Zeekadetten, Hollandser kan eigenlijk niet Stedelijk opgeleverd Uitbreiding Passage met grotere winkels Ontwerp een milieuvriendelijk schoolgebouw maasstad Schiedam/wijk&streek weekbladen Zaterdag open dag Chris van Vliet, vrijwilliger bij het Zeekadetkorps Schie dam, zoals de vereniging of- ficieel heet, weet precies wat de charmes zijn van de zee kadetten. „Of je nu de nieuwe Michiel of Michelle de Ruiter wilt worden, of gewoon stil- letjes wil genieten op het water, het kan allemaal. Het Zeekadetkorps biedt een goed alternatief voor voet- bal, hockey of rondhangen. Plezier op en rond het water, Nederlandser kan niet." Heel veel jongeren uit Schie dam hebben in de loop der jaren een sportieve tijd be- leefd bij de zeekadetten, ver- telt Van Vliet. „En vrienden voor het leven gemaakt." Iedere zaterdagmiddag ko- men de zeekadetten bij el- kaar. „Je leert bij ons zei len, roeien en wrikken, maar ook het maken van (zeemans)knopen. En we leren je waterkaarten te le- zen", aldus Van Vliet. „Als je wilt mag je zelf de koers uit- zetten en bepalen, letterlijk en figuurlijk." Maar ook wie meer heeft met motoren en sleutelen, komt bij het korps aan zijn of haar trekken. „We hebben zoveel paarden- krachten in diverse vormen aan boord, dat maakt de scooters van je vrienden tot een lachertje." Volgens hem is een belang- rijk element van het samen- komen ook de vormende kant. „Samenwerken en verantwoordelijkheid ne- men. Bijvoorbeeld voor de spullen van jezelf en van het korps. Onderhoud aan de vloot doen we zelf - als het te moeilijk of gevaarlijk is heb ben we gelukkig een aantal deskundige vrijwilligers die ons helpen en ondersteunen. Of het de jongeren gewoon leren." Ook het Zeekadetkorps kan zonder vrijwilligers niets. SCHIEDAM - Het gerbnoveer- de gebouw van het Stede lijk Gymnasium Schiedam is afgelopen vrijdag opge leverd. Het gebouw aan de Valeriusstraat is uitgebreid om plaats te bieden aan de bijna zeshonderd leerlingen. De weken tot zomervakantie worden gebruikt voor de in- richting en verhuizing, na de vakantie zijn alle lessen in het nieuwe gebouw. In het vernieuwde gebouw is ook rekening gehouden met de onderwijsvisie. Het biedt niet alleen meer ruimte, maar er zijn veel werkplek- ken gecreeerd voor leerlin gen, er is een groot toneel en docenten beschikken over eigen werkplekken. Vrijdag 28 november is de officiele opening. Filmhuis SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 12 juni de klassieker 'Professione: Re porter'. In Professione: Reporter, een van de hoogtepunten uit An- tonioni's oeuvre, onderzoekt verslaggever David Locke (Nicholson) een guerrillabe- weging in Afrika. Locke, die genoeg heeft van zijn werk en huwelijk, krijgt door het overlijden van een medeho- telgast de kans om met diens identiteit een nieuw - naar later blijkt gevaarlijk - leven te beginnen. In zijn nieuwe rol trekt hij door Europa, belaagd door zijn vrouw, geheim agenten en wapenhandelaren. Een mysterieuze architectuur- studente (Maria Schneider) kruist zijn pad en blijft hem vergezellen. Professione: Re porter was een logisch gevolg van de bewondering die An- tonioni (Blow-up) en Nichol son voor elkaar hadden. Het Filmmuseum brengt een nieuwe kopie uit van deze klassieker, als hommage aan de filmmeester Antonioni, die vorig jaar overleed. Vrijdag 13 en zaterdag 14 juni is 'There will be Blood' te zien, een meeslepend epos van Paul Thomas Ander son over een familie, geloof, macht en olie met als mid- delpunt een Texaanse goud- zoeker in California rond de eeuwwisseling. Kaarten kosten zeven eu ro, reserveren via de VW Schiedam, tel. 473 30 00. SCHIEDAM - Winkelcentrum De Nieuwe Passage krijgt er aan de kant van het Broersveld maar liefst 3000 vierkante meter winkeloppervlak bij. Eind mei is een begin ge maakt met de werkzaamhe- den die moeten leiden tot de uitbreiding. Er worden in de te realiseren ruimte vooral grotere eenheden winkelop pervlak gemaakt. Gebleken is dat daar meer behoefte aan is dan aan kleine win- keloppervlaktes. In dit ge- val gaat het om ruimtes van vijfhonderd vierkante meter en meer. De Schiedamse binnenstad kan momenteel niet voor- zien in de toenemende vraag naar dergelijke grote winke- loppervlakten. Wethouder Menno Siljee, verantwoor- delijk voor onder meer de binnenstad, geeft dan ook aan blij te zijn met de uit breiding: „Deze grondige aanpak betekent een impuls, niet alleen voor De Passage, maar voor de hele binnen stad." De ingangen van de nieuwe grote winkelruimtes komen te liggen in de 'oude' Passa ge. Vanaf de Bioersvest ge- zien aan de rechterzijde van de hal. De oplevering staat gepland voor mei 2009. De winkels in de 'oude' Pas sage aan de overkant ervan zijn inmiddels verhuurd. Daar gaan zich de volgen- de zaken vestigen: Van Es 'Trends en Watches' met een assortiment horloges en bi- jous; kledingzaak Glamour Girl met mode voor 15- tot 25-jarigen en schoenmaker Highstreet die nu nog op Hoogstraat is gevestigd. Met deze plannen komt een einde aan jarenlange leeg- stand in dit historische deel van winkelcentrum De Nieuwe Passage, dat mid den jaren negentig de deu- ren opende. In die tijd was het oude deel helemaal ge- vuld met winkels waarvan de meeste enkele jaren later een voor een weer verdwe- nen. 'Je kinderen niet in een vieze wereld achterlaten' door Jacky van Buuren SCHIEDAM - In samenwerking met Natuur- en milieueduca- tie (NME) volgden leerlingen van scholengemeenschap Schravenlant een project voor een nieuw milieuvrien delijk schoolgebouw. Ramses Snoeij van het NME nam de leerlingen drie da- gen onder zijn hoede, lachte om pubergrappen en bege- leidde het ontwerpen van milieuvriendelijke gebou- wen en maquettes. Afgelo pen woensdag was de pre- sentatie in het stadskantoor. Thijs heeft de vorm van het gebouw verzonnen: een ron- de koepel. Om de zonnepa- nelen optimaal te benutten. Nadine wil ook glazen platen en zonne-energie gebruiken. Cheryl heeft een oplossing voor het rokershok: eerst de lucht zuiveren en daarna pas de buitenlucht in. Stoppen met roken is nog beter na- tuurlijk. Regenwater opvangen voor het doorspoelen van toilet- ten is ook een van haar plan nen. Thirza wil regenwater op vangen in een tank. Vol? Door naar een rad dat weer energie opwekt. Gebruik maken van wind, water en zonne-energie. Zij bena- drukt nog eens het belang om kinderen en kleinkinde- ren niet in een vieze wereld achter te laten. Goed over al les nadenken en een milieu- bewust huis kiezen, energie- zuinig. Een atrium in je huis, aardwarmte gebruiken en spullen hergebruiken. „Alle ideeen zijn gebruikt, op de indeling van het ge bouw is gelet en ook op de praktische toepasbaarheid", vertelt milieuwethouder Yo- rick Haan. „Op school komt een expo- sitie, daarna komen de ma quettes terug naar het stad- huis en worden de plannen besproken. Het wordt een voorbeeldproject voor het hele land." Ook de rector van Schraven lant, R.Kapoen, is trots: „We zijn bijzonder leuk en gast- vrij ontvangen. Leerlingen en docenten zijn vakover- schrijdend bezig geweest en hebben gekeken naar wat actueel is, wat aanspreekt en wat echt uitvoerbaar is. Passend bij onze ideeen over kleinschaligheid, interna- tionalisatie en milieu. Bij aardrijkskunde, geschiede- nis, natuur- en scheikunde gingen de lessen over grond- onderzoek, Schiedam, de wijk en natuurlijk milieu en energie." Iedereen heeft hard gewerkt en dat is ook wel te zien aan de resultaten, die op de elek- tronische leeromgeving ko men te staan. Met het hergebruiken van grondstoffen en energiebe- sparende maatregelen heb ben we een voortrekkersrol. We proberen nu alles te ver- talen naar het programma van eisen toe -waar moet het gebouw allemaal aan voldoen- en gaan in gesprek met de architecten. De start van de bouw zal in 2011 zijn." woensdaq 11 juni 2008 - XQ83 Hou je er van om de wind door je haren te voelen waaien? Met de zon op je gezicht, met je blik op het bollende zeil? Dan moet je bij de zeekadetten zijn. Aanstaande zater dag kun je met ze kennismaken in de Wilhelminahaven. Vanaf 13.00 uur is het Open Dag en kun je alles leren over zeilen, roeien en wrikken. Weken zat de familie Van Boven in zak en as. De nog maar een paar maanden oude lapjespoes Felice was op een dag een ommetje gaan maken en nooit meer teruggeko- men. Zoektocht na zoektocht werd ondernomen, maar geen resultaat. Toen inmiddels al bijna elke lantaarnpaal bedekt was met een opsporingsbericht van de poes, richtten de baasjes zich tot Maasstad. Wonder boven wonder kwam op een klein berichtje in onze krant het verlossende telefoontje. Felice was in Nieuwland op straat gevonden en meegenomen. Gelukkig konden familie en avonturierster weer snel worden herenigd. Een makkelijk leven heeft mevrouw Bouman-van Breukelen niet gehad. Toch wist ze on- danks soms barre tijden, er het allerbeste van te maken en kon ze op 24 mei zelfs haar honderdste verjaardag vieren. De eeuweling woont nog maar sinds vijf jaar in zorgcen- trum Schiewagh en kon daarvoor gewoon met hulp zelfstandig in de Wattstraat wonen. Wethouder Haah temidden van Cheryl, Tirza, Thijs en Na dine bij een van de maguettes. Foto: Roger van der Kraan

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 11