Joods meisje duikt onder in Lebensbornkliniek Kijkje nemen in de boerenstal Meevaren met de redders op een reddingboot In de maat bij Opmaat Fietsknooppunten Midden- Delfland en Westland Beestenboel maasstad Regio weekbladen mmmmm woensdag 23 april 2008 - WX91 Amerikaanse schrijfster over oorlogsjeugd in Schiedam Maassluis Boekbeeld SCHIEDAM - Ze woont tijdelijk in bij haar oom en tante in Schiedam. In de Tielman Oemstraat, zijstraat van de B-Klaan. Daar wordt de teenager Cyrla gebracht door haar Pools-Joodse ouders. Vanuit dat huis in Schiedam West begint de roman van de Amerikaanse schrijfster Sara Young. Een avontuurlijke en gruwelijke tocht die haar in het hol van de oorlogsvijand brengt. De Lebensbornkliniek waar Duitse kinderen voor Hit- Iers 'herrenvolk' letterlijk worden gefokt en gebaart. De roman,'Wieg van mijn vijand' begint in september I94iwaar buurvrouw Bak ker in het huis naast hoofd persoon Cyrla de hele dag de Tielman Oemstraat zit te begluren. En daarover zit te roddelen. Dat betekent gevaar voor onderduikster Cyrla in een tijd dat er ook in het Julianapark een bor dje 'verboden voor Joden' stond. „Ik nam het fiet spad langs de BK-Laan", zo begint hoofdstuk 3 als het joodse meisje op zoek gaat naar de Duitse soldaat die haar nichtje zwanger heeft gemaakt. Die soldaat, Karl, zal het hele verhaal de rol van 'go ede' Duitser spelen. Om aan het dreigende gevaar van deportatie naar het con centratiekamp te ontkomen wordt er een riskant plan gemaakt. De beide zwange re meisjes verwisselen van rol. Zodat het Joodse meisje naar de Lebensbornkliniek gaat om daar te bevallen van de zogenaamde Duitse vader. In werkelijkheid is het kind van haar Joodse vriend Isaak die ook on dergedoken is. De Amerikaanse kinder boekenschrijfster Sara Young heeft met 'My ene my's cradle' uit 1999 een damesroman geschreven die lijkt op Tessa de Loo's succesroman De Tweeling. 'Wieg van mijn vijand', uit geverij Archipel, €19,95. WATERWEG - Files niet op, maar langs rijksweg A20. Daar aan de Broekpolder weg houden twee families Open Dag op hun boerderij. Een berichtje dat niet aan dovemansoren is gericht. Rijen en rijen auto's staan langs de wei bumper aan bumper geparkeerd. De Midden-Delflanddag van afgelopen zaterdag mag weer met recht een succes worden genoemd. Dr groene achtertuin van de Randstad, zo wordt Midden-Delfland ook wel liefkozend genoemd. Vele hectares boerenleven en natuur ingeklemd tussen grote steden als Rotterdam, Den Haag, Schiedam en Delft. Agrarische Verenig ing Vockestaert organiseert elk jaar een Open Dag en onuitgezonderd trekt die vele honderden, zo niet dui zenden bezoekers. Vanuit drie boerderijen aan de Broekpolderweg en Kortebuurt kon een wandel ing door het unieke gebied worden gemaakt De boer of soms zelfs een vogelwachter liepen mee, zodat onderweg nog wat geleerd kon worden ook. Maar er was ookgenoeg te doen. Vooral voor de kin deren. Zo kon bij de familie Moerman bijvoorbeeld gel eerd worden om zelf boter te maken. Dat leverde vette handen op, smerige gezich ten, maar ook veel lol. Een stukje verderop, bij de fam ilie Van der Kooij, trok een melkrobot veel bekijks. Maar de meeste aandacht was er voor de pony's, waar op iedereen een ritjè kon maken. HOEK VAN HOLLAND - De Konin klijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) or ganiseert zaterdag 26 april voor de 15e keer haar landeli jke open dag. De Nationale Reddingbootdag is de dag om actief kennis te maken met het werk, de mensen en het materieel van de KNRM en om mee te varen aan boord van de reddingbo ten. De open dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur en wordt in 36 plaatsen langs de kust gehouden. De eerste 30 personen die zich op 26 april voor 14.30 uur laat inschrijven als nieu we donateur in Hoek van Holland hebben het voorre cht om de helikopter demon stratie te aanschouwen vanaf de (oud) reddingboot Konin- De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij organiseert zaterdag een landelijke open dag gin Juliana die op de water weg in de nabijheid vaart. Geïnteresseerden kunnen een kijkje nemen in de keu ken van KNRM reddingsta tion Hoek van Holland. Als blijk van waardering voor de steun van de redders aan de Wal trekken bemanningen één dag per jaar alle regis ters open om bezoekers een kijkje te gunnen in de wereld van het reddingwezen. Ronk ende motoren aan de steiger, rijen overlevingspakken in het boothuis, een plekje aan boord naast de schipper, een praatje met een echte redder of onvergetelijk fotomoment van de kleine op de redding boot. Op de open dag is er onder andere de mogelijkheid tot meevaren met de red dingboot Jeanine Parqui of de oud reddingboot Kon ingin Juliana van het Ha venmuseum Rotterdam, op het reddingstation kunnen bezoekers voorlichting kri jgen over goed gebruik van reddingvesten (campagne KNRM Zeevast). Bij hevige regen staan de kramen in Grand Pub de Torpedoloods, naast de reddershuisjes aan de stationsweg, boven aan de Berghaven. Er wordt een demonstratie gegeven door Coastguard SAR helikopter voor de Berghaven om 15.00 uur. Voor het volledige pro gramma zie: www.knrm- hvh.nl. Verder zijn er regels voor het meevaren met de redding boot; 'Redders aan de wal' hebben voorrang op ver toon van hun pasje. Opstap- kaarten dienen te worden afgehaald bij de donateurs stand, bij de winkel kra men. Reddingvest verplicht voor alle opvarenden. Kin deren van 4 tot 12 jaar al leen onder begeleiding van meerderjarige. Kinderen onder +/- 4 jaar kunnen he laas niet mee. Locatie: Bemanningverblijf, Stationsweg 25 (Berghaven), Hoek van Holland. LEZERSACTIE Maasstad Weekbladen verloot onder lezers enkele exemplar en van het spel 'Ship Simulator 2008'. Om in aanmerking te komen stuur een e-mail naar s.schaper@maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. Stella Schaper, Postbus 1162, 3000 BD Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het spel. SCHIEDAM - Idols in de dop konden zich zaterdaq uitleven op de open daq bij muziekschool Opmaat. Bezoekers kon den voelen hoe het is om een instrument te bespelen en dat viel vaak niet mee. Foto: Bart bos REGIO - De fietsknooppunten van Midden-Delfland en Westland zijn zaterdag 19 april in gebruik genomen. De knooppunten brengen fi etsers langs een afwisselend landschap met natuur, rec reatie, glastuinbouw en landbouw. De fietser bepaalt zelf de route en het aantal kilome ters. De totale lengte be draagt 285 kilometer. Het bijbehorende boekje is te verkrijgen bij diverse VW's en steunpunten in het gebied. Het boekje kost 3,-. VLAARDINGEN - Alice is een lieve dame van ongeveer 10 jaar oud. Ze is gevonden en niet meer opgehaald door de eigenaar. Alice is erg lief naar mensen toe, met katten kan zij minder goed over weg. Bent u op zoek naar een rustige, lieve dame en vindt u haar blaasgruisdieet geen probleem? Kom dan kennis maken met Alice! Meer informatie over Alice en andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierente huis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaardingen. Het die rentehuis is geopend van maandag tot en met zater dag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010-434 5335- DOOR PETER DE JONG Geen boek deze keer, maar een cd- j-^ j j Ij jong en oud op reis kunnen gaan of een 'job' doen als stu- j I- flEj urman aan boord Lj - van de Elbe of Fu- jB£a>%.SSLJE* l rie. Daar waar het aanmonsteren als meer vanzelfsprekend is, geeft de Ship Sim- ulator een unieke I mogelijkheid om JHH toch de zeevaart te j Q, jgülg beleven. Van 'tros- ,.SBSb sen los tot wind- fcïïHSBMMMMBBMBMMMBIBJ kracht 11' kan men vanachter de computer op realistische wijze het roer ter hand nemen. Voor het embarkeren kan men kiezen tussen de Elbe en de Furie en zij die op deze schepen hebben gevaren zullen 'hun' schip ook echt als zodanig herkennen. Van de houten stuurhut van de Furie tot de walegang van de Elbe zijn waar heidsgetrouw uitgebeeld. Voor de afvaart kunnen de gewen ste zeegang en weersomstandigheden ingesteld worden. Van storm en regen met huizenhoge golven tot een strakblauwe zee. Vanuit Maassluis kun je door de Rotterdamse havens varen, maar ook koers zetten naar volle zee varen om een job te doen, van Hamburg tot San Francisco. Als roerganger moet je daarbij het schip op koers houden, want ook in de simulator betekent verlijeren een stranding of aanvaring. De Ship Simulator heeft bovendien de mogeli jkheid om zowel vanuit de stuurhut te spelen als wel door en over het hele schip te 'lopen', of vanuit een vogelvluchtper spectief de reis te controleren. De Ship Simulator is een leuk spel dat al door kleintjes van vier jaar vlot bediend kan wor den. Wellicht zullen oudere zeebonken wat meer moeite heb ben om de muisbewegingen onder controle te krijgen, maar het geratel van de kettingstuurmachine van de Furie zal ook hen als muziek in de oren klinken. Wel controleren of de computer aan de juiste besturingsvereisten voldoet. VSTEP ontwikkelde de Ship Simulator 2008. Prijs 15,- welk bedrag naar de Elbe en Furie gaat. Te koop via de websites van de schepen en bij het Nationaal SleepvaartmuSeum. Je bent nooit te jonq om te leren hoe een melkrobot werkt. Aan de Broekpolderweq werd van alles over het boerenleven en -bedrijf qeleerd. Foto: Roger van der Kraan

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 17