File? Relax! Prik eerst een vorkje Duurzaam van spoelbak tot programmering Honderden handtekeningen tegen stad met spruitjesgeur Genomineerden AM NAi prijs 2008 bekendgemaakt uitrin ifUMEKVfiiviiuHr #up°I Website over amateur-orkest Symphonia ROTTERDAM - Tuurlijk, regels moeten er zijn. Maar je kunt ook teveel en te rigide re- gels hebben, vindt de Rot- terdamse SR En dat werkt vrijheidsbeknottend voor ondernemers en burgers. Vandaar de actie 'Stop de Vertrutting'. De afgelopen weken verzamelden vrijwil- ligers handtekeningen van een ieder die tegen 'een stad met spruitjesgeur is'. De actie pleit voor vrije slui- tingstijden in het centrum (daar waar bewoners er geen last van hebben), meer ter- rassen die langer open zijn en zonder lastig gedoe over dure vergunningen. Ook is de SP voor het (herjopenen van alle coffeeshops en geen kuisheidsgezeur rondom za- ken als Kabouter Buttplug en de Dance Parade. Tot slot wil de SP de "veiligheidsfetisj" een halt toeroepen: „Pak on- veiligheid echt aan, niet met symboolpolitiek". „Ik ben het alleen met het laatste punt niet eens", stel- de Ronald Sorensen (Leef- baar Rotterdam) vast toen hij de tekst op de spruitjes- kaart las. Rond de duizend mensen dachten er anders over, zo bleek uit het aantal handtekeningen. Colum- niste Carrie, volgens velen de personificatie van de an- ti-vertrutting, overhandig- de samen met SP-lid Kevin Levi en dichter Menno Smit de doos met handtekeningen aan Opstelten. „Ik ben teleurgesteld in deze liberale burgemeester, toch een man van de wereld", be- kende Carrie. „Als hij Spa- kenburg nadert, worden de jonge dochters naar binnen gehaald." Een grapje, maar de boodschap was duidelijk. Opstelten herkent het ver- truttingsproces niet, maar hij aanvaardde het signaal in stijl. De meeste handte keningen waren opgehaald op Rotterdamse terrassen. Jammer dat we elkaar daar niet zijn tegengekomen", al- dus Opstelten. maasstad weekbladen ROTTERDAM - De jury van de AM NAi Prijs 2008 heeft uit 76 inzendingen de volgende gebouwen genomineerd voor het beste gebouw van een jonge architect: Witbrant West in Tilburg van JMW, Paviljoen Strand aan de Maas in Rotterdam van Mo- nadnock, Villa Overgooi in Almere van Next Architects, en Villa 1 op de Veluwe van Powerhouse Company. In november wordt de winnaar bekendgemaakt. Dit bureau wint een geldbedrag van 10.000 euro. De juryleden waren onder de indruk van het niveau van alle inzen dingen voor de AM NAi Prijs 2008. „Als de aangemelde gebouwen als maatstaf kun- nen worden beschouwd, dan is er volgens de jury weinig reden om pessimistisch te zijn over de toekomst van de Nederlandse architectuur. De jonge architectengene- ratie bewijst te beschikken over vakbekwaamheid en over het vermogen om com- plexe opgaven tot een goed einde te brengen. Daarbij getuigen veel bouwwerken van een zichtbaar plezier in het ontwerpen", zegt jurylid Mariet Schoenmakers (di- recteur gebiedsontwikke- ling van AM). De jury van deze editie van de AM NAi Prijs bestaat verder uit Tra cy Metz (schrijver en jour nalist bij NRC), Jeroen van Schooten (voorzitter van de BNA en architect bij bureau Meyer en van Schooten), Ja cob van Rijs (architect bij bureau MVRDV) en jury- voorzitter Ole Bouman (di- recteur NAi). Spltsmenu is smakelijke oplossing tegen filestress door Dik Vuik „Toen ze me hier voor vroe- gen wist ik niet wat een spitsmenu was.... Spitskool of dat soort dingen?'", Pier re Wind ratelt er ouderwets actief op los als tijdens de Wereldhavendagen in de tent van Rijkswaterstaat het 'spitsmenu' wordt ge- propageerd. Geholpen door een jonge vrijwilligster maakt hij een wrap klaar, die even later in veelvoud onder het publiek wordt uitgedeeld. En dat is nog niet alles... Er volgt ook nog een speciaal drankje. „Autobandenthee", kondigt Wind aan. Maar de smaak is er gelukkig niet naar. Dat valt weer mee. In plaats van naar rubber smaakt het drankje naar een mix van appelsap met honing, zoet en licht prikkelend. Het spitsmenu tijdens de Wereldhavendagen - bij wijze van proef gratis ver- strekt - is louter bedoeld om het publiek warm te ma- ken voor wat dit jaar al bij meer dan honderd locaties mogelijk wordt. Bezoekers van bijvoorbeeld attrac- tieparken, hotels, confe- rentiecentra of andere pu- bliekstrekkers kunnen zich voor hun vertrek naar huis informeren over de actu- ele verkeerssituatie. Als het dan bijvoorbeeld erg druk is in het verkeer, vormt het Spitsmenu een ontspannen alternatief. Eerst nog even eten alvorens de weg op te gaan. „Er hebben zich al 180 ondernemers aange- meld", vertelt Eveline Sis- sing van de projectorgani- satie Fileproof, onderdeel van Rijkswaterstaat. „We hopen er eind dit jaar 200 te hebben." De eerste stap is het plaatsen van tien ver- keersinformatieschermen op proeflocaties. Het initia- tief past in het programma 'File-aanpak op korte ter- mijn' van het Ministerie. Binnenkort komt er ook een website in de lucht met informatie over de nieuwe combinatie van verkeersin- formatie en Spitsmenu. ROTTERDAM - De Koninklijke Orkestvereeniging Sympho nia is een Rotterdams sym- fonieorkest voor amateur- musici dat heeft bestaan van 1861 tot 2001. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er een boek over zou komen. Maar een tijdje nadat de beoogde auteur plotseling overleed, kwam oud-orkest- lid R Jansse op het idee om een website te maken. „Ik was niet zo bekend met in ternet. Toen ik naar aanlei- ding van een bezoek aan het Gemeentearchief zag wat de mogelijkheden waren, be- greep ik dat een website een goed alternatief is voor een boek." Het archief van de KOV Symphonia was prima in orde. Zo was de verza- meling van alle bijna 400 concertprogramma's com- pleet. Op de website staan geluidsopnamen en allerlei feiten uit de geschiedenis van het orkest. In november 1941 beval de Duitse bezet- ter dat Joodse mensen niet langer mochten deelnemen aan concerten. Uit protest stapten een aantal niet- joodse leden van Symphonia ook op. Vanaf 1942 trad het orkest niet meer op, maar in 1946 ging het gezelschap weer van start. ROTTERDAM - WATT ademt duurzaamheid, van onder tot boven. Vanaf het dak van de grote zaal, waar regenwa- ter wordt opgevangen om de toiletten mee te spoelen, tot de basement waar al dan- send elektriciteit wordt op- gewekt. „Maar duurzaam heid zit hem ook in de pro grammering", zegt eigenaar en Rotterdams dance-goe- roe Ted Langenbach. Hoe komt Rotterdam weer op de kaart als popstad? Het is een van de vragen waar de bedenkers van WATT zich de afgelopen maanden over bogen. Jaren was er niks, een stad waar concertlief- hebbers aan voorbij gingen onderweg naar de Heineken Music Hall, Paradiso of 013. Nu moet het weer Rotter dam worden. „We willen WATT zo breed mogelijk neerzetten", stelt Langen bach. „Maar wel met scherpe randjes." Van een eerbetoon aan Johnny Hoes en een con cert van Guus Meeuwis tot Blockbeatz. En van Iggy the Stooges tot lokale bands. „Want duurzaam betekent ook zorgvuldig omgaan met talent." WATT, volgens Langenbach ook synoniem voor het ver mogen om dingen anders te doen, wil zo snel mogelijk een wisselwerking opgang brengen tussen publiek en artiest om zo een meerwaar- de voor het poppodium op te wekken. „WATT moet de plek zijn waar het volgens de bezoeker allemaal gebeurt, en waar je als artiest ge- speeld moet hebben." Want hoe ecologisch ook het hergebruik van warmte uit de grote zaal (die weer wordt losgelaten op de rij buiten) en hoe biologisch verantwoord de hapjes in het cafe/restau rant (van harderfilet tot to- maat), zonder aansprekende namen op de planken, geen publiek, geen voortbestaan en dus geen statement. Binnen WATT spreekt men liever over beleving. Door- zichtige spoelbakken tonen met hoeveel water je door- trekt. In de binnentuin en op het 'Relax roof ervaar je de sfeer van hout en groen door de beplanting en aan- kleding. En hoe harder je springt op de dansvloer, hoe meer elektriciteit je opwekt. De cijfers komen in geen enkele andere Europese uitgaansgelegenheid voor. Zo produceert de thuisblij- ver meer C02 dan iemand die een avondje uit gaat in WATT. Per jaar wordt voor 180 gezinnen aan elektrici teit, voor 13.000 personen aan drinkwater en voor 40 huishoudens aan afval be- spaard. De architect vergelijkt WATT met „een moderne stad, die met veel licht, doorkijkjes en ruimte om mensen te ont- moeten, nog amper herin- nert aan de donkere versle- ten grot die Nighttown was." Vooral de entree - een grote, brede straat waar theater, basement en binnentuin op uitkomen - past in dit beeld. „In de grote zaal kun je nog wat proeven van de oude sfeer", stelt Langenbach. „Maar er is nu meer ruimte (1400 man) en het podium is vanuit alle hoeken zicht baar." En met een knipoog: „De vloer is van een materi- aal dat meeveert. Bezoekers kunnen 1,5 keer zo lang dan- sen." podium journaal woensdag 10 September 2008 - TX97 wmmmmmJ WWW.UITBURO.NL/ROTTEROAM BURO 010 484 33 33 nieuwe Luxor Theater www.luxortheater.nl Pdsthumalaan 13072 AG Rotterdam. Kassa is elke dag geopend van 12-18 uur. ma 15,22,29/9 20u Peter Goedhart: poetische verhalen en liederen over de zee 010 404 68 88 William boothlaan 8 3012 VJ Rotterdam RO Theater www.rotheater.nl do-zo 11 /9-14/9 De sprookjestuin van het RO Theater oudere en jonge Rotterdammers brengen de mooiste theatrale verhalen. 5 www.festivalwww.nl Theater Zuidplein www.theaterzuidplein.nl 010 20 30 203 Zuidplein 60, 3083 CW Rotterdam. Kassa ma-vr 12-17 uur, zal 5-17 uur Telefonisch tot 18.00 uur. wo 17/9 20.15u Silvester Silvester Alone Cabaret 16 14,50 do 18/9 20.15u Ellen Dikker Toendra Cabaret 12,50 11 Ga voor meer informatie en kaartverkoop naar het Rotterdams Uitburo in de Centrale Bibliotheek (Hoogstraat 110). ROTTERDAM - Aan u de keus: wilt u liever een uur in de file voortmodderen of zit u in die tijd liever achter een goed gevulde tafel, in afwachting van mindere verkeersdruk? Die keus is vanaf dit jaar mogelijk. Het Ministerie van Verkeer en Water- staat en de Koninklijke Horeca Nederland organi- seren namelijk samen het 'spitsmenu'. De bekende kok Pierrre Wind liet bij de Wereldhavendagen voor- proeven. Triffie iftfofmtUon Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Konink lijke Horeca Nederland organiseren samen het 'spitsme nu'. De bekende kok Pierrre Wind liet voorproeven. WWW.KOV-SYMPHONIA.NL Met WATT moet Rotterdam als popstad zo snel mogelijk weer op de kaart komen. Breed programmeren met scherpe randjes, luidt voorlopig de formule. Van Guus Meeuwis tot Iggy The Stooges, foto: Arie Kievit

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 25