'Groene' hypotheek krijgt HIER-logo Benodigde financiele buffer berekenen VAN ONKWETSBAAR EN ONGELUKKIG NAAR KWETSBAAR EN GELUKKIG Favoriete klussen van vrouwen mm u VRIENDEN MAKEN KUN JE LEREN Het Nederlandse Rode Kruis maasstad Schiedam/woonjournaal weekbladen Klussende vrouwen beper- ken zich veelal tot decoratie- ve taken en verfwerkzaam- heden, met andere woorden: de typische vrouwenklus- sen. Toch zouden ze eigenlijk graag grote klussen uitvoe- ren. Uit een onderzoek van Karwei blijkt dat het vrou wen echter aan kluskennis en -ervaring ontbreekt. Karwei stelde een top 5 sa- men van klussen die vrou wen graag zouden willen doen, als ze wisten hoe. Op de eerste plaats in deze top 5 staat een vloer leggen. De tuin bestraten staat op de tweede plek. Stuken staat op de derde en behangen op de vierde plek. De badkamer verbouwen maakt de top 5 compleet. Het lijkt een goede ontwik- keling dat vrouwen steeds meer gaan doe-het-zelven. Uit een onderzoek van Ala- bastine blijkt bijvoorbeeld dat vrouwen zich ergeren aan de smoezen die mannen verzinnen om te verklaren waarom klussen niet zijn gedaan. Mannen ergeren zich vervolgens op hun beurt weer aan vrouwen die over de klus blijven zeuren. Wan- neer vrouwen zelf boor, ha- mer en zaag ter hand nemen, kan dit ruzies voorkomen. Bufferberekenaar Energiebespaaradviesrapport Het is aan te raden wat spaarcenten achter de hand te hebben voor noodgeval- len. Maar hoeveel dat moet zijn, is voor iedereen ver- schillend. Ouders doen er bijvoorbeeld goed aan wat meer achter de hand te heb ben dan mensen zonder kinderen. Het Nibud intro- duceert nu de BufferBereke naar waarmee huishoudens eenvoudig kunnen bereke nen hoeveel geld zij achter de hand moeten hebben. Het instituut heeft voor verschil- lende huishoudtypen ver- schillende bufferbedragen berekend. Met dit bedrag moet de inventaris op peil worden gehouden. Ook kan het bedrag worden gebruikt voor vakanties, een nieuwe auto of onderhoud van de eigen woning. Het Nibud komt met de richtbedragen omdat het instituut bemerkt dat weinig mensen rekening houden met dit soort uitga- ven. Het spaargeld wordt bijvoorbeeld in z'n totaliteit uitgegeven aan een vakan- tie, zonder dat er rekening wordt gehouden met een koelkast die ook vervangen moet worden. In het ergste geval steken mensen zich dan in de schulden, om toch die nieuwe koelkast te kun nen kopen. Het Nibud houdt met de BufferBerekenaar re kening met het inkomen van de hoofdverdiener, zijn leef- tijd en of hij in een koop- of huurwoning woont. Zo heeft het Nibud berekend dat een werkende alleenstaande met een koopwoning en een ge- middeld nettosalaris van 1.800 euro per maand mini maal 3.600 euro nodig heeft als buffer, geadviseerd wordt een buffer van 11.100 euro. Een echtpaar met een koop woning en een gezamenlijk nettosalaris van 2.800 eu ro heeft 13.200 euro op de spaarrekening nodig. Kijk op www.nibud.nl De organisatie achter de klimaatcampagne HIER heeft een HIER-logo toe- gekend aan de Fortis ASR- hypotheek met Energiebe- spaaradvies. Volgens HIER draagt het gratis advies over energiebesparende maatregelen aan huizenko- pers direct bij aan de ver- mindering van de C02-uit- stoot en de verbetering van het klimaat. Huizenkopers die een hy potheek bij Fortis ASR af- sluiten, kunnen gratis een Energiebespaaradviesrap port voor hun nieuwe wo ning laten maken. Fortis ASR vergoedt de kosten van dit rapport met ener giebesparende aanpassin- gen en het energielabel. Huizenkopers die de ener- gieverbeteringen die in het rapport staan laten uitvoe- ren, kunnen dit meefinan- cieren. Alles ging hem voor de wind. Hij had een goede baan, verdiende veel geld en bezat een mooi huis en een prachtige auto. Toch was Gerard Mulder niet gelukkig. Hij voelde zich eenzaam en miste een paar goede vrienden om zich heen. De advertentie van het Rode Kruis in de krant trok zijn aandacht en zette hem aan het denken. 'Vrienden maken kun je leren' luidde de tekst. Had hij wel vrienden? Zo ja, wat voor vrienden waren dat dan? woensdaq 18 juni 2008 - XQ85 Hoe groot moet de buffer minimaal zijn? De Nibud BufferBerekenaar biedt uitkomst. i Energieverbeteringen zijn mee te financieren. Tekst: Bureau Karin de Lange Fotograaf: Josje Deekens "Een onverwoestbare harde werker met het gevoel op nul; zo zou ik mezelf kunnen type- ren", zegt Gerard. "Ik was een Einzelganger. Dan loop je een keer tegen de lamp. Mijn zogenaamde vrienden namen alleen contact op bij computerproblemen. Dan wisten ze me te vinden. Puur uit eigenbelang. Ik pikte deze signalen niet op en voelde me zelfs gevleid dat ze een beroep op me deden. 'Nee' zeggen durfde ik niet. Bang om vrienden kwijt te raken." Gerards vrije tijd ging verloren aan het oplossen van technische problemen van col- lega's. Sociale contacten had hij niet. In zijn eentje zat hij vaak thuis voor de buis. Zo wilde hij niet oud worden. Door de cursus van het Rode Kruis heeft hij zijn omgeving, maar voor- al zichzelf wakker geschud. Mimiek en houding "Een nieuw hoofdstuk is aangebroken", zegt Gerard vol trots. "Vooral de non-verbale com- municatie maakte indruk op me. Wat mimiek en houding allemaal kunnen zeggen. Ik zie nu wanneer iemand zich op zijn gemak voelt, een geintje maakt of serieus is. Bij mezelf is dat nog lastig te zien. Daar werk ik aan." Gerard durft zichzelf nu meer bloot te geven en te zeggen waar het op staat. Maar hij heeft ook geleerd dat je ergens op terug mag komen en dat je door 'nee' te zeggen geen vrienden kwijt raakt. Als je gesloten bent en alles opkropt, is het lastig voor een vriend om daar doorheen te prikken. Gerard: "Eerst was ik onkwetsbaar en ongelukkig, nu is dat omge- keerd." Vriendschap sluiten Uit onderzoek is gebleken dat tien procent van de Nederlandse bevolking sterk tot zeer eenzaam is. Nog eens twintig procent is matig tot sterk eenzaam. Soms heeft iemand net dat steuntje in de rug nodig om hieruit te komen. Het Rode Kruis biedt dat steuntje in de vorm van de cursus Vrienden Maken. Hier leren mensen hoe je vriendschap kunt sluiten en behouden. We trainden een groep van 42 vrijwilligers. Deze trainers geven in koppels van twee de cursussen op ruim vijftien locaties. Door het groeiende succes hopen we eind 2008 een landelijke dekking te bereiken. Voor allochtone vrouwen en jongeren star- ten binnenkort speciale versies. Meer informatie over deze cursus via het servicebureau, telefoon: 070 4455888 en www.rodekruis.nl bij de sociale hulpactiviteiten. A part of the international Red Cross and Red Crescent Movement Sociale leven Op de cursus van het Rode Kruis 'Vrienden Maken' komen mensen af, varierend in leeftijd en achtergrond. "Veranderende situaties als verhuizen of ander werk kunnen hiervan de oorzaak zijn", zegt Lydia Keuning, docent van de cursus. "Het is de bedoeling kritisch naar jezelf te kijken. Hoe ziet mijn sociale leven eruit? Wat wil ik veraaderen en hoe doe ik dat? Kortom, wat is vriendschap en wat houdt het in voor jou." De cursus bestaat uit zes bijeen- komsten. Tijdens de eerste bijeenkomst staat de vraag: 'Wat is vriendschap?' centraal. De daarop volgende bijeenkomsten gaan over wens en werkelijkheid, denken en communice- ren, communiceren en profileren, werken rich- ting praktijk en tot slot vriendschap en nu ver- der. Lydia: "Eerst maken we mensen bewust van wie ze zijn. In een persoonlijk plan van aan- pak noteren ze wat ze willen en hoe ze dat gaan realiseren. Dat plan is een houvast, ook voor na de cursus." Onzekerheid Ruimte innemen is volgens Lydia het belang- rijkste dat de cursisten leren. "Uit onzekerheid over zichzelf stellen ze zich vaak sociaal wen- selijk op. Durf vragen te stellen. Weet je het antwoord op een eerder gestelde vraag niet meer? Stel je vraag dan gerust nog een keer. Zo toon je interesse. Laat ook jezelf zien. Dat maakt het voor een ander eenvoudiger om contact te leggen. Je mag er zijn en je mag iets vinden. Let daarbij ook op de manier van com municeren: je mimiek en houding. Tijdens de cursus is ook aandacht voor de praktijk, want waar ontmoet je 'toekomstige vrienden' Jezelf bloot geven Drempelvrees had Gerard niet. Wel keek hij de eerste lessen de kat uit de boom. "Ik werd met mezelf geconfronteerd. Dat maakte veel emoties in me los. Door verschillende oefe- ningen leerde ik mijn gevoel te tonen." Gerard is er nog dagelijks bewust mee bezig. Soms valt hij terug in zijn oude gewoonten en dwaalt hij af met zijn gedachten. Gelukkig geven zijn vrienden hem feedback. Volgens hen is hij nu opener, eerlijker, optimistisch en directer. "Je moet durven jezelf bloot te geven en te vertellen wat er echt aan schort. Alleen dan kom je verder. Sinds de cursus heb ik meer vrienden en ook de sfeer op het werk is beter. Ik ben een paar vrienden kwijtgeraakt, maar heb er_ meer levensvreugde voor terug gekregen. Vanuit diverse hoeken willen men- sen een praatje met me maken en afspreken. Ik kom nu op een andere manier tijd tekort."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 13