Kan alles wat u niet van een televisie toestel verwacht. LOEWE. MUSEUM BEELDEN AAN ZEE IN DE SCHEVENINGSE DUINEN MAASSTAD WEEKBLADEN woensdag 5 maart 2008 - XQ09 Een HDTV-toestel, verbonden met een computernetwerk. Dat is Loewe Connect. Sluit uw digitale camera of MP3- speler aan, connecteer via LAN of W-LAN met uw PC. Ontdek wat Loewe en u samen kunnen bij uw Loewe-partner. hetg 1azenpandnl De Veld beeld geluid Noordmolenstraat 17 3111 PI» Schiedam 010-4737044 Beelden aan Zee wordt wel het mooiste museum van Nederland genoemd. Het is dan ook bijzonder fraai gelegen in de duinen van Scheveningen, als een parel in het zand. Als je door de prachtige, door het zeelicht beschenen zalen en over de weidse terrassen op verschillende niveaus loopt, kun je niet vermoeden dat het zich op een steenworp afstand van de drukste boulevard van Nederland bevindt. Het museum werd in 1994 gebouwd naar een ontwerp van de beken de architect Wim Quist, in opdracht van het verzamelaarsechtpaar Scholten. Theo en Lida Scholten hebben sinds de jaren zestig van de twintigste eeuw moderne beeldhouwkunst verzameld. Grote en kleine beelden, afkomstig uit de hele wereld en uitgevoerd in de meest uiteenlopende materialen maar met de mensfiguur als verbindend onderwerp. In 1994 kreeg deze omvangrijke collec tie een openbare bestemming want in dat jaar opende koningin Beatrix, zelf beeldhouwster, het museum en sindsdien zijn honderdduizenden bezoekers haar gevolgd. Museum Beelden aan Zee organiseert zo'n acht tentoonstellingen per jaar, in de Grote Zaal, Wilhelminazaal en Zeezaal van het museum. Op de terrassen en de patio's wor den beelden uit de eigen collectie getoond. Aparte vermelding verdienen het Prenten- en Penningenkabinet en de imposante collectie portretten van beroemde Nederlanders die in opdracht van Beelden aan Zee door bekende beeldhouwers zijn geportretteerd. Zo vereeu wigde Jeroen Henneman voor de Portretgalerij de politicus en bankier Wim Duisenberg en beeldhouwer Tony van der Vorst portretteerde prinses Maxima. Sinds 2004 is het museum uitgebreid met een onderzoeksinstituut, het Sculptuur Instituut dat een gespecialiseerde bibliotheek over de beeldhouwkunst beheert die voor een ieder toegankelijk is. Aan de boulevardzijde heeft Rijksmuseum aan Zee Beelden aan Zee een beeldentuin die perma nent en gratis toegankelijk is: Sprookjes beelden aan Zee. De bekende Amerikaanse beeldhouwer Tom Otterness inspireerde zich op sprookjes, verhalen en legendes over de zee en boetseerde 23 groepen die nu in brons aan de Scheveninger boulevard prijken en daar jong en oud vermaken. Het grootste beeld is de 13 meter hoge Haringeter die met één voet staat op een verkleinde kopie van het negentiende-eeuwse koninklijke paviljoen dat nog altijd boven op het museum staat. Aan de landzijde bevindt zich de Transparant, een glazen wand met teksten van zestien gerenommeerde Nederlandstalige schrijvers en dichters die zich door Beelden aan Zee lie ten inspireren. Heel bijzonder van museum Beelden aan Zee is dat het een particuliere, niet door de over heid gesubsidieerde instelling is, in organisa torisch opzicht geschoeid op Amerikaanse leest. Een kleine tweehonderd goed opgeleide vrijwilligers zijn verantwoordelijk voor het dagelijkse bedrijf en staan garant voor een buitengewoon gastvrije en klantvriendelijke atmosfeer. Tentoonstellingsprogramma 2008 Grote Zaal De Israëlisch-Nederlandse gastconservator Ronit Eden stelde een tentoonstelling samen - Territorial Bodies - die de hedendaagse Israëlische beeldhouwkunst in beeld brengt. Het thema van de ontheemding loopt als een rode draad door haar concept. Na Territorial Bodies volgt in de zomer Against Nature. De hybride in de moderne Europese beeld houwkunst, een tentoonstellingsproject dat in samenwerking met het Henry Moore Institute in Leeds en het Gerhardt Marcks-Haus in Bremen tot stand is gekomen. In deze ten toonstelling wordt aandacht besteed aan de hybride in de beeldhouwkunst; beelden waar in transformaties te zien zijn tussen mens, dier, plant en machine. Op deze tentoonstel ling worden beeldhouwers gepresenteerd als Arp, Boccioni, Bourgeois en Epstein. Najaar en winter zijn voor de beroemde Italiaanse beeldhouwers Marino Marini en Giacomo Manzü, hoofdrolspelers van de moderne Italiaanse beeldhouwkunst. Zuidzaal Gedurende heel 2008 is het Rijksmuseum te gast in Beelden aan Zee en wel in de Zuidzaal, met een keuze uit de collectie historische Aziatische beeldhouwkunst die zal worden gecombineerd met eigentijdse beelden uit de collectie Beelden aan Zee. Prenten en Penningenkabinet In de zomermaanden biedt het nieuwe Prenten- en Penningenkabinet onderdak aan een opmerkelijke selectie sculptuurfoto's van Eddy Posthuma de Boer, genomen tijdens zijn reizen naar exotische oorden en gekozen door Hans Rooseboom, conservator fotogra fie van het Rijksmuseum. In het najaar wordt deze ruimte ingericht met een overzicht van penningen uit eigen collectie. U wordt van harte uitgenodigd kennis te komen maken met dit bruisende en bijzondere museum aan zee. museum Beelden aan Zee Harteveltstraat 1 Den Haag-Scheveningen 070 3585857 www.beeldenaanzee.nl di. t/m zo. 11.00 - 17.00 uur

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 18