t i I ZATERDAG 6 SEPTEMBER 2008 DE KUIP - 20.00 UUR w www.feestvandeeeuw.nl STEL HET PROGRAMME VAN RET FEEST VAN DE EEUW SAMEN EN KIES HET FEYENOORD MOMENT DAT U NOG EENS MEE ZOli WILLEN MAKEN! fc-h>fhilrnW ArfirltiLfii 1956 - SCHOUTEN 1961 - KAMPIOEN 1974 - KAMPIOEN 1994 - BEKER 1997 - HELIKOPTER maas stad J*jijnmond SportwereM Het programma van het Feest van de Eeuw wordt samengesteld door de Feyenoord supporters zelf. Zij kiezen uit 25 historische momenten uit de Feye noord geschiedenis hun vijf momenten die zij zelf nog eens een keer op zaterdag 6 September a.s. in De Kuip willen beleven. In de afgelopen weken heeft u als Maasstad lezer en Feyenoord Supporter al twee keer een historisch Feyenoord moment uitgekozen. En ook nu weer vindt u hiernaast vijf historische momenten uitgelicht waar u er een uit dient te kiezen. Hierdoor maakt u kans op prachtige Feyenoord prijzen. Daarnaast heeft u de mogelijkheid om, indien u een Feyenoord moment heeft dat niet bij de 25 Feyenoord mo menten zit, een eigen moment toe te voegen aan de lijst. De stemactie die ook via www.feestvandeeeuw.nl loopt, eindigt op zaterdag 2 augustus 2008. Dan worden de 11 meest gekozen momenten geselecteerd en deze 11 mo menten vormen de basis van het programma voor het Feest van de Eeuw op zaterdag 6 September in De Kuip. Uit de inzenders die vijf weken lang aan de Maasstad actie hebben deelgenomen en iedereweekeen moment hebben in- gezonden, worden de winnaars gekozen wiens vijf momenten tot de uiteindelijk 11 meest gekozen momenten behoren. Maasstad en de stichting Geen Woorden Maar Daden (organisator Feest van de Eeuw) stellen 11 VIFS (Very Important Feyenoord Supporter) prijzen pakketten beschikbaar waarbij u en uw partner/introduce(e) op zater dag 6 September van en naar De Kuip worden gebracht, in De Kuip van een heerlijke maaltijd genieten en vervolgens vanaf een VIFS plaats het Feest van de Eeuw bijwone.n. Stemmen via email: prijsvraag@maasstad.nl, o.v.v. Feest van de Eeuw of per briefkaart (Maasstad weekbladen, o.v.v. Feest van de Eeuw, Postbus 1162, 3000 BD Rotterdam). Vermeld welk historisch moment en welk eigen moment uw voorkeur heeft. Henk Schouten is een van de meest productieve aanvallers uit de geschiedenis van Feyenoord. De aalvlugge linkspoot scoorde liefst 119 goals in 194 compe- titieduels. Maar het aantal goals dat hij op 2 april 1956 produ- ceerde in de wedstrijd tegen De Volewijckers was zelfs voor de altijd vrolijke Rotterdammer opzienbarend. Liefst negen keer trof hij doel en dat is nog altijd een record in het betaalde voetbal. Het "tien, tien, tien"daverde op die lentedag in 1956 van de tri bunes. Een tiende treffer leek er ook te komen toen Schouten de doelman van De Volewijckers nog maar eens passeerde, maar dat doelpunt werd helaas afgekeurd. 'Ik vond het wel mooi geweest', zou de scheidsrechter van dienst na afloop opgemerkt hebben. De wedstrijd eindigt overigens in 11 -4. In de vijftiger jaren was Feyenoord de kampioen van het mooie voetbal, maar bleef de prijzenkast angstig leeg. De Kuip stroomde tweewekelijks vol om de Rotterdamse artiesten van dichtbij te bekijken. Maar hoezeer de fijnproevers ook smulden van het rood- wit-zwarte gezelschap, bekers werden er niet gewonnen tijdens de jaren van wederopbouw. In 1961 veranderde dat en de sleutel tot het succes waren de vier K's: Kerkum, Kraay, Kreijermaat en Klaassens. Zij gaven het elftal dat voornamelijk uit fijnbesnaar- de technici bestond eindelijk de power, de body en consistentie die nodig zijn om kampioen- schappen te veroveren. In het seizoen 1960-1961 kreeg het ideale recept voor succes gestalte. Na een benauwde 2-1 overwinning op het sterke Rapid JC ontplofte De Kuip en werd het veld massaal bestormd. Na 21 jaar van droogte werd Feyenoord eindelijk weer eens landskampioen. De bekroning volgde middels een ietwat verregende rondrit in open wagens op Rotterdam-Zuid. Overigens zou het sterrenteam het kunstje een jaar later opnieuw flikken, iets wat in de verdere historie van Feyenoord helaas nooit meer is voorgekomen. In 1973 werd Ernst Happel opgevolgd door de eigenzinnige voet- balprofeet Wiel Coerver. De bevlogen Limburger zou de architect worden van nieuw nationaal en internationaal succes. In de Neder- landse competitie moest Feyenoord daartoe eens niet het gevecht aangaan met Ajax, maar met FC Twente. De verrassend goed pres- terende Tukkers - bij wie oud-Feyenoorder Kick van der Vail een van de belangrijkste troeven is - hielden de strijd tot aan de voor- laatste speeldag vol. Toen ontmoetten beide ploegen elkaar in een met 63.000 toeschouwers tjokvolle Kuip. Via Ressel en Kistensen kwam Feyenoord tot twee keer toe op voorsprong maar Twente kwam telkens terug in de wedstrijd via Van der Vail en Thijssen. Toen deelde Theo de Jong namens Feyenoord de genadeklap uit: 3-2 en Feyenoord mocht zich opmaken voor de 11e landstitel. Ook in Europa was Feyenoord dat seizoen ongenaakbaar. De Rot- terdammers traden aan in het UEFA Cuptoernooi en namen het daarin achtereenvolgens op tegen Osters Vaxjo uit Zweden (1 -3 en 2-1 winst), Gwardia Warschau (3-1 winst en 1-0 verlies), Standard Luik (3-1 verlies en 2-0 winst), Ruch Chorsow (1-1 uit en thuis, 3-1 na verlenging) en VFB Stuttgart (2-1 winst en 2-2). Goudhaantje van de campagne is Lex Schoenmaker. De Haagse spits toonde zich messcherp in Europees verband en scoorde liefst 9 keer in het toernooi. In de dubbele finale moest Feyenoord het opnemen tegen Totten ham Hotspur. In de Britse hoofdstad manoeuvreerde de ploeg van Coerver zich in een uitstekende uitgangspositie door met 2-2 gelijk te spelen. De return in De Kuip werd acht dagen later van de mees- te glans ontdaan door wangedrag van Engelse hooligans. Gelukkig was dat niet de enige primeur, want op 29 mei 1974 werd Feye noord dankzij goals van Wim Rijsbergen en Peter Ressel de eerste Nederlandse club die de UEFA Cup veroverde. Wat niemand dan nog beseft is dat het einde van de gouden jaren is aangebroken. Gedurende de eerste helft van de jaren negentig hadden Feye- noord-supporters weinig te klagen. Na jaren van schaarste toonde hun club zich ineens weer een echte cupfighter. De totaal onver- wachte bekerwinst van 1991 werd al snel gevolgd door een prijs die tegenwoordig bekend staat als de Johan Cruyffschaal, maar destijds de weinig flatteuze naam 'PTT Telecomcup' droeg. Feye noord moest het ervoor opnemen tegen landskampioen PSV en won met 1 -0, dankzij een goal van de in allerijl nog speelgerechtigd gekregen Roemeen Marian Damaschin. Na de dubbel, de Europa Cup en de UEFA Cup hebben de Rotterdammers daarmee op nieuw een primeur. Krap elf maanden later volgde de tweede KNVB Beker in evenzoveel seizoenen. En route werd Ajax in De Kuip met 1-0 verslagen en in de halve finale capituleerde stadgenoot Sparta pas na strafschoppen. Op 10 mei 1992 kwam Roda JC naar De Kuip voor de finale. Daarin bleek Feyenoord oppermachtig. Dankzij goals van John de Wolf, Gaston Taument en Jozsef Kiprich werd het 3-0 en kon het Legioen zich opnieuw melden voor het traditio- nele feestje op de Coolsingel. Twee jaar later was NEC op 12 mei 1994 de tegenstander op hetzelfde podium. Tijdens het seizoen 1993-1994 had Feyenoord achtereenvolgens afgerekend met Excelsior (3-2 na verlenging), Dordrecht (0-2), RKC (2-4) en NAC (0-3). De Nijmegenaren bleken niet sterk genoeg om het thuisspelende Feyenoord te verontrusten. Het werd 2-1 in de laatste wedstrijd die in de 'oude' Kuip werd ge- speeld en Ruud Heus en John van Loen verzorgden de goals. De bekerzege van het seizoen 1994-1995 spreekt meer tot de ver- beelding. Dat heeft alles te maken met het feit dat in de kwartfinale Ajax werd verslagen. Het was dat seizoen de enige nederlaag van de oppermachtige Amsterdammers. Zij werden landskampioen en wonnen de Champions League, maar dankzij de extravagante Feyenoordspits Mike Obiku uit Warri in Nigeria komt het (gelukkig) niet tot een Amsterdamse treble. Obiku scoorde op 8 maart 1995 in het Olympisch Stadion de beslissende goal in de sudden death- verlenging. Daardoor plaatste Feyenoord zich voor de halve finale, waarin Heerenveen in Friesland met 0-1 verslagen zou worden. Op 25 mei 1995 volgde in de totaal vernieuwde Kuip vervolgens de finale tegen FC Volendam. Het zou de laatste wedstrijd worden van absolute publiekslieveling Jozsef Kiprich, maar de show werd opnieuw gestolen door Obiku. Acht minuten voor tijd scoorde de Nigeriaanse spits de beslissende 2-1, nadat Taument en Wasiman eerder een 1-1 op het bord hebben gezet. Feyenoord won daar mee zijn vijfde cup in vier seizoenen. Er is een dag per jaar die Feye noord uniek maakt in de wereld en dat is de traditionele Open Dag. Nergens anders ter wereld komen vijftig- of soms zelfs zes- tigduizend voetbalfans naar een stadion waar die dag geen wed strijd gespeeld wordt. Nergens anders ter wereld reizen fans van alle leeftijden en uit binnen- en buitenland zo massaal naar hun stadion met geen ander vooruit- zicht dan de presentatie van hun favorieten. 'De Moeder van alle Open Dagen' wordt Feyenoords jaarlijke feestje sinds kort dan ook wel genoemd. De traditie van Feyenoords Open Dag ontstond be gin jaren negentig. De eerste versie werd nog mondjesmaat be- zocht en kosfte de club 40.000 gulden, maar binnen de kortste keren evolueerde de Open Dag tot een spektakel zonder weerga dat zich steevast afspeelt in een tot aan de nok toe gevulde Kuip en dat Feyenoord eerder geld en vooral goodwill oplevert. In 1997 ontstond een traditie binnen de traditie: de helikopter! Dat jaar werd de Argentijnse superspits en miljoenenaankoop Julio Ricardo Cruz als eerste speler per helikopter het stadion binnengevlogen. Sindsdien is de aankomst van de nieuwe aanwinsten per wentel- wiek het moment waar alle supporters naar toe leven. Omdat het bij uitstek een moment is waarop elke Feyenoordfan weer even ongegeneerd mag dromen van nieuwe successen en sterren die stralen in De Kuip! Mede mogelijk gemaakt door: aO® *Oq City of Rotterdam V E ft V A G W M D Partners

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 23