m Helinium: nooit lukraak graven, wel snel Feest op Warme Truiendag 'Gratis' schoolboeken op Het College Vos Beestenboel milieubericht maasstad Regio weekbladen hm woensdag 20 februari 2008 - WX91 Expositie in bibliotheek van Schiedam door Frank Willemse SCHIEDAM - Kunstenaar Frits Hendrickx (64) hielp als jongen bij opgravingen van een oude boerderij uit de ijzertijd. Bij de aanleg van rijksweg 20, bij het Novotel, vond hij rond i960 precies de stookplaats van die oude boerderij. Een belangrijke vondst, vond de archeolo gische vereniging Helenium die 50 jaar geleden is opgeri cht. Een kleine expositie in de bibliotheek van Schiedam laat onder andere zien hoe een halve eeuw geleden am ateurs, zoals Hendrickx, de oude schatten van onze re gio ontdekten. Helinium gaat nooit lukraak graven, maar het moet altijd wel snel. Meestal omdat ze ingeschakeld worden voor dat er gebouwd gaat worden en de grond dan toch wordt omgewoeld. Zoals bijvoor beeld bij de bouw van het ABC-complex aan de Lange Kerkstraat. Hier werd een beerput gevonden en uit gegraven. Vastgesteld werd dat daar, zo rond 1500, ook al welvarende Schiedam mers hebben gewoond. En dat via etensresten, beenderen, een kammetje, glas en wat aardewerk. Opvallend toch dat er toen al Schiedammers waren die pepers uit India of vijgen uit de subtropen aten. Schiedam kent geen eigen archeologische dienst. Als er gegraven kan worden, wordt daarvoor wordt het Rotter damse BOOR gevraagd. Zo als laatst bij de bouw van het Land van Belofte of eerder bij het Stadskantoor met de oude ruïne. Tot en met 15 maart is er een tentoonstelling over vijftig jaar werkgroep Helenium te zien in Bibliotheek Stadserf en in de vestiging in Noord. Hier worden vond sten getoond die uit de Schiedamse bodem komen en bijzondere vondsten uit de nabije regio. Verder zijn er overzichten te zien van veranderingen in de bodem. VLAARDINGEN - Catootje is een schilpadpoesje van ongeveer 1 jaar oud welke in de Stati onstraat te Vlaardingen is gevonden. Aangezien haar baasjes haar niet meer zijn komen halen zoekt ze nu een nieuw tehuis bij lieve men sen. Catootje is erg lief en zo als wel meer schilpadpoezen een tikkie eigenwijs. Komt u kennismaken? Meer informatie over Ca tootje en andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Wa terweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaardin gen. Het dierentehuis is ge opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010-434 53 35- Net als zoveel andere scholen in Nederland deed ook basisschool De Gorzen uit de gelijknamige wijk in Schiedam mee aan de Warme Truiendag. Foto: Rob Kamminga SCHIEDAM - De leerlingen van Openbare Basisschool De Gorzen gingen afgelopen vrijdag naar school alsof ze in Siberie woonden. Laag over laag, en een dikke trui extra, zodat de verwarm ing op hun school die dag een graadje lager kon. Net als bij zoveel andere scho len in Nederland die die dag meededen aan de Warme Truiendag. De verwarming één graad lager, bekent 7 procent minder energieverbruik en dus 7 procent minder CO2- uitstoot. Het Klimaatver- bond, dat de actie samen met kinderzender Zapp in het leven heeft geroepen, schat in dat in totaal een miljoen mensen aan de actie mee hebben gedaan en dat er dus 33 ton CO2 (1,1 miljo en euro) is bespaard. Veer tig procent van de in Neder land gebruikte energie gaat op aan de verwarming van gebouwen. Hierop kan met simpele maatregelen 40 procent worden bespaard. De bedoeling is dat het niet bij een dag bewust omgaan met energie blijft. Hopelijk worden mensen gestimu leerd om structureel op hun energierekening te gaan besparen en hiermee kli maatveranderingen tegen te gaan. De Gorzen liet de kinderen niet helemaal in de kou sta an. Juf Liesbeth zorgde er met hulp van de sponsors Ak kerman en Arap voor dat al le kinderen een warme ver rassing kregen. Daarnaast bleven ze warm door extra hard te werken. VLAARDINGEN - De school boeken zullen op Het Col lege Vos in Vlaardingen in het schooljaar 2008/ 2009 worden voorgeschoten. Als één van de weinige scholen in Nederland heeft Het Col lege Vos besloten dat ouders of verzorgers niet de dupe mogen worden van het re geringsbeleid. Daarom schi et zij de door de overheid beloofde 308,- voor. Oud ers en verzorgers betalen dit bedrag pas terug wanneer zij, in december 2008, het geld van de overheid heb ben ontvangen. „Twee scho len, één in Hoorn en één in Harderwijk gingen ons voor. Wij hebben contact met hen gehad over de manier waar op zij het hebben geregeld", zegt directeur Peter Beij. Wij vinden het belangrijk dat de leerlingen boeken hebben en niet weken zonder zitten Uit het bedrag van 308,- zullen alle schoolboeken worden betaald. Tevens regelt Het College Vos de bestelling van de boeken en zorgt zij ervoor dat het boekenpakket voor elke leerling op tijd klaar ligt. „Waar we tegenaan lopen is dat grote groepen leer lingen tot de herfstvakantie zonder boeken zitten, omdat de ouders de boeken niet be talen. Leerkrachten moeten daarom leerstof kopiëren en de leerlingen moeten steeds weer uitleggen dat de oud ers niet willen betalen. Dat is gewoon lastig. Wij vinden het belangrijk dat leerlingen de boeken hebben. Voor die 308,- kunnen wij de boek en ook goed betalen, som mige scholen komen met dat bedrag niet uit. Wij heb ben een uitgekiend pakket. Bovendien heeft onze school een buffer voor het geval dat de school een bepaald jaar niet genoeg leerlingen heeft. Het leerlingenaantal op onze school is nog steeds aan het groeien." Het kabinet kan haar be lofte om aan alle ouders van leerlingen in het voortgezet onderwijs de schoolboeken met ingang van schooljaar 2008-2009 gratis te ver strekken niet waarmaken. De regering heeft daarom besloten dat ouders en ver zorgers in augustus 2008 alsnog zelf het boekengeld moeten betalen. Vervolgens krijgen zij daarvoor later - in december - een vergoeding van de overheid. „Het is de bedoeling dat de ouders de vergoeding van de IBG weer aan de school terugbetalen. Als een enkeling dat niet doet, dan zij het zo", beslu it de directeur. Het College Vos is een openbare scho lengemeenschap voor voort gezet onderwijs in Vlaardin gen die onderwijs biedt op alle niveaus, van VMBO t/m Gymnasium. De school telt ruim 1700 leerlingen, verdeeld over vijf locaties. Maassluis boekbeeld 'Henk Fortuin, kunstschilder' is een portret in boekvorm van een kleine kunstenaar die er, ondanks de beperking van zijn vaardigheid, toch in slaagde voor zich zelf te zijn wat hij wilde, 'Kunstschil der' met een grote K. Een hele presta tie gezien zijn eigen karakter en de lo kale begrezing van Maassluis, waarin hij niet alleen zijn beperking vond maar juist ook zijn status. Zijn religieus abstracte werken en Franse landschappen zijn naar ieders persoonlijke smaak te beoordelen, maar de werken die hij als 'verplicht nummer' voor de BKR maakte zijn van topografisch groot belang. Het gemeentemuseum Maassluis kreeg zodoende in haar col lectie artistiek verantwoorde stadsgezichten van locaties in - en rond Maassluis, die door Fortuin werden vastgelegd voo raleer ze voor de toekomst moesten wijken. De schrijvers/ samenstellers Anika Klevering, Jos van Nierop en Theo van Pelt wisten met heel persoonlijke verhalen een indringend beeld te schetsen van de in 2007 overleden kunstenaar. Na ast een beschrijving van zijn ouvre, is het geschreven portret van Henk Fortuin dan ook een reflectie van de impact die zijn werk en aanwezigheid op de Maassluise gemeenschap heeft gehad. Stadsgenoten, famlieleden en collega's laten zich in vrije en open bewoordingen uit over de persoon en zi jn werk. Het geeft niet alleen een goed aanvullend beeld van Henk Fortuin, maar zegt ook veel over de wisselwerking tus sen kunstenaar en publiek. Behalve met zijn artistieke werk heeft Henk Fortuin aldoende ook een maatschappelijk beeld van de Maassluise gemeenschap vastgelegd. 'Henk Fortuin, kunstschilder' is voor 18,50 euro verkrijgbaar bij Gallery RitsArt, de kunstuitleen Maassluis en diverse boekhandels in Maassluis en omgeving. Bestellen via internet www.ver- sontwerp.nl/henkfortuinkan eveneens. PETER DE JONG Lezersactie Dhr. Westein en Fam. Heppe ontvangen het boekje 'Eene beperking van de visscherij'. Maasstad Weekbladen verloot onder lezers enkele exemplaren van het boekje 'Henk For tuin, kunstschilder'. Om in aanmerking te komen stuur een mail naar s.schaper@maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. Stella Schaper, Postbus 1162, 3000 BD Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermel den en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De DCMR werkt al meer dan 35 jaar a n leefbare en veilige Rijnmond I wKmszxKsmjtimm ■EmEmKuaoJsa* m t4 -rrrrrn» I «g» t iitf rm De DCMR Milieudienst Rijnmond heeft van 11 tot 18 februari een meer dan gemiddeld aantal meldingen behandeld. Er kwamen 464 meldingen binnen over stank, stof en lawaai van bewoners in het Rijnmondgebied. Meer weten over het werk van de DCMR en de ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. TWEE VOORVALLEN MET MEER DAN ZEVENTIG MELDINGEN Maandag 11 februari ontvangt de meldkamer 33 meldingen over wit-grijs stof en over een brandlucht uit Capelle a/den IJssel, Krimpen a/de Lek en Rotterdam. De gemeente Nieuw-Lekkerland (buiten het DCMR-werkgebied) heeft een rietverwerkend bedrijf toestemming gegeven om rietrestanten te verbranden. Vanwege klachten is het verbranden tijdelijk gestopt. Dinsdag 12 februari ontvangt de meldkamer van de DCMR verspreid over de dag 40 klachten uit Hellevoetsluis, Brielle, Hoek van Holland, Maassluis, Vlaardingen en Rotterdam over mestlucht. Vanaf 1 februari is het weer toegestaan om mest uit te rijden als dat volgens de regels gebeurt. TWEE KEER STANKCODE 1 INGESTELD Het huidige weertype - koud en nauwelijks wind - heeft een ongunstige invloed op de verspreiding van stank. Er ontstaat een koude luchtlaag, een zogenaamde inversielaag, waarboven rookgassen van verkeer en industrie blijven hangen. Het gevolg is meer 1 stank dan anders. Vorige week ontving de DCMR ruim 30 meldingen, afgelopen weekend meer dan 50 van bewoners QCMR in het Rijnmondgebied. Door het uitgeven van codes hoopt de milieudienst DCMR dat de situatie niet verergert. Rijnmond MELDKAMER: 010 473 33 33 (DAG EN NACHT) .dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 15