[uitHN Groen tintje aan Wereldhavendaqen o Na de zomerfestivals tijd voor cultureel September Ellen Dikker: koningin van de typetjes M Brazilelectro pioniers Zuco103 naar WATT ROTTERDAM - De zomer, of wat er voor door moest gaan, loopt ten einde. Het is Sep tember en dat betekent dat het culturele seizoen weer is begonnen. Deze maand staat Rotterdam bol van de cultu rele activiteiten, te begin- nen komende zondag met de 'R'Uitmarkt'. Het is, kortom: 'September in Rotterdam'. De mensen van het Rotter- damse theaterbedrijf Bon- heur hadden zich de start van het nieuwe seizoen waarschijnlijk feestelijker voorgesteld. Onlangs kreeg het gezelschap van Peter Sonneveld echter te horen dat de aangevraagde sub- sidie bij het Fonds voor de Podiumkunsten+ niet door- gaat. Daardoor mist Bon- heur liefst 30 procent van zijn inkomsten en dat zal hoe dan ook gevolgen hebben. Bonheur was niet het enige slachtoffer van het Fonds voor de Podiumkunsten+. Ook Dance Works Rotter dam krijgt geen geld meer. Voor beide gezelschappen werpt dit een flinke smet op het feestje dat komende zon dag gepland staat op en rond het Schouwburgplein in Rot terdam. In de kleine zaal van de Schouwburg presenteert Bonheur desondanks een voorproefje van de nieuwe voorstelling 'Medea'. En bui- ten deelt het gezelschap een stand met het RO Theater en het Onafhankelijk Toneel. De informatiemarkt op het plein voorziet het publiek weer ruimschoots van in- formatie en folders. Maar ook in de Schouwburg is er genoeg te beleven. Jeugd- theater Hofplein geeft een voorproefje, evenals Beatri ce van der Poel. In de grote zaal onder meer optredens van Dance Works, Scapino, Pater Moeskroen en Dansa- teliers. Op het cabaretpodi- um verschijnen onder meer Arie Vuyk en Klaas van der Eerden. www.septemberinrotterdam.nl I wwv 111 KVMCIWMM luitr www.uitburo.nl/rotterdam buro de Doelen nieuwe Luxor Theater oude Luxor Theater Rotterdamse Schouwburg maasstad weekbladen 'Al mijn figuren zijn enigszins de weg kwijt' ROTTERDAM - Ellen Dikker studeerde in 1997 af aan de Theaterschool in Eindho ven. De directeur van die school noemde haar toen al 'een rascomedienne'. In 2006 won de veelzijdige Dikker de persoonlijk- heidsprijs tijdens Cameret- ten. Momenteel toert ze met haar voorstelling 'Toendra' door het land. Na haar afstuderen ont- popte Dikker zich als een veelzijdig artiest. Ze was als actrice actief in theater- producties als 'De Griezel- bus' en 'Feest!', stond op De Parade, en speelde in films als 'Antonia' en de televisie- serie 'Rozengeur en Wodka Lime'. Daarnaast deed ze verschillende journalistie- ke dingen. Met 'Toendra' maakte ze haar eerste caba- retvoorstelling. De jury van Cameretten noemde haar 'een theaterbeest met veel talent en spelervaring'. Zeker is dat Ellen Dikker een van de belangrijkste nieuwe cabaretiers van deze tijd is. Nieuwe Revu noem de haar eerder dit jaar 'de koningin van de typetjes'. Ze staat dan ook weinig als zichzelf op het toneel: „Er is al zoveel egocabaret. Het leek mij wel wat om nou eens een blik medemensen open te trekken. En natuur- - -XA V m wV" T. a lijk zit ik zelf ook in al die types." In 'Toendra' scha- kelt ze tussen hilarische en ontwapenende typetjes die allemaal worstelen met het moderne leven: een in Ne- derland wonende Poolse, een Rotterdamse moslima, een callcenter-employe en een handvol andere per sonages. Zij worstelen al lemaal op de een of ander manier met de tijd waarin we leven: „A1 mijn figuren zijn enigszins de weg kwijt." „Ik had zin om zelf iets te maken", motiveerde ze eer der in deze krant haar move van toneel naar cabaret. „Ik wilde een blijspel schrijven of een cabaretvoorstelling. Een blijspel is veel moeilij- ker te realiseren, omdat er veel meer mensen bij be- trokken zijn. Dus heb ik me eerst op cabaret gestort." Dat gaat haar goed af. In de cabaret comedygids 2008/2009 schreef Alexan der Nijeboer: „Met 'Toen dra' schrijft Dikker het meest opvallende en intri- gerende cabaretdebuut op haar naam van de - pakweg - laatste vijf jaar, toen Sara Kroos (2002) en Wim Hel- sen (2003) debuteerden." Ellen Dikker is op 18 Sep tember te zien in Thea ter Zuidplein. Reserveren: 010-203.02.03 ofwww.the- aterzuidplein.nl. Complete speellijst: www.ellendik- ker.nl. ROTTERDAM - Het internatio nale gezelschap Zuco 103 treedt vrijdag 12 September op in het nieuwe Rotter damse poppodium WATT. Al sinds de release van hun debuutalbum 'Outro Lado' in 1999 is de muziek van deze Nederlands-Brazili- aans-Duitse band een van de spannendste combinaties van elektronische en Brazili- aanse muziek: Brazilelectro. Ze worden internationaal gezien als wegbereiders van dat eclectische en 2ie eeuw- se geluid. 'After The Carnaval', het zesde album van Zuco 103 dat begin 2008 uitkwam, is deels opgenomen in Rio de Janeiro en deels in hun eigen studio in Amsterdam. Op een natuurlijke manier neemt Zuco 103 steeds een beetje meer afstand van de op samples gebaseerde mu ziek. Dit album kenmerkt zich door een zuivere, akoes- tische en natuurlijk uitge- balanceerde melodieuze sound. Met altijd de bijzon- dere mix van Lilian Vieira's prachtige, warme stem, het virtuoze glitterpop toetsen- spel van Stefan Schmid en de slimme, krachtige beats van Stefan Kruger. Zuco 103 staat garant voor een spette- rende liveshow. Havenprei ROTTERDAM - 'Groen licht voor de haven' is het devies van de komende Wereldhaven- dagen. Van 5 tot en met 7 September staat Rotterdam weer bol van de maritieme activiteiten. Het groene as pect wordt benadrukt door aandacht voor de duurzaam- heid die de haven nastreeft en de excursies naar verras- sende stukjes natuur. De Boompjes, het Wijnha- ven kwartier en de Park- kade: overal vinden komend weekend weer tal van ha- venactiviteiten plaats. Het driedaagse festival opent op vrijdagmiddag om 14.00 uur met een spectaculaire show bij de Erasmusbrug. Terwijl de 'tall ships' in een parade langs varen, zal in de lucht een groene verras- sing zichtbaar worden. De oude zeilschepen zijn daar- na aan de kade van de Mid ler en Lloydpier te bezoeken. Bovendien vindt vrijdag de jaarlijkse sloepenrace op de Maas plaats. Zaterdag en zondag zijn de dagen om langs de vele kramen en schepen aan de kaden te wandelen. Bij het Witte Huis zijn de koren van het shantyfestival te beluis- teren. Langs de schippers- markt aan de Wijnhaven staan historische voertuigen bij het Churchillplein opge- steld. Van oude stoomwalsen tot antieke bussen en brand- weerauto's: alles dat ooit in het havengebied werkzaam was, is er te vinden. Via de altijd al levendige Leu- vehaven, met het Maritiem Museum en Havenmuseum, komen bezoekers terecht in het Veerhavenkwartier. Naast de fraaie omgeving liggen hier tijdens de We- reldhavendagen tal van bij- zondere schepen afgemeerd aan de Parkkade. Bijzonder zijn ook de demonstraties van onder meer de Konink- lijke Marine, de douane en de jetskiclub. Het gewoel even zat? Kom dan even op adem bij scheepswerf De Delft aan de Schiehaven in Delfshaven, waar de tentoonstelling 'Van schip tot schat' is te zien. De werf verkoopt onder meer een speciaal boekje over be- roemde scheepswrakken en organiseert het hele week end kinderactiviteiten. Als piraat een schat vinden? Het kan bij De Delft. Op adem komen kan ook bij de groenexcursies van deze editie van de Wereldhaven- dagen. Zo kunt u genieten van onder meer de landtong van Rozenburg, de slikken van Voorne en natuurgebied de Slufter. Op het Eiland van Brienenoord kunt u een zeldzaam getijdenbos zien, een natuurpareltje midden in de stad. Naast de openingsshow op vrijdag is er overigens ook zaterdagavond een show te bewonderen. Vanaf 21.30 uur is er een programma met onder meer een voorproefje op de nieuwe show van Ho liday on Ice, gevolgd door een door ECT aangeboden vuurwerk. Maar eigenlijk is natuurlijk het hele weekend vuurwerk! Het complete programma van de Wereldbavendagen staat vermeld in een speciaal boekje, dat op toeristische adressen beschikbaar is. www.wereldhavendagen.nl podium journaal Ook Maud, in een kittig, sprookjesachtiq kostuum, is aan- wezig op de R'Uit markt, het begin van September in Rot terdam. 010 217 17 17 www.dedoelen.nl Schouwburgplein 50. Kassa: ma t/m za 12-18 uur; telefonisch 10-18 uur. do 4/9 GZ 20.15u Amsterdam Symphony Orchestra www.amslerdamsymphony.com 35 - 7 za 6/9 l/m za 13/9 13e Gergiev Festival 'Hemel en aarde', zie www.gergievfestival.nl di 16/9 GZ 20.15u Riccardo Chailly dirigeert Gewandhausorchester Leipzig en koor. Mendelssohn toneelmuziek bij A Midsummer Night's Dream, Ravel Daphnis et Chloe 46 - 7, Concertdiner a 29,95. 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Posthumalaan 13072 AG Rotterdam. Kassa is elke dag geopend van 12-18 uur. di-zo 14/19/20u Les Miserabies wereldberoemde musical wegens succes verlengd t/m november 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam. Kassa is elke dag geopend van 12-18 uur. za-zo 6-7/9 16/20u China Impressions the show 2000 years of Chinese history 010 411 81 10 www.rolterdamseschouwburg.nl Schouwburgplein 25, 3012 CL Rotterdam. Kassa: ma-za 12-19 uur. vr-za 5/9-6/9 14u De geschiedenis van de familie Avenier-marathon Alle vier de delen op een dag di-wo 9/9-10/9 19u De geschiedenis van de familie Avenier Alle vier de delen op twee dagen vrl 2/9 t/m zo 28/9 De Internationale Keuze van de Rotterdamse Schouwburg His Master's Voice. Het internationale theaterfestival Rotterdam www.deinternationalekeuze.nl Ga voor meer informatie en kaartverkoop naar het Rotterdams Uitburo in de Centrale Bibliotheek (Hoogstraat 110). M W J'B 3 II IJ r A LI woensdag 3 September 2008 - TX97 Ellen Dikker toert met haar voorstelling Toendra door het land. Op 18 September staat ze in Theater Zuidplein. iupc door Dik Vuik De Wereldhavendaqen, de traditionele afsluiter van de Zomerfestivals, staat weer voor de duer. Komend weekend wordt een nautisch weekend, foto: archief Rob Kamminqa

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 29