Vlaardingen vooruit! Boeken, boeken en nog eens boeken Landelijke Archievendag in Vlaardings Stadsarchief Niets te gek voor Fikkie; hondenmand van 14.500 euro Lezing over het omgaan met verlies en rouw Beestenboel maasstad Regio weekbladen Nieuwe tentoonstelling in Vlaardings Museum VLAARDINGEN In het Vis- serij Vlaardings Museum is vanaf 10 oktober t/m 11 januari de tentoonstelling 'Vlaardingen Vooruit! - Van visserij- naar industriestad' te zien. Mr. J.J. Heusdens zal donderdag 9 oktober de expositie openen. De heer Heusdens is de zoon van mr. J. Heusdens, burgemeester van Vlaardingen van 1946 tot 1975. De tentoonstelling is gewijd aan de overgang van Vlaardingen van vis serij- naar industriestad. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog verdween de visserij langzaam maar ze- ker uit het stadsbeeld. De industrie nam daarentegen in omvang en importan ce toe. Nieuwe woonwijken verrezen, zoals de Babber- spolder en de Westwijk. Ook kreeg Vlaardingen een nieuw stadshart met de aanleg van winkelcentrum het Liesveld. Bijzondere ob- jecten zijn een maquette van het eerste plan voor het Liesveld en bijbehorend viaduct en de maquette van 'Plan Babberspolder'. De personen die een belangri- jke rol in deze transformatie van de stad hebben gespeeld, zijn de toenmalige wethoud- er van Openbare werken en Stadsontwikkeling Teun de Bruijn, burgemeester mr. J. Heusdens en de door hen aangetrokken architecten en stedenbouwkundigen. De meest vooraanstaande archi tecten werden aangetrokken zoals W. van Tijen, H. Maas- kant, S. van Ravesteyn, D. Roosenburg en G. Rietveld. Tijdens de opening zal ook de presentatie plaatsvin- den van de dubbel-DVD 'Op en top Vlaardingen'. Deze dubbel-DVD is onderdeel van het festival 'De Laatste Ronde'. Met dit festival werd afscheid genomen van het markante complex De Vijfs- luizen. Op 9 oktober zal aan de heer mr. J.J. Heusdens het eerste exemplaar van de tweede DVD 'Op en top Vlaardingen' worden over- handigd. WATERWEG - Dikkie is een Gol den retriever reu van 6 jaar oud die is afgestaan omdat zijn baas niet meer in staat was om voor hem te zorgen. Bij een Golden retriever heeft men meestal een allemans- vriend voor ogen, echter is dat bij Dikkie niet helemaal van toepassing. Deze jongen is vriendelijk voor zijn ei- gen menselijke huisgenoten maar stelt het niet op prijs als vreemden zich teveel aan hem opdringen. Dikkie moet een beetje op dieet en zoekt daarom een sportieve baas die lekker aan zijn conditie gaat werken. Dikkie zoekt een kat- en kindloos tehuis. Hij zit inmiddels al weer een aardig tijdje in het asiel dus het wordt nu wel tijd dat hij ook een fijn tehuis krijgt. Meer informatie over Dikkie en andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierente- huis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaardingen. Het die- rentehuis is geopend van maandag tot en met zater- dag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010-434 53 35- SCHIEDAM - Boeken, boeken en nog eens boeken. Daar draait het deze week alle- maal om. Nog tot zaterdag 11 oktober is het Kinder- boekenweek en staan in het kader daarvan allemaal activiteiten op de agenda. Thema dit jaar is 'Zinnen- verzinzin'; alles staat in het teken van poezie. Bij boekhandel Van Leeu- wen op de Broersvest komt donderdagavond 9 oktober Maren Stoffels langs. Zij schreef onder meer 'Dread locks lippenstift', 'Spro- etenliefde' en 'Piercings en parels'. Zij komt voorlezen en signeren en natuurlijk is ook haar laatste boek Op blote voeten' volop aan- wezig. Zaterdag 11 oktober is de Italiaanse muis en uitgev- er Geronimo Stilton in de winkel te vinden tussen 14.00 en 16.00 uur. Geron imo is de uitgever van 'De Wakkere Muis', de meest gelezen krant van wakker Muizeneiland. Hij houdt ni et van house of hiphop maar wel van klassieke muziek en grootmoeders keuken en loopt altijd in een pak met stropdas. Geronimo heeft al veel leuke en span- nende boeken uitgegeven en beleeft samen met zijn vrienden en medewerkers het ene na het andere avon- tuur. Het kinderboekenweekge- schenk is dit jaar 'Vlam- men' van Hans Hagen en gratis bij aankoop van ten minste tien euro aan kin- derboeken. VLAARDINGEN - Tijdens de landelijke Week van de ge- schiedenis houdt het Stadsar chief Vlaardingen op 11 okto ber van 10.00 tot 17.00 uur een open dag. Er valt veel te zien en te doen. Het meest in het oog springt de primeur- vertoning van onlangs ver- worven uniek filmmateriaal. Het laat -anderhalf uur lang - het schoolleven zien op de Groen van Prinstererschool (Parkweg 4) in de periode 1933-1955 en later. De Groen van Prinster erschool was lagere school en MULO tegelijk. De films zijn geschonken door een dochter van het hoofd van de school, J. Kamphorst (1887-1955) en door mevrouw Smits, die leerkracht was op deze school. Mevrouw Smits die Het schoolleven op de Groen van Prinstererschool in 1933-1955 te zien tijdens Landelijke Archievendag nu 97 jaar is, zal zaterdag- middag van 13.30-16.00 uur zelf in het Stadsarchief aan- wezig zijn, in de hoop veel oud-leerlingen te begroeten. Het programma van de open dag is als volgt: Verton- ing van Polygoonjournaal- beelden en andere films over de Wederopbouwperiode in Vlaardingen. Daarna zijn er rondleidingen door de de pots, worden workshops paleografie (oude hand- schriften lezen) en genealo- gie (stamboomonderzoek) gegeven. Ook zullen overtol- lige boeken, tijdschriften en oude films worden verkocht. Bezoekers maken kennis met de enorme fotocollectie (laat een fotokopie maken van een foto van eigen straat of huis). Tot slot zijn er restauratie- demonstraties en -adviezen. Ge'interesseerden worden verzocht oude boeken mee te nemen. De medewerkers en vri- jwilligers van het Stadsar chief kijken er naar uit het plezier in hun werk te delen met de (oud)bewoners van Vlaardingen en anderen. Het adres van het Stadsarchief is: Plein Emaus 5, 3135 JN Vlaardingen, e-mail:stad- sarchief@vlaardingen.nl, in- Boekbeeld 'De opbrengst van dit boek komt ge- heel ten goede aan de bouw van het Hospice Nieuwe Waterweg Noord in Vlaardingen.' Eigen- lijk is deze laatste zin in het boek 'Spo- ren langs Schiedam, Vlaardingen, Maas- sluis' de belangri- jkste, want onder- liggend aan de re- den tot publicatie ervan. Toch is ook de rest van het boek de moeite van het lezen en beluisteren absoluut waard. Be- halve de geselect- eerde schrijvers uit de drie Maassteden spraken ook de drie burgemeesters op een CD verhalen in, waardoor 'Sporen langs Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis' op moderne wijze toegankelijk werd. Inherent aan een verzamelbundel is dat er ook mensen niet in staan. De selectiecriteria werden mede begrensd door dat wat de biblio- theken aandroegen. Het boek geeft dan ook zeker geen literai- re dwarsdoorsnede van de drie steden. Wie er wel in staan zijn zeker de moeite waard om notitie van te nemen. Van het Rot- terdamse 'buitenbeentje' Jan Prins wordt door burgemeester Bruinsma het gedicht 'Vlaardingen' voorgedragen. De kwalit- eiten van de burgervader blijken ook in een 'verhaaltje voor het slapen' gaan goed tot hun recht te komen. Verrassend - en eigenlijk ook weer niet - is de dichterlijke kwaliteit van kun- stenaar Jacques Tange. Zijn prachtige 'Schiedam' zegt veel over de staat van zijn van de voormalige brandersstad. Tange leverde bovendien de sterke omslagillustratie af, die ook als los in legvel werd bijgesloten. In Maassluis kan men uiteraard niet om Maarten't Hart heen. Voor zijn 'Vrome Volk' kreeg hij niet voor niets de Multatuliprijs. Grote en kleine namen, stadsdichters, burgemeesters en romanciers sporen in deze boekvorm goed met elkaar, een lans voor de ongenoemden mag gebroken worden. 'Sporen langs Schiedam, Vlaardingen, Maassluis' is een prachtig boek dat door Janet van Huisstede werd geproduceerd, door TDS in een oplage van 1000 stuks is gedrukt en voor 15,- in de boekhandel verkrijgbaar is. Maasstad Weekbladen verloot onder lezers enkele exem- plaren van het boekje 'Sporen langs Schiedam, Vlaardingen, Maassluis' Om in aanmerking te komen stuur een e-mail naar s.schaper@maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. Stella Schaper, Postbus 1162,3000 BD Rot terdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. ternet: www.vlaardingen.nl/ stadsarchief, openingstijden: dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. De Vlaardingse open dag wordt gehouden in het teken van de Week van de Geschie- denis. Van zaterdag 11 tot en met fcondag 19 oktober staat in het hele land het thema 'Verhalen van Nederland' cen- traal. Net als in voorgaande jaren begint deze 'week' met de Landelijke Archievendag. Zo'n zestig archiefdiensten openen op zaterdag 11 ok tober hun deuren en laten bezoekers kennismaken met hun kostbare bezit. Voor meer informatie: www. archievendag.nl of www. weekvandegeschiedenis.nl. SCHIEDAM - Estelle Schin- kel geeft dinsdag 14 okto ber van 20.15 tot 22.00 uur een lezing bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam over 'Omgaan met verlies en rouw' De lezing wordt gehouden in de HaverSchmidtzaal van de Westvest-90 kerk en de kosten zijn vier euro (leden) en vijf euro (niet-leden). In het leven van ieder mens komt er een moment dat de wereld op zijn kop staat. Door het overlijden van een dierbare, of door verlies van gezondheid of werk. woensdag 8 oktober 2008 - WX91 Zondaqmiadaq was er weer een KinderBoek&Bal in het Theater aan de Schie. VOF de Kunst, Hakim, Keepvoqel, Anna Jansen Gronkowska, Nikki Smit en noq veel meer schrijvers kwamen hier lanqs. Ook waren er verschillende workshops. Foto: Bart bos SPORfN LANGS PETER DE JONG LEZERSACTIE Niets is te qek voor Fikkie. Althans, voor de eiqenaren die bij Pet's Place deze met 30.000 Swarovski kristallen af- qezette hondemand kopen. Nu staat hij noq te prijken in de winkel voor de diervriendelijke prijs van 14.500 euro.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 19