Mis tijdens het EK de Parade niet Modest Moesorgski belicht in het Nieuwe Luxor Theater Rotterdamse kunstenaars in TENT ROTTERDAM - Het programma van het nieuwe Luxor The ater bestaat niet alleen uit de grote namen uit de amu- sementswereld. Ook kleine hebben een plek in het the ater op de Kop van Zuid. Zo ook de nieuwe muziekthe- atrale voorstelling van Pe ter Goedhart. In de Maas foyer kunnen bezoekers op 16, 23 en 30 juni genieten van Clair-obscur, Aspecten uit leven en werk van Mo dest Moesorgski. In deze voorstelling belichten Peter Goedhart, Corine Touboul en Loes Vos het werk en mo- menten uit het roerige leven van de Russische componist Modest Moesorgski. Componist Peter Goedhart brengt twee van Moesorg- ski's mooiste liederencycli. Hij verdiept zich in de ziel van Rusland. Een combina- tie van melancholie en le- venslust, lente die de aarde openbreekt, maar ook win ter w4ar geen einde aan komt. De muziek van Moes orgski kent dezelfde con- trasten in klankkleur en at- mosfeer. 'Warm en hoekig', zo omschrijft Goedhart het. Tussen de werken door, die opnieuw in het Nederlands zijn vertaald, leest Goedhart voor uit brieven aan colle- ga-kunstenaars van Moes orgski. Zo komen we iets te weten over de keuzes en mo- tieven van de componist en blijken vooral zijn gevoelens de belangrijkste bron te zijn waaruit de kunstenaar put. Het geheel' krijgt een thea- trale aankleding die de sfeer van een heerlijke, Russische zomeravond nog eens ver- sterkt. Goedhart is naast componist ook zanger en dichter. Hij wordt begeleid door pianiste Corine Touboul. Zij studeer- de aan het Rotterdams Con- servatorium en in Rome, Pa- rijs en Amsterdam. Actrice Loes Vos leest de briefwis- seling van Moesorgski voor. Kijk voor meer informatie op www.luxortheater.nl. maasstad weekbladen Theater en muziek rondom het Nederlands Architectuurinstituut ROTTERDAM - Op de avond waarop de Parade komende vrijdag in Rotterdam of- ficieel van start gaat, trapt het Nederlands voetbalelf- tal om 20.45 uur af voor de tweede groepswedstrijd op het EK. Speciaal voor de ge- legenheid verslaat Wilfried de Jong samen met Hol land Sport huisband Oco- bar de wedstrijd Nederland - Frankrijk. Verder hoopt het reizende theaterfestival (dat van 12 tot 22 juni in en rondom het NAi in het Rotterdamse Museumpark wordt gehou- den) niet te veel hinder te ondervinden van het EK- voetbal. Een knieval voor Oranje maakt de Parade niet. Er gaat na de ope- ningsavond geen televi- sie meer aan. Het publiek krijgt wat het op de Parade kan verwachten, uiteenlo- pende theatervoorstellin- gen; dans-, mime-, muziek- en beeldend theater. Speciaal voor Rotterdam presenteren het NAi en de Rotterdamse kunstenaars- groep Observatorium de 5 meter hoge en bijna 800 meter lange Paradetra- verse, die een verbinding vormt tussen de stad en het Museumpark. Op de tra verse zijn voorstellingen te zien en vertellen architec- ten, kunstenaars en Rotter- dammers onder de noemer 'Publieke Geheimen' over hun stad. In totaal zijn dit jaar 67 voorstellingen te zien. Rot terdamse bijdragen zijn er onder meer van Wilfried de Jong en Ocobar. Zij spe- len 'De Opheffing van Bob', een muzikale thriller op zakformaat. Hotel Modern speelt 'De Reus' over de onmogelijke liefde tussen een reus en een striptease- danseres, Het Waterhuis brengt de theatrale zeden- preek 'Kruik' en het dans- gezelschap Conny Janssen Danst staat op de Parade met 'Three', een choreogra- fie voor drie krachtige dan- sers. Maar er is uiteraard veel meer te beleven op de Pa rade. Zo zijn vaste gasten als Orkater en Mondo Le one present, zingt Ellen ten Damme gedichten van Ilja Leonard Pfeiffer en speelt team seXY 'seXY chro- mosomen', een theatraal beeldverhaal over de biolo- gische achtergronden van seks. Verder veel muziek, films en meer. Zorg erl voor dat u ook tijdens het EK de Parade niet mist! De Parade staat van 12 tot 22 juni in en rondom het NAi in het Rotterdamse Museumpark. Kijk voor meer info op www.depa- rade.nl. ROTTERDAM - TENT, presen- teert tot en met 29 juni 2008 de tentoonstelling La Luna Piena met Rotterdamse kunstenaars, architecten en fotografen. Aleksander Koniarov, Jan Adriaans, Awoiska van der Molen, Stereo Architects, Tonio de Roover en Monadnock tonen in La Luna Piena de stad als spiegel van de ziel. In de zwart-wit fotografie van Awoiska van der Molen lijken gebouwen zich onver- stoorbaar te onttrekken aan de snelheid van het dagelijks bestaan. Jan Adriaans fotografeert interieurs waarin voorgrond en achtergrond, boven- en onderzijde lijken samen te vloeien. Tonio de Roover gebruikt voor zijn installaties plas-. tic objecten en voorwerpen uit ons dagelijks leven zoals luxaflex en rekjes van de koelkast. De Roover haalt ze weg uit hun natuurlijke ha bitat, koppelt ze aan andere voorwerpen en voegt vaak kunstlicht toe. Verder is er nog een filmin- stallatie Aleksander Koma- rov te zien en werk van ar- chitectenbureau Monadnock het bureau Stereo Architects. Kijk voor meer info op www. tentrotterdam.nl. ROTTERDAM - In het NAi wordt gedroomd over een Neder- landse Olympische Spelen. De streefdatum is 2028, precies honderd jaar na de Spelen in Amsterdam. In de tentoonstelling 'NL28 Olym- pisch Vuur' wordt de komst van het mega-evenement van verschillende kanten belicht. En het lijkt succes te hebben, sinds de opening van de expositie staat het onderwerp op de politieke agenda. Olympische Spelen halen niet alleen bij sporters het beste naar boven. Ook voor betrokken stadsplanners en architecten is het sport- evenement een enorme uit- daging. In Beijing moet het vuur nog ontstoken worden, maar het nieuwe Nationaal Stadion van de architecten Herzog en Meuron, beter bekend als het 'Vogelnestje', kreeg al wereldwijde aan- dacht. In de tentoonstelling wor den zestien mogelijke stu dies gepresenteerd die be- kijken hoe de Olympische Spelen in Nederland vorm kunnen krijgen. Zo is er plan voor een Olympisch dorp in het centrum van Rotterdam van wel 400 meter hoog. Of een superflat in Amsterdam, waar verschillende sportvel- den op elkaar zijn gestapeld. In een ander ontwerp wordt een nieuwe Kuip aan de oe- ver van de Maas geplaatst, zodat het stadion een deel van de skyline wordt. In de nieuwe Kuip is ook plek voor woningen. Winy Maas van architecten- bureau MVRDV is een van de personen die hardop na- denkt over de komst van de Spelen. Samen met het Ber- lage Instituut en de Acade- mie van Bouwkunsten Rot terdam heeft hij de zestien maquettes gemaakt. „De Olympische Spelen zorgen voor een enorme stadsver- nieuwing en een boost voor de economie. Nederland is een goed gastland, want we kunnen plannen en zijn in- ternationaal georienteerd. Alleen wordt er in dit land nog weleens beknibbeld op de bouwkosten. Centrale vraag is; durven of kunnen we het aan?" Op de expositie wordt niet alleen maar naar voren ge- keken. Ook de geschiedenis heeft er een plaats. Er is een minitentoonstelling over de Olympische Spelen uit 1928 die in Amsterdam werden gehouden. Onder andere zijn er schetsen en bouwtekenin- gen van architect Jan Wils te zien. Hij ontwierp het Olym pisch Stadion. Ook is er veel memorabilia van het sport- evenement te zien. Ook is tijdslijn van honderd meter waarop elke moderne Spelen wordt uitgelicht. De wand leert ook dat herge- bruik, een woord dat veel voorkomt in de presentaties^. niet geheel nieuw is. Op de Spelen van 1896 in Athene werd gebruik gemaakt van het Stadion Panathinaiko. Het was het jaar ervoor op- geknapt, maar de eerste steen werd 329 voor Chris- tus gelegd. De tentoonstelling 'NL28 Olympisch Vuur' is nog tot en met 21 September te zien in het NAi. Ook is er naan aanleiding van de tentoon stelling een gelijknamig boek verschenen. podium journaal r V Componist Peter Goedhart brenqt twee van Moesorqski's mooiste liederencycli in de Maasfoyer ten qehore. woensdag 11 juni 2008 - TX97 Aanstaande vrijdaq qaat de Parade weer van start. Dromen van de Spelen Olympic fire Het loqo is er al, nu de rest noq...

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 29