m Archieven Schiedam nu online toegankelijk 'Surfen voor echte diehards' Verhalen over een jeugd in de Nassaulaan Beestenboel milieubericht maasstad Regio weekbladen woensdag 27 februari 2008 - WX91 Schiedam aangesloten bij www.geschiedenisvanzuidholland.nl SCHIEDAM - De inventarissen van het Gemeentearchief Schiedam zijn sinds kort digitaal te doorzoeken op de website www.geschiedenis- vanzuidhollandnl Het project Zuid-Hollandse Collecties Digitaal biedt archiefinstellingen de mo gelijkheid om hun collec ties op de website www.ge- schiedenisvanzuidholland. nl te laten doorzoeken door gebruik te maken van EAD. EAD staat voor Encoded Archival Description en is een reeks internationale af spraken om archieftoegan gen te kunnen maken, ops laan en uitwisselen. Het project Zuid-Hollandse Collecties Digitaal is in 2007 van start gegaan met een aantal Zuid-Hollandse archieven. Het Gemeen tearchief Schiedam is de eerste deelnemer die zijn inventarissen in EAD heeft omgezet en zo zijn collectie toegankelijk maakt. In de loop van 2008 zullen onder andere het Stadsarchief Vlaardingen en het Streek archief Goeree-Overflakkee volgen. De website www.geschie- denisvanzuidholland.nl bevatte alle gegevens van negen Zuid-Hollandse ar chieven. Nu komen daar ook de data van Schiedam bij. Laurens Priester, gemeen tearchivaris van Schiedam, is er blij mee. „EAD biedt veel mogelijkheden voor ons. Wij kunnen de door zoekbaarheid van de col lectie nu flink verbeteren, zonder tussenkomst van externe leveranciers. Via de website, waar ook veel ver halen en afbeeldingen over Schiedam zijn te vinden, is onze collectie toegankelijk voor een breed publiek." Het handige is dat iedereen nu in het archief kan zoeken, zonder hiervoor helemaal naar de derde verdieping van het Stadserf te moeten. Het gemeentearchief bewaart informatie over Schiedam en Schiedammers van 1286 tot nu. VLAARDINGEN - Deze zwarte mechelse herder, reu van rond de 2 jaar is onlangs gevonden in de Sweelinck- straat in Vlaardingen en om onbegrijpelijke reden niet meer opgehaald door zijn ei genaar. Deze lieve jongen is extreem angstig dus wat er met hem gebeurd is, is ons een raadsel. We zijn op zoek naar de eigenaar van deze hond of iemand die hem her kent en ons wat meer infor matie kan geven. Verder zoe ken we (als de eigenaar niet meer komt) een zeer goed tehuis'voor hem bij hele ge duldige mensen die ervaring hebben met mechelaars en weten om te gaan met angst- Meer informatie over deze herder en andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Wa terweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaardin gen. Het dierentehuis is ge opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010-434 53 35- *rj&l SjsJ&s» Een winters golfsurftoernooi vond afgelopen zaterdag plaats in Hoek van Holland. Er was voor de deelnemers en de bezoekers genoeg te zien en te doen. Foto: Roger van der Kraan HOEK VAN HOLLAND - De Dutch- Tub Winterspecial vond af gelopen weekend plaats op het strand van Hoek van Holland. Dit winterse golfsurftoernooi werd ge organiseerd door The Hol land Surf Association en studenten van Hogeschool INHOLLAND voor een studieopdracht. „In de ochtend was het weer goed, alleen later werd het kouder en mistig", zegt student Joost Vetter, mar keting manager van Rookie Entertainment (leerbed rijf). „Daardoor viel het aantal deelnemers, maar ook het aantal bezoekers een beetje tegen. Gelukkig waren de golven goed. We moesten het event eerder al twee keer uitstellen vanwe ge de lage golven." In de 'Expression Session', een freestyle sessie, konden surfers van elk niveau op een zo origineel mogelijke manier een poging doen om de hoofdprijs in de wacht te slepen. In totaal lieten 46 deelnemers hun kunsten zien en zijn er 5 prijzen uit gereikt in verschillende cat egorieën. Zowel voor deelnemer als bezoeker was er entertain ment op het strand aan wezig. Zo waren er ver warmde Hottubs, een ex clusieve Dig Sit Lounge Area, Livestreaming van het surftoernooi, een bar- beque, een koffiecara- van en een eindfeest in strandtent De Globetrotter met optreden van reggae- band Sawed Off. „Het was erg leuk om dit event te or ganiseren", besluit Vetter. door Frank Willemse Dansles bij Westhuis, op school bij de nonnen en spelen in de Nassaulaan. Drie familieleden uit een groot, katholiek gezin beschrijven hun jeugd in het boek 'Herhalen, herhalen, herhalen...'. Schiedam in de vijftiger en zestiger jaren rond de grote huizen van het Nassaukwartier. SCHIEDAM - Een familiege schiedenis, met alle vreugde en drama van een groot, katholiek gezin met twaalf kinderen. Een volgens de schrijvers 'warm gezin', waar, nogal wiedes met zoveel kin deren in huis, van alles ge beurt. Achteraf beschreven, zie je hoe 'rijkehjk'vdife jeufcd- 'Op naar die 'enge' kleuterschool in de Gorzen of later -trots- naar de St. Petrus-mulo in Rotterdam toen was. Zonder elkaar te beïnvloeden schreven zij aan de hand van door hen zelf bedachte trefwoorden een verhaal. Pas als ieder zijn eigen ervaringen aan het papier had toevertrou wd werden de verhalen uit gewisseld. Soms zie je daar door drie keer dezelfde heri nneringen voorbij komen, omdat de (familie)schrijvers eikaars werk niet mochten lezen voor publicatie. De belevenissen zijn herken baar neergepend; zoals de eerste communie in de Frankelandsekerk of de -postzegelVèrzamelfBgen- va-n broer of zus. De spelletjes die op straat werden gespeeld en te lezen valt wie de buren, vriendjes en helden waren. Een terugblik in briefvorm en dus ook heel persoonlijk. Zoals de ontdekkingstochten in de omgeving: op naar die 'enge' kleuterschool in de Gorzen. Of later trots, he lemaal naar de St. Petrus mulo in Rotterdam. Het schrijven begon als therapie en was oorspron kelijk alleen bedoeld voor de familie. Maar intussen groeide het intieme werkje wel uit tot een boek van vi erhonderd - bladzijden. De schrijvers, zusters Liduine en Caecile en broer Guus, kijken met die verhalen, anekdotes en herinneringen terug op hun jeugd. Met als kern de familie Van Zuylen van de Nassaulaan. Jammer dat het gissen bli jft wie nu de buurman is. Want de schrijvers gebrui ken pseudoniemen 'uit pri- vacy-overwegingen.' Zodat burgermeester Peek van de hoek Nassaulaan/ Willem de Zwijgerlaan, ineens burge meester Stegeman heet. 'Herhalen, herhalen, her halen door Ben, Liduine en Wies van Tuyll, is sinds eind 2007 op het internet te koop. En binnenkort ookver- krijgbaar in de Schiedamse boekhandel. L HLsea ...I? Vlaardings Boekbeeld 'Hoera, het is een...!?' prachtig boekje over de gebruiken rondom zwangerschap en ge boorte in Vlaardin gen in de afgelopen 300 jaar. Het brengt in beeld hoe het toen ging, hoe het veran derde en hoe doop en beschuit met muisjes tegenwoordig gelijk opgaan met besni jdenis en Sfouf. Van het Doopboek der Gerefomeerde Ge meente uit 1750 tot de geboortekaartjes uit 2006, van posi tiekleding en talkpo eder tot het zelf aan kleden van de wieg komen in 'Hoera' aan bod. Van Omissie in 'Hoera' lijkt wel het ontbreken van het verhaal dat ver loskundige Berendrecht uitsprak tijdens de opening van de gelijknamige tentoonstelling in het Vlaardings Visserijmu seum. Juist publicatie van haar wederwaardigheden zou de lokale Vlaardingse context rond de geboorte en zwanger-^ schapgebruiken meer recht hebben gedaan, juist namens de 8000 jonge haringkopjes waarvoor zij vaak bij nacht en ontij de stad doorkruiste. Berendrecht was immers juist werkzaam op de scheidslijn in de lokale bevolkinsgopbouw en de daarmee samenhangende veranderende gebruiken rond het thema 'geven van leven'. De 8000 geboorten waarbij zij de helpende hand bood bij het aanschouwen van het eeste levenslicht, maakten mev rouw Berendregt net als 'jufrouw Mostert' tot een begrip dat integraal bij die Vlaardingse gebruiken rond de blijde verwa chting behoorde. Verder is 'Hoera' een wolk van een boekwerkje dat veel Vlaardingers met plezier zal herinneren aan hun eerste lev ensdagen. Vormgeving en druk door Stout Grafische dienst verlening mag ook bij deze publicatie van het museum zeker weer gezien worden. 'Hoera, het is een..!?' is te koop bij het museum en de Vlaardingse boekhandels. Prijs 7,95. De tentoonstelling 'Hoera, het is een...!?' is nog tot 18 april t# zien in het Vlaardings/ Visserijmuseum aan de Westhaven- kade 52/54- P.K. V. EBSCHEUTEN LEZERSACTIE Maasstad Weekbladen verloot onder lezers enkele exemplar en van het boekje 'Hoera het is een...!? Om in aanmerking te komen stuur een mail naar s.schaper@maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. Stella Schaper, Postbus 1162, 3000 BD Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meédingen. De DCMR werkt al meer dan 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond De meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond registreert per jaar zo'n 20.000 meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied over stank, stof en lawaai. De DCMR onderneemt indien mogelijk actie om de overlastte stoppen of vraagt een andere (overheids)instantie de melding af te handelen. Meer weten over het werk van de DCMR en de ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. LAATSTE MILIEUBERICHT IN MAASSTAD WEEKBLADEN Vanaf 2003 heeft u wekelijks in Maasstad Weekbladen gelezen over de milieumeldingen die de meldkamer van de DCMR ontvangt. Behalve het behandelen van milieu- en bedrijfsmeldingen, meet de DCMR de luchtkwaliteit in het Rijnmondgebied, geeft vergunningen aan bedrijven en controleert of bedrijven zich houden aan de milieuwetgeving. Dit is een greep uit alle taken van de DCMR. De ruimte van het milieubericht is te klein voor een uitgebreide toelichting. Daarom stopt het wekelijkse milieubericht. In de huis-aan-huisbladen komen regelmatig korte mede delingen met een verwijzing naar www.dcmr.nl. Hierop vindt u ook een toelichting op de ontvangen milieumeldingen. MILIEUKLACHTEN TELEFONISCH OF VIA WWW.DCMR.NL In de week van 18 tot 25 februari ontving de meldkamer 434 meldingen, waarvan meer dan 100 over stankoverlast. De weersomstandigheden zorgden ervoor dat uitlaatgassen van verkeer en chemische rookgassen van industrie langer bleven hangen. Daarom stelde de DCMR aan het begin van de week stankcode 1 in, een voorwaarschuwing aan de industrie. De DCMR hoort wel eens dat het geen zin heeft om te klagen over milieuoverlast. Dat klopt niet, want hoe meer informatie de DCMR heeft, hoe beter de uitrukdienst van de meldkamer erachter kan komen wat de oorzaak van de overlast is. Gegevens van klagers worden nooit doorgegeven aan DCMR bedrijven. Wel worden betrokken bedrijven geïnformeerd mjiieudienst over aantal en ernst van de klachten. Rijnmond

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 29