5CHIEPAM Naakt is te bloot Afscheid van Jan van Vugt Informatiebijeenkomst over ontwikkeling locatie ziekenhuis Trouwen in Schiedam Ga naar www.schiedam.nl - dam- gemeente Schiedam Vorige maand smeerde iemand hel beeld van de zakkendrager op de Nieuwe Sluis vol met meel. De be doeling van deze actie is onbekend, maar het is in ieder geval niet de eerste keer dat er in Schiedam ophef rond een standbeeld is. Uit protest tegen het slopen van de Brandersbuurt plaatsten onbekenden in 1962 een nepbeeld en een bord in één van de nissen van de Koop mansbeurs. Ter illustratie: in 1965 houden provo's hun happenings rond het beeldje van 'Het Lievertje' in Amsterdam. Maar het beeld waar het meest om te doen is geweest, is ongetwijfeld het oorlogsmonument in het Julianapark. Beeldhouwer Pieter Starreveld kreeg al snel na de oorlog opdracht van het 'Comité Oorlogsmonument' om een beeld te maken. Starreveld ontwierp een maquette die een maagd met een duif voorstelde, hetgeen door het comité werd goedgekeurd. Twee monumenten Als snel begonnen echter de pro blemen. Er waren politieke partijen die het beeld te naakt vonden en van mening waren dat het niet voor oorlogsmonument in aanmerking mocht komen. En ook over de eind bestemming was onenigheid: moest het beeld 'ter verfraaiing' in het park komen te staan of op de plek van het tijdelijke monument aan de kop van de Plantage? De discussie sleepte zich voort, zodat in 1949 het beeld pas door de Schiedamse Gemeente Het wegens zijn naaktheid afge keurde later toch goedgekeurde) oorlogsherinneringsbeeld van de beeldhouwer Pieter Starre veld, was jarenlang een bron van ergernis voor preutse Schie dammers. Hier hebben fatsoens rakkers het beeld heimelijk aan gekleed. (Foto: F. de Kievith, Skopeo beeldnummer: 4501) raad werd geaccepteerd - maar dan niet als oorlogsmonument. Het beeld werd uiteindelijk toch in het Juliana park geplaatst. En zelfs daarmee was de kwestie niet opgelost. Niet alleen kleedden boze burgers het beeld vaak aan omdat het te bloot zou zijn, ook ook liet burgemeester Mr. J.W. Peek de indertijd goedgekeurde tekst '1940- GEMEENTEARCHIEF 1945 Aan allen die streden, die leden voor ons Vaderland' van het beeld verwijderen. Dit overigens zonder aan de kunstenaar toestemming te hebben gevraagd. Het zou tot 1967 duren voor de tekst weer werd aan gebracht. Tien jaar na de bevrijding kreeg de stad pas een officieel monument in de vorm van het standbeeld van Jan van Luijn aan de kop van de Plan tage, waardoor Schiedam vandaag de dag twee oorlogsmonumenten heeft. Verhalen Bij de sloop van de Brandersbuurt en de beeldenkwestie waren veel voor- en tegenstanders betrokken. Misschien heeft u er ook nog herin neringen aan? Blijf dan de publicaties van het Gemeentearchief in de gaten houden, want voor de Landelijke Archievendag in oktober wordt er een verhalenwedstrijd georganiseerd, waarbij u met uw verhaal in de prij zen kunt vallen! Het Gemeentearchief Schiedam is iedere werkdag geopend van 9 tot 17 uur en gevestigd op de derde verdieping van de nieuwbouw van het Stadskantoor, Stadserf 1. E-mail: archief@schiedam.nl. Bezoek ook de webstekarchief.schiedam.nl en de tentoonstellingen in de Stadswinkel. Het Gemeentearchief bewaart infor matie over Schiedam en Schiedam mers van 1286 tot gisteren en stelt deze gratis beschikbaar. Woensdag 5 maart nam Jan van Vugt in de foyer van het Theater aan de Schie afscheid als directeur van de Dienst Sport en Recreatie, waaraan hij 18 jaar leiding heeft gegeven. Een grote stoet belangstellenden, vooral uit de sportwereld, nam de gelegenheid waar om Jan en zijn vrouw Marijke de hand te drukken en hen het beste te wensen voor de komende jaren. Een aantal sprekers, waaronder burgemeester Verver, blikte terug op tijd die Jan van Vugt in Schiedam heeft gewerkt. Foto: Jan van der Ploeg Het nieuwe Vlietland Ziekenhuis nadert zijn voltooiing. Eind dit jaar zal de verhuizing naar de nieuwe lo catie plaatsvinden. Dat houdt in dat de huidige locatie wordt verlaten. Naar verwachting zal het gebouw aan de Burg. Knappertlaan eind januari 2009 leeg zijn, waarna een aanvang kan worden gemaakt met de sloop. Het streven is direct na het leegkomen van het gebouw met de sloopwerkzaamheden te beginnen, zodat onveilige situaties worden voorkomen. De indicatieve planning gaat uit van een sloopperiode van ruim 1 jaar, zodat het terrein in het voorjaar van 2010 beschikbaar komt voor de bouw van het nieuwe programma. Gelet op de grootte van het terrein mag wor den uitgegaan van een bouwtijd van circa 1,5 jaar. Daarmee kan het gebied rond de jaarwisseling van 2011/2012 zijn bebouwd zijn en is er een nieuwe woonomgeving gecreëerd. Op dit moment werkt de gemeente Schiedam aan het opstellen van randvoorwaarden voor het toekom stige plan. Daarbij wordt uw in breng bijzonder op prijs gesteld. Hiervoor wordt op 19 maart een bijeenkomst georganiseerd, waar u met vertegenwoordigers van de gemeente in gesprek kunt gaan. U wordt nadrukkelijk uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn. De bijeenkomst zal plaatsvinden in de Sint Jozefschool, Nassaulaan 42. De aanvang is 19.15 uur. De randvoorwaarden zullen de basis gaan vormen voor het op te stellen ruimtelijke plan voor de ontwik keling van de locatie. Bij de rand voorwaarden zullen veel aspecten de revue passeren, zoals de typologie, gebruik en uitstraling van de bebou wing, de kwalitatieve aspecten van de buitenruimte, parkeeroplossingen etc. Over al deze onderwerpen wordt met u van gedachten gewisseld. Het is de bedoeling om op de infor matiebijeenkomst een klankbord groep in te stellen. Wet Milieubeheer Verklaring inzake melding artikel 8.19 Algemeen De meeste bedrijven die nadelige gevolgen kunnen hebben voor het milieu en/of overlast (hinder) kunnen veroorzaken, vallen onder de Wet milieu beheer. Voor een groot aantal gevallen betekent dit dat deze bedrijven een vergunning moeten hebben. Een verleende vergunning geldt in principe ook voor veranderingen van de inrichting die geen, dan wel uitsluitend gunstige gevolgen hebben voor het milieu. Voor een dergelijke verandering hoeft dan geen vergunning te worden aangevraagd, maar kan volstaan worden met een melding hiervan aan het bevoegd gezag. Onderwerp Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben op 3 januari 2008 eën melding op grond van artikel 8.19 van de Wet milieubeheer ontvangen. Hét gaat om een melding van Stichting Het Jenevermuseum voor de verandering van de in de inrichting gebezigde werkwijze. De melding heeft betrekking op de aan de inrichting verleende vergunningen van 4 juni 1996 en 4 september 2002. De voorschriften die verbonden zijn aan de vigerende vergunning, waarbor gen voldoende bescherming van het milieu. De inrichting is gevestigd aan de Lange Haven 74-76, 3111 CH teSblji- ui&b Inzage U kunt de ingediende melding, de verklaring inzake melding (beschikking) en de overige van belang zijnde stukken van 13 maart 2008 gedurende zes weken inzien in het kantoor van de DCMR Milieudienst Rijnmond (DCMR), 's-Gravelandseweg 565 te Schiedam, op werkdagen van 08.30 tot 17.00 uur. Indien daarom telefonisch wordt verzocht, kunnen de stukken in de bovenge noemde periode ook buiten kantooruren worden ingezien in het kantoor van de DCMR, tel. (010) 2468 621. Bezwaar en beroep Volgens artikel 7.1 van de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebben den bezwaar maken tegen deze beschikking. Het bezwaar dient te geschieden door het indienen van een bezwaarschrift bij ons college. Een bezwaarschrift kan worden ingediend gedurende een termijn van zes we ken na de datum van verzending van de verklaring inzake melding (beschik king) aan de Stichting Het Jenevermuseum. Wij wijzen erop dat de termijn voor het indienen van een bezwaarschrift is gekoppeld aan de datum van ver zending van de beschikking, die mogelijk niet samenvalt met de termijn van terinzagelegging. De exacte verzenddatum kunt u opvragen bij de DCMR, tel. (010)2468 621. Een bezwaarschrift moet in ieder geval het volgende omvatten: - de naam van de indiener; - de dagtekening; - een omschrijving van deze beschikking waartegen bezwaar wordt gemaakt; - de grond van het bezwaar; - de ondertekening. Een bezwaarschrift moet worden gericht aan het Secretariaat Commissie voor bezwaar- en Beroepschriften, Postbus 1501, 3100 EA Schiedam. De beschikking wordt van kracht met ingang van de dag na het einde van de bezwaartermijn, tenzij vóór deze datum bezwaar is gemaakt en met toepas sing van artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek is gedaan tot het treffen van een voorlopige voorziening. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dit verzoek is beslist. Het verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Wij verzoeken u een kopie van het bezwaarschrift en - indien van toepassing - het verzoek om voorlopige voorziening te sturen aan de DCMR Milieudienst Rijnmond, Postbus 843, 3100 AV Schiedam. Inlichtingen Voor informatie over de beschikking kunt u zich wenden tot de heer P. van Etten van de DCMR, tel. (010) 2468 348. Voor vragen over de procedure en terinzagelegging en voor kopieën (tegen be taling) van de stukken kunt u contact opnemen met het bureau Documentaire Informatievoorziening van de DCMR, tel. (010) 2468 621. Projectnummer: 308884

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 8