Giovanni van Bronckhorst beseft dat de jaren gaan tellen Ernst Happel niet vergeten Een miljoen mensen in de stadions Aanvoerder van Feyenoord PASPOORT Giovanni van Bronckhorst rs.1 Na een teleurstellend seizoen bij Feyenoord is Giovanni van Bronckhorst serieus gaan nadenken of hij moet doorgaan met het interlandvoetbal. De 33-jarige aanvoerder van Feyenoord mocht als bekerkampioen van Nederland samen met trainer Bert van Marwijk, de nieuwe bondscoach van Oranje, de schaal omhoog houden. Maar hij beseft dat de jaren gaan tellen. zal 111 Giovanni van Bronckhorst P Als hij na de zomer met het Nederlands elftal doorgaat voor het WK in 2010, weet de Rotterdammer dat het niet voor een jaar is. „lk zal moeten kiezen voor een traject dat twee jaar duurt. Omdat ik een voetballer ben die alles wil geven, vraag ik me at of ik het fysiek en mentaal nog wel kan opbren- gen. Misschien dat het aanstaande EK het laatste optreden is." Bijnaam: Geboren: Plaats: Lengte: Gewicht: Huidige club: Speelde bij: Positie: Gio, De Bronck 5 februari 1975 Rotterdam 179 cm 77 kg Feyenoord Feyenoord, RKC, Glasgow Rangers, Arsenal, Manchester City, FC Barcelona verdediger/ middenvelder een dikke zeven krijgt. Op Giovanni van Bronckhorst, die uit de jeugd van Feyenoord komt, kan je nog steeds bouwen. Hij is geen breekijzer, maar een speler die meedogenloos in de tackles is, daarom goed bij Engelse clubs paste, en over een zuivere en mooie pass beschikt. Een speler die met combinatievoetbal altijd de aanval zoekt en hard op doel kan schieten. Op Giovanni kan je altijd rekenen. Het is niet vreemd dat voor alle bonds- coaches Giovanni van Bronckhorst een vaste waarde in Oranje is geweest. Vanaf Brazilie Vanafzijn debuutop31 augustus1996 tegen Brazilie (2-2) is hij nauwelijks weg te denken geweest in Oranje. ,,lk heb alles bij elkaar zo'n slordige 75 interlands gespeeld. Op het WK 1998 in Frankrijk, het EK 2000 in eigen land, het EK 2004 in Portugal en het WK van 2006 in Duitsland ben ik erbij geweest. Ook in Oostenrijk en Zwitserland zal ik er voor hon- derd procent tegenaan gaan, al besef ik dat het EK-toernooi j g loodzwaar f tt Vorm van de dag ,,Als Oranje de vorm van de dag heeft, moet het elftal door de eerste ronde kunnen komen," vervolgt hij. ,,Maar eenmaal in de knock-outfase geko- men, kan er van alles gebeuren. Dat zie je aan Griekenland vier jaar geleden. Wie had gedacht dat het land uiteinde- lijk de revelatie van het EK zou worden. Voor mij persoonlijk zal het de vraag zijn of ik het allemaal nog aan kan. Bij Feyenoord is het een slopend seizoen geweest. Gelukkig hebben we de beker en geen play-offs hoeven te spe- len. Nog steeds is mijn lichaam in staat topprestaties te leveren, maar de vraag is hoe lang nog." Veel titels De van oor sprang Molukse spe ler, de enige in Oranje, heeft veel titels op zijn pal mares. ,,lk ben er trots op dat ik bij de meeste clubs een titel heb ver- overd. In feite heb ik dat allemaal te danken aan m'n opleiding bij Feye noord. Ik meldde me, toen ik acht jaar was, aan voor de Open Dag en het was gelijk bingo. Ik hoefde niet eens een proefwedstrijd te spelen. Vanaf m'n twaalfde jaar was ik voor iedereen het grate talent van Varkenoord. Ik ben blij dat ik een straatvoetballer ben geweest en altijd tegen oudere jongens heb gespeeld. Dat heeft mij al vroeg gevormd. Die tijd is een basis geweest voor mijn latere profcarriere. Nadat ik in 1994 m'n debuut bij Feyenoord maakte, ben ik op eigen verzoek vier maanden uitgeleend aan RKC. Ondanks dat ik een publiekslieveling was bij Feyenoord, wilde ik meer erva- ring op doen. Bij m'n terugkeer kreeg ik van trainer Willem van Hanegem een basisplaats als linkermidden- velder. Daarmee speelde ik Rob Witschge uit het elftal. Dat heeft me zoveel zelfvertrouwen gegeven dat het van grate invloed is geweest op m'n carriere. Ik speelde veertien keer in Jong Oranje en vajiaf 31 augustus 1966 heb ik vrij- wel altijd deeluitgemaakt van Oranje. Ik heb zoveel prijzen gehaald, dat die er in de Alpen nog wel bij kan.' De finale van het EK wordt zondag 29 juni om 20.45 uur in het Ernst Happel Stadion in Wenen gespeeld. Het voormalige Prater Stadion werd in 1931 gebouwd en was destijds het mooiste stadion van Europa. Na de dood van Ernst Happel werd het stadion naar hem genoemd. Ernst Happel kan tot de succesvolste trainers in Europa worden gerekend. Hij voetbalde bij Rapid Wien en Racing Club de Paris en speelde 51 keer voor het nationale elftal van Oostenrijk. Hij nam met dit elftal ook deel aan het WK in 1958. Zijn aanpak als trainer heeft in Nederland veel succes gehad. Hij won in 1968 niet ADO Den Haag de KNVB-beker. In 1970 veroverde hij als trainer van Feyenoord de Euro- pacup 1 en de Wereldbeker. In 1978 bereikte hij als bondscoach van het Nederlands elftal de finale van WK tegen Argentinie. Oranje ontging de titel doordat Rob Rensenbrink vlak vqor tijd op de paal school In 1992 werd hij als bondscoach van Oosten rijk aangesteld. Die functie heeft hij niet kunnen afmaken. De organisatie van het EK verwacht dat meer dan een miljoen mensen naar de stadions zullen komen om 31 wedstrijden lang het beste Euro- pese voetbal te zien. Miljoenen mensen zullen bovendien op straat zijn en bij officiele en gratis toegankelijke supportersfestivals die door de acht speelsteden worden gehouden. Een veelvoud daarvan zal naar verwachting de wedstrijd op de televisie zien. De organisatie heeft als slogan Expect Emotions gekozen. Dat geeft precies aan wat het toernooi te bie- den heeft: emotie, vreugde, teleur- stelling, opluchting en spanning. Giovanni van Bronckhorst speelt bij Feyenoord nog als in zijn beste dagen. Hij wilde, toen hij vorig jaar terugkeer- de, graag kampioen worden met de coryfeeen die de stadionclub aantrok. Maar Giovanni heeft moeten ervaren dat Feyenoord lange tijd gekweld is geweest door blessures en een te klei- ne selectie. Dat heeft een kampioen- schap in de weg gestaan Tien jaar geleden vertrok hij na 141 offi ciele wedstrijden en de KNVB-beker op zak uit de Kuip om naar Glasgow Rangers te gaan. Zijn carriere is er een vol met hoogtepunten. Bij Feyenoord RKC, Glasgow Rangers, Arsenal, Manchester City, FC Barcelona en het afgelopen seizoen weer bij Feyenoord. Hij ontpopte zich als een speler die altijd cB i 1995 en 2008 KNVB beker met Feyenoord 1990 en 2000 kampioen met Glasgow Rangers 1999 en 2000 Scottish Cup met Glasgow Rangers 1999 en 2000 Schotse Ligabeker met Glasgow Rangers 2003 kampioen van Engeland met Arsenal 2003 FC Cup met Arsenal 2005 en 2006 kampioen met FC Barcelona 2005 en 2006 Supercup met FC Barcelona 2006 UEFA Champions League met FC Barcelona Voordat Oranje op maandag 9 juni het EK tegen Italie begint, heeft de selectie van bondscoach Marco van Basten al een lange voorbereiding achter de rug. Die begon op 20 mei met een trainingsweek op het com plex van Quick Boys in Katwijk. De trainingsstage werd besloten met een oefeninterland tegen Oekraine. Daarna streken de spelers tussen 26 mei en 1 juni neer in het trainings- kamp in Hoenderloo. In die periode werd ook geoefend tegen Denemar- ken en Wales. Vanaf 3 juni bereidt het Nederlands elftal zich voor in Lausanne op de drie groepsduels tegen Italie (9 juni), Frankrijk (13 juni) en Roemenie (17 juni). Volgens de bondscoach is Oranje er klaar k voor. De selectie bestaat uit 23 spe lers. Bern in Zwitserland, waar het Neder lands elftal z'n wedstrijden in groep C speelt, kleurt langzaam maar zeker oranje. Een grate groep Oranjefans zorgt voor een groot en boni gekleurd legioen. Sinds het WK van 1974 wordt het Nederlands elftal gesteund door een grate groep sup porters. De Oranjekoorts bereikte een hoogtepunt in 1988, toen Nederlands in Duitsland Europees kampioen werd. Opvallend is dat de a Oranjefans zich altijd netjes gedra- gen Ook tijdens het jongste grate toernooi, het WK 2006 in Duitsland, gedroegen de Oranjeklanten zich voorbeeldig. Toch zijn de zogenaam- de hooligankenners die de politie heeft, actief in Bern om ongeregeld- heden de kop in te drukken.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 27