I ZATERDAG 6 SEPTEMBER 2008 DE KUIP - 20.00 UUR Irqos UilllMW www.feestvandeeeuw.nl fr L ill STEL HET PROGRAMME VAN HET FEEST VAN DE EEUW SAMEN EN KIES HET FEYENOORD MOMENT DAT D NOG EENS MEE ZOU WELLEN MAKEN! 1957 - LICHTMASTEN 1963 - EUROPA IN! 1971 - MEEUW 1993-KAMPIOEN 1997-CHAMPIONS LEAGUE FUTUEL 1 maas stad "^ijnmond A»jSportwereld i i i, i ri ri, t a i Het programma van het Feest van de Eeuw wordt samengesteld door de Feyenoord supporters zelf. Zij kiezen uit 25 historische momenten uit de Feye noord geschiedenis hun vijf momenten die zij zelf nog eens een keer op zaterdag 6 September a.s. in De Kuip willen beleven. In de afgelopen weken heeft u als Maasstad lezer en Feyenoord Supporter al drie keer een historisch Feyenoord moment uitgekozen. En ook nu weer vindt u hiernaast vijf historische momenten uitgelicht waar U er ddn uit dient te kiezen. Hierdoor maakt u kans/ip prachtige Feyenoord prijzen. Daarnaast heeft u de mogelijkheid een eigen mo ment toe te voegen aan de reeds bestaande 25 historische Feyenoord momenten. De stemaotie die ook via www.feestvandeeeuw.nl loopt, eindigt op zaterdag 2 augustus 2008. Dan worden de 11 meest gekozen momenten geselecteerd die de basis vor- men van het programma voor het Feest van de Eeuw op zaterdag 6 September in De Kuip. Uit de inzenders die vijf weken lang aan de Maasstad actie hebben deelgenomen en iedereweekeen moment hebben in- gezonden, worden dewinnaars gekozen wiens vijf momenten tot de uiteindelijk 11 meest gekozen momenten behoren. Maasstad en de stichting Geen Woorden Maar Daden (organisator Feest van de Eeuw) stellen 11 VIFS (Very Important Feyenoord Supporter) prijzen pakketten beschikbaar waarbij u en uw partner/introducb(e) op zater dag 6 September van en naar De Kuip worden gebracht, in De Kuip van een heerlijke maaltijd genieten en vervolgens vanaf een VI FS plaats het Feest van de Eeuw bijwonen. Stemmen via email: prijsvraag@maasstad.nl, o.v.v. Feest van de Eeuw of per briefkaart (Maasstad weekbladen, o.v.v. Feest van de Eeuw, Postbus 1162, 3000 BD Rotterdam). Vermeld welk historisch moment en welk eigen moment uw voorkeur heeft. De naam en faam van Stadion Feije- noord groeiden in de naoorlogse jaren snel. Het vaak oogstrelende spel van de stadionclub was daar mede debet aan. Toch ontbrak het De Kuip nog aan een iets: een lichtinstallatie! In 1957 kwam daar verandering in toen de vier lichtmasten geplaatst werden. De lichtinstallatie werd ge'fnaugureerd met een vriendschappelijke ontmoeting te- gen het Engelse Bolton Wanderers. Voor de eerste wedstrijd onder kunstlicht in De Kuip kwamen maar liefst 46.000 supporters naar het stadion en zij beleefden gezamenlijk een onvergetelijke avond. Voor aanvang van de wedstrijd werden alle lichten in het stadion ge- doofd. Dr.ir. L.G. Versteege, president-commissaris van het stadion, verzocht de toeschouwers daarop hun aanstekers en/of lucifers te- voorschijn te halen en aan te steken. De tienduizenden lichtjes boden een prachtig schouwspel. Minstens zo'n grote indruk maakte vervol gens het ontsteken van de lampen van de lichtmasten. Feyenoord verloor de wedstrijd weliswaar met 3-0, maar na afloop overheerste toch de trots: als een van de eerste clubs in Nederland was Feijen- oord in het bezit van een prachtige lichtinstallatie. In het seizoen 1961 -1962 speelde Feyenoord voor het eerst Europa Cupvoetbal. Verder dan de tweede ronde kwam de ploeg evenwel niet. Een seizoen later bleek Feyenoord veel geleerd te hebben van het eerste avontuur, want ditmaal reikten de Rotterdammers tot de hal ve finale, op dat moment een ongekende prestatie voor een Nederlandse club. Deze halve finaleplaats werd als volgt bereikt: na een 1 -3 zege bij en tegen de Zwitserse kampioen Servette kwam Feyenoord een week later in De Kuip op een 3-0 ach- terstand. Maar dankzij een benutte penalty van aanvoerder Gerard Kerkum sleepte Feyenoord ben minuut voor tijd alsnog een beslis- singswedstrijd te Dusseldorf uit het vuur, waar een maand later - onder aanmoediging van zo'n 10.000 Rotterdammers - de volgende ronde werd veilig gesteld. In deze ronde stuitte Feyenoord op Vassa Boedapest, op dat mo ment een grootmaoht in Europa. Na gelijke spelen in Rotterdam (1-1) en Hongarije (2-2) moest opnieuw een duel op neutraal terrein de beslissing brengen. Ditmaal was het stadion van Antwerpen het decor en de cupkoorts in Rotterdam nam prompt ongekende vor- men aan. In totaal reisden ca. 35.000 Feyenoord-supporters af naar Belgie om hun favorieten naar de overwinning te schreeuwen. En met succes, want dankzij een rake knal van Rinus Bennaars stootte Feyenoord door naar de kwartfinale van het Europa Cup toernooi voor Landskampioenen. Hier ontmoetten zij het Franse Stade de Reims; door een geweldige uithaal van Beertje Kreijermaat nam men een 0-1 winst mee naar huis; in Rotterdam werd het 1-1 en Feyenoord plaatste zich als eer ste Nederlandse club voor de halve finale Op 10 april 1963 kwam tweevoudig bekerhouder Benfica naar De Kuip, de club van wonderspeler Eusebio. Vrijuit voetballend overklas- te Feyenoord bij vlagen het Portugese team, maar slaagde er niet in dit overwicht in doelpunten uit te drukken. Het optimisme onder de fans op een goede afloop was echter zo groot dat er een speciale reis naar Lissabon werd georganiseerd door de Rotterdamse krant "Het Vrije Volk". Zo'n 1600 supporters scheepten zich in voor de inmiddels legendarische overtocht met "De Groote Beer" en "De Waterman" waarbij zij langs de Waterweg werden uitgezwaaid door duizenden mede-supporters. In Lissabon aangekomen werden de schepen ontvangen door de voltallige Feyenoord-selectie. Toen de schepen de kade naderden, zette Cor Steyn het "Hand in Hand" in en menig traantje werd weggepinkt... Helaas werd dit prachtige avontuur wreed verstoord omdat Feyenoord in de returnwedstrijd net iets tekort kwam. Tevens "geholpen" door arbitrale dwalingen liepen de Portugezen uit naar 3-1 en stelden de finale hiermee zeker. Maar.... Feyenoords naam was voorgoed gevestigd in Europa In 1971 bevestigde Happels Fey enoord zijn suprematie in de Neder landse competitie met een landstitel. Daar ging overigens een prachtige nek-aan-nekrace aan vooraf met aartsrivaal Ajax. De Klassieker tus- sen beide teams in het voorjaar van 1971 - de beslissende wedstrijd in de titelrace - werd zelfs als eerste Nederlandse competitiewedstrijd live en in kleur uitgezonden. Feyenoord won het gevecht in het Olym- pisch stadion onder meer dankzij twee goals van Dick Schneider met 1 -3. Anderhalve week later werd de klus volbracht met een sobere 2-1 thuisoverwinning op degradant Haarlem. Het zou een kampioensfeest met een rouwrandje worden want superspits Ove Kindvall zag in de titel het moment om zijn terugkeer naar Zweden aan te kondigen, niet beseffend dat hij zijn club met een niet te vervullen leemte achter zou laten. 1970-1971 was overigens ook het seizoen van 'de meeuw'. Tijdens Sparta-Feyenoord op het Kasteel trapte Feyenoord-doelman Treytel de bal dusdanig hoog uit dat hij een meeuw in voile vlucht trof. Het dier stortte dodelijk getroffen ter aarde en prijkt tot op de dag van vandaag in Feyenoords Home of History. Met Wim Jansen als technisch directeur en volksheld Willem van Ha- negem als trainer-coach ontstond er in de zomer van 1992 een gou- den mix in De Kuip. Dat had ook alles te maken met de samenstelling van spelersgroep. Die bestond uit zeer uiteenlopende karakters en kwaliteiten en leek op een voetbalelftal uit een stripboek. Zo was er bijvoorbeeld Ed de Goey, doelman met het uiterlijk van een lood- gieter maar de reflexen van een panter. Er was ook het verdedigings- duo De Wolf-Fraser, de stoere viking en de Su- rinaamse krijger met de atletische loop. Ervoor of erachter stond de kalende strateeg John Metgod en ernaast stonden publiekslieveling Ulrich van Gobbel, een uit staal opgetrokken snelheidsmonster, en Ruud Heus, simpelweg de beste linksback van Nederland. Op het middenveld bleek 'de Witte Socrates' Arnold Scholten naast een be- gaafd technicus ook vooral een pure winnaar, net zoals de immer kei- hard werkende Peter Bosz die voor de balans zorgde naast de diep- gaande lachebek Rob Witschge. In de voorhoede was de Magische Magyaar Jozsef Kiprich een andere publiekslieveling, wisselden Mike Obiku en John van Loen stuivertje, terwijl vanaf de vleugels de lang- harige buitenspelers Regi Blinker en Gaston Taument in staat waren om elke verdediger dol te draaien. Daarnaast zorgden jonge talenten als Dean Gorre, Orlando Trustfull, Errol Refos voor een sterke bank. Het was al met al ebn grote vriendengroep waarin elke Feyenoord- supporter wel iets herkenbaars of aansprekends vond. In de titelrace met PSV bleek de uitwedstrijd op 25 mei 1993 bij MW de zwaarst te nemen horde. Het werd een thriller; MW kreeg een penalty, maar miste. Vlak na rust zette Kiprich na een prachtige slalom de 0-1 op het scorebord, maar omdat de bevrijdende tweede goal niet viel, bleef het een zenuwslopende wedstrijd totdat in de blessuretijd Blinker de 0-2 liet aantekenen. In Groningen werd "de klus" vervolgens sneller en soepeler geklaard dan menigeen had durven dromen. De kampioenswedstrijd werd een galavertoning waarin Feyenoord niet alleen de vele duizenden meegereisde supporters maar ook de tienduizenden die in De Kuip de wedstrijd live op grote schermen volgden, trakteerde op vijf doel punten. In het Groningse Oosterpark zwaaiden de supporters "met z'n alien naar De Kuip". Zo werd het uiteindelijk een negentig minuten durende ereronde, gevolgd door een volksfeest op de Coolsingel. Door in de voorronde twee maal te winnen van het Finse FC Jazz plaatste Feyenoord zich onder coach Arie Haan voor de poulefase van de Champions League. In Turijn walste Juventus met sterren als Zidane, Deschamps en Del Pierro over Feyenoord heen: 5-1. Weliswaar werd er thuis gewonnen van FC Kosice, maar ook Manchester United bleek twee keer te sterk voor de Rotterdammers. Nadat in November dat jaar Leo Beenhak- ker het roer overnam, bemerkte Juventus bij de returnwedstrijd in De Kuip dat zij met een heel ander Feyenoord te maken hadden. Aan de hand van uitblinker Julio Cruz zette Feyenoord de supersterren met 2-0 op hun nummer en barstte er na de wedstrijd in en rond De Kuip een feest los zoals dit al jaren niet meer was voorgekomen. Twee jaar na deze zege op Juventus deed Feyenoord opnieuw van zich spreken in de Champions League. In de groepsfase werd afge- rekend met Borussia Dortmund, Boavista en Rosenborg, waarna de nieuwe poule bestond uit de grootmachten Chelsea, Lazio Roma en Olympique Marseille. Op voorhand geloofden weinigen dat Been- hakker en zijn spelers potten zouden kunnen breken tegen deze tegenstanders, zeker nadat de openingswedstrijd tegen Chelsea kansloos verloren ging. Toen de Rotterdammers twee weken later in de eigen Kuip tegen Olympique al na zeven minuten spelen met 10 man kwamen te staan na een rode kaart voor Cees van Wonderen, gaf niemand meer een stuiver voor de kansen van Feyenoord. Maar, op deze 7e december 1999 deed het Legioen zijn faam als 12e man weer eer aan en creeerde een magische sfeer in De Kuip. Hierdoor stegen de 10 overgebleven spelers boven zichzelf uit en opnieuw was het Julio Cruz die de doorslag gaf door twee maal te scoren. Paul Bosvelt zorgde ervoor dat de Fransen met een 3-0 nederlaag afdropen. Enige maanden later reisde Feyenoord vol goede moed af naar Rome, waar trainer Beenhakker in eerste instantie de Deen Jon Dahl Tomasson buiten de ploeg liet. Maar nadat Lazio kort voor rust door Veron op voorsprong was gekomen, bracht "Don Leo" de bloedfanatieke Tomasson als nog in het veld, die met twee prachtige goals in de 78e en 84 minuut zijn ploeg de nooit gedachte overwin ning bezorgde I l Mede mogelijk gemaakt door: Partners - 200jv too; JAAR V E R V A. T .Oil. City of Rotterdam Geen Woorden Maat Daden

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 23