Hartverscheurende liefde in 'Vijf jaar met jou' 11 havvphw m t Nieuwe relithriller van Gerhard Hormann 'Hard Gras on Tour' is terug in het Oude Luxor Theater uitf IN ROTTERDAM R Gergiev even terug in Doelen Vlaamstalige rock maasstad weekbladen Musical met Birgtt Schuurman en Jim de Groot ROTTERDAM - 'Hard Gras on Tour' was eerder al te zien in het Oude Luxor Theater in Rotterdam. De makers van het succesvolle literai- re voetbaltijdschrift keren wegens succes 25 oktober terug in het theater aan de Kruiskade. Henk Spaan, Hugo Borst, Matthijs van Nieuwkerk, Frans Thomese, Herman Koch en Anna En- quist zorgen dan weer voor een meeslepende (voetbal- )theateravond. Hard Gras, het voetbaltijdschrift voor lezers, verscheen voor het eerst in 1994. Waar veel nieu- we sport- en voetbalbladen gaandeweg weer verdwenen, is Hard Gras uitgegroeid tot een vaste waarde in de boek- handel. De verhalen in Hard Gras, veelal geschreven door bekende namen uit de sport- journalistiek en schrijvers- wereld, gaan over meer dan voetbal alleen. Ze zitten vol tragedie, helden en zaken als verlies, euforie, teleurstel- ling en machtsstrijd. Hard Gras werd opgezet door Henk Spaan en Matthijs van Nieuwkerk, die samen met Rotterdammer Hugo Borst de hoofdredactie vormen. Inspiratiebron was het boek 'My Favourite Year', samen- gesteld door schrijver en Arsenal-fan Nick Hornby. „Hij had een aantal colle- ga-schrijvers gevraagd een verhaal te schrijven over het favoriete jaar van hun voet- balclub. Wij vonden dat een goed idee en namen dat als uitgangspunt", vertelt Henk Spaan. Het Hard Gras-team staat in wisselende bezetting ook in het theater garant voor een enerverende 90 minuten zonder verlenging. „Op het toneel staat een aantal van de beste schrij- vers van Nederland die men- sen best een avond kunnen boeien met verhalen over voetbal", aldus Spaan. 'Hard Gras on Tour' is 25 oktober in het Oude Luxor. Reserve- ren: 010-484.33.33 of www. luxortheater.nl. ROTTERDAM - De musical 'Vijf jaar met jou' gaat over de hartverscheurende liefde tussen twee personen. Jona (Jim de Groot) vertelt het verhaal chronologisch, van het begin tot eind, Sanne (Birgit Schuurman) begint juist bij het einde en zingt te rug in de tijd. Birgit Schuur man speelde vorig jaar ook in deze musical, toen met de oorspronkelijke titel 'The last five years' in kleine the- aterzalen. Voor haar rol van musicalster Sanne won zij de John Kraaykamp musical award voor beste vrouwe- lijke hoofdrol in een kleine musical. Tegenspeler was toen Ara Halici. De rol is dezelfde, maar voorstelling heet nu 'Vijf jaar met jou' en Jim de Groot is haar tegen speler. Volgens Schuurman is er meer veranderd: „De vorige keer hadden we min der budget. Nu spelen we in de grote zalen, het decor is anders en de regisseur heeft voor een iets andere regie gekozen. En om de gebeur- tenissen te verduidelijken hebben we zelf tijdens de repetities besloten hier en daar wat gesproken tekstjes toe te voegen." Daardoor is deze herneming weer een uitdaging: „Doordat ik nu Interview door Vincent Wernke ROTTERDAM - Mensen die 'De DaVinci Code' goed vinden, zullen zich ook vermaken met 'Het Mysterie van Mon- talcino'. Dat stelt de auteur van dit boek, Gerhard Hor- mann. Zijn nieuwe thriller draait om een schilderij uit 1599 waarop een UFO of sa- telliet staat afgebeeld. Hor- mann laat in 'Het Mysterie van Montalcino' feit en fictie samenkomen. „Zodat men- sen gaan denken: wat daar staat is niet onwaarschijn- lijk." Het idee voor zijn nieu we boek ontstond op vakan- tie in Toscane. „Ik las een boek van Isabella Dusi. Ze schrijft over een kerkje in Montalcino waar een schil derij hangt met een UFO of satelliet erop. Dat uitgangs punt fascineerde mij. Dat iemand iets geschilderd zou hebben wat hij nooit heeft kunnen zien. Satellieten zijn waren er pas 500 jaar na zijn dood." Hormann bezocht het kerkje en ging op inter net op zoek naar informatie. Hij ontdekte onder meer dat het Vaticaan een ruimtete- lescoop heeft in de woestijn van Arizona. Ook kwam hij een interview tegen met ie mand van het Vaticaan over UFO's. Voor zijn journalis- tieke werk interviewde hij de beheerder van de sterren- wacht in Dordrecht en ie mand die alles weet en ver- zamelt over UFO's. „Gaan- deweg raakte dat alles met met Jim speel is het sowieso anders. Toen we begonnen dacht ik: ik ken de liedjes, de teksten en afspraken. Maar doordat Jim op een andere manier reageert dan Ara werd het als vanzelf anders. Daardoor heb ik het stuk op- nieuw kunnen ontdekken. 'Vijf jaar met jou' is een van de mooiste dingen die ik heb gedaan. Alles komt erin sa men. Prachtig gecomponeer- de liedjes, met jazz-, soul- en bluesinvloeden, gespeeld in intieme setting. Het ver haal is voor iedereen her- kenbaar die een liefde heeft gekend die weer overging. Niet alleen jongeren. Laatst waren er twee dames van elkaar vervlochten en ont stond voor mij het beeld zo- als het boek moest worden." De beheerder van de Dordt- se sterrenwacht en de man die alles weet over vliegende schotels komen als persona ges in het boek voor. „Dat weten ze allebei niet, maar ik ga ze nog een boek brengen. Ik denk overigens niet dat ze het erg vinden, hoewel die ene man in het boek dood gaat. Maar mensen vinden het vaak alleen maar leuk als ze genoemd worden." In het boek is de Nederlandse journalist Mike Hulst in het Italiaanse Montalcino getui- ge van de moord op een stu- tachtig die dat ook zeiden. De verwijten, de liefdevolle momenten, alles komt voor- bij." 'Vijf jaar met jou' is niet zo'n beroemde titel en daar door lastiger aan de man te brengen dan veel andere musicals. „Deze voorstel ling wordt voor het eerst ge speeld maar iedereen die'm ziet is enthousiast. Sommige mensen vinden het eerder muziektheater. Ook prima. Het is in elk geval een heel erg mooie voorstelling." Te zien: 14/10 Oude luxor Theater Rotterdam, 17/10 Theater ad Schie Schiedam en 18/10 Isala Theater Ca- pelle ad IJssel. Info: www. vijfjaarmetjou.nl. dent. De nieuwsgierige jour nalist neerrt van de plaats delict een notitieboekje mee en ontdekt daarin aanteke- ningen over middeleeuwse schilderijen, waarop be- wijzen zouden staan voor buitenaards leven. „Nee, ik geloof niet in vliegende schotels van buitenaardse wezens", stelt Hormann. „Maar ik vond het wel fas- cinerend om met dat idee te spelen." 'Het Mysterie van Montalcino' is net als Hor- manns vorige twee boeken verschenen bij een christe- lijke uitgever. Eerder schreef hij 'gewone' thrillers, onder meer over de zaak rond de Podium kort ROTTERDAM - Valery Gergiev nam dit voorjaar afscheid als chef-dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest maar keerde onlangs even terug voor het Gergiev Festival 2008. Lang wach- ten op een nieuw weerzien is ook ditmaal niet nodig. Vrijdag 10 oktober presen- teert Valery - Gergiev zijn nieuwe orkest voor het eerst aan Rotterdam. Het London Symphony Orchestra speelt Prokofjev's le symfonie (de Klassieke symfonie) en 6e symfonie. Ook staat zijn te vioolconcert op het pro- gramma waarin viooltalent Leonidas Kavakos soleert. Het optreden in De Doelen start om 20.15 uur. ROTTERDAM - Eva de Roovere speelt 9 oktober Vlaamsta lige rock in het oude Luxor. De Belgische scoorde in Ne derland radiohits met 'Fan- tastig toch' en 'Anoniem'. Over Weer is een intiem muziekaal prograam met onder meer Vlaamse rock- songs van haar nieuwe al bum. Aanvang 20.00 uur. Utrechtse serieverkrachter. „Ik schrijf over religie en vraag me af: wat als het alle- maal wel waar is en dat kan bewezen worden, wat zou dat voor gevolgen hebben? Dat het over religie gaat is voor veel media reden om geen aandacht aan mijn boek te besteden. Terwijl bijvoor- beeld dat boek over Jezus van Paul Verhoeven de win- kels uitvliegt. Ik vind het ge loof simpelweg een interes- sante inspiratiebron. Ik vind het leuk dat ik de enige van 16 miljoen Nederlanders ben die dit soort boeken schrijft. Dat is toch anders dan de zo- veelste chicklit." 010 484 33 33 215 213 4 ^"PCI podium journaal Birqit Schuurman en Jim de Groot in de musical 'Vijf jaar met jou' over hartverscheurende liefde tussen twee per- SOnen. Foto: Leo van Velzen Het Hard Gras-team staat ook in het theater qarant voor een enerverende 90 minuten. door Vincent Wernke Schrijver Gerhard Hormann: bron." Foto: Rob Kamminqa woensdag 8 oktober 2008 - TX97 I III www.uitburo.nl/rotterdam buro nieuwe Luxor Theater www.luxortheater.nl Posthumalaan 1, 3072 AG Rotterdam. Kassa is elke dag geopend van 12-18 uur. di-zo 14/19/20u Les Miserabies wereldberoemde musical wegens succes verlengd t/m november ma 13/10 20.00u Drie Baritons Henk Poort, Ernst D. Smid en Marco Bakker in Van Verdi tot Vangelis 010 484 33 33 Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam. Kassa is elke dag oude Luxor Theater www.luxortheater.nl 1 12-18 1 do 9/10 20.00u Eva de Roovere Belgisch zangtaient brengt frisse Vlaamstalige rock vr 10/10 20.00u Claudia de Breij iCIaudia Nog een keer in 'reallife' za 11/10 20.00u Bootleg Beatles Alsof de echte voor je staan! di 14/10 20.00u 5 Jaar met jou Ontroerende musical met Birgit Schuurman en Jim de Groot wo 15/10 14/16u Floddertje Het vieze meisje uit het bekende boek van Annie M.G. Schmidt. 3+ 010 Sumatraweg 11Rotterdam. Theater Walhalla www.theaterwalhalla.nl do 9/10 21.OOu Humorobics - verbeter je humorquotient! 7,50 5 vr 10/10 21.00u Mike Bodde - Gat in een notendop - UITVERKOCHT, maar nietgetreurd: Extra voorstellingen op 29 en 30 oktober zo 12/10 15 OOu Luie Zondag met Peter de Koning - Liedjes met Lijm en Nietjes 7,50 5 wo 15/10 14.OOu Peter Zegveld - Koken met Zegveld (4+) 7,50 5 010 20 30 203 Theater Zuidplein www.theaterzuidpiein.nl Zuidplein 60, 3083 CW Rotterdam. Kassa: ma-vr 12-17 uur, za 15-17 uur Telefonisch tot 18.00 uur. do 9/10 20.00u Hassans Angels I Goed nieuws uit Nederland Cabaret do-vr 9-10/10 20.15u Rotterdams Wijktheater Hand in Hand KAMERADEN toneel za 11/10 20.15u Schudden I Ruis I Fysiek cabaret met weinig woorden, veel humor zo 12/10 14.15u Podium MozaVek I Reisvan Rebel (6+) jeugd muziektheater wo 15/10 14.15u Theater Lena Rembrandt van Dichtbij middagtheater Ga voor meer informatie en kaartverkoop naar het Rotterdams Uitburo in de Centrale Bibliotheek (Hoogstraat 110). ,lk vind het geloof simpelweg een interessante inspiratie-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 25