Terug naar de collegebanken Floris Rutjes (42) 'Te weinig echte scheikunde' Arthur Newton (19) 'Het was een wilde gok' Trudie Brouwer (54) Chemie xit in mijn genen "Mijn eerste jaar was vooral hard werken. Ik had op de middelbare meisjesschool nauwelijks betaonderwijs gekregen, maar toch kriebelde het. Als oudste meisje van een groot gezin in 1965 was het op zich al een wonder dat ik naar de middelbare school mocht, laat staan naar hoger onderwijs. Sonja Isken (39) G«en zesjescuitutir VORM MET VISIE betrokken studiomedewerker. Voor hem of haar kent indesign geen geheimen. Je denkt in concepten en maakt natuurlijk verdomd mooie dingen. Tegelijkertijd ben je fiexibel en snap je dat een opdrachtgever ook een mening heeft. Je bent stress- bestendig en je hebt geen 'nine to five' mentaliteit. Je werkt netjes en met gevoel voor optimale service. Je wordt binnen ons reclamebureau de 7 988 scheikunde, Universiteit van Amsterdam hoogleraar synthetisch organische chemie aan de Radboud Universiteit, doceert de vakken syntheseconcepten en organische chemie "De practica in het eerste jaar vond ik niet zo'n uitdaging. Veel titreren en soms een simpel complexje maken. Het mocht wel wat ingewikkelder. Biochemie was helemaal saai. Bijna alleen maar wachten, hoewel het wel leuk was om een koeienhart te vermalen. Ook herinner ik me dat ik bij vakken vond dat we te weinig echte scheikunde kregen. Ik vond die wiskundige vakken en dingen zoals procestechnologie niet echt geweldig. Ik hield me liever bezig met roeien, dat heb ik vrij fanatiek gedaan de eerste jaren. Er was ook genoeg ruimte voor, want zoveel contacturen waren er toen nog niet. Af en toe een college en de rest deed je maar thuis. Dat is nu wel anders bij ons; er is zelfs ruimte ingeroosterd voor zelfstudie tussen de vakken. Er is de afgelopen jaren veel gedaan aan de studeerbaarheid van de opleiding; zolang je het schema volgt, is het haalbaar. Slechts een enkeling doet dat ook echt. Maar het kan wel. Ik vond het vroeger vooral belangrijk om goed voorbereid aan een tentamen te beginnen. Dat die voorbereiding soms pas op de avond voor de test begon, dat moest kunnen. Het ging me niet zozeer om de tienen, meer om een goede poging. Maar dat bleek een prima resultaat te gevert. Ik haalde mijn propedeuse in een keer op tijd. Vanaf dag een wist ik al wat ik wilde: het onderzoek in. Want daar deden ze wel echte scheikunde." derdejaars chemie Universiteit van Amsterdam "Ik heb mezelf in het eerste jaar echt het studentenleven ingegooid. De keuze voor chemie was vooral op mijn scheikundedocent gebaseerd; het was een wilde gok die gelukkig juist is gebleken. Het was in het begin wel even aanpassen in zo'n grote collegezaal met z'n alien. Het liefst had ik de docenten die met het krijtje lesgeven, daar steek ik toch het meeste van op. Voor de leuke vakken deed ik erg mijn best. Als ik al veel tijd in een vak heb gestoken, wil ik er ook een goed cijfer voor halen. Organische chemie was mijn favoriet en toen ik het eenmaal doorhad vond ik kwantumchemie toch ook heel leuk. De rest is meer een kwestie van binnenhalen. Er wordt goed voor eerstejaars gezorgd. De studievereniging nam ons al meteen mee op excursie. Het leukste waren de bedrijven en vakgroepen die we gingen bezoeken; dan heb je al meteen een idee hoe het echt is. Ook de studievereniging bood van alles, zoals lekker studentikoos borrelen.Tijdens de practica heb ik heel wat afgekletst. De dagen zijn dan lang en dat was wel wennen, vooral als er wat misgaat. Gelukkig gebeurt dat iedereen wel een keer en het was altijd heel gezellig op de zaal. Als je leuke practicummaten hebt, dan is het niet erg om wat langer te blijven. Maar goed dat ik er intussen aan gewend ben; ik wil later waarschijnlijk het onderzoek in. Maar gelukkig heb ik nog alle tijd om daarover na te denken." 7 975 mbo analytische chemie technisch onderwijsassistent aan de Universiteit Leiden is verantwoordelijk voor de practica in het chemie-, biofarmacie- en life sciences- and technology-onderwijs Chemie zit gewoon in mijn genen, dus zocht ik een baan op het analytische lab van een verffabriek. 's Avonds ging ik naar de laborantenopleiding van het mbo, drie keer in de week. Dan deed ik heel erg mijn best; tijd voor huiswerk was er nauwelijks en ik woonde op mezelf. Maar ik wilde het toch graag goed doen; hoge cijfers vond ik belangrijk. In het praktische gedeelte had ik wel een streepje voor op mijn medestudenten, want ik deed dat soort werk elke dag. Het was niet makkelijk, maar aan opgeven heb ik nooit gedacht. Als je ergens aan begint, moet je het ook afmaken. De huidige eerstejaars klagen al bij twee voile dagen practicum in de week. Daar was toentertijd geen sprake van, je ging gewoon door. Maar ik gun het ze ook wel. Het is toch geweldig dat jonge mensen, vooral meisjes, nu zoveel meer kansen krijgen. Oke, ze zijn een beetje verwend, maar dat heeft mijn generatie zelf gedaan. Het leukste is alsje die schattige eerstejaars ziet opgroeien tot goede practicumbegeleiders en onderzoekers. Dan ben ik wel trots op mijn studenten!" 7 994 biotechnologie, Technische Universiteit Braunschweig opleidingsdirecteur van de studie biotechnologie aan de Universiteit Wageningen "Ik vond mijn eerste jaar vooral hartstikke gezellig. Ik was erg nieuwsgierig naar de stof. Eindelijk was ik verlost van al die verplichte vakken op de middelbare school. Talen en maatschappijleer interesseerden me gewoon niet. Op de universiteit mocht ik lekker allemaal leuke dingen doen. Ik nam dan ook geen genoegen met matige prestaties, ik ging echt voor de hoge cijfers. Het leukste vond ik de hoorcolleges. Zo'n professor die allemaal interessante nieuwe dingen vertelt! Practica daarentegen waren minder mijn ding, ik ben meer een theoreticus. Toch was ik er in mijn eerste jaar van overtuigd dat ik het onderzoek in zou gaan. Ik ben uiteindelijk wel gepromoveerd, maar daarna het onderwijs in gerold. Ook een logische route, dat overzag ik toen nog niet zo. Ik genoot van het studentenleven. Er heerste een leuke sfeer.'Wij konden de hele wereld aan!'Ik woonde met een andere eerstejaars in een huis, alle vrijheid van de wereld. Wat ook leuk was; ze draaiden bij ons elke maand een nieuwe film in de grote collegezaal. Dat kostte bijna niks dus, 15 cent of zo, en het was altijd heel gezellig. Op de huidige eerstejaars staat meer druk. Er wordt vanuit de politiek nogal wat geeist van de studenten. Maar ik heb absoluut niet het idee dat er een zesjescultuur heerst in Nederland; in ieder geval niet in Wageningen. Ze gaan misschien niet voor de tienen, maar nieuwsgierigheid zie ik echt in ze terug." Bron: C2W, www.c2w.nl Auteur: Bo Blanckenburg Fotograaf: Ivar Pel Met ons kleine team werken wij voor grote opdrachtgevers, voornamelijk in de vastgoedsector. Wij zoeken een gemotiveerde en die zijn/haar stempel drukt op onze creativiteit. Perfectionisme is een goede eigenschap evenals een uitstekende kennis van de Nederlandse taal Je denkt en werkt minimaal op MBO-niveau. Wie van aanpakken houdt en een aardige CV heeft, nodigen we uit te solliciteren voor deze creative job. Mail naar ruud@fige.nl BEZOEK Westvest 207, 3111 BT Schiedam, www.fige.nl CONTACT T 010 273 08 88, F 010 426 91 91, studio@fige.nl it POST Postbus 126, 3100 AC Schiedam

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2008 | | pagina 34