a\\ w ZATERDAG 6 SEPTEMBER 2008 DE KVIP - 20.00 UVR STEL HET PROGRAMMA VAN HET FEEST VAN DE EEIIW SAMEN EN KIES HET FEYENOORD MOMENT DAT V NOG EENS MEE Z01IW1LLEN MAKEN! de Deer w.t. van't Woul, voorzilter van de slichling Geen Woorden Maar Daden en niede-initiator van het Feest van de Eeuw over zijn gevoel bij deze happening: 0& - 2o, '100^ 1908 - 0PR1CHTING 1965 - DUBBEL 1970-WINST WERELDCIIP 1991 - BEKER 2005 - K2 IN DE KUIP "Ik zie dit Feest als een blijk van broederschap tussen alle groeperingen die FTTTT Feyenoord een warm hart toedragen en tevens als dank aan alle spelers die door de jaren heen de naam van Feyenoord hebben uitgedragen 1l.rrvJi UW AJitlLl. VAN DE Het programma van het Feest van de Eeuw wordt samen- gesteld door de Feyenoord supporters zelf. Zij kiezen uit 25 historische momenten uit de Feyenoord geschiedenis hun vijf momenten die zij zelf nog eens een keer op za terdag 6 September a.s. in De Kuip willen beleven. In de komende vijf weken kunt u als Maasstad lezer en Feyenoord supporter ook hieraan meedoen en mooie Feyenoord prijzen win- nen. Op deze pagina vindt u de eerder genoemde 25 historische momenten. Vanaf volgende week worden er in iedere editie van Maasstad vijf historische momenten uitgeiicht waaruit u er een als uw moment mag kiezen. Daamaast heeft u de mogelijkheid om, indien u een Feyenoord moment heeft dat niet bij de 25 Fey enoord momenten zit, een eigen moment toe te voegen aan de lijst. De stemactie die ook via www.feestvandeeeuw.nl loopt wordt beeindigd op zaterdag 2 augustus 2008. Dan worden de 11 meest gekozen momenten geselecteerd en deze 11 momenten vormen dan de basis van het programma voor het Feest van de Eeuw op zaterdag 6 September in De Kuip. Uit de inzenders die vijf weken lang aan de Maasstad actie hebben deelgenomen en iedere week een moment hebben in- gezonden, worden de winnaars gekozen wiens vijf momenten tot de uiteindelijk 11 meest gekozen momenten behoren.Maas stad en de stichting Geen Woorden Maar Daden (organisator Feest van de Eeuw) stellen 11 VIFS (Very Important Feyenoord Supporter) prijzen pakketten beschikbaar waarbij u en uw part- ner/introduce(e) op zaterdag 6 September van en naar De Kuip worden gebracht, in De Kuip van een heerlijke maaltijd genieten en vervolgens vanaf een VI FS plaats het Feest van de Eeuw bij- wonen. Stemmen via email: prijsvraag@maasstad.nl, o.v.v. Feest van de Eeuw of per briefkaart (Maasstad weekbladen, o.v.v. Feest van de Eeuw, Postbus 1162, 3000 BD Rotterdam). Vermeld welk histo- risch moment en welk eigen moment uw voorkeur heeft. Op het plein bij de Wilhel- minakerk kwam vaak een groepje Rotterdamse jon- gens samen om te voetbal- len. Lekker trappen tegen 't brandspuithuisje op de Persoonsdam, met een bal gemaakt van een met touw omwikkelde prop papier. De vrienden Den Hertog, Van Leerdam, Van Baaren, Struys en Mulder zijn er zowat elke dag. In het cafe 'De Vereeniging' van Jac. Keizer, op de hoek van de Persoonshaven, besloten de gezworen kameraden op 19 juli 1908 daarom een voet- balclub op te richten met de naam 'Wilhelmina'. De club zou spelen op 'De Put', een terrein onderaan de Hilledijk en vlakbij het Afrikaan- derplein, in een rood shirt met blauwe mouwen en een witte broek. Het latere Feyenoord was geboren. Amper een jaar na de oprichting kreeg de nieuwe club na diverse fusies alweer een andere naam: Celeritas, Latijn voor 'snelheid'. De club ging spelen op het Afrikaanderplein. De shirts veranderden ook, Celeritas speelde in horizontaal geel-zwart gestreepte shirts. De nieuwe naam en de overgekomen spelers brachten geluk. Binnen twee jaar werd de Nationale Voetbalbond bereikt. Dat bracht ook een probleem met zich mee, want daarin speelde - in Den Haag - al een club met dezelfde naam. Opnieuw moest de jonge Rot terdamse vereniging zich een nieuwe identiteit aanmeten. Er werd gestemd over drie voorstellen Mars, Het Zuiden of Feijenoord. Op 5 mei 1911 koos een meerderheid van de leden voor 'Feijenoord'. Ook besloot men in het nu zo vertrouwde rood-witte shirt en de zwarte broek te gaan spelen. Feyenoord was geboren! In de jaren '60 deed Fey enoord in Nederland altijd mee om het landskam- pioenschap. Zo werd de club in 1961, 1962, 1965 en 1969 kampioen en ein digde Feyenoord in 1966, 1967, 1968 en 1970 als tweede. Maar in 1965 presteerden de Rotter- dammers iets wat nog geen enkele Nederlandse club gelukt was: Feyenoord veroverde de dubbel. In de competitie was Feyenoord in de Kuip letterlijk onverslaanbaar. Vooral Ajax kreeg er een gewel- dig pak slaag. Op 29 november 1964 werden de Amsterdammers met 9-4 te kijk gezet, mede dankzij vijf goals van invaller-spits Hans Venneker. Uiteindelijk werd Feyenoord kampioen met vijf punten voorsprong op achtervolger DWS. Dat Feyenoord na een 1 -0 winst op Go Ahead ook nog eens de KNVB-Beker won, was de kroon op het seizoen. In het seizoen 1968-1969 won Feyenoord onder trainer Ben Peeters opnieuw de nationale dubbel. In een zinderende dub- bele finale tegen PSV (1-1, 2-0 in de replay) wordt de beker veroverd, terwiji Feyenoord in de competitie thuis ongeslagen blijft en met drie punten voor sprong op Ajax afsluit. Een en ander betekende plaatsing voor de Europa Cup voor Landskampioenen. Feyenoord ging dat toernooi in onder de bezielende leiding van Ernst Happel, onbetwist de beste trainer ooit in dienst van de Rotterdammers. Er was inmid- dels ook een beresterke selectie ontstaan in De Kuip, met naast de bekende kern uit de jaren zestig ook jonge talenten als Wim Jansen en Willem van Hanegem, de Oostenrijkse middenvelder Franz Hasil, de Zweedse superspits Ove Kindvall en het granieten verdedigingsduo Rinus Israel-Theo Laseroms. In de eerste ronde veegde Feyenoord vooral dankzij goals van Ove Kindvall en Ruud Geels de vloer aan met KR Reykjavik uit IJsland. Zowel de heen- als de terugwedstrijd werden in de Kuip afgewerkt om de IJslandse amateurs niet onnodig op kosten te jagen. Feyen oord won een keer met 1 2-2 en een keer met 4-0 en dat was meer dan genoeg om de volgende ronde te halen. Daarin ontmoetten de Rotterdammers een club van een heel ander kaliber: bekerhou- der AC Milan dat enkele maanden eerder Ajax had verslagen in de finale van de vorige editie van het toernooi. In San Siro werd met 1 -0 verloren, maar in Rotterdam speelde Feyenoord een van haar beste wedstrijden ooit. En dankzij goals van Jansen en Van l-ianegem werden de onverslaanbaar geachte rossoneri uitgescha- keld. In de kwart- en halve finale moest Feyenoord vervolgens twee keer tot achter het IJzeren Gordijn reizen. Daar werd onder zware omstandigheden verloren en gelijkgespeeld tegen respectievelijk Vorwarts Berlin (1-0) en Legia Warschau (0-0), maar voor beide Oostblokploegen bleek de Kuip een brug te ver: Feyenoord won beide returns met 2-0.Plots stonden de Rotterdammers in de finale van het belangrijkste toernooi voor clubteams. Die werd op 6 mei 1970 afgewerkt in San Siro te Milaan en Celtic Glasgow was de te- genstander. De Italiaanse metropool werd volledig ingenomen door tienduizenden Nederlandse en Schotse supporters die elkaar in het algemeen in goede harmonie bejegenden zodat een waar voet- balfeest ontstond. Ernst Happel verraste vriend en vijand door voor de finale een beroep te doen op de ervaren doelman Eddy Pieters Graafland, waar diens jongere collega Eddy Treytel tot dat moment steeds het doel van Feyenoord had verdedigd. Desalniettemin wis- ten de Schotten na 28 minuten een voorsprong te nemen dankzij Tommy Gemmell. Maar slechts vier minuten later bracht aanvoerder Rinus Israel de ploegen weer op gelijke hoogte, waarna zich een ze- nuwslopende finale ontspon. Beide ploegen slaagden er niet tijdens de reguliere speeltijd een beslissing te forceren, waardoor verlen- ging noodzakelijk werd. Slechts drie minuten voor het einde van de tweede helft van de verlenging scoorde Ove Kindvall de allesbeslis- sende goal: Feyenoord wint als eerste Nederlandse club de Europa Cup! Een explosie van vreugde in Nederland was het gevolg. Voor het eerst was de Coolsingel hier ook het podium voor. Honderddui- zenden mensen begroetten de Rotterdamse equipe die geschie denis had geschreven. Het werd een ontvangst zonder weerga. Dik drie maanden na het veroveren van de Europa Cup volgde een toetje middels de finale om de wereldbeker tegen het Argentijnse Estudiantes de La Plata. Voor de heenwedstrijd met de als notoire schoppers bekend staande winnaar van de Copa Libertadores trad Feyenoord op 26 augustus 1970 aan in het Bombonera- stadion van Boca Juniors in Buenos Aires. Echecopar en Veron zetten Estudiantes binnen tien minuten op een 2-0 voorsprong, maar na rust rechtten de Rotterdammers de rug en kwamen ze via Van Hanegem en Kindvall langszij. Twee weken later werd het karwei in Rotterdam afgemaakt en won Feyenoord de wereldcup! Het winnende doelpunt kwam van de voet van Joop van Daele, brildragende invaller voor Coen Moulijn. Met een droge schuiver in de hoek maakte hij de enige goal van de wedstrijd. Het brilletje van Van Daele overleefde het overigens niet, omdat het Argentijnse duo Malbernat/Pachame dat afpakte en op het gras van de Kuip vertrapte. Een legende was geboren. Eind jaren '80 raakte Fey enoord opnieuw in zwaar weer. Onder het trainers- duo Verbeek-Bengtsson eindigde de Rotterdamse 1mm tj trots voor de tweede keer H JRHMIHI 'n c'e historie slechts als elfde. Een seizoen later leek het zo mogelijk nog slechter af te gaan lopen, totdat de clubleiding in- greep en Wim Jansen aanstelde als nieuwe trainer-coach. 'Mr Feyenoord' gaf Feyenoord weer geloof in eigen kunnen en schuwde voorlopig elk avontuur. Vanuit de achterhoede moest het nieuwe team worden opgebouwd. Succes volgde al gauw. Aan het eind van het seizoen was de eerste hoofdprijs bin nen. Rotterdam liep prompt weer eens juichend uit om het behalen van de KNVB-Beker te vieren op de Coolsingel. Voor de trouwe supporters was bbn doelpunt symbolisch voor de wederopstanding: de treffer van Henk Fraser in de halve finale bij het ongenaakbaar geachte PSV. De landskampioen had Feyenoord in de competitie nog een ongenadig pak slaag gegeven (6-0), maar stond een maand nadien in eigen huis met de mond vol tanden. En bij de treffer van Fraser was de vreugde in het Philips-stadion z'o massaal dat het leek alsof er een thuiswedstrijd gespeeld werd. De finale in de eigen Kuip tegen eerstedivisionist BW Den Bosch was allesbehalve een goede wedstrijd, maar geen haan die daar naar kraait na Robbie Witschge's winnende doelpunt. De ontlading onder het jarenlang getergde Legioen die door de bekerwinst los werd gemaakt was nergens mee te vergelijken. Alsof de supporters voorzagen dat Jansen in een aantal maanden de fundamenten had gelegd voor nieuwe gouden jaren. Gedurende de seizoenen 2004-2005 en 2005-2006 beschikte Feyenoord mis- schien wel over de beste voorhoede van Neder land. Exponenten daar- van waren Katwijker Dirk Kuyt en de Ivoriaanse jongeling Salomon Kalou. Samen vormden zij een alom gevrees- de combinatie die al snel de naam K2' meekreeg en eigenlijk werd gecompleteerd door de razendsnelle rechtsbuiten Romeo Castelen. In het seizoen 2004-2005, het jaar waarin Ruud Gullit de technische leiding in handen had bij Feyenoord, kwam het drietal gezamenlijk tot liefst 59 goals! Een jaar later zijn het er onder Erwin Koeman iets minder, maar nog altijd erg veel en met name de goals die tijdens de confrontaties met Ajax werden gemaakt, spraken tot de verbeelding. Voor het eerst in vijf jaar slaagde Feyenoord er dat seizoen weer eens in om de aartsrivaal zowel uit als thuis te kloppen en Kuyt en Kalou, de keiharde werker en het supertalent, zijn doorslaggevend. Jammer is alleen dat beide spitsen hun club net als Romeo Castelen uiteindelijk zullen verlaten zonder tastbare prijs en er altijd een zweem rond hen blijft hangen dat er meer had gezeten in hun jaren bij Feyenoord. y/oortlen W.aM Da^er*

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 27