Raam open voor frisse lucht STORMVOGEL Slechte hypotheekadviezen EEN GROENE BELEVING Beleggen in wijken op internet woensdag 23 april 2008 - X085 Problemen met balansventilatie Minister Vogelaar van Wo nen, Wijken en Integratie wil dat in alle ruimten van een woonhuis ramen zit ten die open kunnen. Ze zei dit tijdens een debat in de Tweede Kamer over het binnenhuisklimaat. Aanleiding voor de op roep van de minister is een recente uitzending van tv-programma 'Zembla'. Hierin stelde een hoogle raar dat een energiezuinige woning ongezond kan zijn. Gezinnen in de Amers- foortse wijk Vathorst kla gen bijvoorbeeld over ge zondheidsproblemen door een energiezuinig balans- ventilatiesy eem. Minister Vogelaar wil met betrok ken partijen om tafel om de problemen op te lossen. Frisse lucht in huis Is gezond. - 1 rir" 48 ruime eengezinswoningen vanaf 219.000 v.o.n. incl. parkeerplaats Woonoppervlaktes van 113 tot 135 m* Bijzondere architectuur 50 jaar onderhoudsvrij Te koop met aantrekkelijke rentekorting MEER INFORMATIE maasstad Schiedam/woonjournaal weekbladen Offertes vaak niet te doorgronden Liefhebbers van games en beleggen kunnen deze lief des combineren. Eind maart is het onlinespel 'Damrax' officieel van start gegaan. Op de site www.damrax.nl wordt iedereen de mogelijk heid geboden om een denk beeldig startkapitaal van 10.000 rixen te beleggen in Amsterdamse wijken. Via een website kunnen wijkbe woners en andere geïnteres seerden de ontwikkeling van verschillende Amsterdamse wijken inschatten. De web site biedt tevens dagelijks nieuwsberichten over de verschillende wijken. Over deze nieuwsberichten kan worden gediscussieerd en door middel van een peiling is te zien hoe andere spelers het effect van dit nieuws op de toekomst van deze wijk beoordelen. 'Damrax' is ont staan naar aanleiding van een onderzoek naar de mo gelijkheden om bewoners in tensiever te betrekken bij de ontwikkeling van hun stad. De gemeente Amsterdam faciliteert het spel en wordt hierbij ondersteund door woningcorporaties Ymere, De Key en Het Oosten. Het betreft een experiment met een proefperiode van één jaar. Gedurende dit jaar wordt het spel verder aange past en ontwikkeld. Er gaat veel mis bij het af sluiten van een hypotheek. Foute adviezen en niet te doorgronden hypotheekof fertes zijn aan de orde van de dag. Jaarlijks worden in Nederland 300.000 hypo theken afgesloten en bij een kwart van deze hypotheken zet de toezichthouder Au toriteit Financiële Mark ten (AFM) vraagtekens. De oorzaak? Uit een onderzoek van ING/Postbank blijkt dat de tussenpersoon vaak niet deskundig genoeg is of de klant opzettelijk die hypo theek adviseert waarvoor hij of zij de hoogste provisie vangt. Volgens het ING/Postbank- onderzoek hebben vier op de tien huizenbezitters een hypotheek die niet goed is afgestemd op hun persoon lijke wensen en situatie. Er is bijvoorbeeld te weinig re kening gehouden met een kinderwens. Maar ook een verbouwing op termijn of een verandering van baan wordt niet goed ingecalcu leerd. Woonlasten kunnen hierdoor later onnodig vele duizenden euro's hoger uit vallen, wat de huisbezitters flink tegen zal vallen. Ook blijkt uit het onderzoek dat slechts een op de vier huizenkopers zijn hypothee kofferte helemaal begrijpt. De rentestand, die van grote invloed is op de maandlas ten, is voor veel huizenko pers een raadsel. De helft weet niet eens hoeveel rente ze betalen. Bovendien vraagt de helft van de kopers bij het afslui ten van een hypotheek maar op één plek advies. Dat kan riskant zijn, omdat veel hy potheekadviezen volgens de AFM onder de maat zijn. De AFM schat dat maximaal één op de tien adviseurs 'aan de onderkant zit' en met op zet de klant fout adviseert, louter om de hoogste provi sie op te strijken. Huizenkopers worden doorgaans slecht voorgelicht over een eventuele verbouwing.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 13