Modewalhalla Witte de With Rotterdamse mode door de eeuwen heen Bridges tot Fashion verandert stad in catwalk Make-overs, sales en Victoria on stage 'Guerilla Kids' knippen en naaien aan eigen creaties Ruilen zonder te huilen maasstad weekbladen Gratis genieten van meer dan 60 modeontwerpers in drie dagen ROTTERDAM - Modeliefhebbers doen er goed aan het tweede weekend van September af te reizen naar Rotterdam. Het kunstenfestival De Wereld van Witte de With biedt drie dagen lang theater, muziek, literatuur beeldende kunst, maar vooral ook mode. Dus ben je ook maar enigszins ge'interesseerd in wat je om je lichaam draagt, is een be- zoekje aan deze in feest ge- hulde straat zeker de moeite waard. Van een "sweatshop" tot een performance van elektroni- sche jurken en van een Ruil- winkel tot de derde editie van de succesvolle Modetent. Het Witte de Withkwartier is van vrijdag 12 tot en met zondag 14 September 'the place to be' voor iedereen die zich graag in mooie en ver- antwoorde kleding hult. En omdat het thema van deze editie van het festival 'groen' is, krijgt ook de mode een groen tintje. In de Modetent #03 van NieuweOntwerpers.nl, aan de William Boothlaan, zijn drie dagen lang shows en presentaties te zien van aanstormende en gevestig- de modetalenten. Het the ma 'groen' is vertaald naar nieuw en duurzaam. Maar naast werk van jonge ont- werpers worden dit jaar ook museumstukken getoond. In samenwerking met het Zeeuws Museum krijgt kle- derdracht tijdens De Wereld van Witte de With een nieu- we 'look'. V2_Instituut voor de instabiele media presen- teert Sharewear, een perfor mance waarin twee jurken worden geshowd aan het pu- bliek. Ingebouwde elektroni- ca zorgt op een verrassende manier voor interactie tus- sen kledingstuk en drager en tussen de jurken onder- ling. Toch meer interesse in draagbare mode? Margreeth Oltshoorn presenteert haar wintercollectie 2009 tijdens het festival. Om modeminnaars een idee te geven wat er komend weekend allemaal te doen is op fashiongebied heeft Maasstad weekbladen haar Uitpagina dit keer omge- doopt tot modespecial. ROTTERDAM - Zestig aanko mende en gevestigde mo deontwerpers gaan vrijdag 12, zaterdag 13 en zondag 14 September met de billen bloot tijdens het Wereld van de Witte de With Festival. En dit keer hoef je geen mil- joenen te vedienen of werk- zaam te zijn voor de Vogue of Elle. Nee, het festival is gra tis toegankelijk voor wie dat wil. Organisaties die zich inzetten voor mode, unieke modewinkels en modeaca- demies maken deze drie da gen gebruik van de Modetent om zich te presenteren op de 17 meter lange catwalk. Vrijdagavond start dit mo- despektakel met enkele bui- tenlandse modeontwerpers zoals Label Bouazizi, Ont- werpstudio Armeni en Mi guel Mohamedjar. Zaterdag barst het program- ma om 14.00 uur los met het kinderprogramma 'Fantas- sies', staat Artemis styling academie in de middag op de catwalk voor een show ten bate van het Kika fonds en showt Pal West zijn crea- ties onder het thema 'We we re here'. Om vier uur en half acht laten de vijf Rotterdam- se eindexamenstudenten, Monique Brockhus, Jeroen Edenburg, Maartje Hoog- land, Karianne Looman en Natscha Sanou, hun visie los op de hippe Quick schoenen. Vanaf 19.30 uur is de pre- sentatie van de Modetent in handen van Victoria Koblen- ko. Tot slot krijgen bezoekers de mogelijkheid om onstage een volledige metamorfose te ondergaan. Zondag, de laatste dag van het festival, staat vanaf 14.00 tot 18.00 uur in het teken van de Aca- demiedag. Tijdens deze dag zijn de collecties van 17 pas afgestudeerde modeontwer pers te zien. Een jury se- lecteert het beste ontwerp. De winnaar krijgt de moge lijkheid om gedurende zes maanden gratis zijn kleding via NieuweOntwerpers.nl te verkopen. Daarnaast vindt er op zondag een streetsale plaats. 20 kramen vol met high fashion, monstercollec- ties en accessoires. ROTTERDAM - Mode is na- tuurlijk fijn om naar te kijken, maar als het even kan, neem je het ook mee naar huis. Om te dragen. En omdat niet ieder een Prada of Valentino kan betalen, presenteert duurzaam modecollectief UpperWareHouse zater- dagmiddag hun ei van Columbus voor de mode- liefhebber met een smalle beurs. In de "sweatshop" in de Arminius kerk wordt die dag van afgedankte kle ding nieuwe mode ge- maakt. Betaalde kunst die direct te koop is. 's 4 Avonds volgt een mode- show met de nieuwste duurzame mode. Zondag- middag staat winkelen in de Ruilwinkel op het programma. Vrouwen, mannen en kinderen zijn van harte welkom hun kleding te komen ruilen. Bezoekers die in de week vooraf minimaal drie tweedehandsjes inleve- ren, mogen gratis naar binnen. Kun je geen af- stand doen van je oude hemden en rokjes, dan is de entree 10 euro. ROTTERDAM - Ook het His- torisch Museum staat de derde week van Septem ber in het teken van mode en alles wat daar omheen hangt. Op 18 September wordt het startschot gege- ven voor de expo Bridges to Fashion dat tot 8 februari volgend jaar een beeld geeft van twee jonge modenaties in opkomst: Nederland en Turkije. In de stijlkamers van het monumentale Schielands- huis staan sleutelstukken uit de collecties van negen- tien vooraanstaande Ne- derlandse en Turkse ont- werpers. Het museum heeft een rijke textielcollectie met stuk- ken die een opvallend beeld van Rotterdammers uit alle tijden oproepen. Kleding- stukken varieren van eeu- wenoude korsetten en het jasje waarin Hugo de Groot zich op zijn vlucht als met- selaar vermomde, tot een T-shirt van hardcoreforma- tie Rotterdam Terror Corps en een uitgebreide collectie van hedendaagse ontwer- pers. Ook worden creaties ge toond van topontwerpers als Jean-Paul Gaultier, Alexander McQueen, Vi- vienne Westwood en Mar tin Margiela. Met Bridges to fashion presenteert het museum voor het eerst een tentoonstelling die volledig aan hedendaagse modeont werpers is gewijd. ROTTERDAM - Na het groene mode-event op de Wereld van de Witte de With vallen modeliefhebbers het derde weekend van September op- nieuw met hun neus in de boter. Dan is het tijd voor de vierdaagse mode-mani- festatie: Bridges to Fashion. Aan de hand van mode- shows, films, tentoonstellin- gen, symposia, talkshows, fashion parties en een desig ners sale zoomt het festival in op het modeklimaat van Turkije en Nederland, en dat van Istanbul en Rotterdam in het bijzonder. Bridges to Fashion trapt af met een symposium waar- bij Turkse en Nederlandse ontwerpers, kunsthistorici en modejournalisten de ver- schillen tussen het Turkse ontwerpers hun nieuwste collecties in fashionshows die voor iedereen toeganke lijk zijn. Onder de creaties waarschijnlijk ook die van de onlangs overleden Percy Irausquin die bij leven zijn medewerking al had toege- zegd. Verder mogen de beste eindexamenkandidaten van modeopleidingen in ver- schillende steden hun werk presenteren in de voorma- lige balzaal naast het Hil ton. in die Hilton Ballroom zijn onder andere ook jurk- jes van Best Behavior, topjes van Presque Fini en tassen van Vlieger Vandam te koop. Gedurende het gehele festival zijn er talkshows, screenings en fashion par ties in Off_Corso en Club Zonder Consessies. ROTTERDAM - Ook fashionis- ta's in de dop (lees: kinde ren) komen volop aan hun trekken tijdens de speciale modeactiviteiten voor kin deren. Tijdens de workshop "Hoe goed is jouw hoed?" van Guerilla Kids maken kinderen hun eigen milieu- muts of pret-pet van gerecy- clede materialen. Bij "Ontgroening" worden tweedehands kleding en stoffen een nieuwe 'groene' outfit of accessoire. Een jas wordt een tas en een broek een bloes. Tijdens de work shop Fantassies van Nieu- weontwerpers.nl verande- ren meegenomen plastic tas sen en hemden in compleet nieuwe kledingstukken. Alle kersverse creaties worden door de makers zelf gepre- senteerd op de catwalk van Modetent. Zaterdag 13 September be- gint de dag om 12.00 uur met een workshop kleding maken door Guerilla Kids. Het thema is 'Van troep tot trend'. Daarna volgt de vro- lijke kindercollectie Am'hula van Anne Rose Stout en de shows van Fashion Fuse en Truus.Trendy. De afsluiting van deze zaterdag is de voor- ronde van de Going To a Go Go wedstrijd met dit jaar als thema: 'Hillbilly western goes mexican voodoo'. Zes finalisten presenteren ie- der drie outfits. Very Cherry maakt dit mode-festijn com pleet met haar pin-up and Rockabilly collectie. Ook op zondag tekent Gue- rilla Kids voor de opening. en Nederlandse modekli maat onder de loep nemen. Terugkerende vragen zijn: Wat is de positie van mo deontwerpers in beide lan- den? Hoe is hun relatie met commercie? en wat voor in- vloed heeft dat op de mode die er gemaakt wordt? Op de catwalk van Bridges to Fashion presenteren negen- tien Nederlandse en Turkse woensdaq 10 September 2008 - TX98 journaal Zestiq aankomende en qevestiqde modeontwerpers qaan vrijdaq 12, zaterdaq 13 en zon- daq 14 September met de billen bloot tijdens het Wereld van de Witte de With Festival. foto: Jakolien van der Poel Modemaand September biedt ook qenoeq vertier voor de jonqe fashionista's. Bridqes tot Fashion bombardeert Rotterdam van 18 tot en met 21 September tot modehoofdstad van Nederland.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 27