Schiedam is een saaie stad, volgens de jeugd Franse barok in 't Huis te Poort Stadswandelingen op iPod Zijn zingende mannen echt zoveel gelukkiger? Mantelzorgcafé ook open op maandagmiddag Filmhuis maasstad Schiedam/wijk&streek weekbladen Jeugd wil trapveldjes, hangplekken en eigen honk door Frank Willemse SCHIEDAM - 'Schiedam is een saaie stad, maar gezamen lijk kunnen we er wat van maken.' Dat is de conclusie uit gesprekken die de raad met jongeren voerde. Vraag van het onderzoek 'Wat wil de jeugd van Schiedam?' Duidelijk werd dat onder werpen als cultuur, wonen en veiligheid geen belang stelling trekken. Wél uit gaan, chillen en hangen. Of beter gezegd: het gebrek aan uitgaan en hangplek ken. Dat de gemeente geen bioscoop of disco kan run nen is wel duidelijk. Maar waar kan de gemeente dan wel voor zorgen? Schiedam telt 13.000 tot 14.000 jongeren, zo stelt het eindrapport Verken ningscommissie Jeugdbe leid, maar wat moeilijk is, is om die jongeren te vin den en er mee te praten. De raadsleden bezochten een viertal middelbare scholen en spraken daar in de les jongeren aan. Daarnaast werd vorige maand een jon - gerendebat georganiseerd door de bibliotheek en werd de jeugdmonitor 2006 ge raadpleegd. Het rapport geeft een tien tal aanbevelingen om het de jeugd meer naar de zin te maken. Geen disco of bi oscoop maar wel een jonge rencentrum en er is behoef te aan huiskamerplekken in de wijk. Binnenkort gaan raadsleden naar Waalwijk waar een jongerencentrum (DeTavernu) zelf door jeugd wordt gerund. Ook moet er meer gesport kunnen wor den in de wijk. Ongeorga niseerd op trapveldjes. Op vallend is de conclusie dat er, volgens het rapport, best veel te doen is voor de jeugd maar dat die daarvan on voldoende op de hoogte is. Volgens het rapport 'Geef jongeren de ruimte' zijn 44 procent van de jongeren geïnteresseerd in politiek. Daaruit wordt de conclusie getrokken dat een jeugd- gemeenteraad opgezet kan worden. Helaas zijn eerdere pogingen voor zo'n politieke 'kweekvijver' nergens echt van de grond gekomen. Noriko Amano studeerde klavecimbel aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Vrijdag 15 februari treedt ze op in 't Huis te Poort op de Dam in Schiedam. woensdag 6 februari 2008 - XQ83 Krantnetel SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 7 februari Fados. De Spaanse regisseur Car los Saura liet zich inspireren door één van zijn muzikale voorliefdes en besloot een film te maken over de ziel vfn Portugal, de zo karakte ristieke fado. De fado maakt e|h wezenlijk onderdeel uit vSn de Portugese muziekcul tuur. De liederen komen oor spronkelijk voort uit de volksbuurten en kroegen in Lissabon en zijn uiteindelijk uitgegroeid tot een volwaar dige muziekvorm in Portu gal. Vrijdag 8 en zaterdag 9 februari draait Control. Control is de debuutfilm van de Nederlandse succesvolle fotograaf en vormgever An ton Corbijn en vertelt het levensverhaal van Ian Curtis (Sam Riley), zanger van de Britse band Joy Division, die zelfmoord pleegde toen hij 23 jaar was. Curtis wil aan het verstikkende leven in een klein Engels stadje in de seventies ontsnappen. Net als zijn muzikale idolen David Bowie en Iggy Pop, sluit hij zich aan bij een band. Zijn muzikale ambities wer pen al gauw vruchten af. De angsten en gevoelens die zijn muziek voeden, beginnen al snel aan hem te knagen. Aanvang 21.00 uur, toegang 7 euro. SCHIEDAM - Het oude-mu- ziekprogramma in 't Huis te Poort op de Dam is sinds de voltooiing van de restaura tie van het kerkgebouw weer volop aan de gang. Akoestiek en ambiance hebben niet te lijden gehad onder het in grijpende herstel. In tegen deel: meer dan ooit maken de kwaliteit van de concer ten, het fraaie interieur van het gebouw en de informele sfeer een bezoek de moeite waard. Waren eerder dit seizoen het Nederlandse ensemble For- tuna en het Japanse ensem ble Genesis te horen; op vrij dag 15 februari om 20.15 uur is het de beurt aan de Noor se hoboïste/blokfluitiste Vi vian Berg en de Japanse kla- veciniste Noriko Amano. Zij zullen een programma bren gen met bijzondere stukken uit de Franse Barok. Daarbij komen relatief bekende na men aan bod als Couperin en Forqueray, maar ook een aantal minder bekende na men als Elisabeth Jacquet de la Guerre, componiste aan het hof van Lodewijk XIV. Vivian Laurence Berg begon haar muzikale opeiding als blokfluitiste in haar geboor teplaats Trondheim, Noor- Complete gemeenteraad plat voor nieuw plan door Frank Willemse SCHIEDAM - De hele raad viel voor het plan. 'Het ei van Columbus' (PvdA) en 'Bril jant idee' (D66), zo klonk het enthousiast. En zelfs over mogelijke kosten werd niet moeilijk gedaan. De hele raad stemde unaniem voor het idee van het nieuwe SP-raadslid Wijbrand Boon om rondleidingen door de binnenstad op het internet te zetten. Zodat elke stads- bezoekers die rondleidin gen gratis kan downloaden en op zijn mp3-speler kan zetten. Wethouder Siljee zegde toe snel te zorgen voor deze uit breiding op de website 'ont- dekschiedam.nu'. De stads wandeling wordt gemaakt door het Rotterdamse Gra fisch Lyceum samen met het Schiedams archief. Sil jee betoogde dat hij 'creatief is met lage kosten' en dat de nieuwe Stichting Promo tie Schiedam deze nieuwe taak gaat uitvoeren. De iPod-rondleidingen moeten 'op maat' gemaakt worden. Boon noemt als voorbeeld het oude woonhuis van Ge rard Reve. 'Onbegrijpelijke antwoorden' op de schriftelijke vragen aan het college van B W. Dat zei fractie voorzitter Mario Stam op de raadsvergadering laatst. Vorig jaar december een artikel van (ex-)collega Kor Kegel die meldt dat het Wijkoverleg Zuid zich zorgen maakt over de non-alcoholzone die de héle stad treft. 'Een cultuurbreuk in die wijken waar bewoners het normaal vinden buiten op de stoep de avond door te brengen...Vooral in de Gorzen, Het Singelkwartier en het Westen'. Wat is er precies aan de hand? Eind november maakt burgemeester Verver (ineens!) bekend dat overal in Schiedam niet op de openbare weg ge dronken mag worden. 'Non-alcoholzone van kracht voor heel Schiedam' staat ferm in deze krant. Ner gens meer? Ook niet voor de deur? Waarom? „Om de jeugdoverlast terug te dringen", antwoordt de burgemeester. Problemen met de jeugd in Schie dam Noord hebben al eerder tot een non-alcohol zo ne in Noord geleid. Dat kan en mag de burgemees ter doen als er iets ernstigs mis is in een wijk. Maar waarom nu ineens overal in de hele stad? En wat te doen b\j straatfeesten en buurtbarbecues? Of op Koninginnedag? Dan volgt er 'ontheffing', is het juridische antwoord van de burgemeester. De omgedraaide wereld, volgens juristen. En dus ook voor de PvdA en SP'er Sinne Tolsma. Die laat ste heeft de schriftelijke vragen gesteld die 'onbe grijpelijk' beantwoord zijn. Een voorbeeld? 'Deze overweging (de evenredigheid tussen doel en mid del) is nadrukkelijk onderkend door het Schiedams college. Ons besluit richt zich op het bestrijden van '(jeugd)overlast' waarbij alcohol een rol speelt. In die zin geldt het verbod niet voor goedwillende burgers die niets kwaad in de zin hebben en geen overlast geven voor anderen'. Zo, en wie maakt dat uit; wie goedwillend is en wie niet? Wie geeft overlast en heeft die overlast wel met drank te maken? Vragen, vragen en nog eens vragen. Volgende week eist Sinne Tolsma een wél duidelijk en begrijpbaar antwoord. Frank Willemse wegen, maar vervolgde haar studie in Nederland aan het Koninklijk Conservatorium waar ze in 1998 afstudeerde. Noriko Amano werd geboren in Tokyo en studeerde piano in Toho. In 1990 kwam ze naar Nederland waar ze klavecimbel studeerde aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag en aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Kaarten kosten in de voor verkoop 12,50 (boekhan del Van Leeuwen en Post Scriptum) en in de zaal 15,00. Telefonisch reserve ren: 06 - 51172100. SCHIEDAM - Op basis van een onlangs uitgevoerd sociolo gisch onderzoek onder man nen is gebleken dat zingende mannen gelukkiger zijn dan niet zingende mannen. Het lid zijn van een gemengd koor en het zingen van een gevarieerd repertoire blijken een belangrijke bijdrage te leveren aan een gevoel van gelukkig zijn. De uitkomsten van het on derzoek verbazen de man nen het Promskoor Schie dam niet. Zij ervaren al jaren dit extra gevoel van ge lukkig zijn. Het Promskoor is niet opgericht om mannen gelukkiger te maken, maar het koor voldoet wel aan alle criteria die het geluksgevoel verhogen. Zijn er nog meer argumen ten nodig om je aan te mel den als aspirant lid van het Promskoor? Wat te denken van een prima vakman als dirigent, het regelmatig op treden voor een groot pu bliek en de sociale contac ten? Het Promskoor Schiedam is hét koor in de regio Nieuwe Waterweg waar je een bij zondere muzikale prestatie kunt neerzetten. Interesse? Voor meer infor matie kan er contact wor den opgenomen met Debby Smits, tel. 473 81 88 of ds- mits@orange.nl. SCHIEDAM - Het maandelijkse Mantelzorgcafé in Schie dam, bestemd voor alle mantelzorgers, wordt altijd druk bezocht. Niet iedere mantelzorger is in de gelegenheid de be staande koffie- en theeoch tenden te bezoeken. Soms omdat men moet werken of omdat de zorgtaken juist op die tijdstippen teveel van de mantelzorgers vragen. Anderen willen graag een keer extra komen voor een praatje en een kopje koffie of thee. Daarom organiseert het Steunpunt Mantelzorg in Schiedam op de tweede maandag van de maand het middag-mantelzorgcafé. Ie dereen is welkom op maan dag 11 februari van 13.30 - 16.00 uur aan het Broers- veld 123. Bent u mantelzorger? Zorgt u voor een chronisch ziek(e) of gehandicapte) familielid, vriend of bekende? Zin om even uit de zorg te zijn, de gedachten te verzet ten en een praatje met lotge noten te maken, dan bent u welkom in het café. Voor meer informatie: bel of mail het Steunpunt Mantel zorg Schiedam, tel. 06 516 94 096 of emailadres: schie- dam@mantelzorgnwn.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 9