. „Je moet geen hekel aan autorijden hebben. Ik ben na melijk veel onderweg. Nadeel is dat het verkeer wel erg vaak stil staat. Vroeger mochten we ook gewoon op de stoep parke ren, maar kan jammer genoeg niet meer. Wel heb ik een par- keervergunning voor heel Rot terdam." Rob Kamminga kan zich nog goed de keer herinneren dat hij pianist Wibi Soerjadi op de ge voelige plaat moest zetten. „Hij was net klaar met het concert en maakte een buiging voor het publiek. Ik wilde net een foto maken toen Soerjadi me zag. Hij stormde van het podium en begon aan mijn camera te trek ken en te duwen. De stoppen sloegen echt bij hem door. De organisatie had hem niet ge meld dat er fotografen aanwe zig waren en hij wilde duidelijk niet op de foto. Hij is niet al te groot, dus blijvend letsel heb ik er niet aan overgehouden..." Karin Moerman is ruim tien jaar redacteur van Maasstad weekbladen. In haar studie tijd werkte ze als correspon dent voor de editie Schie dam, maar toen de toenma lige redacteur van die editie plotseling overleed nam ze zijn functie over. „Het leukste aan mijn werk vind ik dat je er echt jouw krant van kunt maken", ver telt ze. „Je kunt zelf bepalen aan welke onderwerpen je aandacht besteedt, in over leg met correspondenten en fotografen. En het resultaat is erg tastbaar. Als ik een fout maak, bellen lezers op. Of ze sturen een knipsel met verbeteringen op." Echt erg vindt Karin dat niet: „Dan blijkt tenminste dat de krant wordt gelezen!" Karin werkt 26 uur per week voor Maasstad. Als redac teur fungeert ze als spin in het web, want ze bekijkt de mailtjes en de brieven die binnenkomen op de redac tie en ze stuurt fotografen en correspondenten aan. Omdat ze al haar hele leven in Schiedam woont, weten mensen haar te vinden. „Ik werd bijvoorbeeld door ie mand getipt dat er tientallen katten verwaarloosd wer den in een dierenopvang. Zo'n onderwerp spreekt veel mensen aan, dus dan laat ik de fotograaf een foto maken en regel ik een interview met de betrokkenen. Dat doe ik zelf of ik besteed het uit aan een correspondent." In die tien jaar heeft Karin heel wat maatschappelijke veranderingen voorbij zien komen. „Carnaval werd vroeger bijvoorbeeld groots gevierd met een optocht door de stad. Daarna werd het een rondje door het win kelcentrum en tegenwoordig gaat Prins Carnaval alleen nog langs bij verzorgingste huizen. Vroeger pakten we uit met een groot verhaal, nu plaatsen we alleen nog een foto met een onderschrift." Zijn er nog verhalen die haar zijn bijgebleven? „Dat zijn vaak onderwerpen waar emotie in zit of interviews met BN'ers. Hans Breukho ven heb ik bijvoorbeeld geïn terviewd bij de opening van een nieuw winkelcentrum, omdat hij zijn Free Record Shop in Schiedam begonnen is." De overgang naar tabloid heeft ook consequenties voor de redacteuren. „De opmaak wordt dwingender, daar moet ik nog aan wennen. Maar het nieuwe formaat is wel veel handzamer." Een zelfportet van foto graaf Rob Kamminga.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 17