Fotografietocht met de fluisterboot Geschiedenis Willemshofje boven water Vertellen van oud-Schiedam Vorkheftruck vast onder viaduct aan de Kesperweg Workshop Mexicaans buffet bereiden Beestenboel maasstad Regio weekbladen woensdag 12 maart 2008 - WX91 Speurwerk van achter-achterkleinkind door Frank Willemse SCHIEDAM - Het begon met het zoeken naar voorva deren uit de familie Wens- voort. Eenmaal bezig werd Elise Oranje (65) fanatiek: „Het is net een virus." Na maanden snuffelen kreeg Oranje alles over bouw en sloop van Het Willemshofje boven water. Ze maakte er een klein boekwerkje en een filmpje over. Maar nog is Elise Oranje niet tevre den: zij zou graag verhalen van ex-bewoners van het Willemshofje horen. Wie helpt haar daaraan? In 1872 kocht over-overgrootvad- er, Willem Wensvoort, een stukje grasland midden in het centrum. Daarachter het Stedelijk Museum en naast het Weeshuis op de Lange Achterweg, bouwde hij een hofje met 21 woninkjes. Arbeidershuisjes met als gezamenlijk adres: Laan 264. Pas na 1893 kreeg dit de naam Willemshofje. „Een licht en proper hofje waar men graag woonde", aldus het achter-achterk leinkind. Tijden veranderen en het hofje verkrotte in de jaren na de oorlog. Nog in de jaren '70 probeerde jon gelui (provo's en kabout ers) de sloop tegen te gaan met ludieke kraakacties en demonstraties. Nu staan er nieuwbouwwoningen. Het oude stratenplan met slopjes, steegjes en gan gen is verdwenen. Alleen de staatnamen herinneren nog aan die tijd. „Jammer die sloop", volgens mev rouw Oranje. Vernield door socialistische bestuurders die de ellende van de hofjes -met grote gezinnen en bui tentoilet- voorgoed wilde uitwissen. „Vernieling in plaats van vernieuwing", concludeert zij nu. Toch is zij trots dat na 134 jaar de naam Willemshof er nog is. Meer informatieis te vinden op internet: YouTube -his- toblog: Het Willemshofje. En voor verhalen van oude bewoners: (0x5) 256 60 21 of kelti@casema.nl. VLAARDINGEN - Chico is inge leverd, omdat hij niet over weg kon met de andere kat in huis. Chico is een lieve kat die kinderen gewend is vanaf 8 jaar oud. Het is een kroelkat en kan goed alleen thuis zijn. Chico zoekt een huis waar hij naar buiten kan en hij is de krab paal gewend. Bent u op zoek naar een lieve kat en heeft u geen an dere huisdieren? Kom dan eens bij Chico kijken! Meer informatie over Chico en andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Wa terweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar- dingen. Het dierentehuis is geopend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010-434 5335 Het Jenevermuseum als het gemeentearchief zoeken ook mensen met foto's van het leven in distilleerderijen. SCHIEDAM - Zowel het Jenev ermuseum als het gemeen tearchief willen op zaterdag 29 maart graag in gesprek komen met Schiedam mers die nog uit eigen er varing kunnen vertellen over het werken in een dis tilleerderij of branderij. Ook verhalen uit bedrijf stakken als de kuiperij, de glasblazerij en kurken- en capsulefabrieken zijn wel kom. De uitnodiging geldt ook voor degenen die als kind het werken in deze bedrijven door grootouders en ouders van nabij hebben meegemaakt. Het gaat om anekdotes en verhalen die de ronde deden in de stegen en hofjes in de binnenstad, waar de meeste arbeiders uit de jeneverindustrie woonden. Het museum en gemeentearchief proberen zoveel mogelijk gesproken informatie vastleggen over een periode die al bijna voltooid verleden tijd is. Zij willen de verhalen over het oude Schiedam niet laten verdwijnen. Boven dien wil het Jenevermu seum met alle vertellingen een tentoonstelling maken over het werken en wonen in het oude Schiedam. Ook worden mensen gezocht met foto's van het leven in distilleerderijen. De ont moeting op 29 maart vindt plaats tussen 13.00 en 17.00 uur in het proeflokaal van het museum aan de Lange Haven 74-76 in Schiedam. Onder meer leden van de Vrienden van het Jenever museum, zijn aanwezig om gesprekken te voeren en verhalen op te tekenen. VLAARDINGEN - Fabienne, de echtgenote van burge meester Tjerk Bruinsma zal aanstaande zaterdag ter gelegenheid van het ie lustrum van de Stichting Rondvaarten Vlaardingen en Vlietlanden een officiële handeling verrichten. Ver volgens zullen de genodig den een feestelijke rondvaart maken en op sportieve wijze hun terugtocht richting Pol derpoort vervolgen. Op deze wijze wordt het startschot gegeven voor de nieuwe mo gelijkheden van de fluister boot Andante; 'Fluisteren Plus!' Na de oprichting in 2003 is de Andante niet meer weg te denken uit de Vlaardinger Vaart. Vele passagiers heb ben onder begeleiding van Dit weekend wordt het startschot gegeven voor speciale groepsarrangementen voor de Andante de schippers en gidsen een (uit)zicht gekregen op de Broekpolder en de Vliet landen. De vrijwillige schip pers en gidsen vormen het gezicht van de organisatie. Het bestuur van Stichting Fluisterboot Vlaardingen en Vlietlanden heeft gebas eerd op de resultaten van 2007 besloten de arrange menten, een nieuwe loot aan de stam van de fluisterboot, verder te ontwikkelen. Dit wordt gerealiseerd door de samenwerking Polderpoort, Brasserie Doen, gemeente Vlaardingen en de VW. Er zijn voorgroepen diverse ar rangementen te boeken. Nieuw zijn arrangementen met een extra beleving. Bi jvoorbeeld de Fotografiet ocht, waarbij de Broekpol der in haar ochtendgloren vastgelegd wordt en de Dra- matocht waar op weilandlo catie een workshop Dra ma gegeven wordt. Ook de Nordic Walking tocht mag er zijn. Onder deskundige begeleiding door de natuur van de Broekpolder wandel en en terug onder het genot van een hapje en een drankje met de Andante varen naar de Polderpoort. Alle Fluisteren Plus! ar rangementen zijn te boeken voor groepen vanaf 15 per sonen. Ook voor groepsar rangementen waarin een tocht met de 'Andante' ge combineerd wordt met een diner in de Brasserie of een picknick op locatie. Alle ar rangementen zijn op alle ti jden (uitgezonderd de regu liere tijdstippen) te boeken. Voor meer informatie: Pol derpoort (010-249 22 55). De Andante vaart komend seizoen (15 maart tot okto ber) op de vaste tijden: za., zo. en feestdagen om 13.00 uur en 15.30 uur en wo. om 14.30 uur. Kaartverkoop voor de 'Andante' vindt dage lijks plaats bij Polderpoort. Reserveren is ook mogelijk via boekingen@srw.nl of tel: qio-2492255. Vlaardings boekbeeld „Het was de soul- tijd, hippies met wi jde broekspijpen en lange haren, maar ook: energiecrisis en 'koude oorlog'. Er was geen sprake van vredesmissies, noch van echte cri sissituaties." Juist omdat zijn boek een periode beschrijft waarin de wereld in be trekkelijke rust ver keerde, heeft Henk Brobbel een onver valst stukje mari negeschiedenis ge schreven. 'Hr. Ms. Holland, de parel van het eskader' verhaalt de belevenissen van een Vlaardingse marineman in vredestijd, toen de marine nog op basis van oude inzichten probeerde haar profiel te veranderen van een flotielje met vliegdekschip en kruisers naar escortegroepen met fregat ten. Henk Brobbel diende van 1973 dienst tot 1979 bij de marine en voer op verschillende schepen. „Kapitein luiten1 ant ter Zee den Boeft gaf de Holland haar erenaam na een geslaagde oefening, toen wij als enige de kruiser Tromp in een vliegende storm kon volgen tijdens een oefening onder de Engelse kust." Op het schip 'D808 Holland' bevoer Henk de wereldzeeën ten tijde van de grote wereldvrede. De kleur rijke binnenkomst van Hr. Ms. Holland in een Amerikanse marinebasis beschrijft de naïeve onschuld die onze marine zich toentertijd nog kon veroorloven. Henk schreef zijn autobiografische belevenissen al in 1990, maar liet het al die tijd op de plank liggen, omdat hij zijn eigen verhaal niet direct als significant zag in context van de grote geschiedschrijvers. Op reünies met de oud-varens gasten die vrienden voor het leven bleken, werden de herin neringen echter vaak tot aangename - zij het mytische - pro porties opgeblazen. Tijd dus om de waarheid tot proporties terüg te brengen, zoals ook compaan Cees Pijnappel deed met de compilatiefilm 'Holland, hotel Californie'. Boekscout. nl gaf'Hr. Ms. Holland, de parel van het eskader' uit. Te koop bij Pontier, prijs 17,95 LEZERSACTIE J. Romers, J-Krouwer en Ilse van Strien ontvangen het boek 'Hoera, het is een...!?' Maasstad Weekbladen verloot onder lezers enkele exemplaren van het boek 'Hr. Ms. Holland'. Om in aanmerking te komen stuur een e-mail naar s.schaper@ maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. Stella Schaper, Postbus 1162,3000 BD Rotterdam. Ver geet niet uw naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. WATERWEG - Een vorkheftruck die maandag vanuit Schiedam richting Vlaardingen reed, bleef onder het via duct steken. Het viaduct liep schade op en een takelwagen- heeft het voertuig los kunnen krijgen. Foto: sven van Beek VLAARDINGEN - De Volksuni versiteit Vlaardingen or ganiseert i.s.m. mevrouw van der Kieft de workshop Mexicaans buffet. Op deze avond maken deelnemers een buffet klaar met authen tieke gerechten. Tortilla's, pasteitjes, guacamole, salsa, en no|, meer. Deelnemers krijgen een boekje met alle recepten mee. De workshop wordt gegeven woensdaga vond 26 maart van 19.00- 22.00 uur. De kosten 40,- incl. in grediënten en recepten boekje. Voor info of aan meldingen (010-4603354).

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 17