Schiedam Speelt...! komt er aan waterweg Tomas Lieske bij Zondagmiddag Literair Cineast Jan Schaper (86) overleden Wijn proeven voor care-by parents kamer Vlietland Filmhuis bibliotheek maasstad Schiedam/wijk&streek weekbladen woensdag 16 april 2008 - XQ83 Krantnetel Als 60-jarige gepromoveerd naar de eredivisie van schrijvers de planken van het theater SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 17 april Thya's Marriage. Deze film gaat over een zelfverzekerde en koppige vrouw in Mon golië die van haar invalide echtgenoot moet scheiden, omdat zij de taken binnen haar familie niet meer alleen aan kan. Ze zal een nieuwe man moeten vinden die voor haar gezin wil zorgen. De film laat zich ook bekijken als een verslag van het tra ditionele leven van de laat ste Mongoolse nomaden. De mensen die er zijn, verdrin- keiTzich bij het minste of ge ringste in alcohol. Schapen zitten als poezen op schoot en honden rijden mee in de zijtas van de motor. Vrijdag 18 en zaterdag 19 april is Two days in Paris te zien. Op de terugweg van Venetië naar New York logeren Jack en Marion twee dagen in Marions geboortestad Pa rijs. Jack is een irritante hy pochondrische neuroot die pertinent niet met de metro wil omdat die juist op dat moment zal ivorden opgebla zen. Marion blijkt niet te be roerd vakantiefoto's van een naakte Jack met ballonnen aan z'n piemel naar pa en ma te sturen. Steeds meer kleine irritaties komen boven. Kaarten kosten zeven eu ro, reserveren via de VW Schiedam, tel. 473 30 po.. Tot nu toe gaven muziekverenigingen altijd zelfstandig optredens. Bij Schiedam Speelt., worden de handen ineen geslagen en is een mix van alle amateurkunsten te zien. Schiedam - Schiedam verkeert m de luxe positie dat ze meer dan twintig enthousiaste muziek-, zang- en toneelver enigingen heeft. Dat is veel, zelfs voor een stad als Schie dam. Zaterdag 19 april slaan ze de handen ineen voor een waar spektakel: Schiedam Speelt...! Vorig najaar ontstond het idee om voor het eerst een gezamenlijke activiteit te or ganiseren: een presentatie van alle amateurkunst die in Schiedam voor handen is. Niet alleen leuk voor het publiek om naar te kijken, maar misschien ook leuk ge noeg om zelf eens uit te pro beren. En zo moet het mes straks aan twee kanten gaan snijden. Een aangenaam evenement voor Schiedam, dat bij gebleken succes mis schien wel jaarlijks op de agenda komt te staan en daarna wellicht aanwas van leden bij de verenigingen. Twintig verenigingen bete kent ook bijzonder veel spe lende leden. Niet minder dan achthonderd muzikan ten, toneelspelers en dan sers zijn zaterdag 19 april op drie verschillende loca ties in de Schiedamse bin nenstad te vinden om huö amateurkunsten te verto nen: op het Land van Be lofte, rond de Grote Kerk en de Grote Markt/Stadhuis. Een drumfanfare wordt af gewisseld met meezingers, toneelkunst met barokzang, harmonieband met gospel en een mandolineorkest met een jeugdtheaterkoor en popbandjes uit Schiedam. De optredens beginnen om 13.00 uur en duren tot on geveer 23.00 uur. Iedereen kan al winkelend en wande lend op een laagdrempelige manier kennismaken met al wat de amateurverenigingen te bieden hebben. Strijder van het eerste uur SCHIEDAM - Cineast Jan Scha per is afgelopen vrijdag op 86-jarige leeftijd over leden. Schaper, die onder andere bekend is van films als Vlaardingen Koerst op Morgen en Schiedam kiest voor het Water, is vandaag in Schiedam gecremeerd. Schaper woonde en werkte tot het laatst in het Zakken- l^t|«jrshuisje aan de Oude Schie, van waaruit hij in de jaren zestig in opstand kwam tegen de gemeente en andere gezaghebbers. Vooral de sloop van de Brandersbuurt ging hem aan het hart. Hij hield een warm pleidooi voor behoud van 'ambachtelijke kwali teiten' Na WO II begon hij als journalist bij het Yrije Volk, daarna werd hij filmer. Voor televisie werkte hij geregeld in het buitenland. Bovendien was Schaper de cameraman die in 1964 het legendarisch gestaakte con cert van de Rolling Stones filmde in het Kurhaus. De in Den Haag geboren Schaper woonde geruime tijd in Schiedam. SCHIEDAM - Rotaryclub Schie dam - de Veste organiseert zondag 20 april een wijn proeverij van 14.00 tot 18.00 uur in Proeflokaal Hoppe. Doel is om zoveel mogelijk geld bijeen te brengen voor de inrichting van de care- by-parents kamer in het nieuwe Vlietland Zieken huis. De kosten per persoon zijn tien euro, bij de entree te voldoen. De bestellijst wordt ter plaatse uitgereikt. KARIN MOERMAN door Frank Willemse SCHIEDAM - 'Het genie Lies ke is nog niet ontdekt' zegt zijn Duitse vertaler 'onver- froren'. Wie is er een mis kend genie? Bedoeld wordt schrijver, dichter en essay ist Tomas Lieske (64) uit Den Haag. Misschien geen naam die onmiddellijk een belletje doet rinkelen, maar bij kenners staat hij hoog aangeschreven. Aanstaande zondag is hij de laatste gast van het seizoen bij Zondag middag Literair. Tomas Lieske, lijkt op Paul Witteman, heet in het echt Ton van Drunen. Hij komt uit Den Haag is pas laat gaan schrijven. Hij was eerst kunstschilder - hij vernietigde in één klap in 1983 al zijn werken - en debuteerde op 42-jarige leeftijd als dichter. Onder een pseudoniem want het gaat, volgens hem, niet om de naam van de schrijver maar om het kunstwerk. En alleen als dat goed genoeg is, gaat het naar buiten. Zo heeft hij niet alleen schil derijen maar ook enkele ro mans in de vuilnisbak geso demieterd. Geen veelschrijver dus, maar een zwoeger. Een ploeger die als dichter lang nadenkt over zijn schaar se woorden. Hij debuteert met dichtbundels die met lof worden besproken. En waarvoor hij prijzen als de VSB poëzieprijs ontvangt. Ook zijn verhalenbundels zijn succesvol (Geertjan Lubberhuyzenprijs) en in 2001 krijgt hij voor zijn tweede roman 'Franklin' de Libris Literatuur Prijs. Als bijna zestigjarige plotsklaps gepromoveerd tot de eredi visie van de Nederlandse literatuur. Die laatste prijs van 100.000 euro, stelt hem in staat om lang en grondig te werken aan zijn boeken. Zo werkt hij in de schrijf- fase het liefst niet gestoord in het buitenland in wereld steden als Berlijn en Parijs. Zondagmiddag 20 april li teraire lezing door Tomas Lieske. Aanvang 14.00 uur in Bieb Noord aan hetBach- plein. Toegang: 7,50. Sinds ik een jaar geleden de hardloopschoenen aantrok, is mijn bewondering voor iedereen die het presteert meer dan tien kilometer hard te lo pen, onmetelijk toegenomen. Ik bedoel: als je in je luie stoel of langs de kant van weg of water lopers een marathon ziet lopen of schaatsers een Elftstedentocht ziet schaatsen denk je nog: knap gedaan. Maar geloof me, het is echt anders als je je zelf op het pad van de sportiviteit begeeft en ondervindt wat een doorzettingsvermogen, kracht en energie het kost om alleen al tien kilometer aan een stuk te kunnen lopen. Jaren heb ik volgehouden dat lopen helemaal niets voor mij was. Nee, als ik al wat zou moeten doen, dan maar fietsen. Dat leek me een stuk makkelij ker en sneller. Hardlopen? Je gaat een stuk lopen en dan? Leek me eigenlijk maar saai. Maar tot mijn eigen stomme verbazing moet ik -een jaar verder- toegeven dat ik mijn standpunt helemaal bij moet stellen. Het lijkt wel een virus, dat hardlopen. En het is ge woon waar: als je het eenmaal te pakken hebt, kom je er niet meer van af. Een jaar geleden liep ik bij de Loopschool voor het eerst een vijf kilometer en man, dat heeft me wat gekost. Het leek oneindig ver weg, maar uiteindelijk bleek het toch goed te doen. Het leuke aan verantwoord conditie opbouwen is dus datje leert niet helemaal kapot te gaan of zoals een van de trainers dan zegt: „Je moet opbouwen, niet afbreken". Dus niet te hard van stapel lopen, niet te veel willen in het begin. En zo loop ik op dit moment rustig een kilometer of tien. Met veel lopen en heel veel geduld bereikt. Als het zo door gaat loop ik er volgend jaar vijftien of misschien wel twintig. Wie zal het zeggen? Maar als ik dan iemand na de Marathon van Rot terdam hoor zeggen dat ze een jaar geleden begon met hardlopen met als doel een marathon te lopen. En dat dat haar nog gelukt is ook, vraag ik me af waar ik het afgelopen jaar heb gezeten. Dat is voor mij toch nog echt drie bruggen te ver, of in dit geval 32 kilometer en 195 meter. Sluitingsdagen De vestigingen van Bibliotheek Waterweg in Schiedam zijn op de volgende dagen gesloten: 21 april Studiebijeenkomst medewerkers 30 april Koninginnedag 1 mei Hemelvaartsdag 12 mei Tweede Pinksterdag

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 9