Gemeentebericht 3®\WM Dromen van het westen Gemeente bewaart bel van mijnenjager Eerste Schiedamse sportmarkt voor jong en oud Knallende opening lOe Concertseizoen Westvest90-serie Schiedam in vogelvlucht gemeente Schiedam •P-; De wereld kent vele boulevards van gebroken dromen, waar gelukszoekers die naar de stad trokken hun hoop en illusies achter zich lieten. Schiedam kent echter een weg, een wijk zelfs van succes: Schiedam West. Histori- cus Han van der Horst kenmerkt West als een buurt van emancipatie, weelde en verwachting. Op de iMndelijke Archievendag, 11 oktober 2008, verzorgt Van der Horst een lezing over de 'droom van het westen'. De lezing vormt een onderdeel van het project over de historie van huizen in Schiedam West: 'Huis vol verhalen Het Westen is een twintigste-eeuwse wijk die voor het belangrijkste deel al voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog was voltooid. De lanen in dit stadsgedeelte ademen een onmiskenbare grandeur. Zo staan op de Bur- gemeester Knappertlaan de door Piet Sanders ontworpen bakstenen dubbele villa en het eigen woonhuis van de Schiedamse architect. Een contrast vormt de villa De Bruyne, ontworpen door het Rotterdamse architectenduo Brinkman en Van der Vlugt. Het was het woonhuis van de onderdirecteur van de Van Nelle fabriek en zowel het woonhuis als het fabriekcomplex dragen de slogan van de bouwers uit: 'licht, lucht en ruimte'. Ondanks de statige huizen is de wijk innig verbonden met tijden van crisis. In 1914 werden werklozen ingezet om straten aan te leggen in de Diefhoek, het bosachtige gebied ten zuiden van de Warande vol slingerende laan- tjes. Ook werd in deze periode het idee geboren voor de aanleg van stadspark voor recreatie in de wijk - dit Julia- napark werd in 1929 officieel geopend voor publiek. Eendjes voeren in (beeldnummer 04509). het Julianapark, 1954 Bewoner van Schiedam West Carl van Woerkom heeft vele uren in het Gemeentearchief Schiedam doorgebracht om een korte geschiedenis van het Julianapark samen te stellen. Dit kreeg vorm in een elegant boekje, uitgegeven door 'De Boekfabriek' - eveneens gevestigd in Schiedam West. De vruchtbare samenwerking vond plaats onder leiding van Ineke Hagen, cultuurscout van Schiedam West. Hagen legt momenteel haar oor te luisteren bij bewoners die de geschiedenis van hun eigen woonhuis in kaart brengen. Het project 'Huis vol verhalen bevordert zo de betrokkenheid van de bewoners met de wijk en versterkt het identiteitsbesef. Kunstenaar Frits Kloppers is bijvoorbeeld neergestreken in de Fabristraat - in 1907 het eerste sociale woning- bouwproject van Piet Sanders. De huizen waren bestemd voor kleine zelfstandigen, ambtenaren en geschoolde arbeiders. Onder deze laatste groep was de sympathie voor de Sociaal Democratische Arbeiders Partij (SDAP) dermate sterk dat de straat en het aangrenzende pleintje bekend stonden als het 'rode dorp'. De arbeiders van Schiedam West waren actief betrokken bij de stakingen in de metaalindustrie in 1921 en 1922 brachten de nodige reuring in de toen nog jonge stadswijk. Volgens historicus Van der Horst maakten de complexen van woningbouwverenigingen dat Schiedam West meer werd dan een 'rijkeluiskwartier'. Als je daar kwam te wonen, dan ging het je beter. In zijn lezing gaat Van der Horst in op de vraag of Schiedam West nog altijd een wijk van hoop en verwachting is. Het boekje In vogelvlucht door de geschiedenis. Juliana park Schiedam is te koop via het Gemeentearchief Schie dam voor 5 euro. De lezing van Han van der Horst is op Landelijke Archievendag, zaterdag 11 oktober, 14.00 uur, in het theater van Bibliotheek Waterweg, Stadserf. Toegang is gratis, reserveren is niet nodig. Het Gemeentearchief Schiedam is iedere werkdag ge opend van 9 tot 17 uur en gevestigd op de derde verdie- ping van de nieuwbouw van het Stadskantoor, Stadserf 1. E-mail: archief@schiedam.nl. Bezoek ook de webstek arcief.schiedam.nl en de tentoonstellingen in de Stads- winkel. Het Gemeentearchief bewaart informatie over Schiedam en Schiedammers van 1286 tot gisteren en stelt deze gratis beschikbaar. Mijnenjager Hare Majesteit Schie dam meerde in het kader van de Brandersfeesten afgelopen week aan in Schiedam. Omdat het schip voor de duur van twee jaar uit de vaart wordt gehaald in verband met groot onderhoud werd de scheepsbel voor- afgaande aan de Taptoe afgelopen vrijdagavond op het Stadserf toe- vertrouwd aan Burgemeester Verver. Voor de bel is een apart rek gemaakt. Deze zal een mooie plek krijgen op de bestuursvleugel. Firma de Kuyper stelde in ruil voor de bel een kruik met jenever beschikbaar welke werd aangeboden aan de commandant van HM Schiedam en zijn bemanning. Foto: Bart Bos "Een leven lang sport en en bewe- gen" is de nieuwe slogan van de ge meente Schiedam. Daarom kunnen, voor het eerst in Schiedam, sport- verenigingen en sportgerelateerde bedrijven zich op woensdag 15 ok tober van 14.00 tot 19.00 presente- ren aan Schiedammers tijdens de eerste Schiedamse Sportmarkt in de Margriethal. Deze sportmarkt wordt georganiseerd door afdeling Sport en Recreatie van de gemeente. Kennismaken met diverse sporten en activiteiten vormen uiteraard een belangrijk thema. De Sportmarkt volgt daarom na 'Sportdag Groep 7' waarbij zo'n negenhonderd Schie- dammertjes kennis hebben gemaakt met een 25-tal sporten in de Mar griethal en op het complex van Her- mes-D.V.S. Tevens zal tijdens deze Sportmarkt de eerste Sportgids wor- den gepresenteerd. Alle Schiedam mers zullen deze gids na 15 oktober in de brievenbus zien vallen. Wilt u zelf, jong en oud, ook gezond blijven door te bewegen, kom dan een kijkje nemen in de Margriethal op woensdag 15 oktober! In de volgende editie van deze krant treft u meer informatie over de Sport markt. Aanstaande zondag 5 oktober om 15.00 uur zal de Belgische pianist Liebrecht Vanbeckevoort, laureaat van het prestigieuze Koningin Elisabeth Concours 2007, de concertserie 2008 - 2009 van de Stichting Westvest 90 openen met een feestelijk champagne recital. Het concert wordt gegeven in de Westvest90- kerk aan de Westvest 90, tegenover molen 'De Walvisch'. Liebrecht Vanbeckevoort is een pianist met een zeer grote toekomst; op de Concoursen waaraan hij deelneemt is hij steevast de winnaar. Hij speelde enige jaren terug al eens met groot succes in de Westvest90-serie als jong zestienjarig talent, inmiddels is hij de voor de hand liggende keuze om het tweede lustrumconcert op gepaste wijze luister bij te zetten. Op het programma staan werken van Debussy, Benoit, Beethoven en Franck. Het is een programma waarbij de uitzonderlijke talenten van deze pianist bij- zonder goed tot hun recht komen. Hij beschikt over zo'n feilloze techniek dat hij in staat is van vrijwel alle componisten werk uit te voeren, modern en klas- siek. De Stichting Westvest 90 zet met dit sprankelende champagneconcert direct de toon voor dit seizoen en voor de komende jaren; het publiek krijgt de beste uitvoerende musici te horen! Toegang: 7,50; 6,50 (CJP, 65+); jongeren t/m 18 jaar 2,50. Prijzen inclusief reserveringskosten, koffie of thee voor aanvang van het optreden. Kaartverkoop Reserveringen en informatie via de website: www.westvest90.nl, VVV Schiedam (010-473 30 00) en VVV Vlaardingen (010^434 66 66). Boekhandel van Leeuwen (010-426 81 52) en Post Scriptum (010-471 23 13) en direct voor aanvang in de kerk, mits niet uitverkocht. Het Woon Informatie Centrum (WIC) houdt op zaterdag 4 oktober van 11.00 tot 15.00 uur Open Huis. Belangstellenden kunnen alle informatie krijgen over nieuwbouwprojecten in Schiedam. Een presentatie van make- laars en projectontwikkelaars is ingericht in de nieuwe ontmoetingsruimte van de '5-Molenshoek Nieuwe Damlaan/Burg. Honnerlage Gretelaan. Twee keer per jaar nodigt het WIC woningzoekenden uit om door middel van een Open Huis kennis te maken met het woonaanbod in Schiedam. Het gaat om koop- en huurwoningen die onlangs zijn opgeleverd. of bin- nenkort worden gebouwd. De opkomst bij deze Open Huizen is altijd groot; de consument krijgt een neutraal overzicht van alles wat Schiedam aan (ver)nieuwbouwwoningen te bieden heeft. Brochure Ook tijdens het Open Huis op zaterdag 4 oktober worden woningzoekenden op hun wenken bediend. Zo is een brochure beschikbaar waarin meer dan 200 Open huizen in bestaande bouw per wijk en per prijsklasse zijn inge- deeld. Wie deze brochure op komt halen maakt kans op gratis toegang tot Diergaarde Blijdorp. Aan een aantal brochures met het open huizen aanbod zijn toegangskaartjes toegevoegd. Daarnaast staan in de ontmoetingsruimte van de '5-Molens' panelen opgesteld met informatie over nieuwbouwprojec ten. Nieuwe informatie is verkrijgbaar over o.a. Spieringshoek: 'het nieuwe gezicht van Schiedam'. Langs de Poldervaart komen 36 waterwoningen en 116 appartementen. Aandacht is er ook voor Menuet: de huurwoningen van Woonplus. Verder zijn tijdens het Open Huis een groot aantal nieuwbouw modelwo- ningen in Schiedam te bezichtigen. In Noord bij Sveadal is een woning type Visbur geopend voor publiek, evenals een modelwoning in gebouw Krona. Bezoekers zijn verder welkom bij Westerstaete, op een historisch plekje aan het water van de Westerhaven; bij Bols Lanvas Hof voor stadsmensen met buitenwensen en in het multifunctionele complex de '5-Molens'. Tijdens het Open Huis van het Woon Informatie Centrum krijgen bezoekers om 11.30 en 14.00 uur een spectaculaire roofvogelshow gepresenteerd. Deze show wordt. met een knipoog naar Werelddierendag op 4 oktober, aangebo den door Van der Valk Netwerk Notarissen.. Kijk voor meer informatie over het Open Huis of over het woonaanbod in Schiedam op de website www.woneninschiedam.nl. v., g v w %wKmm jt I GEMEENTEARCHIEF

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 6