Ashton Brothers blijven verbazen met nieuwe show T-shirts in het oerwoud Tweede cd van Rotterdamse Margriet Sjoerdsma Van der valk vakanties Wk Op zoek naar El Dorado MET DE STERREN NAAR HET GARDAMEER ROTTERDAM - In maart mocht Rotterdam voor het eerst kennis maken met de nieuw- ste show van de Ashton Bro thers. A1 na de eerste mi- nuten van 'Charlatans, a Medicine Show' was het pu- bliek laaiend enthousiast. Die mond-op-mondreclame heeft zijn werk gedaan. De tournee is tot en met 5 juli verlengd. Met nog een paar kaartjes over voor voorstel- lingen op 25 tot en met 28 juni en 3 tot en met 5 juli. Wat de Ashton Brothers pre- cies doen, laat zich moeilijk beschrijven. Van alles een beetje eigenlijk. Het is een unieke combinatie van clow- nerie, cabaret, acrobatiek, slapstick, rock roll, goo- chelarijen en andere vrolijke zaken. Hun vakmanschap, lef en inventiviteit zijn van ongekend niveau. Bijna een jaar werkten ze aan een nieuw programma, waar- voor ze een heus 'mission statement' ontwikkelden: „Het publiek moet de zaal in een net iets andere toestand verlaten dan waarin het is binnengekomen". Datlukt. Op meesterlijke wij- ze benemen de vier 'broers' - Pepijn Gunneweg, Pirn Mu- da, Joost Spijkers en Friso van Vemde - je de adem. Het goochelgedeelte in hun show zorgt steevast voor een 'He, hoe kan dat?-gevoel'. Daar- naast imponeren ze het pu bliek in de zaal met acroba tiek waarvoor duidelijk een enorme spierkracht nodig is. Wat bijvoorbeeld te denken van een trapezenummer, waarbij de mannen met rol- stoelen de nok van het Oude Luxor klimmen? 'Charla tans, a Medicine Show' is ge- baseerd op de oude rondrei- zende kermisgezelschappen, met acrobaten en clowns, maar 00k met de vrouw met de baard en zogenaamde wonderdokters. De acts die worden opgevoerd hebben hier 00k mee te maken. En niet zelden zijn ze uitermate geestig. maasstad weekbladen Solotentoonstelling van Rob Villevoye in Boijmans Van Beuningen ROTTERDAM - De kunstenaar Rob Villevoye heeft wat met T-shirts. De kleding- stukken komen regelmatig terug in zijn werk. In Muse um Boijmans Van Beunin gen is op het moment een solotentoonstelling te zien van Villevoye. Wie de zaal binnenloopt, ziet gelijk het werk 'Jimi Ndo' hangen. Op twin- tig afzonderlijke foto's zien we een dag uit het leven Papoea Ndo. Hij zit in een boot, loopt langs de rivier- oever en hangt in een witte tuinstoel. Naast een zwaar aangetast oog, valt voor- al het T-shirt van Ndo op. Een afbeelding van Jimi Hendrix beslaat zowat heel de voorzijde van het shirt. Door de plooien in het T- shirt van Ndo kijkt Jimi op elke foto anders. Dat er een Papoea op de fo to's staat, is geen toeval. Tot eind jaren tachtig is Rob Vil levoye een succesvol schil- der. Maar hij wil zijn kun- stenaarschap anders invul- len. Zijn zoektocht brengt hem naar de regio Asmat in Papoea-Nieuw-Guinea. Het land en haar inwoners zijn een grote bron van inspira- tie voor Villevoye. De pen- ceel voortaan laat hij lig- gen. Villevoye gebruikt nu camera's om zijn indrukken vast te leggen. In de installatie 'Red Ca lico' staat het T-shirt weer centraal. Op een van zijn reizen door het gebied valt het de kunstenaar op dat de inwoners expres scheuren in hun shirts maken. Pas in de loop van de twintigste eeuw zijn de Asmat kleding gaan dragen. Villevoye her- kent in de scheuren de sym- bolen die Asmat traditiege- trouw in hun huid kerven. Hij verzamelt een kleine twintig kledingstukken en maakt foto's van hun oor- spronkelijke eigenaren. In de steriele museumzaal van Boijmans hangt nu een smoezelig wit shirt met twee scheuren op de schou- ders. Een blauw T-shirt met de tekst 'Terrorsquade, United States Athletics Di vision' heeft een reeks ver- ticale scheuren op de buik. Het mooiste exemplaar is blauw en heeft nog duide- lijke zweetplekken. De As mat die het gedragen heeft, knipte er halve cirkels in, als een ondergaande zon. De stof valt naar buiten en laat een half rondje vlees zien. Naast T-shirts zijn er 00k nog films, foto's, billboards en diawerken van Villevoye te zien. De tentoonstelling 'Detours' duurt nog tot en met 10 augustus. ROTTERDAM - Hollandse avon- turiers vertrekken vanaf eind i6e eeuw naar Zuid- Amerika. In het gebied tus- sen de Amazone en de Ori- Uitgelicht door Vincent Wernke ROTTERDAM - Onlangs ver- scheen de tweede cd van de Rotterdamse zangeres Margriet Sjoerdsma. Haar debuut cd maakte ze geheel in eigen beheer, nu nemen haar platenlabel en boekers veel werk uit handen. „Dat is lekker, maar er blijft nog genoeg over wat ik wel zelf moet doen hoor." Het schijfje met elf nieuwe songs ligt net in de winkels en heeft als titel 'Bloom'. Een subtiele verwijzing naar haar voornaam, maar vooral naar de groei en bloei van leven, liefde en carriere. Vertrouwd, verzorgd en voordelig DlilTSLAND BERUJN Oorspronkelijk komt de 24- jarige zangeres uit Limburg. Op haar zeventiende kwam ze naar Rotterdam om te noco zou El Dorado liggen; de stad van goud. In de nieu we tentoonstelling 'Op zoek naar eldorado' vertelt het Maritiem Museum met de mooiste kaarten en prenten uit de collectie het verhaal van deze avonturiers. Op de tentoonstelling, die tot en met 5 oktober te zien is, worden bijzondere kaar ten getoond, bijvoorbeeld de kaart die de Zeeuwse land- meter Willem Mogge in 1671 van de jonge Nederlandse kolonie Suriname maakte. Dit is de eerste gedrukte kaart van het land, dat in 1665 Nederlands bezit werd. De oudste kaart in de ten toonstelling dateert uit het einde van de i6e eeuw en werd gemaakt door Jodocus Hondius. Deze toont de Wil de Kust en is een mengeling van fantasie en realiteit. De kaarten en reisbeschrij- vingen laten zien dat het ont- dekken van het onbekende en de onherbergzaamheid van het uitgestrekte gebied het nieuwe leven van de ko- lonisten een avontuurlijk, maar 00k hachelijk bestaan maakten. „Mijn eerste cd maakte ik in het derde jaar van het con- servatorium. Inmiddels ben ik gegroeid, als zangeres en tekstschrijver. Ik hoop dat je dat kunt terughoren." Een aantal van de songs heeft ze zelf geschreven. Ook haar muzikale rechterhand Dimitar Bodurov schreef enkele nummers. „Ondanks dat we nu de Foreign Media Group achter ons hadden, is het onze cd geworden. Ze lieten ons vrij, hadden ver- trouwen in ons. Natuurlijk discussieer je wel eens en zijn er dingen waar je zelf niet bij stilstaat. Zoals speci- ale radio-edits van liedjes." De muziek op 'Bloom' is ge- studeren aan het conserva- torium. „Ik had in Maas tricht de vooropleiding jazz gedaan, maar wilde de pop- kant op. Dat kon alleen in Rotterdam. In het begin vond ik het hier verschrik- kelijk. Nu ben ik verliefd op de stad, maar dat duurde an- derhalf jaar. Als je de stad en mensen leert kennen, gaat dat harde eraf. Nu voel ik me echt thuis." Naast de stad en z'n inwo ners leerde zij hier ook de jazz kennen. „Ik wilde pop- zangeres worden, ben opge- groeid met singer-songwri ters. Toen ik in Maastricht de opleiding jazzmuziek volgde, was ik 16 en snapte niks van jazz. In Rotterdam ben ik de combinatie met popmu- ziek gaan doen en dat beviel goed. Wat ik mooi vind zijn de improvisaties en de zan- gers en zangeressen die bij jazz horen." 'Bloom' van Margriet Sjoe rdsma wordt op 1 juli ge- presenteerd met een gratis m toegankelijk optreden in het Rotterdamse Bibliotheek theater om 20.30 uur. „De plek waar ik twee jaar gele- den afstudeerde", motiveert ze. Ook treedt ze twee keer op tijdens North Sea Jazz Round Town en vanaf sep- S tember staan er 24 theater- optredens gepland. Helaas niet in deze regio: „Maar er zijn pas 150 promo's rondge- stuurd naar allerlei podia en festivals, dus wie weet." podium journaal De Ashton Brothers staan qarant voor een avond waarin je van de ene lachstuip in de ander valt. foto Stephanie Pistei woensdaq 25 juni 2008 - TX97 door Jaap Proost De installatie 'Red Calico' laat scheurshirts van de As- mat zien. 9-daagse muziekreis v.a. E 698 p.p.!! Unieke 9-daagse muziekreis naar sfeervol Garda. Met medewerking van o.a. Frans Bauer Rene Riva Rene Froger Thomas Berge Gerard Joling En anderen! Marianne Weber Incl.: busreis, gezellige hotels, excursies naar Venetie en Verona, boottocht op het Gardameer, vele optredens enz.i Uw verblijf in Garda is o.b.v. halfpension. Wees er snel bi], want vol is vol!! Vertrelc 25 oktober Zie www.vandervalkvakanties.nl/garda 4/5-daagse busreis incl. ontbijt v.a. €159 p.p.!! Ontdek de schitterende metropool Berlijn! We bezoeken o.a. het prachtige park Sanssouci en Potsdam. U verblijft in Van der Valk hotel Berliner Ring incl. royaal Van der Valk ontbijtbuffet. Vertrek: diverse data van juli t/m oktober Zie www.vandenralkvakanties.nl/bu101 Voor meer informatie en boekingen: www.vandervalkvakanties.nl of bel 0172 46 96 96 2 EXTRA DATA I.V.M. ENORME BELANGSTELLING! SCR Zangeres Margriet Sjoerdsma presenteert op 1 juli haar tweede cd 'Bloom' in het Bibliotheektheater. Foto: Daniel Baggerman varieerd, maar samen te vatten onder de noemer popjazz. „Pop of jazz? Voor mij zijn het vooral liedjes. Ik word wel eens vergeleken met Norah Jones, maar na optredens komen soms men- sen naar me toe die zeggen: ik vond het heel anders. Het gaat om de melodie, tekst en harmonie. Of iemand dat jazz of pop noemt, vind ik minder belangrijk. Mensen plaatsen muziek graag in hokjes, maar wat mij betreft hoeft het geen naam te heb ben."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 27